Close
Mobil Menu Bars

Etkili İletişim İçin Beden Dili ve Önemi

29 Nisan 2019, 4112 defa okundu.
Etkili İletişim İçin Beden Dili ve Önemi
iletişim, beden dili, etkili iletişim

Beden dili kullanımının etkili olması iletişim sırasında birçok kapıyı açan bir anahtar gibidir. Her birey çevresiyle farklı yollarla iletişim kurar.

En doğru iletişim, farklı araçların birlikte ve tutarlı kullanımı sonucu gerçekleşir. Bu araçlar bazen ses bazen yazı veya resim bazen de jest ve mimiklerdir.

Sözel iletişimde kullanılan kelimeler değişkendir. Bedensel tepkiler ise içgüdüseldir. Bu sebeple duyguları doğrudan iletmektedir ve kontrolü oldukça güçtür. İnsan, ilk olarak beden dili ile iletişime geçer. Sonrasında sözel ifadeleri destek olarak kullanır.

Mutlu ve kendi ile barışık bireylerin sağlıksız ilişkiler kurması mümkün değildir. Tam da bu durumda beden dili güçlü bir şekilde ortaya çıkar. Birey gerekli analizleri yapabilecek eğitime sahipse iletişim halinde olduğu bireylerin sözcük tuzaklarına düşmekten kurtulur, gizlenen ayrıntıların bedensel şifrelerini çözebilir. Böylece kendi iç dünyasının deşifre olmasını önleyebilir.

İletişim sadece sözcüklerle sınırlandırılamaz. Esas olan beden dili ile iletişime nasıl başlandığıdır. Bu yüzden iletişim sırasında ayrı bir öneme sahip olduğu gerçektir.

Türk Kültür Yapısında Beden Dili

Her kültüre has bedensel hareketler vardır. Yıllar içerisinde birikimle oluşmuş ve yeni nesillere aktarılmaya devam etmiştir.

Örneğin başı yana sallama evrensel bir harekettir. Ancak bizde ve Yunanlılarda ‘’hayır’’ anlamı taşıyan bu hareket geriye doğru yapılır.

Beden Dili ve Bölgeleri

Beden dili unsurlarına ayrıldığında yedi grupta incelenir.

Mimikler

Yüz ifadeleri vücudun en dikkat çekici bölgesidir. Darwin’e göre, yüz ifadeleri evrenseldir ve doğuştan gelir. Buna karşı Birdwhistell ve Mead gibi teorisyenler, mimiklerin dille birlikte sonradan kazanıldığını ve kültürlere göre değişkenlik gösterdiğini savunmuştur. Daha sonraki araştırmalarında ise altı temel duygunun ortak ifadelerle anlatıldığı sonucuna ulaşmışlardır. Bu temel duygular: Mutluluk, korku, öfke, hayret, üzüntü ve tiksintidir.

Gözler, mesajların en etkili verildiği organdır. Kişinin;

- Sol üst tarafa bakması görsel hatırlatma ile ilgili sürecidir.

- Sol yana bakması işitsel hatırlatma ile ilgili sürecidir.

- Sol alt tarafa bakması içsel diyalogla ilgili sürecidir.

- Sağ alt tarafa bakması hissetmek ve tekrar hatırlatmakla ilgili sürecidir.

Jestler

Bedensel iletişimin önemli bir parçasıdır. Daha çok iletişim ve anlayış paylaşımını destekler. Kültürlere göre değişebilir. Simgeler bilinçli üretilebilir, spesifik ve keskin anlamlar taşır. Elleri ovuşturmak, kenetlenmiş eller,  elin yumruk şekline getirilmesi, parmağın havaya kalkması gibi hareketlerin her biri birer duyguyu ifade etmektedir.

Başın Duruşu ve Hareketleri

İnsanın iç dünyasının yansıması olan jestlerini ve şematik jestleri ifade eder. Üç temel baş duruşu vardır:

- Başın yukarıda olması

- Yana doğru eğilmesi

- Başın aşağı doğru eğilmesi

 

Bedenin Duruşu

Karşımızdaki kişilere göre oturma şeklimizi seçmek oldukça önemlidir. Oturma biçimi kişilik özelliklerimiz ve iç dünyamız hakkında önemli bilgiler verir.

Bir mekâna girdiğimizde seçtiğimiz konum kendimize olan güvenimizi ve diğer kişiler arasında kendimizi nerede gördüğümüzü belirler.

Giyim

Giyilen kıyafetlerin temiz ve düzgün olması, sözsüz iletişim sırasında öz saygı göstergesi olarak kabul edilir. İkna etme ve kalıcı ilişkiler açısından önem arz eder.

Söyleyiş Tarzı

Ses tonu ve vurgulama, doğru kullanıldığında ne söylediğimizin bile önüne geçebilme özelliğine sahiptir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Temel Konuşma Teknikleri ve Diksiyon yazımızı inceleyebilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsünde ücretsiz online diksiyon eğitimine katılarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kişiler Arası Mesafe ve Selamlaşma

Mesafelerin tüm ilişkiler için önemli bir duygusal belirleyici rolü olduğu bilinmektedir. Samimi duygular beslediğimiz kişilere yaklaşma, hoşlanmadığımız kişilere uzaklaşma eğilimi göstermekteyiz. Güvenli alan ve mesafeleri koruma çabamız da beden dili ile kurduğumuz iletişim yollarından biridir.

Her ne kadar yazılı ve sözel iletişim kadar üzerinde durulmasa da başarılı bir iletişim sırasında beden dili kullanımının çok önemli olduğu bir gerçektir.

Yazar: Aylin Yılmaz

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!