AnasayfaBlogFotoğrafçılık İşinizi Nasıl Büyütürsünüz?
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık İşinizi Nasıl Büyütürsünüz?

15 Kasım 2021
Bir kadın beyaz bir duvarın önünde duruyor, beyaz bir gömlek ve gözlük takıyor. Elinde bir fotoğraf makinesi tutuyor ve doğrudan objektife bakıyor. Saçları at kuyruğu şeklinde arkaya toplanmış ve boynunda bir kolye var. Kamera siyahtır ve omzunda bir kayışı vardır. Duvarın önünde dururken duruşu kendinden emin, gözleri yoğun ve odaklanmış. İlgi odağı o, varlığı bir güven ve güç aurası yayıyor.
AdımAçıklamaÖneriler
Geçerli Sertifikalar AlınProfesyonel fotoğrafçılık için sertifikalı ve uzun dönemli eğitimlere yönelmelisiniz.Köklü veya yalnızca fotoğrafçılığa özel kurumları tercih edebilirsiniz.
Fotoğrafçılık Topluluklarına KatılınFotoğrafçılık alanında deneyim kazanabilir ve bağlantılar kurabilirsiniz.Flickr, Behance, LinkedIn ve Instagram gibi platformları kullanabilirsiniz.
Ekipmanlara Özen GösterinProfesyonel bir iş hayatı için kaliteli ekipmanlar satın almalısınız.Çalışmak istediğiniz fotoğrafçılık alanına göre bir makine ve birden fazla lens seçebilirsiniz.
Fotoğrafçılık Alanı SeçinProfesyonel fotoğrafçı olarak hangi alanda ilerlemek istediğinize karar vermelisiniz.Düğün Fotoğrafçılığı, Doğum Fotoğrafçılığı veya Reklam Fotoğrafçılığı gibi alanlar kârlı olabilir.
Temel ve İleri Düzey Eğitimler AlınFotoğraf ve video çekim mantığını anlamak ve teknikleri uygulamak için eğitime ihtiyaç duyabilirsiniz.Temel Fotoğrafçılık ve İleri Düzey Fotoğrafçılık eğitimlerine katılabilirsiniz.
Portfolyo OluşturunÇektiğiniz fotoğraflarla bir portfolyo oluşturmalı ve paylaşmalısınız.Flickr veya Behance gibi platformları portfolyonuzu oluşturmak için kullanabilirsiniz.
İş İlanlarına ve Topluluklara Göz AtınFotoğrafçılık işinizi büyütmek ve deneyim kazanmak için iş ilanlarına ve fotoğraf topluluklarına göz atmalısınız.LinkedIn'deki iş ilanlarına ve fotoğraf topluluklarına bakabilirsiniz.
Prime Lensler kullanınDaha profesyonel çekimler için prime lensler kullanmanız önerilir.Alanınızda sıkça kullanılan lensleri tercih edebilirsiniz.
Portfolyo OluşturunÖzellikle Flickr veya Behance gibi platformlarda fotoğraflarınızı paylaşabilir ve zamanla bir portfolyo oluşturabilirsiniz.Fotoğraflarınızın yüksek kalitede olmasına ve düzenli olarak paylaşılmasına özen gösterin.
Fotoğrafçılık alanınızı belirleyinHangi fotoğrafçılık dalında profesyonel olmak istediğinize karar verin ve o alana yönelik eğitimler alın.Hangi fotoğrafçılık dalının sizin yeteneklerinize ve ilgilerinize en uygun olduğunu bulmak için farklı dallarda deneyim kazanmayı deneyin.

Fotoğrafçılık, profesyonel bir uğraş olduğu kadar hobi amaçlı da yürütülen bir alandır. Ayrıca fotoğrafçılık işi, hobi olarak başlayıp profesyonel adımlar izleyebileceğiniz bir alandır da. Günümüzde pek çok fotoğrafçının işe, hobi veya amatör olarak başladığı biliniyor. Peki bu insanlar, fotoğrafçılık işini nasıl büyütüp bulundukları seviyeye gelmiş olabilirler? Öncelikle bu işin bir geçici bir heves olmadığını biliyor olmalılar. Sonrası ise fotoğrafçılık işinin dönüm noktası durumunda. Öyleyse biz de hevesini yarım bırakmayacaklar için fotoğrafçılık işini nasıl büyütebileceklerine yönelik bazı detaylardan bahsedelim.

