AnasayfaBlogFinlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Çarpıcı Gerçekler
Eğitim

Finlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Çarpıcı Gerçekler

04 Aralık 2019
Üzerinde haç olan bir bayrak bulutlu bir gökyüzüne karşı rüzgarda dalgalanıyor. Bayrak beyazdır ve ortasında uzun bir direk vardır, haç ise bayrağın ortasına yerleştirilmiştir. Gökyüzü, çoğunlukla görüntünün sol üst köşesinde yoğunlaşan ve sağ alt köşede birkaç dağınık bulutla birlikte koyu bulutlarla doludur. Bayrağın üzerindeki haç gri gökyüzüne karşı göze çarpıyor ve bu görüntüyü çarpıcı bir hale getiriyor.
Eğitim KonusuFinlandiya Eğitim SistemiEk Bilgi
Okula Başlama YaşıÇocuklar 7 yaşında zorunlu eğitime başlarOkul öncesi eğitime başlama yaşı genellikle 6-7 arası dünya genelinde.
Not SistemiNot veya puan sistemine ilk 6 sene tabi olunmazÇocukların yarıştırılmadan öğrenimlerini sağlar.
Ödev PolitikasıEve verilen ödev yokturÖğrenciler sadece 4 saat ders görür.
Öğretim SüresiDers süreleri kısa, teneffüs süreleri uzundurTeneffüs süreleri 75 dakikadır
Kişiye Özel EğitimBaşarısız öğrencilere özel eğitim programları düzenlenirHer öğrencinin öğrenimine özel önem verilir.
Eğitim ÜcretiDevlet eğitimin tüm maliyetini karşılarÖzel okul veya kolej bulunmaz.
Spor AktiviteleriSpora ayrı bir vakit ayrılır, kazanma duygusu aşılanmazHırs ve rekabetin eğitimde yeri olmadığı düşünülür.
Sosyal SorumlulukÖğrencilere çöp toplama gibi sosyal sorumluluklar verilirOkul hizmetini çocuklar sağlar.
UlaşımÇocuklar okula bisikletle gitmek zorundadırKendi başına hareket etme ve bağımsızlık duygusu geliştirilir.
Öğretmenlik MesleğiÖğretmenlik en saygın mesleklerden biridirÖğretmenlere öğrenci başarısında büyük rol biçilir.

Finlandiya denilince insanların aklına bir ülkeden daha fazlası geliyor. Finlandiya ülkesini dünyaya ünlü gösteren olay tamamen eğitim. Evet yanlış duymadığınız ülke eğitim sistemiyle hep gündemde. Finlandiya eğitim sistemi hakkında bilgi vermeden önce bu küçük ve şirin ülkeyi daha yakından tanıyalım. 

Finlandiya, Avrupa’nın kuzeyinde yer alan ve Baltık Denizi’ne kıyısı olan yarımada ülkesidir. Ülke İskandinavya adasında yer alırken, çevresinde Rusya, Norveç ve İsveç bulunmaktadır. Ülkenin başkenti de Helsinki’dir. Tarihine değinecek olursak, bizlere yabancı olmayan bir geçmişe sahip olduğu gözükmektedir. Ülke köken olarak Ural - Altay dil grubunun Ural kısmına bağlıdır. Halk bölgeye, Orta Asya’dan göç etmiştir. Zamanla halk nordikleşmiştir. Bu yüzden Finlandiya dil yapısı Türk dil yapısına benzemektedir. Ülke ile kısa bir bilgi verdikten sonra, eğitim konusunda neler yaptığına hep birlikte bakalım. 

Finlandiya eğitim sistemi, herhangi bir okul parası ödenmeyen, kısa ve tam zamanlı öğrencilerin eğitildiği uygulama biçimidir. Finlandiya eğitim modeli daha küçük yaşlardan başlamakta ve yaşlılık sürecine kadar devam ediyor. Bebek iken eğitimin ilk adımları atılıyor. Yürüme yaşına gelindiğinde bir sene boyunca ana okulu programı uygulanıyor. Ana okulu sonrası 6 yaşında kreş eğitimi başlıyor. Asıl eğitim ise 7 yaşında oluyor. 7 yaşına giren her çocuk, 9 yıl boyunca okul eğitimi almak zorunda. 16 yaşına gelinene kadar uzun bir eğitim sürecinden geçen çocuklar, ikinci önemli döneme kapı açıyor.

