Close
Mobil Menu Bars

Excel Eğitimi Almak Eğlenceli Mi?

11 Ekim 2019, 2325 defa okundu.
Excel Eğitimi Almak Eğlenceli Mi?
Excel Eğitimi Almak Eğlenceli Mi?

Başlığı okuduğunuz aklınıza ilk gelen soru “Nasıl eğlenceli olabilir ki Excel?” olabilir. Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızdaki yerini daha da kesinleştiren excel, her ne kadar birçoğumuzun işini kolaylaştırsa da halen çoğumuzun korktuğu bir Microsoft programı olduğu açık.

Excel Programı 

Her ne kadar herkes bilse de öncelikle Excel programının ne olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum. Ne olduğunu ne işe yaradığını anlatmadan bakış açımızı nasıl eğlenceli yönüne çevirebiliriz ki? Microsoft Firmasının çıkarmış olduğu Office programlarından en önemlisi diyebiliriz. “Microsoft Excel” veya “Office Excel” olarak da duyuyoruz zaman zaman. Bunların tümü

Excel nedir?

Excel, elektronik tablo yazılımını temsil eder. Firmanın tanımına göre ise excel tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sağlayan bir yazılım türüdür. Bu türden yazılımlara elektronik tablo yazılımları adı verilir. 

Excel ne işe yarar?

Excel girdiğiniz sayısal değerleri otomatik olarak toplayan tablolar oluşturmanızı, temiz düzenlerde tabloların çıkışını almanızı ve basit grafikler oluşturmanızı sağlar. Excel satır ve sütunlar içerisindeki hücrelerden oluşur. Bu hücrelere komutlar, rakamlar veya metinler girerek istediğimiz çalışma dosyamızı oluştururuz. Excel’in en güzel yanlarından birisi de birbiri ile ilişkili birden çok çalışmayı aynı excel dosyasının içerisinde farklı sayfalarda kullanabilmemizdir. 

Aslında kısaca anlatmak gerekirse klasör mantığını excel içerisine yedirmişler. Düşündüğünüzde bir dosyanın içerisinde ilgili tüm dosyalarınızın düzenli bir şekilde yer alması ne kadar büyük bir rahatlıktır.Tabii ki biz o sütunları-hücreleri nasıl yapılacağını düşündükçe başta rahat olamıyoruz. Peki, bunun için nasıl bir çözüm üretiyoruz ya da çözüm üretmeyi düşünüyor muyuz?

Excel Programı ile İlgili Kurslar

Excel programında her türlü veriyi tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapabiliriz. Aynı zamanda verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabiliriz. Bu konularda uzmanlaşmak için kurslara ya da benzer eğitici videolarla ilgilenebiliriz.

İlk olarak kurslardan bahsetmek istiyorum. Bilgisayar program kurslarına bakıldığında piyasa da A-Z’ye birçok kurs bulunmakta ve bu online eğitim veren kurslar ücreti yüksekten ücretsize doğru bir yönelimde bulunmaktadır. Benim düşünceme göre sırf pahalı diye bir kurs kaliteli olmayabilir ya da pahalı kursa kayıt oldunuz diye tam verim alamayabilirsiniz. 

Bunların hepsi risktir ve aynı zamanda zaman kaybıdır. Bir konuda özellikle de profesyonel hayatta işimize yarayacak konuların öğreniminde çevremizin istekleri değil de kendi isteklerimize bakmalıyız. “Hangi zamanlarda müsait oluyor?”, “Bir dersi kaçırınca nasıl telafi edebilirim?” gibi kendinize sorular sorarak öncelikle beklentileriniz, isteklerinizi belirleyin. İkinci olarak geçin internetin başına kursları inceleyin. İnanın bana bir konu hakkında o kadar çok kurs var ki kafanız bile karışabilir araştırırken. 

Uzaktan Eğitimin Adresi

Benim tavsiyem öncelikle üniversitelerin uzaktan eğitim verdikleri canlı yayın kursları inceleyin. Örneğin, İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz sertifika programları gibi. Hem böyle sitelerde çoğu eğitimin başlangıcı ücretsiz oluyor. Sonra devam etmek istediğiniz profesyonel kursları oluyor cüzi bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz. 

Excel nereden öğrenebiliriz?

Excel eğitimi almak isteyen öğrencilerin tamamı İstanbul İşletme Enstitüsü üzerinden katılım sağlayabilirler. Üstelik bu eğitime katılım ücretsiz olduğu gibi sertifika alma şanısınız da var. Üçüncü olarak da yine internetin başına geçip excel programı hakkında videoları araştırabilirsiniz. Bildiğiniz gibi özellikle YouTube’da aradığınız her konuda video bulabiliyorsunuz. Katkısı az tabii diğer bir excel eğitimine göre.

İş Size Kalıyor

Bunlardan sonra da en önemli konu geliyor. Kursa gidildi, uzaktan excel eğitimi alındı ya da video izlendi. Artık iş size kalıyor. İş dışında açın excel’i karıştırın ve karıştırırken de korkmayın. Sütunlara sırayla bir şeyler yazın. Öğrendiğiniz formülleri üzerinde deneyin ya da üst taraftaki seçenekleri tek tek deneyin. Aynen bilgisayar oyunu oynar gibi oynayın. 

Lisede okurken matematikten korkan doğal olarak sevmeyen arkadaşlarımın her birine şöyle derdim: “Alt tarafı birkaç sayı birkaç formül onlar. Sen onlardan korkma, onlar senden korksun. Sonuca ulaşamadın diye sayılar canlanıp sana bir şey yapmazlar.” Aynısını şimdi de size söylüyorum, korkmayın. 

Bulmaca Gibi

En sevdiğiniz bilgisayar oyununa da benzetebilirsiniz, bulmacayı seviyorsanız bulmaca çözmeye de. Birazcık hayal gücü ekleme olayı gibi... Böyle yaptığınızda belli bir süre sonra eğlenceli gelecektir size. Sonra da işlerinizi ne kadar kolaylaştırdığını fark edeceksiniz.
Sonuç olarak excel’e zaman, cesaret ve sabır gösterdiğinizde öğrenmeniz daha kolay olacaktır. Excel’i öğrendiğinizde ise size eğlenceli bir bulmaca veya bilgisayar oyunu gibi göreceksiniz. İşlerinizi kolaylaştırdığı için de ilk tercihiniz excel olacaktır.

Yazar: İlke Gizem Cevher
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!