Close
Mobil Menu Bars

Etkili İletişimin Hayatımızdaki Yeri

27 Ağustos 2019, 3414 defa okundu.
Etkili İletişimin Hayatımızdaki Yeri
etkili iletişim, iletişim, online eğitimler, etkili iletişim ve beden dili, diksiyon eğitimi,

İnsanoğlunun dünyada varoluşundan beri iletişim önemli bir araç haline gelmiştir. Hayatımızı her yönü ile saran iletişim en sade tanımıyla kişilerin karşılıklı olarak kendilerini ifade edebilmeleridir. İnsanlar bulundukları dönemin şartlarına göre farklı iletişim yolları bulmuşlardır. Yıllardan beri resim çizmek işaretler belirlemek sesle haberleşmek gibi birçok yöntem kullanmışlardır. Günümüze kadar gelişerek devam eden bu yöntemler etkili iletişim konusunu hayatımızda daha da önemli hale getirmiştir. 

Etkili İletişim Kurma  

Etkili iletişim nasıl kurulur? diye düşünürsek bunun için kullanabileceğimiz en etkin yöntemlerden birisi karşımızdaki kişiyi anlamaya çalışmaktır. İletişim içinde olduğumuz sırada karşı taraf ile empati yapabilirsek bize daha rahat bir iletişimin yolları açılacaktır. Aynı zamanda iyi bir dinleyici olup karşı tarafa duygularını, fikirlerini önemsediğimizi hissettirmek etkili iletişim açısından önemli bir adımdır. 

Kendimizi nasıl ifade etmeliyiz?

Düzgün bir diksiyon ve doğru kelime seçimlerimiz kendimizi en iyi şekilde ifade etmemiz için çok önemlidir. Jest ve mimiklerimiz de en az sarf ettiğimiz sözler kadar bizleri yansıtır. 

Diksiyon eğitimini nereden alabilirim?

Uzaktan eğitim kursları veren kurumlardan birisi olan İstanbul İşletme Enstitüsü diksiyon eğitimi veriyor. 

Olumlu ifadeler kullanırken olumlu bir yüz ifadesi kullanmazsak kendimiz ile çelişkiye düşeriz. Beden dili açısından basit görünen küçük bir hareket bile karşı taraf ile aramızda iletişim kopukluğu oluşturabilir. Bu nedenle ilişkilerde etkili iletişim için böyle noktalar büyük önem taşır. 

Teknolojinin İletişime Kattıkları 

Günden güne hızla gelişen teknoloji hayatımızı birçok yönden kolaylaştırmıştır. Teknolojinin sunduğu iletişim ağları insanlar arasındaki haberleşmeyi daha kolay, daha hızlı ve etkili hale getirmiştir. Araştırmalara göre nüfusumuzun %72’sini oluşturan 59.36 milyon kişi teknolojinin bize sunduğu en önemli hizmet olan interneti kullanmaktadır. Bu rakamın büyük bir çoğunluğu ise etkili iletişim araçlarından biri olan sosyal medya kullanıcısıdır. 

İnsanlar eskiden mektup gibi, telgraf gibi daha çok zaman isteyen iletişim araçlarını haberleşmek için kullanmışlardır. Şimdi ise içinde bulunduğumuz şartlar iletişim kurma açısından bize oldukça kolaylık sağlamaktır. Bunlardan en önemlisi zamandan tasarruftur. Kısa sürede dünyanın öbür ucundaki kişi ile yazılı iletişimin yanı sıra görüntülü iletişim de kurulabilmektedir. Bu da günümüzde etkili iletişim konusunu oldukça üst sıralara taşımaktadır. 

Etkili İletişim Özgüven Sağlar

Küçüklüğümüzden itibaren çevremizdeki kişilerle etkili iletişim halinde olabilmek daha sonraki dönemlerimiz için oldukça önemlidir. Çocukluk döneminde kazanacağımız etkili iletişim alışkanlığı daha sağlıklı ilişkiler kurmak için gereklidir. Sosyal çevremizde bizi mutlu eden ilişkiler kurmak duygusal zekamızı belli bir doyum noktasına taşır. Bizleri kendine güvenen bireyler haline getirir. 

Özgüveni yüksek iletişime açık bireyler olmanın yolu ise öncelikle kendimizi iyi tanıyabilmekten geçer. Her insanın kendine özgü etkili iletişim anahtarları vardır. Örneğin; Bazı insanlar iyi bir iletişim kurabilmek için karşısındaki kişiye sorular yöneltir. Bu yeni birini tanıma açısından oldukça etkili ve güzel bir yöntemdir. Çevremiz ile kuracağımız etkili İletişim bizlere farklı fikirler sunar, farklı bakış açıları kazandırır. 

Empati Kurmak Önemli

Farklı bakış açıları kazanmak hiç kolay olmadığı gibi insanlar ile iletişim halinde iken ön yargılarımızı bir kenara bırakmak da oldukça zordur. Karşımızdaki kişiyi daha iyi anlayabilmek için peşin hükümlü olmak yerine olaylara onun açısından bakabilmeliyiz. Girdiğimiz ortamlarda insanları kırmadan, incitmeden tartışmalar yapabilir ve eleştirilere açık olursak kendi hatalarımızı da düzeltme imkanı buluruz.

Etkili iletişim ailemizde, iş yerinde, sosyal çevremizde yani hayatımızın her alanında bizim için önemli bir unsurdur.  Hayatımızın gelişmesi açısından sağladığı katkılar ise oldukça nettir. Bundan dolayı iletişim içinde olduğumuz her an bizim için dikkatle atılması gereken önemli bir adımdır. 

Farklı iletişim eğitimi var mı?

Daha kaliteli ve sağlıklı iletişim kurabilmek için etkili iletişim stratejileri ve beden dili gibi iletişim eğitimleri alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yazar: Zeynep Özmen
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!