Close
Mobil Menu Bars

Etkili İletişim ile İnsanları Etkileyin

22 Ekim 2019, 1887 defa okundu.
Etkili İletişim ile İnsanları Etkileyin
etkili iletişim, beden dili, iletişim, online eğitim, sertifika

İletişim, insanın olduğu her yerdedir. İnsanın olduğu ancak iletişimin olmadığı bir yer söz konusu değildir. İletişim her zaman konuşarak, muhabbet ederek gerçekleşir diye bir şey yoktur. İki insan yan yana otururken konuşmasa bile bir iletişim halindedir. Evet, konuşmamak da bir iletişim şeklidir. Daha mutlu ve huzurlu olabilmek için, insanlarla anlaşabilmek ve derdimizi anlatabilmek için iletişim kurarız. Kendimizi ifade etmenin yolu iletişim kurabilmekten, konuşarak anlaşabilmekten geçer. 

Peki iletişimi farklı kılan etkili iletişim nedir? İnsanların zihninde nasıl daha kalıcı bir yer edinir ve kişisel imajımızı daha iyi yansıtabiliriz? Etkili iletişim unsurları neler, etkili iletişim neden önemli? 

etkili iletişim, beden dili, iletişim, online eğitim, sertifika

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

Önce İyi Bir Dinleyici Olmak Gerekir

Etkili İletişim, içerisinde pek çok etkeni barındırır. Etkili dinleme, etkili konuşma, etkili beden dili gibi çeşitli bileşenleri vardır. Bu bileşenler de iletişimi etkili yapan bir bütünlüğü oluşturur. İyi bir iletişimin temelinde iyi bir dinleyici olmak yatar. Peki nasıl iyi bir dinleyici oluruz?

  • Karşımızdaki insan konuşurken tüm dikkatimizi ona vermeliyiz. Dikkat dağıtıcı hiçbir unsur ile ilgilenmemeliyiz. Özellikle iş yeri gibi ciddiyet gerektiren yerlerde telefonu sessize almamız gerekir. 
  • Karşımızdaki insan konuşurken tüm bedenimiz ile ona dönerek dinlediğimizi göstermeliyiz. Kollar kapalı ya da fazla açık olmamalı.
  • Göz teması kurarken dakikalarca gözünün içine bakmak karşımızdaki insanın baskı altında hissetmesine neden olur. Bunun yerine iki kaşın ortasına bakarak da ona baktığımız izlenimini tehdit uyandırmadan verebiliriz. 
  • Karşımızdaki insan konuşurken kendi söyleyeceklerimizi kafada kurmak yerine dikkatimizi yalnızca ona verip, gerekirse anlattığı konular içerisinden soru yöneltebiliriz. Böylece, o insana ve anlattığı konuya değer verdiğimizi hissettiririz.
  • Karşımızdaki insanın sözünü kesmeden, dikkat dağıtıcı hareketlerde bulunmadan dinlemeliyiz.

İyi Bir İletişim Kurabilmek İçin…

İyi iletişimin temelinde iyi bir dinleyici olmanın önemi yatar dedik. Peki nasıl etkili iletişim kurabiliriz?

  • Konuşmaya başlamadan evvel neler hakkında konuşacağınızı, nelerden bahsetmek istediğinizi kafanızda belirlemekte fayda var. 
  • Anlatmak istediğiniz konuda net olmalınız. Gereksiz sözcüklerle kafa karıştırmanıza gerek yok. Aksi halde anlatacağınız konudan uzaklaşmış olur, kendi odağınızı da kaybedersiniz. Ses tonunuzu gereken şekilde ve yerine göre ayarlayın. Telaffuzlarınız, diksiyonunuz ne kadar düzgün olursa o kadar dinlenebilir ve insanların dikkate aldığı biri olursunuz. Nasıl daha etkin bir dil kullanarak insanları etkiniz altına alabileceğinizi öğrenmek için Etkili İletişim Eğitimi alabilirsiniz.
  • Karşınızdaki insanın beyan ettiği fikire katılmıyorsanız dahi itiraz ederek cümleye başlamayın. Hoşgörü ve anlayışla dinlemeyi sürdürün. Karşınızdaki insan konuşmasını bitirdiğinde siz de güzel bir üslupla bu konudaki düşüncenizi söyleyebilirsiniz. 
  • Karşınızdaki kişi konuşurken beden dilini de anlamaya çalışın. Belki korkmuş, belki öfkeli ve size saldırmak üzere olabilir. Bunları anlamanın ve daha sağlıklı bir iletişim kurabilmenin yolu bu alanlarda alacağınız eğitimler ile mümkün. Çünkü bazen, söylediklerimizden çok daha fazlasıyız aslında…

etkili iletişim, beden dili, iletişim, online eğitim, sertifika

İletişim Hatalarına Düşmeyin..

Hepimiz iletişimi en etkili ve anlaşılır biçimde kurmak isteriz. Yanlış anlaşılmaktan kaçınmak, kendimizi daha iyi ifade etmek isteriz. Peki iletişim kurarken yapılan yaygın hatalar neler? İletişimimiz hangi durumlarda olumsuz etkilenir?

"Kişi, iletişimde iyi ise onda aceleci sözlere rastlanmaz; onun her bir kelimesi olumlu ve dengeli bir anlama sahiptir." - Lao Tzu

Anlamadan ani tepkiler vermek, fevri davranmak bir iletişimin başına gelebilecek en korkunç şeylerden biri olabilir. Çünkü insanız ve elbette hatalarımız olabilir. İnsanları yargılamak, ani çıkışlarda bulunmak yerine önce durumu muhataptan dinlemek ve idrak ederek davranmak gerekir.

Karşındaki kişiye sürekli yıkıcı eleştiride bulunarak, hatalarını yüzüne kabaca vurarak onu demoralize etmekten başka bir şey yapmazsınız. Karşınızdakinin de bir insan olduğunu unutmayın :) Onun da sizin gibi duyguları var. Zaman zaman özellikle hiddetlendiğimizde bu büyük detayı unutabiliyoruz. Kırıcı değil yapıcı olmalıyız.

Suçlayıcı, tehditkar, alaycı bir üsluptan uzak durmalıyız. İnsanlara ne kadar olumsuz, negatif tavırla yaklaşırsak o kadar istenmeyen, çekilmeyen biri oluruz. Hoşgörü ve tatlı dil her şeydir. 

Etkili İletişim Neden Önemli?

Etkili iletişim teknikleri ve hatalardan bahsettik. Peki neden bu kadar önemli bu konu? Her şeyden önce kendinize olan saygı ve sevginizin pekişmesinde önemli. Herkesten önce kendinize net ve anlayışlı olarak çevrenizle de daha iyi sosyal ilişkiler geliştirirsiniz. Bunun geri dönüşleri de olumlu olacağından size yansıması da olumlu olacaktır. Pozitif ruh hali, daha fazla mutluluk ve dinginlik getirir. 

Ayrıca, iş hayatında da imaj ve itibarınız açısından da önemlidir. Nerede ne söylemeniz gerektiğini, nasıl iletişim kurmanız gerektiğini bilirsiniz. 

İnsan hayatının gerekliliği olan etkili iletişimi öğrenmek için online eğitimlerden destek alabilir, sertifika almaya hak kazarak daha sağlıklı insan ilişkileri kurabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!