Fotoğrafçılık İşinizi Büyütmek İçin Tüyolar

Yazının girişinde de bahsettiğimiz üzere profesyonel fotoğrafçılık, ilgi ve sürdürebilir heves işidir. İşin içine profesyonel koşullar girdiği zaman fotoğrafçılığa hevesli olanların kaçtığı görülüyor. Çünkü fotoğrafçılık yalnızca bas-çek adımından ibaret değil, işler büyümeye başladığı zaman yoğun bir süreç de kapıda beliriveriyor. Böyle bir süreci en verimli şekilde sürdürebilmek için ise ciddi bir fotoğrafçılık temeline ihtiyacınız var. Peki fotoğrafçılık işini büyütmek ve süreci en verimli şekilde karşılamak için nelere ihtiyacınız olacak? Gelin aşamalı bir şekilde neler yapabileceğinize bir bakalım.

Kaliteli Kurumlardan Geçerli Sertifikalar Alın

Önereceğimiz ilk madde, zorunlu bir adım değil. Fakat fotoğrafçılık alanıyla ilgili az ve geliştirilmeye muhtaç bilgileriniz varsa mutlaka sertifikalı ve uzun dönemli eğitimlere yönelin. Özellikle iletişim veya fotoğrafçılık odaklı bir bölüm okumadıysanız kesinlikle eğitimle profesyonel fotoğrafçılığa adım atmayı planlayın. Fotoğrafçılık alanıyla ilgili deneyimleyebileceğiniz pek çok eğitim seçeneği olsa da köklü veya yalnızca fotoğrafçılığa özel kurumları tercih edebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu seçiminde size önemli bilgiler sunan "Fotoğraf Çekme Kursu ile Daha İyi Fotoğrafları Çekin" adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Şimdi fotoğrafçılık ile ilgili almanız gereken en önemli fotoğrafçılık eğitimlerinden bahsedelim.

Uzaktan ya da yüz yüze katılabileceğin ilk fotoğrafçılık eğitimi, temel fotoğraf eğitimi olmalıdır. Eğer temeliniz varsa ve artık ileri düzey fotoğrafçılığına geçme niyetindeyseniz tabii ki bu adımı atlayabilirsiniz. Temel fotoğrafçılık eğitiminden sonra ise ileri düzey fotoğrafçılık ve fotoğraf çekim teknikleri eğitimine mutlaka katılmalısınız. Özellikle fotoğraf ve video çekim mantığını anlamak ve teknikleri uygulamak için fotoğraf çekim teknikleri eğitimini ilk sıraya alabilirsiniz.

Daha sonra ise profesyonel fotoğrafçı olarak hangi yolda ilerlemek istediğinize karar vererek fotoğrafçılığın alt dallarından birine seçebilirsiniz. Seçtiğinizin fotoğrafçılık alanına yönelik uzun dönemli eğitimlere başvurabilirsiniz. Günümüzde fotoğrafçılık işinizi büyütebileceğini en kârlı fotoğraf alanları şunlardır: Düğün Fotoğrafçılığı, Doğum Fotoğrafçılığı, Reklam Fotoğrafçılığı ve Stüdyo Fotoğrafçılığı. Saydığımız alanlarda işinizi büyütmek için ise sıraladığımız diğer maddelere göz atmalısınız.

Fotoğrafçılık ile İlgili Topluluklara Katılın

Gerekli eğitiminizi tamamladıktan sonra fotoğrafçılık alanıyla ilgili önemli ve size katkı sunacak platformlara geçebilirsiniz Önerdiğimiz bu adım için fotoğrafçılık alan deneyimi olup olmaması çok da önemli değil. Hatta önerdiğimiz bağlantı adreslerini kullanarak fotoğrafçılık alanında iş de bulabilirsiniz. Öncelikle fotoğraf çekmeyi seviyor ve pratikte kendinizi geliştiriyorsanız mutlaka bir Flickr veya Behance hesabı açın. Çektiğiniz fotoğrafları bu adresler aracılığıyla paylaşabilir ve zamanla bir portfolyo da oluşturmuş olursunuz. Ayrıca popüler veya amatör binlerce fotoğrafçı ile bağlantı kurarak işlerinizi görünür kılarsınız.

En geniş topluluk önerisi olarak ise LinkedIn ile işe başlayabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılık işinizi büyütme yolunda deneyim için LinkedIn'deki iş ilanlarına ve fotoğraf topluluklarına göz atabilirsiniz. Birçok kişi LinkedIn hesabıyla ya iş buluyor ya da işini büyütebilecek iş bağlantılarına ulaşıyor. Bundan dolayı LinkedIn hesabınızı aktif hâle getirerek bağlantılarınızla iletişim kurabilirsiniz. Görselliğin en popüler uygulamasını olan Instagram'ı ise kendinizi biraz daha geliştirdikten sonra kullanmakta yarar var.

