AnasayfaBlogFirmalar Neden İhracat Yapmalı?
İşletme

Firmalar Neden İhracat Yapmalı?

13 Şubat 2016
Firmalar Neden İhracat Yapmalı?

Geçmişten günümüze iş dünyası önce gelişen ve hızlanan taşımacılık sistemleri ile kıtalararası ticaretin mümkün hale gelmesi ile; daha sonra ise gelişen internet teknolojileri sayesinde gelişmiştir. Her ne kadar düşük petrol fiyatları dünya genelinde bir talep düşüklüğünü gösterse de genel bir artış trendi beklenmektedir. (Türkiye Ekonomi Bakanlığı , 2015).Global anlamda bu değişiklikler mikro bazda en küçük birim olan firmaları da etkilemiştir. Türkiye’de firmaların ihracat kültürleri daha çok kur ile bağlantılıdır. Ama son yıllarda artan teşvikler ile ihracat kültürü oluşması konusunda gelişmeler yaşanmıştır. Artan ihracat rakamları bu savımızı desteklemektedir.

Kaynak : http://www.tim.org.tr/tr/ihracat-ihracat-rakamlari-tablolar.html

İhracat Neden Önemlidir?

Firmalara katkılarını şöyle sıralamak mümkündür. (solusource)

1 - Satışları Arttırır.

İhracat yeni pazarlara ulaşmak anlamına gelir. Bu sebeple satışlar artar. Aynı zamanda firmayı iç piyasadaki dalgalanmalardan korur. Finansçıların deyimi ile yumurtaları farklı sepetlere koymuş oluruz.

2 - Karı arttırır.

İhracatta verilen siparişler iç piyasaya göre daha yüksektir. Palet veya konteynır olarak verilir. Bu da satışları arttırdığı gibi karı da arttırır.

3 -Kapasite kullanım oranını artırır.

Firmalar kapasite kullanım oranları artar . Bu da sabit maliyetlerin ürün içindeki payını azaltarak maliyetleri düşürür .

4 - Dengeyi sağlar

Firmaları iç piyasadaki kırılganlıklara karşı korur. Aynı zamanda farklı para birimlerinden gelir elde ettikleri için kur kazançları sağlamalarına neden olur .

5 - Ürün yaşam eğrisini uzatır.

İç piyasada düşüş eğilimine girmiş ürünlerin dış piyasada satışa çıkarılarak talep artışı sağlanabilir Yeni ürüne geçme tasarım v.b konularda zaman kazandırır.

6 - Ürün hakkında geri dönüşler.

Ürün hakkında hızlı feedback ve iyileştirmeler yapmanızı sağlar . Bu şekilde iç piyasada rekabetçi olmanızı sağlar.

7 - Rekabeti dengeler.

İç piyasada ihracat yapan rakiplerinize karşı durumu eşitlemenize yardım eder . Firmanın iç piyasada sağlam bir imaj elde etmesini sağlar. Banka ve kredi kurumları nezdinde saygınlığı artar. Daha uygun şartlarda kredi alınmasına yardımcı olur .

8 - Devlet teşvikleri.

Devletten teşvik alınarak; maliyetlerin azaltılması, vergi indirimleri konularında avantaj sağlanabilir.

Firmalar Neden İhracat Yapmalı?ihracat ithalatneden ihracat neden ihracat yapılır
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İhracat Şekilleri Nelerdir?
Dış Ticaret

İhracat Şekilleri Nelerdir?

11 Nisan 2021
İhracat ve İthalat Nedir?
Dış Ticaret

İhracat ve İthalat Nedir?

17 Mayıs 2021
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
11080
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
35063
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205