Zorunlu eğitim sonrasında ikinci genel akademik ve mesleki eğitim süreciyle devam ediyor. Eğitimde Finlandiya modeli bununla bitmiyor. Akademik ve mesleki eğitimden sonra, yüksek öğrenim ve uygulamalı bilimler üniversite eğitimi başlıyor. Bu şekilde Finlandiya eğitim sistemi sürecini tamamlamış oluyor dmeyi çok isterdik. Fakat sistemin bu kadar başarılı olmasının altında yatan nedenlerden biri de eğitimin okul sonrası da devam ediyor oluşudur. Yetişkin yaşa gelen kişiler, hayatının sonlarına kadar eğitim alıyor. 

Finlandiya Eğitim Sistemi İle İlgili Enterasan Bilgiler

 • Finlandiya ülkesinde çocuklar 7 yaşında zorunlu eğitime başlıyor. Fin de çocukların tamamen bağımsız ve özgürce hareket etmelerine olanak sağlanıyor. 

 • Finlandiya eğitim sistemi, öğrenciye not vermeye karşı. Eğitim gören çocuklar, okula başladıktan sonra 6 sene boyunca not veya puan sistemine tabi olmuyor. Çocuklar bir yarış içine girmiyor ve bu sayede başarı geliyor. Ayrıca bu 6 senelik dönemde çocuklar, sınav da görmüyor. Öğrenciler ilk sınavlarına tam 16 yaşında giriyor.

 • Finlandiya eğitim modeli basit bir işeyişe sahip. Bireyler aldıkları eğitimleri genel olarak öğreniyor. Aynı zamanda her birey eğitimi için istediği programı seçebiliyor. 

 • Finli öğrencilerin ödev yapmak gibi bir derdi de yok. Finlandiya eğitim sistemine göre öğrenmek için tek okuldur. Finli eğitimcilere göre bu sistemde eve ödev vermek manasız geliyor. Okulda öğrenciler sadece 4 saat ders görüyor. Haftanın belirli iki gününde ise, mesleki eğitim veriliyor. Öğrencilerin teneffüslerde geçirdikleri zaman dilimi de inanılmaz. Finlandiya okullarında ders arası teneffüs süreleri tam tamına 75 dakika. 

 • Okullarda eğitim kitapları da deste deste yer almıyor. Ders kitaplarını öğretmenler kendileri seçebiliyor. Fakat bu kitapların miktarı da oldukça az. 

 • Her öğrenciye birer birey olduğu hatırlatılıyor. Ayrıca çocukların başarısız gibi bir durumu karşısında, kişiye özel eğitim programı düzenleniyor. 

 • Finlandiya ülkesinde özel okullar ya da kolej yer almıyor. Devlet, çocukların eğitimin ücretsiz olarak karşılıyor. Hükümet sadece okul ihtiyaçları değil, okul ile ilişiği bulunan tüm harcamalarda destek oluyor. 

 • Finlandiya eğitim modeli spor aktivitesiz elbette olmaz. Okullarda öğrenciler için spora ayrı bir vakit ayrılıyor ve bunun süreleri de gene oldukça uzun. Fakat spor da bile kazanma duygusu çocuklara aşılanmıyor. Hırs, kazanma duygusu ve rekabet gibi olgulara bu sistemde yeri yok. 

 • Eğitim de herkesin eşit olduğu bir mantalite izleniyor. Çocuklar arasında hiçbir ayrı yapılmadan hepsine eşit davranılıyor. Zeka seviyesi gözetilmeksizin çocuklar, aynı sınıfta yer alıyor. Böyle bir strateji izleyen ülke başarının da kapısını açıyor. Eğitim içerisinde rekabete yer verilmemesi de artı bir avantaj sağlıyor. Rekabet olmaması, ülkenin tüm bölgesinde yer alan okullar da başarı oranı hepsine benziyor. 

 • Okula giden çocukların her birine farklı sorumluluk veriliyor. Eğitimciler öğrencilerine görev vererek yapmalarını istiyor. Etrafı toplama, çöp atma gibi birçok sosyal sorumluluk öğrencilere aşılanıyor. Okulun hizmetini gene çocuklar sağlıyor. 

 • Finlandiya eğitim modeli için en ilginç bilgi ise, çocukların okula gitmeleri için bisiklet kullanmaları. Uygulama daha birinci sınıfta başlıyor. Okul için ekstra servis yok. Ayrıca zaruri bir durum olmadıkça aile fertleri çocuklarını okula götüremiyor. 

 • Finlandiya eğitim sistemi içinde öğretmenleri yeri de ayrı. Öğretmenlik ülke de en saygın meslek olarak biliniyor. Öğretmen olmak için master derecisine sahip olması gerekiyor. Üniversite de yüzde 10’luk başarı derecesi içinde de yer alma şartı bulunuyor. 

 • Ülkede eğitime verilen önemi kadar fazla ki bu durum öğretmen maaşlarına da yansıyor. Öğretmenlik görevi yapan kişiler, devlet yetkilileri ile neredeyse aynı ücreti alıyor. 

 • Okullarda kantinde bulunmuyor. Yine devlet öğrencilerin öğle yemeğini ücretsiz olarak karşılıyor. Öğrenciler, öğle yemeğini yemekhane de öğretmenlerle birlikte yiyor. Öğrenciler yiyebileceği kadar yemek alıyor. 

 • Okullarda, öğrencilere sorumluluk duygusu yükleniyor. Birçok işi ve hizmeti çocukların yapmasına izin veriliyor. Bunlardan biri de lavabo dersliği. Çocuklar bu kısımda bulaşık yıkama ve yemek pişime becerisini kullanıyor. Bu sayede e ekonomisine nasıl bir katkının yapılacağı öğretiliyor. 

 • Eğitimlerde çocuklar özgür bırakılıyor. Fikir hürriyetine izin veriliyor. Bilgi alışverişi yapma imkanı sağlanıyor. 

 • Çocuklar henüz ana okulunda iken günün en az 1 saatini dışarı da geçiriyor. Hangi mevsim olduğu fark etmeksizin dışarı çıkarak çocukların vücudunda bulunan enerjileri atmaları sağlanıyor. 

Dünya İçin Örnek Bir ülke Finlandiya

Ülkenin eğitimde izlediği politikalar dünyanın da gündemini meşgul ediyor. Sistemin başarısı yer kürenin dört bir noktasında konuşuluyor. Eğitimde Finlandiya modeli ülkeler için büyük bir örnek niteliği taşıyor. PISA’da bile Finlandiya eğitim sistemi yer alıyor. Uluslararası öğrenci değerlendirme programı olan PISA verileri Finlandiya ülkesinin başarılı olduğunu gösteriyor. 

Okula Başlama Yaşı, Çocuklar 7 yaşında zorunlu eğitime başlar, Okul öncesi eğitime başlama yaşı genellikle 6-7 arası dünya genelinde, Not Sistemi, Not veya puan sistemine ilk 6 sene tabi olunmaz, Çocukların yarıştırılmadan öğrenimlerini sağlar, Ödev Politikası, Eve verilen ödev yoktur, Öğrenciler sadece 4 saat ders görür, Öğretim Süresi, Ders süreleri kısa, teneffüs süreleri uzundur, Teneffüs süreleri 75 dakikadır, Kişiye Özel Eğitim, Başarısız öğrencilere özel eğitim programları düzenlenir, Her öğrencinin öğrenimine özel önem verilir, Eğitim Ücreti, Devlet eğitimin tüm maliyetini karşılar, Özel okul veya kolej bulunmaz, Spor Aktiviteleri, Spora ayrı bir vakit ayrılır, kazanma duygusu aşılanmaz, Hırs ve rekabetin eğitimde yeri olmadığı düşünülür, Sosyal Sorumluluk, Öğrencilere çöp toplama gibi sosyal sorumluluklar verilir, Okul hizmetini çocuklar sağlar, Ulaşım, Çocuklar okula bisikletle gitmek zorundadır, Kendi başına hareket etme ve bağımsızlık duygusu geliştirilir, Öğretmenlik Mesleği, Öğretmenlik en saygın mesleklerden biridir, Öğretmenlere öğrenci başarısında büyük rol biçilir
finlandiyaeğitim eğitimde finlandiya modeli finlandiya eğitim finlandiya eğitim modeli finlandiya eğitim sistemi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.