Fotoğraf Makinesine ve Lenslere Özen Gösterin

Profesyonel bir iş hayatı için ekipmanlarınızı özenle seçmelisiniz. Eğer yeterli bütçeniz varsa fotoğraf makinenizi yükseltebilirsiniz; fakat en pahalı makinenin en kaliteli olmadığını da bilmelisiniz. Çalışmak istediğiniz fotoğrafçılık alanına göre bir makine, birden fazla lens ve gerekli profesyonel fotoğrafçılık ekipmanları alabilirsiniz. Eğer halihazırda bir fotoğrafçıysanız ya da deneyim etme yolundaysanız fotoğraf makineniz zaten vardır. Böyle bir durumda, lenslere yatırım yapabilirsiniz. Özellikle prime lenslerle daha profesyonel çekimlere imza atabilirsiniz. Yine alanınızda adı geçen lenslere bakmanızda da yarar vardır. Lens takviyesinden sonra ise ışık, tripod ve reklektör gibi ekipmanlara bakabilirsiniz.

Fotoğraf ve Video İşini Birlikte Yürütün

Görüntünün hakimiyetindeki bir zamanda, yapılabilecek en işe yarar adımlardan biri fotoğraf ve video işini birlikte ele almaktır. Özellikle dijital mecralar ve sosyal medya aracılığıyla da popülerleşen video işleri, fotoğrafla birlikte oldukça kâr getiren bir alana dönüşüyor. Eğer reklamcılık ve fotoğrafçılık alanında hatırı sayılır bir deneyiminiz varsa işin içine video alanını da katarak işlerinizi genişletebilirsiniz.

Fotoğrafçılık alanında deneyiminiz yoksa da fotoğraf ve video eğitimlerini tamamlayarak ikisini birden kapsayan reklamcılık ve dijital alanlarda çalışabilirsiniz. Ayrıca işlerinizi büyüttükçe çeşitli alanlarda projeler de üreterek büyüme yoluna gidebilirsiniz. Önerdiğimiz bu maddeyi dikkate aldıysanız video ve fotoğraf çekim teknikleri ile video editörlüğü konusundaki eğitimlere katılabilirsiniz.

Fotoğrafçılığa Yer Veren Sektörlerde Deneyim Elde Edin

Fotoğrafçılık işini büyütmek için önereceğimiz son madde ise tabii ki deneyim konusu. Fotoğrafçılık alanında deneyim elde etmenin birkaç yolu var. Tercih edilebilecek yollardan biri, üniversite eğitimi alarak yetkinliğinizi en baştan geliştirmektir. Staj yapmak, hocalardan referans elde etmek, sektör bağlantıları kurmak gibi adımları izleyerek fotoğrafçılık veya reklamcılık alanında çalışabilirsiniz. Özellikle bazı fotoğraf ve reklam ajansları, iletişim ve güzel sanatlar eğitimini alan adaylara öncelik verebiliyor. Bundan dolayı buralardan alacağınız eğitimle deneyim sahibi olmanın yolunu açabilirsiniz.

Bir başka yol ise fotoğrafçılığa yakın alanlarda deneyim elde edip fotoğrafçılık alanına geçmektir. Örneğin, medya alanında veya kurumsal iletişim alanında çalışarak da işinizi fotoğrafçılıkla da birleştirebilirsiniz. Yakın sektörlerden elde ettiğiniz tecrübe, pek çok iş kurumu için sizi öne çıkaran bir nitelik olabilir. Fakat fotoğrafçılık alanında bu niteliği kullanmak için geniş alan bilgisine de sahip olmak gerekir.

Önereceğimiz son yol ise halihazırda fotoğrafçılıktan para kazanıp işini büyütmek isteyenlere uygun. Eğer yalnızca fotoğrafçılığa yönelir ve sabit bilgilerle devam ederseniz işinizde büyümeniz biraz zor hatta imkânsız olacaktır. Bunun yerine görsel dünyanın geniş sularında yüzmeyi denebilirsiniz. Grafik tasarım, reklam tasarımı, görsel iletişim, video ve kurumsal kimlik çalışmalarında fotoğrafı da kullanarak harika ve görünür işlere imza atabilirsiniz. Yapmanız gereken ise reklam tasarımı ve görsel iletişim alanlarındaki çalışmaları takip etmeniz ve gerekirse uzun süreli bir eğitim almanızdır. İnanın bunun faydasını göreceksiniz; çünkü günümüzdeki görsel odaklı çalışmalar kaliteli olduğu sürece ilgi çekici bir hâle gelebiliyor. Yine yüksek gelirler elde edip işi büyütmek için reklamcılık ve dijital pazarlama alanlarındaki görsel odaklı projelerde de kendinizi ispatlayabilirsiniz.

