Close
Mobil Menu Bars

Excel Biliyorum Demeyin!

21 Eylül 2018, 2518 defa okundu.
Excel Biliyorum Demeyin!
Excel Biliyorum Demeyin!

Siz de benim gibi bir beyaz yakalıysanız muhtemelen benimle paylaştığınız birçok ortak alışkanlığınız, şikâyetiniz ve tecrübeleriniz vardır.

Önce kabul edelim her sabah aynı saatte kalkan, aynı saatte yemek yiyen, her gün aynı insanları gören, sokakta yüzüne bakmayacağımız insanların yeri geldiğinde aile sorunlarına kadar dinlemek zorunda kalan, sürekli bir şeyleri yetiştirmeye çalışan ama asla başaramayan, 99 tane işi doğru yaparken 1 tane hata yaptığında ayıplanan, her söylediğine dikkat etmesi gereken, ara ara yağlama ballama yapabilen, bir mail yüzünden kavga edebilen, emekliliğimizi bilgisayar başında oturarak bekleyen insanlarınız biz!

Pek güzel bir başlangıç olmadı biliyorum, galiba bu aralar çok sıcak değilim kurumsal hayata karşı. Bu başka bir yazının konusu olabilir, ama sizle bugün hayatımızda excel bilmenin öneminden bahsedeceğiz. Ama önce excel ile biraz bilgi gerekli.

Excel Nedir?

Excel, elektronik tablo yazılımını temsil eder. Firmanın tanımına göre ise excel tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sağlayan bir yazılım türüdür. Bu türden yazılımlara elektronik tablo yazılımları adı verilir. 

Excel Ne İşe Yarıyor?

Excel girdiğiniz sayısal değerleri otomatik olarak toplayan tablolar oluşturmanızı, temiz düzenlerde tabloların çıkışını almanızı ve basit grafikler oluşturmanızı sağlar.

Excel Kullanımı

Üniversiteden endüstri mühendisi olarak mezun olduğum zaman excel kullanımım tabi ki hiç bilmeyen bir insana göre daha iyiydi. Kendi çapımda minik hesaplamalarla biraz daha gelişmiş bir hesap makinası gibi kullanabiliyordum excel’i. O hali bile beni çok eğlendirmeye yetiyor aylık harcamalarımı renklendirip kategorilerine göre pizza dilimi grafikler yapıp kendi datalarımı biriktiriyordum. 

İş Hayatı Tam Olarak Böyle Değil

Çalışmaya başladığım zaman herkesin bir excel ustası olmadığını anladım. Ancak excel konusunda gerçekten iyi olanlar diğerlerinden hemen ayrılıyordu. O zamanki müdürüm excel’de ve genel olarak bilgisayar/ yazılım oldukça bilgili ve meraklıydı. İlk dikkatimi çeken şey datalarla uğraşmaktan ne kadar keyif aldığı oldu. Diğerlerinin saatlerini alan bir iş onun için minik bir excel hamlesiyle 1-2 dakika içinde halledilebiliyordu. 

Neyse ki şanslıydım ve işe başladıktan 2 ay sonra İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından Excel eğitimine kayıt yaptırdım. Yaptığım formüller çözülmez gelen uzun ve karmakarışık big datalar, vlookup’lar ve pivot table’lar sayesinde excel sadece zevk aldığı bir hobi haline dönüştü. Şaka yapmıyorum. Online excel eğitimine ilk başladığım zamanlarda boş zamanlarımda bile internetten örnek datalar indirip kendi kendime kardeşimin Minecraft oynadığını gibi oynadım. 

Formüller Çok Zevkli

Küçük denemeler excel formül kurallarını yıkmaya çalışmalar, “hadi bakalım Jane’in şirketi şimdi de bunu bulmak istiyor” oyunları…Kısa süre içinde merakımın ve emeğimin karşılığını aldım diyebilirim. İş yapışım ve işe bakışım değişti öncelikle. Çünkü ne olursa olsun artık bir yazılımcı gözünden bakmaya başlıyorsunuz verilere. 

Hatta karşılaştığınız sorunlara bile. Tabi müdürümün katkısı da çok büyüktü onu es geçemem. Kendi kendime tıkandığım ya da daha fazlasını merak ettiğim her yerde ona danıştım ve sıkılmadan her soruma cevap vermesi bir yana, birlikte yepyeni şeyler de keşfettik. Yani demem o ki excel “tamam öğrendim” diyebileceğiniz bir şey değil. Hatta tam aksine uçsuz bucaksız bir deniz gibi. Bence herkesin deneyimlemesi gerekiyor. 

Yazar: Didem Yaman
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!