Close
Mobil Menu Bars

Fotoğrafçılık Kursu Ne Öğretir?

08 Ekim 2019, 2232 defa okundu.
Fotoğrafçılık Kursu Ne Öğretir?
Fotoğrafçılık Kursu Ne Öğretir?

Online olarak başvurulabilen fotoğrafçılık kursu uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Kaçırılan fotoğrafçılık dersleri bir sonraki hafta telafi edilebilir. Uzmanların işlediği fotoğrafçılık konuları teorik ve pratik olmak üzere kendi içerisinde ikiye ayrılıyor. 

Fotoğrafçılık Hakkında 

Bazı derslerde dönemine damga vurmuş ve evrensel olarak kabul edilen sanatçıların fotoğrafları sunumlar ile birlikte aktarılır. Fotoğrafçılık kursu konusu daha çok proje odaklı çalışmalar ve pratik uygulamalar şeklinde. Genellikle bu kurslarda fotoğrafçılık dersleri A'dan Z'ye ilerlemektedir. Bu özel sanat hakkında bilinmesi gereken tüm teorik ve pratik bilgiler alanında deneyimli eğitmenler tarafından kursiyerlere aktarılıyor. 

Eğitimin süresi nedir?

Online eğitim 1 hafta sürmektedir. Katılımcılar 1 hafta boyunca canlı derslere katılabilir, videoları izleyebilir, ders notlarını okuyabilir ve diğer tüm belgelere erişim sağlayabilir.

Fotoğraf Makineleri

Piyasada birçok farklı markaya ait onlarca farklı seçenekte fotoğraf makinesi bulunmaktadır. Bu makinelerin çalışma prensibi hakkında genel geçer bilgilere sahip olmak isteyenler bu kurslara yazılabilirler. Markadan markaya makinelerin özellikleri arasındaki farklar ve nüanslar da derslerde işlenen konular arasında yer alıyor. 

Işık ve Lens Bilgileri

Hem otomatik hem de manuel fotoğraf makinesi kullananların bilmesi gereken temel fotoğrafçılık konuları arasında ışık ve lens bilgisi de yer alıyor. Sabah, öğlen ve akşam zamanlarında doğru lens kullanımının tüm ayrıntıları bu derslerde verilmektedir. Aynı zamanda ışık formüllerinin tam dökümü de deneyimli eğitmenlerin çalışmaları ile birlikte sunuluyor. 

Işık bilgileri kadar flaş kullanımı da fotoğrafçılık sanatında önemli bir yeri kapsıyor. Flaşın doğru kullanımı için makinenin özellikleri anlatılması derslerde tüm kursiyerlerle paylaşılmaktadır. Pozlama ve diyafram bilgileri de bu derslerin içerisinde yer alıyor. 

Çekim Teknikleri ve Kompozisyon Oluşturma

Temel fotoğrafçılık dersleri arasında çekim teknikleri ve kompozisyon oluşturma bilgileri de mevcuttur. Çekilecek olan özne ve nesnelerin doğru bir şekilde konumlandırılması ışığın etkin ve hızlı bir şekilde kullanılması, çekim tekniklerinin açı bilgileri ile pekiştirilmesi gibi konular bu derste işlenmektedir. 

Fotoğraf Projeleri

Sektörde en çok talep edilen işlerden bir diğerini fotoğraf projeleri oluşturmaktadır. Derslerde fotoğraf projelerinin hazırlanmasında izlenecek yollar kademe kademe anlatılır. Örneğin düğünlere özel fotoğraf albümü oluşturmak, kurgu yapmak ve projeleri hikayeleştirmek gibi temel dersler de kursların içeriğinde yer alıyor. 

Fotoğraf Ekipmanları

Başta tripot ve yapay ışık olmak üzere birçok fotoğrafçının çekim yaparken faydalandığı ekipmanlar tanıtılır. Teorik olarak işlevleri aktarıldıktan sonra hem iç hem de dış mekanlarda öğrencilere uygulama yaptırılır. 

Fotoğrafçılık Kursu Konu Başlıkları

  • Fotoğraf makinasının çalışma prensibi / çeşitleri
  • Makinanın bileşenleri nelerdir?
  • Diyafram, estantene ve iso nedir? Aralarında nasıl bir etkileşim vardır
  • Netlik ve alan derinliği nedir?
  • Pozlama nedir?
  • Işık bilgisi / kelvin / renk?
  • Işığın yetersiz olduğu ortamlarda kullanılan teknikler
  • Çekim teknikleri
  • Objektifler ve etkileri
  • Fotoğraf düzenlemede kullanılan teknolojilere genel bakış

Fotoğrafçılık eğitimi ücretsiz mi?

Eğitim ücretsizdir. İsim-soy isim, telefon ve eposta adresinizle eğitime kayıt olabilirsiniz. Ayrıca sınavda başarılı olursanız sertifika sahibi oluyorsunuz.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!