Close
Mobil Menu Bars

Etkili Konuşmanın Yolu: Diksiyon Eğitimi

17 Ekim 2019, 2040 defa okundu.
Etkili Konuşmanın Yolu: Diksiyon Eğitimi
Etkili Konuşmanın Yolu: Diksiyon Eğitimi

Her insan kendini konuşarak anlatır. Çoğumuz söyleyeceklerimizin düşündüğümüz şekilde anlaşılmasını isteriz. Çünkü insanlar sizin ne düşündüğünüzü veya ne hissettiğinizi bilmez sadece kendinizi nasıl ifade ettiğinize bakarlar. 

Yaşamımızda iyi bir konuşmacı olursak özgüvenimiz artar ve daha girişken oluruz. Konuşma tarzımız ve dış görünüşümüzden sonra çevremize kendimizi ifade edebileceğimiz en tesirli yollardan birisi iyi bir diksiyondur.

Diksiyon Nedir?

Diksiyon seslerin, sözcüklerin ve vurguların, anlam ve coşku duraklarının hakkını vererek söyleme biçimine denir. 

Diksiyon Eğitimi Faydalı Mı?

Diksiyon eğitimi konuşma dilinizin ne şekilde olması gerektiğini anlatır. Bu eğitim ile birlikte beden dilinizi ve ses tonunuzu etkili bir şekilde kullanır, sosyal ve iş hayatınızda her zaman bir adım önde olursunuz. Ayrıca daha çarpıcı, dokunaklı, akılda kalıcı ve güzel konuşabilir ve çok iyi bir telaffuza sahip olabilirsiniz. 

Diksiyon eğitimi nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü uzaktan ücretsiz online eğitimler veren bir kurum. Buradan diksiyon eğitimi alabilir ve sonunda başarılı olursanız sertifika sahibi olabilirsiniz.Diksiyon kursu sayesinde kekemelik, harfleri yutma, pelteklik gibi dil bozukluklarımızı düzeltebiliriz. Nefesimizi doğru yerde ve nasıl kullanacağımızı öğreniriz.

Dil sürçmesi gibi problemlerimizin üstesinden gelebiliriz. Kelime ya da cümle aralarında ' ııı! hımm! eee! ' gibi bozuk ve tutuk olma durumumuz ortadan kalkar. Dolayısı ile karşımızdaki kişi de bizimle sohbet etmekten keyif alır ve bizi dinlemek hoşuma gider.

Etkili ve Akıcı Konuşma

Ücretsiz alacağınız diksiyon eğitimi ile düşüncelerimizi en güzel biçimde ifade edecek sözcükleri seçer, cümle kuruluşuna özen gösterir ve diksiyon kurallarının gerektirdiği biçimde doğru telaffuz ederiz. Ayrıca etkili ve güzel konuşarak toplum içinde saygınlığımızı da artırırız. Kendimize güveniriz ve kendimizi karşımızdakilere daha rahat ifade edebiliriz. 

Çevremizde Türkçeyi sadece göz önünde olan mesleklere sahip kişilerin doğru konuşması gerekiyormuş gibi bir önyargı var. Oysaki sokaktaki insanların da doğru konuşmaya ihtiyaçları var. Başarının altında yatan sebepleri araştırınca ortaya çıkan en büyük ortak sorunun çevreyle etkili bir iletişim becerisine sahip olamamak olduğunu görürüz. 

Bilgiyi Doğru Aktarma

Aile, iş, özel ve sosyal yaşamımızda, inandıklarımızı, etrafımızdakilere yansıtabildiğimiz zaman, başarıya ulaşabiliriz. Diksiyon kursuna katılarak kendimizi ve bilgi birikimimizi doğru bir şekilde aktarırsak karşımızdakini inandırma, ikna etme ve etkileme kapasitemiz de artar. Günümüzde isim sahibi olmuş yöneticilere baktığımızda kendilerine güveni olan, güçlü, söz sahibi, aktarmak istediğini kısa, net ve öz cümlelerle aktaran doğru zamanda doğru yerde iletişim kurabilen kişiler olduklarını görüyoruz. 

Biz de akıcı, net, güzel ve etkili bir biçimde kendimizi ifade edebilir hatta konuşurken heyecanımızı bile kontrol altında tutabiliriz. Herkes başarmak, dinletebilmek, tercih edilmek, ikna edebilmek ve her zaman her ortamda kabul görmek ister. Başarmak için ilk adım doğru, akıcı ve etkili iletişim kurabilmektir. 

Güçlü Cümleler Kurma

Bazen karşımızdaki kişiler o kadar güzel konuşur ki, bildikleri konu üzerindeki düşüncelerini, hislerini ve duyduklarını düzgün ve güçlü cümleler kurup o kadar etkili sözcükler bularak söyler ki bizleri kendilerine her zaman hayran bırakır. Biz de bu insanlardan biri olabiliriz. Sonuç olarak, her birimizin kişisel gelişim yolculuğu farklıdır. Bu yüzden öncelikle kendi kendinizi objektif olarak analiz edin. 

Bilgi, beceri ve yeteneklerinizi keşfedip geliştirin. Hangimiz hayat yolculuğumuzda daha başarılı olmak ve yaşamımızdaki hedeflerimize ulaşmak istemeyiz ki? İşte tüm bunların yolu da doğru iletişim kurmaktan geçiyor. Doğru iletişim kurmanın başlangıcı da kendimizi doğru ifade edip doğru konuşmaktan geçmekte. 

Yazar: Esra Hayhay
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!