Close
Mobil Menu Bars

Excel Kullanımı Artık Çok Kolay

10 Aralık 2019, 8380 defa okundu.
Excel Kullanımı Artık Çok Kolay
excel, excel eğitimi, excel programı, veri tablosu, ileri excel kursu, ileri excel,

Microsoft Office programları içerisinde önemli bir yere sahip olan Excel en genel haliyle hesaplama, sınıflama, analiz etme gibi işlemleri tablolar ve grafikler halinde yapmak için tasarlanmıştır. Excel kullanımı hangi alanda olursa olsun bir düzen demektir. Eğer bugüne kadar hiç Excel kullanmamışsanız biraz karmaşık gibi gözükebilir. Ancak Excel kullanımı doğru bir sıralamayla öğrendiğiniz takdirde son derece kolay ve zevklidir.

Excel’in kullanım kolaylıklarından en önemlisi çok basit işlemlerden karmaşık yapıdaki işlemlere kadar geniş bir çalışma imkânı sunmasıdır. Bu noktada Excel herkesin kolayca öğrenebileceği ve kullanabileceği bir program özelliği ile öne çıkar. İster bir ev hanımı olun, ister bir öğrenci Excel ile bireysel düzenlemeler yapabilirsiniz. İster serbest bir çalışan olun ister küçük ya da büyük ölçekli bir işletmeniz olsun hangi sektör olduğu fark etmeksizin Excel ile günlerce sürebilecek işlerinizi bile çok daha hızlı ve kolayca yapmanız mümkündür. Excel’i en kısa yoldan nasıl öğreneceğinize geçmeden önce Excel’e biraz yakından bakalım ve Excel ile neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Microsoft Excel Nedir?

excel, excel eğitimi, excel programı, veri tablosu, ileri excel kursu,

Microsoft Excel, Microsoft bünyesinde yer alan Office programlarından bir tanesi olup, işlenilen veriler hakkında çeşitli işlemler yapılan ve bunların tablo veya grafiğe dökülmesine yarayan yazılım programıdır. Bunun yanı sıra Excel ile isteğinize göre elinizde bulunan verileri filtreleyerek çalışmalarınızı ona göre yürütebildiğiniz gibi girdiğiniz sayısal değerlerle toplama, çıkarma, çarpma, bölme, ortalama alma gibi işlemler yapabilirsiniz. Daha sonra Excel’deki çalışmalarınızı bilgisayarınıza kaydedebilir, kaydettiğiniz proje ve çalışmalarınızı düzenleyebilir, bu belgeleri başkaları ile paylaşabilirsiniz.

Excel programı ayrıca hem Windows hem de Mac OS X platformları için ortaya çıkmıştır. Daha ortaya çıkmadan Odyssey kod adıyla bilinen Excel, bir süre sonra Microsoft Excel olarak yazılım dünyasında ve bilgisayarlarımızda yer almaya başlamıştır. Microsoft Excel, diğer Office programlarından farklı olarak hücre ve sütun yapısına sahiptir. Yeni çıktığı zamanlarda Excel, 65 bin 536 satır ve 256 satıra sahip iken, 2007 sürümü ve günümüze kadar olan sürümlerinde ise 1 milyon 48 bin 576 satıra ve 16 bin 384 sütuna sahiptir.

Excel’in çalışma mantığını etki – tepki olayına benzetebiliriz. Şöyle ki, Excel’de yaptığınız çalışmalarda yazdığınız her bir karakter, Excel’e işlendiği şekilde kâğıda basılıyor. Yani siz satırlar ve sütunlara göre aralık bıraktığınızda, projenize üst ve alt bilgi belirttiğinizde, sayfa kenarları arasındaki boşlukları isteğinize göre ayarladığınızda yaptığınız her şey Excel projenizde yer alıyor. Bu durumda siz verileri işlediğiniz şekilde çıktı alabiliyorsunuz.

Excel Nerelerde Kullanılır?

Excel’in kullanım alanlarını birçok farklı fonksiyonu olması sebebiyle çok geniştir. Başlıca kullanım alanları bilimsel çalışmalar, finans sektörü, muhasebe sektörü, istatistikler, olasılık hesaplamaları, veri analizlerini sayabiliriz. Ancak yanlış bir algıyı da hemen düzeltmek isterim. Excel sadece sayısal hesaplama yapmak için kullanılmaz. Sayısal ya da metin şeklinde her türlü veriyi toplayabileceğiniz bir elektronik tablolama mantığına göre çalışır. Tabloların yanı sıra verileri grafiklerle size sunar. Kullanım alanlarına gelince;

  • Grafikler, şekiller ve çizimler ile veriler görsel olarak ifade edilir. Ayrıca her tablo farklı renklerde düzenlenerek dikkat çekmesi gereken bölümler öne çıkarılabilir.
  • Excel için veriler önemlidir. Ancak sadece sizin birebir girdiğiniz veriler olmak zorunda değildir. Farklı veri tabanları üzerinden de Excel ile hesaplamalar yapmak mümkündür.
  • Excel birden fazla kullanıcının aynı anda kullanabileceği ve veri işleyebileceği bir program olması sebebiyle ortak çalışmalar için ideal bir program. Örneğin bir firmaya bağlı olarak freelance çalışanlar iş takiplerini bir Excel tablo üzerinden yürütebiliyor.
  • İleri düzey Excel makro kullanımı ile birden fazla işlemi bir arada yapabileceğiniz komutlar oluşturmaktır. Formüller ve makrolar Excel’in her şirketin yapısına ve yapmak istediğiniz işlem ve düzenlemeye göre özelleştirilebilmesi sebebiyle kişiselleştirilebilen bir verimlilik sunar.
  • Şirketler için envanter, ürün stokları, personel bilgileri, temel muhasebe, raporlar gibi düzenlemeler yapılabilir. Bireysel kullanımlarda aylık harcamalar, gelir gider tabloları, öğrenciler için sınav takvimi ve not bilgilerinden oluşan listeler örnek verilebilir.
  • Bilimsel çalışmalarda ya da finans alanında yapılan hesaplamalar için de Excel kullanılır.

