AnasayfaBlogEtkili Zaman Yönetimi Taktikleri
Zaman Yönetimi

Etkili Zaman Yönetimi Taktikleri

04 Kasım 2019
Etkili Zaman Yönetimi Taktikleri

Günümüz iş ve okul dünyasının yoğunluğunda hepimizin yönetmekte zorlandığı bir şey var: zaman. Herkes bir günde 24 saate sahipse, bazılarımız hiçbir şey yetiştiremiyorken, bazılarımız nasıl müthiş işler çıkarabiliyor? Cevabı zaman yönetimi. 

Zaman Nasıl Yönetilir?

Zaman, durmaksızın akan ve aşındırdığı topraktan alüvyon taşıyan bir akarsuya benzer. Sadece geçmekle kalmaz, geçerken pek çok şey de götürür. Peki, biz onu nerede, nasıl yakalayabiliriz? Yakalayamayız. Zaman, durdurulabilir ya da elle tutulur bir şey değildir. Öğrenmemiz gereken şey, zamanla birlikte akmaktır. 

İrili Ufaklı Çiçekli Vazo Taktiği

Zaman yönetimi taktiklerine küçük bir örnekle başlayabiliriz. Gerekli malzemeler; bir vazo ve büyüklü küçüklü çiçekler. Vazoya çiçekleri yerleştirmenizi istesem önce hangi boyuttan başlarsınız? Önce kısa boylu, cılız çiçekleri vazoya koyarsanız, kocaman vazo ve küçücük çiçekler hoş olmayan bir görüntü sunacaktır. Bunu kime gösterirseniz gösterin, yakışmadığını söyler ve görüntü kimsenin içine sinmez. 

Üstelik daha sonra üzerine eklenecek büyük çiçekler onların gözükmesini engelleyecek ve onları ezecektir. Bir de tam tersini deneyelim. Önce büyük çiçekleri vazoya yerleştirirsek güzel bir görüntü elde ederiz. Büyük çiçeklerin aralarına ise küçük çiçekleri ekleyerek görüntüyü tamamlar ve bütün çiçekleri de değerlendirmiş oluruz.

Önce Büyük Sonra Küçük İşler

Bir günümüzü yani 24 saati bu vazoya benzetecek olursak çiçekler de yapacağımız işler konumunda olur. Önce büyük, önemli işlerimizi hallederek vazoda güzel bir görüntü elde ederiz. Herkesin büyük çiçekli vazo görüntüsü karşısında hoşnut olacağı gibi biz de büyük işlerimizi halledince bir rahatlığa kavuşuruz. Ardından irili ufaklı işlerimizle günü süsler ve kendimizi daha da mutlu ederiz. 

Somut bir örnekle devam edelim: Önümde 24 saat var. Edebiyat sınavı için ders çalışmam gerek. Aynı zamanda yarım kalan romanımı bitirmek ve uzun zamandır aklımda olan merak ettiğim bir filmi izlemek istiyorum. Burada büyük çiçek sınava çalışmak. Önce bu işi halleder ve güzel bir görüntü elde edersem, vazoyu daha da süslemek için bir film izleyebilir yahut romanımdan birkaç sayfa daha ilerleyebilirim. Elbette küçük çiçeklerin hepsini aynı günde vazoya eklemek zorunda değiliz. Nasıl olsa vazoya büyük çiçek eklendi mi görüntü güzeldir. Bütün küçük çiçekleri aynı günde eklemek yerine, iki üç güne paylaştırarak yavaş yavaş ekleyebiliriz. 

Kendine Zaman ve Ödül Ver

Bu başlıktan kastettiğim akışa bırakıp kendinizi salmanız değil. Kendinize gerçekten somut bir zaman verin. Yapmanız gereken bir iş varsa, işin uygunluğuna göre bir süre belirleyin ve o süre dolana kadar tüm gücünüzü, konsantrasyonunuzu ve enerjinizi o işe verin. Kendinizi bu yarışa sokmak bölünmeden iyi bir performansla iş çıkarmanızı sağlayacaktır. 

Süre dolduğunda işiniz bitmiş olsa da olmasa da sözünüzde durup o süre zarfında tüm gayretinizle çalıştığınız için kendinize ödül verin. Bu ödül kişiden kişiye göre bir paket çikolata ya da bir müzik molası gibi değişiklikler gösterebilir. Sonra başa sarıp yine kendimize süre ve ödül vereceğiz. 

Yaz, Çiz, Karala

Özellikle çok sayıda yapacağınız işler olduğu günlerde bir liste hazırlayabilirsiniz. Yukarıda okuduğunuz veya kendi geliştirdiğiniz taktiklerle bitirdiğiniz işleri bu listeden çizin, karalayın. Listede azalan işleri görmek sizi bir sonraki iş için heyecanlandıracak ve motive edecektir. 

Aynı zamanda işleri somut bir şekilde karşınızda görmek, onları zihninizde daha sağlam bir yerde konumlandırmanızı sağlar. Elbette zaman yönetiminin sınırı yok. İşlerinize odaklandıkça farklı taktikler bulduğunuzu göreceksiniz. Hepimiz bir günde 24 saate sahibiz sadece bazılarımız çiçekleri vazoya nasıl yerleştireceğini iyi biliyor.

Yazar: Neslihan Demirhan

en etkili zaman yönetimi taktikleri en etkili zaman yönetimi teknikleri zaman yönetimi eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Evde Zamanı Verimli Kullanma Önerileri
Kişisel Gelişim

Evde Zamanı Verimli Kullanma Önerileri

17 Mayıs 2020
Zaman Yönetimi ve Başarı
Başarı

Başarının Yolu Zaman Yönetimi

16 Mayıs 2019
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat