Close
Mobil Menu Bars

Fotoğraf Çekme Kursu ile Daha Kaliteli Fotoğraflar Çekin

27 Kasım 2019, 2596 defa okundu.
Fotoğraf Çekme Kursu ile Daha Kaliteli Fotoğraflar Çekin
Fotoğraf Çekme Kursu ile Daha Kaliteli Fotoğraflar Çekin

Günümüzde görüntünün ve görselin egemenliğinde bir hayat sürdürüyoruz. Sosyal medya aracılığıyla ve çeşitli web siteler ile hayatımızın önemli anlarını ya da sevdiğimiz şeyleri dijitale aktararak sosyal bellekte saklıyoruz. Durum böyle olunca çekilen ve paylaşılan her fotoğrafın etkili ve iyi olmasına daha fazla sosyal beğeni almasına da çaba harcıyoruz. 

Fotoğrafçılığın günümüzde kendine birçok alanda yer bulması ve her alanda da belirli bir kâr sağlayıcı durumda olması birçok insanın bu alanlara yönelmesini ve kendisini de geliştirmesini sağlıyor. Fotoğrafçılıkta gelinen gelişim ve yenilikler sadece meslek profesyonelleri tarafından değil her birimizin hayatında yer tutan bir sanat dalı olarak bizi de ilgilendiriyor. Bu anlamda çekeceğiniz bir fotoğrafın sizin açısından fotoğrafa ne katacağı ile ilgili çeşitli teknik ve teorik bilgileri bilmeniz ve uygulamanız, fotoğrafı çekenin makine değil siz olduğunuzu damgalamanızın net bir göstergesi olacaktır.

Fotoğraf Çekme Kursu Şart Mıdır?

Bir fotoğrafa baktığımızda hissettiğimiz duygu ve düşünceler bütünü o fotoğrafı çeken kişinin özgünlüğü, karşı tarafa sunabildiği bir yaratıcılığının göstergesidir. Alacağınız fotoğrafçılık dersleri kapsamında temelde edinilen bilgi ve kişinin bu bilgileri ne kadar pratiğe dökebileceği ile ilgili bir yol sunar. Bu yolun başında temel olarak fotoğraf makinesinin genel bir tanıtımı yapılır ve kişinin makineyi tanıması, nasıl tutması gerektiği yani bir nevi sahiplenmesi öğretilir. Edinilen bu bilgiler eşliğinde fotoğrafçılığın genel bir tarihinin gözden geçirilmesi, geçtiği aşamalar ve fotoğrafın geleceği de çeşitli yönlerden araştırılarak kişi de fotoğrafa dair bir bakış açısı edinilmeye çalışılır. 

Fotoğrafçılığın birçok alanının olması ve edinilecek temel bilgilerin bu alanlarda etkin bir şekilde kullanılması için en az bir genel eğitim alınması kişinin fotoğrafa kendi perspektifini sunması açısından önemlidir. Özellikle günümüzde birçok gelir kapısı için fotoğrafçılığın alt dallarına yönelik yoğun bir ilgi var ve bu ilgiyi gelire çevirmek için alanlardaki teknik bilgilerin öğrenilmesi gereklidir. 

Aynı zamanda pek çok insan profesyonel bir uğraşla değil bir hobi edinmek amacıyla fotoğrafçılığa yönelmektedir. Hobisini iş yaparak kâr sağlayanlar da fotoğrafçılık alanında oldukça fazladır. Fotoğraf çekme kursu genel anlamıyla kişiye fotoğrafı çekerken nasıl teknik bilgileri kullanabileceğini kendi görüşünü fotoğrafa nasıl sabitleyebileceğini temel bilgiler eşliğinde sunar.

Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler   

Öncelikle fotoğrafçılık kursuna neden ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Profesyonel bir uğraş edinmek, hobi amaçlı ya da sosyalleşmek amacıyla bu kursu seçme düşünceniz olabilir. Önceliğinizin ne olacağına karar vermeniz kursun sizin için nasıl daha verimli olması gerektiği ile ilgili bir perspektif sunacaktır.

Seçeceğiniz kurumun tarihini, kurumsallığını mevcut eğitmenlerini araştırmalı, eğitim süreci boyunca eğitmenlerle etkileşimlerinizin nasıl olacağına dair bir fikir edinmelisiniz. Kursun süresi ve sınıf ortamını da iyi araştırmalı ve hedefiniz ile önceliğinize göre karar vermelisiniz. Fotoğrafçılığın en önemli ve kâr sağlayan alanları olan stüdyo, reklam ve ürün fotoğrafçılığı gibi sistematik bilgi ve teknik isteyen bölümler için daha uzun süreli kursları tercih ederek bu alanlara yönelik yetkinliğinizi ölçmelisiniz.

Kursunuzu seçerken maddi durumunuzu gözden geçirmeli ve ona uygun bir kurs belirlemelisiniz. Birçok alanda olduğu gibi fotoğrafçılık kurslarında da aldatmaca ve fiyat-tatmin uyuşmazlığı mevcut. Bundan dolayı başta kursun kurumsallığını tekrar gözden geçirmeli ve fiyatı bu standartlara ve önceliğinize göre değerlendirmelisiniz.

İyi bir fotoğrafçılık kursu sizin yetkinliğinizi belirtmeniz için size bir belge sunmalıdır. Günümüzde alan yetkinliği için sertifika tercih edilmesi fotoğrafçılık içinde geçerli bir koşul olmaktadır. Alacağınız sertifika alana dair bilgilerinizin var olduğunu, bunları kullandığınızı ve alanda çalışmalar yapabileceğinizi belgeler.

