Close
Mobil Menu Bars

Firmalar Neden İhracat Yapmalı?

13 Şubat 2016, 2840 defa okundu.
Firmalar Neden İhracat Yapmalı?
Firmalar Neden İhracat Yapmalı?

Geçmişten günümüze iş dünyası önce gelişen ve hızlanan taşımacılık sistemleri ile kıtalararası ticaretin mümkün hale gelmesi ile; daha sonra ise gelişen internet teknolojileri sayesinde gelişmiştir. Her ne kadar düşük petrol fiyatları dünya genelinde bir talep düşüklüğünü gösterse de genel bir artış trendi beklenmektedir. (Türkiye Ekonomi Bakanlığı , 2015).Global anlamda bu değişiklikler mikro bazda en küçük birim olan firmaları da etkilemiştir. Türkiye’de firmaların ihracat kültürleri daha çok kur ile bağlantılıdır. Ama son yıllarda artan teşvikler ile ihracat kültürü oluşması konusunda gelişmeler yaşanmıştır. Artan ihracat rakamları bu savımızı desteklemektedir.

Kaynak : http://www.tim.org.tr/tr/ihracat-ihracat-rakamlari-tablolar.html

İhracat Neden Önemlidir?

Firmalara katkılarını şöyle sıralamak mümkündür. (solusource)

1 - Satışları Arttırır.

İhracat yeni pazarlara ulaşmak anlamına gelir. Bu sebeple satışlar artar. Aynı zamanda firmayı iç piyasadaki dalgalanmalardan korur. Finansçıların deyimi ile yumurtaları farklı sepetlere koymuş oluruz.

2 - Karı arttırır.

İhracatta verilen siparişler iç piyasaya göre daha yüksektir. Palet veya konteynır olarak verilir. Bu da satışları arttırdığı gibi karı da arttırır.

3 -Kapasite kullanım oranını artırır.

Firmalar kapasite kullanım oranları artar . Bu da sabit maliyetlerin ürün içindeki payını  azaltarak maliyetleri düşürür .

4 - Dengeyi sağlar

Firmaları iç piyasadaki kırılganlıklara karşı korur. Aynı zamanda farklı para birimlerinden gelir elde ettikleri için kur kazançları sağlamalarına neden olur .

5 - Ürün yaşam eğrisini uzatır.

İç piyasada düşüş eğilimine girmiş ürünlerin dış piyasada satışa çıkarılarak talep artışı sağlanabilir Yeni ürüne geçme tasarım v.b konularda zaman kazandırır.

6 - Ürün hakkında geri dönüşler.

Ürün hakkında hızlı feedback ve iyileştirmeler yapmanızı sağlar . Bu şekilde iç piyasada  rekabetçi olmanızı sağlar.

7 - Rekabeti dengeler.

İç piyasada ihracat yapan rakiplerinize karşı durumu  eşitlemenize yardım eder . Firmanın iç piyasada sağlam bir imaj elde etmesini sağlar. Banka ve kredi kurumları nezdinde saygınlığı artar. Daha uygun şartlarda kredi alınmasına yardımcı olur .

8 - Devlet teşvikleri.

Devletten teşvik alınarak; maliyetlerin azaltılması, vergi indirimleri konularında avantaj  sağlanabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yaren Koç
16 Aralık 2019
5.0

Satış arttırma ve büyüme için ihracat şart