Close
Mobil Menu Bars

Etkili Sunum Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

07 Ağustos 2019, 1811 defa okundu.
Etkili Sunum Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
etkili sunum, etkili sunum teknikleri, sunum stresi, özgüven, sunum, online eğitimler,

Gerek okul hayatında gerekse iş yaşamında sunum yapmak pek çoğumuz için kaçınılmazdır. Peki sunum yapmak sizin için ne ifade ediyor? Eğer siz de sunum yapmak deyince stres ve kaygı duymaya başlayanlardansanız, doğru yerdesiniz. Etkili sunum tekniklerini öğrenerek yapacağınız tüm sunumların başarıyla üstesinden gelmeniz mümkün.

Sunum Stresiyle Barışın

Öncelikle iyi haberi vererek başlayalım. Sunum öncesinde yaşadığınız heyecan ve stres tamamıyla normal. Aslında bu, vücudun sizi sürece hazırlayan doğal bir tepkisi ve bu duyguları az ya da çok herkes yaşar. Ayrıca sanılanın aksine, yaşadığınız stres dinleyiciye büyük oranda yansımaz. Bu nedenle, kaygınızın bir süre sonra geçeceğini kabullenmeli, bunun sunumunuza olumsuz etki etmesine izin vermemelisiniz.

Ön Hazırlık

Etkili sunum gerçekleştirmenin yolu ön hazırlıktan geçer. Öncelikle sunumun amacını net bir şekilde ortaya koymalısınız. Amacınız belirli bir konuda bilgi aktarmak mı, yoksa dinleyiciyi bir konuya ikna etmek mi? Sunumda kullanacağınız veri, bilgi ve örnekleri bu amaç doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Sunumunuzun içeriğini etkileyebilecek bir diğer etken de dinleyici kitlesi hakkında genel bir bilgi sahibi olmanızdır. Örneğin; aktaracağınız konuyla ilgili dinleyicilerin bilgi seviyesine göre, sunumu ne kadar detaylandıracağınıza karar verebilirsiniz. Bir öğrenci grubuna sunum yapacaksanız daha samimi bir dil, üst düzey yönetici grubuna sunum yapacaksanız daha resmi bir dil kullanabilirsiniz. Bir sonraki aşama sunumun taslağının hazırlanmasıdır. 

Sunum hazırlıkları nasıl olmalı?

Etkili sunum sırasında aktaracağınız tüm konuları bir taslak haline getirmeniz, ana çatıyı oluşturmanızı ve bütünlüğü bozmadan sunumu detaylandırmanızı kolaylaştıracaktır. Sunum yapacağınız yeri öncesinde görmeniz, sunum hazırlığında sizin için faydalı olabilir. Kullanılacak donanım, salonun düzeni, aydınlatma vs. hakkında öncesinde bilgi edinerek, sunum günü olası kötü sürprizlerden kaçınabilirsiniz.

Sunum Aşamaları

Şimdi hazırladığınız taslak doğrultusunda sunumu detaylandırmaya başlayabilirsiniz. Sunumun asıl anlatım kısmı gelişme bölümü olacağından, ilk olarak bu bölümü tamamladıktan sonra giriş ve kapanış kısmını nasıl yapacağınıza karar verebilirsiniz.
Gelişme bölümü konunun tüm detaylarıyla ele alındığı bölümdür. Sunum süresinin büyük bir kısmını bu bölüm oluşturacaktır.

Bu nedenle burada değineceğiniz her başlık için yaklaşık bir süre belirleyerek, sunum süresini etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda konuları gereğinden fazla uzatmanızı önleyecektir. Gelişme bölümünde anlattığınız konuyu güçlendirecek, destekleyecek etkili öğeler kullanmaya önem verin. Bu öğeler çarpıcı rakamsal veriler olabileceği gibi, duygulara dokunan bir hikaye vurucu bir görsel de olabilir.  

İçeriğe Uygun Giriş

Şimdi sıra etkili sunum için gelişme bölümünde oluşturduğunuz içeriğe uygun bir giriş belirlemeye geldi. Dinleyiciler sunumda sıkılacakları yönünde bir önyargıyla gelmiş olabilirler. İşte bu nedenle, sunumun en başında dinleyicinin dikkatini çekmek çok önemlidir. 

Sunuma uygun bir giriş nasıl olmalı?

Anlatacağınız konuyla ilgili etkileyici bir video izletmek, ilgi çekici bir anekdot, fıkra anlatmak veya dinleyicilere bir soru yöneltmek klasik bir giriş yapmaktan çok daha etkili olacaktır. Ayrıca mizahın gücünü hatırlayın, dinleyicileri gülümsetmeyi ihmal etmeyin. Bu sizin de rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Sunum bittikten sonra ne yapılmalı?

Sunumunuzu tamamladıktan sonra kapanış için kısa ve etkili bir özet yapın. En çok akılda kalmasını istediğiniz harekete geçiren noktalara vurgu yapın. Vermek istediğiniz mesaja uygun bir özlü söz veya bir video ile etkili bir kapanış yapabilirsiniz.
Sunum içeriğinizi oluşturduktan sonra sunum gününe kadar mümkün olduğunca pratik yapmaya çalışın. Bu durum yaptığınız her tekrar konuya daha hakim olmanızı sağlayacak ve sizi biraz daha rahatlatacaktır.

Unutmayın, özgüven etkili sunumun olmazsa olmazıdır. Hata yapma olasılığınız her zaman vardır. Ancak önemli olan sizin hata yapmış olmanız değil, sunumu aynı pozitif tutum ve enerji ile devam ettirmenizdir. Etkili sunum ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü kapsamında uygulanan ücretsiz online eğitimler yardımımıza koşuyor. Üstelik ücretsiz eğitimler sonunda başarılı olana verdikleri dijital ya da baskılı sertifikalar da ayrı bir güzellik. Alacağınız Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi size çok fayda sağlar. 

Yazar: Nilüfer Mutlugün Güher
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!