Close
Mobil Menu Bars

Etkili Kişisel Gelişim Eğitimleri

20 Eylül 2019, 1834 defa okundu.
Etkili Kişisel Gelişim Eğitimleri
kişisel gelişim, eğitim, kişisel gelişim eğitimi, gelişim, online eğitimler,

Kişisel gelişim bireyin kendi mesleğinde veya farklı bir alanda gelişimini daha yukarıya taşıması şeklinde tanımlanabilir. Diğer insanlarla pozitif ilişkiler kurmada öne çıkan ve hedeflere ulaşma yolculuğunda insanı motive eden etkili bir eğitim yaklaşımıdır.

Belli konularda bilgi sahibi olma ve yetkinlikleri arttırma çalışmaları olarak açıklanabilen eğitim, insanın var olan bu niteliklerini güçlendirmesinde en önemli faktörlerden biridir. Meslek hayatına yaptığı etkileri yadsınamaz derecede çok olan eğitim kişisel gelişimdeki rolüyle de bir insanın yaşamının her hatırasına değer katar. Bu bağlamda kişisel gelişim eğitimleri bireyin hayatında kıymetli bir pozisyona sahiptir.

Kişisel Gelişimin Tarihi ve Geleceği

Kişisel gelişim yaklaşımı 19. yüzyılda öne çıkan bir kavram gibi hissedilse de geçmişi çok eskilere uzanmaktadır. Günümüzde “Değişim seninle başlar” çarpıcı sözüyle vurgulanan kişisel gelişim, Eski Yunan’da bir yaşam felsefesi olarak kabul görmüştür. Kişisel gelişimle ilintili Doğu’da da hatırı sayılır çalışmalar bulunmaktadır. Sun Tzu takriben M.Ö. 600’lü senelerde kaleme aldığı “Savaş Sanatı” isimli kitap ile insanların maddi ve manevi özelliklerinin denge halinde bulunması gerekliliğini savunmuştur.

Kişisel Gelişimin Sonu Yok

Kişisel gelişim ömür boyu ilerleyecek ve hiç durmayacak bir süreçtir. Uzun bir zaman ve çok emek gerektiren bu ilerleme istikrarlı bir biçimde sürüyorsa karşılığını bireye fazlasıyla verir. Bununla beraber, dünyada yaşayan her birey özeldir ve kişisel gelişim yöntemleri standart değildir.

Kişisel gelişimin ilk aşaması nedir?

Kişinin kendi özelliklerini iyi bilmesi kişisel gelişimin başlangıç aşamasını oluşturmaktadır. Bir diğer deyişle birey yetersiz olduğunu düşündüğü alanları netleştirmelidir. Kişisel gelişim eğitimleri vasıtası ile o platformlarda kendini yetkinleştirmeye odaklanması, gelişim sürecinin ilk etabıdır. 

Farkındalık analizleri ile olgunlaşan bu süreç detaylı karşılaştırma hızlı değişim, kabullenme, profesyonel planlama, potansiyele ulaşım ve son aşama olarak gelişim-değişim ile devamlılık sağlar. Bu sistematik aşamaları düzenli olarak geçebilmek için de kişisel gelişim eğitimi insanlara yön göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra, fiziksel-zihinsel kaynaklar, sosyal-ruhsal kaynaklar da kişisel gelişim için kritik değere sahip diğer bileşenlerdir. Nitekim bir günde yarım saatlik bir yürüyüş, 10 dakikalık zihin açıcı bir oyun, sosyal çevre bağları ve ibadet-meditasyon ölçeğinde etkinliklerin kişisel gelişim üzerine müspet faydalarının olduğu uluslararası araştırmalarla ispatlanmıştır. 

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Sosyal hayatta ve iş dünyasındaki gücünün giderek hissedilmesinden dolayı kişisel gelişim bazlı eğitim düzenleyen çok sayıda platform bulmak olasıdır. 

Kişisel gelişim eğitimleri nelerdir?

Blog yazarlığı, yaratıcı yazarlık, profesyonel imaj ve algı yönetimi, anlayarak hızlı okuma eğitimi, zamanı yönetimi eğitimi ve stres ve stresle başa çıkma eğitimi gibi birbirinden farklı çok sayıda eğitimler bulunmaktadır.

Kişisel gelişim eğitimleri nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü’nde sertifika destekli uzaktan online eğitimler programları çerçevesinde kişisel gelişim eğitimleri ücretsiz verilmektedir.

Kişisel Gelişimin Önemi

Kişisel gelişim mesleki ve özel hayatta değeri her geçen gün daha iyi anlaşılan bir nosyon halini almıştır. Hakikaten günümüz ve gelecek iş dünyasında karar vericiler ve çalışanlar arasındaki ahenkli bir çalışma ortamı yaratılması için kişisel gelişimi güçlü olan bireyler tercih edilecektir.

Firmalar çalışanlarından yalnız iş görebilirlik değil, kişisel gelişimlerine de uzun soluklu katkılar sağlamalarını düşlemektedir. Bir birey kendisine birçok fırsatın açılmasında kritik bir görev üstlenecek olan her türlü kişisel gelişim eğitimleri bünyesinde kendini geliştirerek farkındalık seviyesini arttırabilir ve kişisel, sosyal ve meslek hayatında avantajlı duruma geçebilir. 

Çevrenizle ve etkileşimde bulunduğunuz her ortamla olan iletişiminizi sıra dışı bir hale getirmek, sosyal hayatta etkin, randımanlı, yetkin olmak ve yaşamı daha geniş açılardan yorumlamak isteyenler için bu kişisel gelişim eğitimleri olumlu bir etki yaratabilir.

Yazar: Faruk Gülhan
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!