İyi Bir Fotoğraf Elde Etmek İçin

Fotoğraf çekme kursu ile elde edeceğiniz temel bilgiler iyi bir fotoğrafın da bel kemiğini oluşturur. Işık kullanımı, kadraj, uzun pozlama, çekim teknikleri, alan derinliği, Iso, enstantane ve fotoğrafta diyafram ayarları elde edeceğiniz fotoğraf için başlangıç araçlarıdır. Çektiğiniz fotoğrafın bakış açınız üzerinden nasıl bir düzenlemeye gerek duyduğu ise daha sonraki aşamaları oluşturur. Bu süreçte eğitmenlerden destek alınması başlangıç aşaması için önemlidir. Perspektif algınızın gelişmesi için öncelikle eğitmenlerden alacağınız bilgileri öğrenmeli ve onların gözetimi ile bilgisi dahilinde alıştırmalar yapmalısınız.

Fotoğrafçılık sanatı  her sanat dalına özgü öznel fikirler, düşünceler ve kullanımlar grubunu içerir. Fotoğrafçılık kursu size aynı zamanda bir kompozisyon kullanımı ve göz aşinalığı sunar. Göz aşinalığı eğitmenlerin fotoğraf ve fotoğrafçılar özelinde anlatacağı bilgiler dahilinde olup, sizin de bu alanda uğraş veren profesyonel ya da amatör fotoğraf ve fotoğrafçılara ayrıca göz atmanız gerekmektedir.

İyi bir fotoğraf teknik bilgileri öğrendikten sonra kendi kadrajınıza neyi koyup çıkaracağınızla ilişkilidir. Kompozisyon kuralları ise eğitmen aracılığıyla uygulamalı olarak gösterilir ve bu kurallar fotoğrafın daha iyi görünmesini sağlar. Altın oran, üçler kuralı, derinlik hissi, doku- desen kullanımı gibi yaratıcı ve etkili kurallar teknik bilgi ile bütünlüklü olarak kullanılır ve kompozisyonun da temelini oluşturur.

Fotoğrafçılık kursu etkili bir şekilde yararlanmak istiyorsanız hatırlamanız gereken şeylerden biri de eğitmenle kuracağınız etkileşimdir. Zaman ve paranızı harcadığınız bir uğraş olarak ve verimlilik ilkesi dahilinde eğitmenle kuracağınız ve kurs bitiminde dahi sürdüreceğiniz ilişki sizin hem alan bilginizi geliştirmenize hem de tanınırlığınıza katkı sağlar. Bununla birlikte kurstan edineceğiniz her tür teknik ve teorik bilgilerin yalnızca eğitmenin ilgi ve çabasıyla değil sizin gösterdiğiniz ilgiye ve isteğe bağlı olarak gelişeceğini de unutmayın. İlginizi sürdürmek için pratik yapın ve bunu eğitmeninizle paylaşın.

Fotoğrafçılık ve Online Eğitim Kursu 

Fotoğrafçılığa dair olan ilgi ve istek belli bir eğitim içeren kursları da beraberinde getiriyor. Bundan dolayı da iyi bir fotoğraf elde etmek için seçtiğiniz ya da seçeceğiniz kurs bazen zaman yetersizliğinden dolayı bazense maddi yetersizlikten ötürü tercih edilmiyor ya da sonlandırılıyor. Bu iki durumun yanı sıra kursun eğitim içeriği de bazen tam olarak yeterli ve tatmin edici bulunmuyor. Bununla beraber zaman, mekan ve paradan tasarruf elde etmek için birçok profesyonel ve hobi amaçlı yapılan çeşitli online eğitimler söz konusu. 

Bu eğitimler belli bir içeriğe sahip olarak eğitim süresi de mevcut kurslara nazaran daha kısa sürede verilerek temel bilgi ve kullanımları elde etmeyi amaçlayan kursiyeri, belli bir konuma getiriyor. Online eğitimler fotoğrafçılık kursu için de kullanışlı bir yöntem olarak kendine yer bulmakta ve fotoğrafçılığın temel bilgi ile deneyimleri sunarak kursiyere düzenli bir eğitim verilmesini sağlamakta da son dönemlerde oldukça başarılı bulunmaktadır. Özellikle ücretsiz olarak yapılan bu kurslar kişinin maddi durumunu zora düşürmezken ayrıca mevcut bir kurstan alacağı tatmini, zaman tasarrufu da sağlayarak kursiyere eğitim olarak sunuyor. 

Profesyonel meslek olarak ya da hobi edinmek için katılacağınız temel bilgileri edinerek uygulayabileceğiniz ve eğitmeninizle kuracağınız etkin iletişim için Enstitü tarafından fotoğrafçılık üzerine verilen online eğitim sonunda sertifikaya sahip olabilir ayrıca çeşitli platformlar aracılığıyla yetkinliğinizi göstererek fotoğrafçılığa giden yolda bir adım daha atabilirsiniz.

Fotoğraf çekme kursuna kimler katılmalıdır?

Fotoğrafçılığın günümüzdeki etki alanının genişliği sebebiyle fotoğraf çeken, profesyonel olarak ilgilenenler, hobi edinmek ya da sosyal çevresini genişletmek amacında olan kişiler katılabilir.

Fotoğrafçılık eğitiminin temel bilgileri nelerdir?

Genel olarak ışık ve fotoğraf makinesinin tanınmasıyla ilgili temel kavramlar kullanımlarıyla tanıtılır. Ayrıca kompozisyon ve kurallar bu bilgilerle beraber kullanılmaya çalışılır.

Fotoğraf çekme kursu online olarak verilir mi?

Birçok alanda olduğu gibi fotoğrafçılıkta da online eğitim söz konusudur. Online eğitim kişinin zamanından tasarruf etmesini sağlarken mevcut kurslarla da aynı eğitim içeriğine sahip olabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!