Fotoğrafçılık işini büyütmek ve kendinizi ispatlamanız için gereken maddeleri listeledik. Profesyonel fotoğrafçılık maceranızda her zaman bu maddelerin varlığını göremeyebilirsiniz çünkü yürüyeceğiniz yolu siz döşeyeceksiniz. Bundan dolayı kendi maceranızı önceden planlayıp yolu öyle döşemekte fayda var.

Geçerli Sertifikalar Alın, Profesyonel fotoğrafçılık için sertifikalı ve uzun dönemli eğitimlere yönelmelisiniz, Köklü veya yalnızca fotoğrafçılığa özel kurumları tercih edebilirsiniz, Fotoğrafçılık Topluluklarına Katılın, Fotoğrafçılık alanında deneyim kazanabilir ve bağlantılar kurabilirsiniz, Flickr, Behance, LinkedIn ve Instagram gibi platformları kullanabilirsiniz, Ekipmanlara Özen Gösterin, Profesyonel bir iş hayatı için kaliteli ekipmanlar satın almalısınız, Çalışmak istediğiniz fotoğrafçılık alanına göre bir makine ve birden fazla lens seçebilirsiniz, Fotoğrafçılık Alanı Seçin, Profesyonel fotoğrafçı olarak hangi alanda ilerlemek istediğinize karar vermelisiniz, Düğün Fotoğrafçılığı, Doğum Fotoğrafçılığı veya Reklam Fotoğrafçılığı gibi alanlar kârlı olabilir, Temel ve İleri Düzey Eğitimler Alın, Fotoğraf ve video çekim mantığını anlamak ve teknikleri uygulamak için eğitime ihtiyaç duyabilirsiniz, Temel Fotoğrafçılık ve İleri Düzey Fotoğrafçılık eğitimlerine katılabilirsiniz, Portfolyo Oluşturun, Çektiğiniz fotoğraflarla bir portfolyo oluşturmalı ve paylaşmalısınız, Flickr veya Behance gibi platformları portfolyonuzu oluşturmak için kullanabilirsiniz, İş İlanlarına ve Topluluklara Göz Atın, Fotoğrafçılık işinizi büyütmek ve deneyim kazanmak için iş ilanlarına ve fotoğraf topluluklarına göz atmalısınız, LinkedIn'deki iş ilanlarına ve fotoğraf topluluklarına bakabilirsiniz, Prime Lensler kullanın, Daha profesyonel çekimler için prime lensler kullanmanız önerilir, Alanınızda sıkça kullanılan lensleri tercih edebilirsiniz, Portfolyo Oluşturun, Özellikle Flickr veya Behance gibi platformlarda fotoğraflarınızı paylaşabilir ve zamanla bir portfolyo oluşturabilirsiniz, Fotoğraflarınızın yüksek kalitede olmasına ve düzenli olarak paylaşılmasına özen gösterin, Fotoğrafçılık alanınızı belirleyin, Hangi fotoğrafçılık dalında profesyonel olmak istediğinize karar verin ve o alana yönelik eğitimler alın, Hangi fotoğrafçılık dalının sizin yeteneklerinize ve ilgilerinize en uygun olduğunu bulmak için farklı dallarda deneyim kazanmayı deneyin
fotoğraf çekim teknikleri eğitimi fotoğraf çekim teknikleri Fotoğrafçılık İşinizi Nasıl Büyütürsünüz?
Resimde uzun, siyah saçlı, gözleri kapalı ve yüzünde geniş, içten bir gülümseme olan bir kadın görülüyor. Sırtını dik tutmuş, kolları iki yanında, saçları omuzlarından ve sırtından aşağı dökülüyor. Yirmili yaşlarında görünüyor ve ten rengini tamamlayan beyaz bir bluz giyiyor. Memnun ve neşeli görünüyor, bir güven ve duruş havası yayıyor. İfadesi ve duruşu huzur ve dinginlik hissi veriyor. Uzun saçları güzelliğine ve kadınsılığına katkıda bulunarak mutlu ve kaygısız bir kadın resmini tamamlıyor.
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.