Close
Mobil Menu Bars

Etkili Sunum Teknikleri Nasıl Gerçekleşir?

10 Eylül 2019, 1463 defa okundu.
Etkili Sunum Teknikleri Nasıl Gerçekleşir?
sunum, etkili sunum, online eğitimler, eğitim, sunum eğitimleri, etkili sunum teknikleri,

Etkili sunum tekniklerini öğrenerek, dinleyicilerin aklında kalıcı ve fikirlerini değiştirici sunum yapmak yetenekten çok beynin işleyişi ile alaka bir durumdur. Nöroloji araştırmaları bu hedef doğrultusunda kullanılması gereken onlarca verimli bilgiyi ortaya koymaktadır. Bu alanda yapılan araştırmalar beynin, kelime ve resimleri farklı kısımlarda işleme soktuğunu göstermektedir. Bunun gibi bilgileri öğrenmek etkili sunum yapmayı öğrenmemizi kolaylaştırmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi toplum önüne çıkarak semineler gerçekleştirmek, konferanslar vermek, bizlere büyük bir heyecan ve gerginlik yaşatabilmektedir. Haftalarca bu işe hazırlanılsa dahi kötü bir durum içerisine düşülebilir ya da yeterince etkili olamayan bir sunum ortaya çıkabilmektedir. Bu yazımızda bunlardan kaçınmanın ve etkili sunum yapma yollarının anlatılması hedeflenmiştir.

Sunum Nedir? 

Sunum satış gerçekleştirmek, eğitim vermek ve belirli bir portfolyo oluşturmak adına yapılan bir anlatım uygulamasıdır. Bunun için günümüzde birçok teknik eğitim, araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. 

Günümüzde kurumsal iş yerinden üniversitelere kadar her alanda sunum yapmamız beklenmekte ve bilgiyi etkili bir şekilde aktarmamız istenebilmektedir. İşte bunu sağlamak için etkili sunum teknikleri adı altında birçok örgün, online eğitim ve bilgi sağlanmaktadır. 

İyi Bir Sunum Nasıl Gerçekleşir? 

İyi bir sunum gerçekleştirmenin kurallarından biri de anlatılmak istenen bilginin dinleyiciye yalın ve doğru bir şekilde aktarılmasıdır. Konuşmacı olarak sunumdaki rolünüz, dinleyicinizi sunumunuzu daha basit ve hızlı anlayabilmesi için yönlendirmektir. Sunum hazırlarken dinleyicileri bilgilendirmek dışında, onları ikna etmek, tutum ve davranışlarını değiştirmek, yeni bir şeyle tanıştırmak gibi bir amacınız olduğunu bilmek etkili sunum yapabilmek için oldukça önemlidir.  

Bu hedefleri kapsayan bir ana mesajın olması şarttır. Bu mesajı tek bir cümleyle ifade etmek oldukça önemlidir. Sunumuz bir bütünün parçaları gibi hareket etmelidir. Dinleyicilerin anlatımınızı takip ettiğinden emin olabilmek için, önemli kısımların daha büyük, parlak ya da gürültülü hale getirilmesi yardım olacaktır.

Sunum Tekniği

Bir sunumda verebilecekleriniz dinleyicilerinizin anlattıklarıyla sınırlıdır. Sizin için ilgi çekici ve önemli olan her şeyi sunumunuza koyarsanız dinleyenleriniz için bütün bu bilgiler vasat bir konuma gelecektir. Konuşmacı paradoksu olarak da adlandırılan bu karışık bilgi durumu, izleyenlerinizin konudan uzaklaşmasını ve tüm bilgilerin değersizleşmesine sebep olmaktadır. Bu durum da sizi etkili sunum yapmaktan alıkoyacaktır. 

Teknik terimler, yabancı dillerdeki ifadeler, yabancı jargonların açılımı yazılmayan kısaltmaları gibi bilgiler dinleyici sıkacak ve ilgisini sizden uzaklaştıracaktır. Etkili sunum teknikleriyle tanınan Steve Jobs’ın, Ipod’un tanıtımı yaparken cihazın hafızasını 5GB olarak belirtmek yerine 1000 şarkı kapasitesi olduğunu söylemesi dinleyicilerin ilgisini çekme konusunda güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Kullanılan Dilin Önemi

Sunumlarınız sırasında kullandığınız dilde etkili sunum hedefinizde oldukça önemlidir. Kürsü konuşması, vaaz ya da nutuk tarzı bir dil yerine arkadaşlar arasında konuşur gibi özgüvenli, samimi ve rahat bir dilin seçilmesi size yardımcı olacaktır. Hislerinizi kendinize pozitif bir dille ifade etmek, sunum öncesi yaşadığınız heyecanın gayet normal olduğunu kabul etmek, sunum sırasında ve öncesinde size fayda sağlayacaktır. 

Çok fazla prova hem doğaçlama etkisi uyandıracaktır hem de notlara bakmaya ihtiyaç duymayacak kadar rahat olmanızı sağlayacaktır. Ancak bu provayı ayna karşısında yapmamak önemlidir. Ayna karşısında yapılan provalarda, mimiklerinize ve vücut duruşunuza odaklanmaktan sunuma olan ilginizi kaybedilebileceğiniz bilinmektedir.

Etkili Bir Sunumun Aşamaları

Etkili sunum gerçekleştirmenin yolu için bu sürecin aşamalarını bilmek önemlidir. Sunum temelde 3 bölümden oluşmaktadır: Giriş, gelişme ve sonuç. 

Giriş kısmında; sunum amacınız, sunum akışınız ve dinleyicilerin bu sunum sonunda kendilerine neler katacağını anlatmak faydalı olacaktır. Bu bölümde sunumunuzun içeriğini etkili göstererek, sıkılacağını düşünen ön yargılı dinleyicilerinizin bu yargılarını kırabilmeniz sizin için önemlidir. 

Gelişme kısmında; konunuzun temel problemi, konuya dair mevcut veriler ve idealde bu konunun nasıl olması gerektiğinden bahsetmeniz ve bu konuya sizin olan katkılarınızı aktarmanız gerekmektedir. 

Sonuç kısımda ise vurucu mesajınız (video, müzik ya da grafik ile desteklenebilir), varsa duyurular ve dinleyiciden beklenenler iletilmektedir. 

Etkili sunum hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Etkili sunum hazırlarken slaytlarınızda basitliğe, az yazı-çok görsel kullanımı ve slaytların akışında ki görsel uyuma dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle slaytlarınızdaki font, renk, büyüklük ve karakter uyumuna dikkat etmek etkili sunum yapmanızda size yardım olacaktır. 

Sunum Eğitimleri

Araştırmalar sonucunda insanların öğrendiklerinin %75’ini görerek, %13’ünü ise duyarak öğrendikleri anlaşılmıştır. Diğer bir deyişle slaytlarınızda görsel ögelerin kullanımı gerçekten önemlidir. Ancak bu görsel ögelerinde yalnızca gerçekten gerekli olduğu yerde kullanılması gerektiği aksi halde dinleyicileri sıkacağı da unutulmamalıdır.

Bütün bu konularda etkili sunum ile ilgili, İstanbul merkezli İstanbul İşletme Enstitüsü kapsamında uygulanan online eğitimler dersleri size yardım olmak için gerçekleştirilmektedir.  Üstelik ücretsiz olan bu eğitimlerin sonunda başarılı olan öğrencilere verilen dijital ya da baskılı sertifika sizin bu alanda kendinizi geliştirmenize katkı sağlamaktadır. Bu kurumdan alacağınız Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi size çok fayda sağlayacaktır.

Yazar: Mehmet Özgönül

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!