 excel eğitimi, excel programı, veri tablosu, ileri excel kursu, ileri excel,

Excel Eğitimleri ile Excel’i Tanıyın

İşinize yarayacak her seviyede Excel kullanımı için İstanbul İşletme Enstitüsü’nün 2 farklı eğitim programı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Temel Excel Eğitimi diğeri ise İleri Excel Eğitimidir. Her iki online eğitim de alanında uzman eğitmen tarafından verilen ücretsiz programlardır. Öğrenciler Excel’in kullanımında teorik ve pratik bilgilerle uzmanlaşırken, eğitmen ders sırasında öğrencileri sözlü yaparak yani uygulama ile öğrendiği bilgilerin pekişmesini sağlıyor.

Temel Excel Eğitimi, Excel’e yeni başlayanlar için hazırlanmış bir eğitim programıdır. Bu ücretsiz eğitimde genel olarak basit işlemler yapmayı, tablo ve grafik oluşturmayı, verileri filtrelemeyi ve visual basic kodları sayesinde mesaj kutularının sayfaları arasında geçiş yapmayı öğreniyorsunuz. Öncelikle eğitime Microsoft Excel’in kullanım alanlarını ve ara yüzünü öğrenerek başlıyorsunuz. Daha sonra dosya açarak çalışma sayfası oluşturmayı, çalışma sayfalarını yerleştirmeyi, görsellik açısından renklendirebilmeyi öğreniyorsunuz. Hücre, satır, sütün ve alan seçimi yapmayı, hücre ekleme – silme işlemlerini, satır ve sütunu gizlemeyi ya da göstermeyi öğrenerek Excel dünyasına dalmaya başlıyorsunuz.

Hücre, satır ve sütunların içlerine sayısal ya da sözel olarak veriler girerek matematiksel ve istatistiksel fonksiyonların yardımıyla işlemler yaptırıyor ve tablo veya grafikle projelerinizi destekliyorsunuz. Böylelikle Microsoft Excel hakkında temel düzeyde işlemler yapabilir hale geliyorsunuz. Temel düzeyde kalmayayım, ileri düzeyde bu işi öğreneyim diyorsanız İleri Düzey Excel Eğitimi ile bilgilerinizin üzerine bilgi katabilir ve biraz daha Excel dünyasının derinliklerine dalabilirsiniz. Excel’i ileri düzeyde öğrendiğinizde iş hayatındaki gerekliliğini daha iyi anlayacak ve çalışmalarınızı seri bir şekilde yapabileceksiniz.

İleri Excel’de seri veri girme, liste oluşturma, hücre açıklaması yapma ve grafik serileri aracılığıyla işlemler yapma ile eğitiminize başlangıç yapıyorsunuz. Temel Excel Eğitiminden aşina olduğunuz matematiksel ve istatistiksel fonksiyonlarının yanında mantıksal, metinsel, tarihsel fonksiyonlardan yararlanarak veriler oluşturuyorsunuz. Hyperlinkler sayesinde formüllerin kullanımıyla çoklu sayfalarda çalışmalarınızı yürütüp bunları veri tablolarında nasıl birleştireceğinizi teorik ve pratik bir şekilde uygulamalı olarak öğreniyorsunuz. İleri Excel eğitiminde özet tablo ve grafikler oluşturarak hesap işlemleri yapabiliyor, tablo ve grafiklerinizi istediğiniz şekilde biçimlendirebiliyorsunuz.

excel eğitimi, excel programı, veri tablosu, ileri excel kursu, ileri excel,

Veri tablosu aracılığıyla yapacağınız veri incelemelerinin yanında makrolarla çalışmayı öğreniyor ve hazırladığınız projeleri bir proje çalışma sayfasında saklayarak o sayfaların birikiminden de kendinize göre bir çalışma kitabı oluşturmayı ve korumayı öğreniyorsunuz. Bu şekilde İleri Düzey Excel sertifikasını da gireceğiniz sınav sayesinde kazanarak iş dünyasında aranan isim olmaya aday oluyorsunuz. Günümüz iş dünyasında hangi sektörde olursa olsun ileri derecede Excel kullanımı sağladığı avantajlar açısından iyi derecede Excel bilgisi olanları tercih edilir kılıyor. Kariyerinizde daha yükseği hedeflemek için ücretsiz online Excel eğitimlerini değerlendirerek mesleki yükselişinize hız kazandırabilirsiniz.

Excel kullanımı bireysel olarak ne işime yarayacak?

Microsoft Excel programı aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabilir. Örneğin bir ders programı yaparken sık kullanabilirsiniz. Ya da bir diyet programı yaparken de Excel’den faydalanabilirsiniz.

Excel programı gerçekten zor mu?

Excel programı sanıldığı gibi zor değildir. Her ne kadar meşakkatli gibi görünse de uzman eğitmen sayesinde bu karışıklık ortadan kalkacak. Çünkü artık Excel’i öğrenmek daha kolay olacak.

Excel eğitimi sonrası neler yapmalıyım?

Excel’i iyi kullanabilir noktaya gelebilmek için sürekli Excel üzerinde çalışmalar yapmalısınız. Böylece her geçen gün Excel’in bambaşka bir yönünü keşfedeceksiniz. Excel’i ileri düzeyde öğrendiğinizde ise iş hayatındaki gerekliliğini daha iyi anlayacaksınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!