AnasayfaBlogEntelektüel Birikim İçin Okunması Gereken Kitaplar
Kişisel Gelişim

Entelektüel Birikim İçin Okunması Gereken Kitaplar

30 Kasım 2022
Entellektüel Birikim İçin Okunması Gereken Kitaplar

Egzersiz vücut için neyse, okumanın da zihin için o olduğu söylenir - bizi zinde, bilgili ve meşgul tutar. Kitaplar bize günlük hayatımızdan kaçma ve yeni insanlar, yerler ve kavramlar hakkında bilgi edinme fırsatı sunar. Ayrıca bize yazma becerilerimizi geliştirme, yeni kelimeler öğrenme ve çevremizdeki dünya hakkında daha bilgili olma şansı verirler. Zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin bir yolunu arıyorsanız, işte bugün okumaya başlamanız için beş neden:

  1. Kitaplar stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

  2. Kitaplar hafızanızı ve odaklanmanızı geliştirebilir.

  3. Kitaplar empatinizi ve duygusal zekanızı artırabilir.

  4. Kitaplar sizi daha çok yönlü ve açık fikirli yapabilir.

  5. Kitaplar yazma becerilerinizi geliştirebilir

1) Kitaplar stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Okumanın en güzel yanlarından biri, uzun bir günün ardından rahatlamanıza ve stres atmanıza yardımcı olabilmesidir. İster zevk için okuyun ister yeni bir şeyler öğrenin, iyi bir kitaba kendinizi kaptırmak günlük endişelerinizden ve kaygılarınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir. Deneysel Psikologlar Dergisi'nde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmaya göre, sadece altı dakika kitap okuyan katılımcılar kalp atış hızlarını önemli ölçüde düşürmeyi ve kas gerginliğini azaltmayı başardı. Bir dahaki sefere kendinizi stresli hissettiğinizde, televizyon izlemek veya sosyal medyada gezinmek yerine bir kitaba uzanmayı deneyin.

2) Kitaplar hafızanızı ve odaklanmanızı geliştirebilir.

Günümüzün hızlı tempolu dünyasında, uzun süre dikkatinizi vermek her zamankinden daha zor. PLoS One dergisinde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmaya göre, düzenli olarak kitap okuyan kişiler, düzenli olarak kitap okumayanlara kıyasla daha iyi odaklanabiliyor ve bilgileri hatırlayabiliyor. Dolayısıyla, konsantrasyonunuzu geliştirmenin ve hafıza gücünüzü artırmanın bir yolunu arıyorsanız, okumak bu sorunun cevabı olabilir. Ayrıca, kendinizi sürekli yeni bilgilere maruz bırakmak beyninizi aktif tutmanıza yardımcı olur ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önler.

3) Kitaplar empatinizi ve duygusal zekanızı artırabilir.

Kurgu okumanın, diğer insanların düşünceleri, duyguları ve deneyimleri hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayarak empati kapasitemizi artırdığı gösterilmiştir. Science dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir çalışma, kurgu okumanın, diğer insanların duygularını, niyetlerini ve bakış açılarını anlama yeteneğimizi içeren sosyal bilişte artışa yol açtığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, 2009 yılında yapılan bir başka çalışma, kurgu okumanın duygusal zekamızı geliştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur - bu da duyguları algılama, anlama ve yönetme yeteneğimizi ifade eder. Duygusal açıdan daha zeki olmanın bir yolunu arıyorsanız, okuma listenize bazı kurgu kitapları eklemeyi düşünün.

4) Kitaplar sizi daha çok yönlü ve açık fikirli yapabilir.

Hem kurgusal hem de kurgusal olmayan geniş çaplı okuma, bizi farklı yazım tarzlarına, farklı düşünme biçimlerine, farklı kültürlere ve dünya görüşlerine maruz bırakır. Bu maruz kalma bizi her konunun her iki tarafını da daha iyi görebilen daha çok yönlü bireyler haline getirebilir. Ayrıca, çok okumak bizi yeni bilgilere veya farklı bakış açılarına dayanarak fikirlerimizi değiştirmeye istekli daha açık fikirli bireyler haline getirebilir. Dolayısıyla, yeni fikirlere açık, daha çok yönlü bir düşünür olmak istiyorsanız, okuma listenize kurgu ve kurgu dışı çeşitli kitaplar eklediğinizden emin olun.

5) Kitaplar yazma becerilerinizi geliştirebilir.

Okumak kelime dağarcığımızı, dilbilgisi kurallarını anlamamızı ve cümle yapısını kavramamızı geliştirdiği için yazma becerilerimizi de geliştirmesi şaşırtıcı değildir. Aslında, 2006 yılında Reading Research Quarterly dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, sık okuyan öğrenciler standart testlerde sık okumayanlara göre daha yüksek puan almışlardır. Dolayısıyla, yazma becerilerinizi geliştirmenin bir yolunu arıyorsanız, bir kitap alın - herhangi bir kitap - ve bugün okumaya başlayın!

Platon'dan Cumhuriyet

Platon'un Cumhuriyet'i bugüne kadar yazılmış en önemli felsefe eserlerinden biridir. Platon bu eserinde adil bir toplum yaratmanın en iyi yolunun bilgelik, cesaret ve ılımlılığın en çok değer verilen erdemler olduğu bir topluma sahip olmak olduğunu savunur. Kitabı okumak zor olsa da, felsefe veya siyasetle ilgilenen herkes için kesinlikle çabaya değer.

Machiavelli'den Prens

Machiavelli'nin Prens'i siyasi düşüncenin bir diğer temel eseridir. Machiavelli bu eserinde, bir hükümdar için en önemli şeyin, vicdansız yöntemlere başvurmak anlamına gelse bile, iktidarı korumak olduğunu savunur. Prens kolay okunan bir eser olmasa da, iktidarın ve siyasetin doğasına dair ilginç bir bakış açısı sunmaktadır.

Thomas Piketty'den Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital

Piketty'nin Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital adlı kitabı ekonomik düşünce alanında çığır açan bir eserdir. Piketty bu eserinde eşitsizliğin kapitalizmin talihsiz bir yan ürünü olmadığını, aksine sistemin doğasında var olan bir özellik olduğunu savunmaktadır. Piketty'nin çalışması, mevcut ekonomik sistemi ve bunun toplum üzerindeki etkilerini anlamak isteyen herkes için temel bir okuma kitabıdır.

Karl Marx'ın Komünist Manifesto'su

Marx'ın Komünist Manifesto'su bugüne kadar yazılmış en önemli siyasi düşünce eserlerinden biridir. Marx bu eserinde kapitalizmin işçileri sömüren ve eşitsizlik yaratan adaletsiz bir sistem olduğunu savunur. Ayrıca, mülkiyetin ortaklaşa sahiplenildiği ve herkesin ortak fayda için birlikte çalıştığı komünist bir toplum vizyonunun ana hatlarını çizer. Komünist Manifesto'yu okumak zor olsa da, Marx'ın düşüncesini veya sosyalizmin tarihini anlamak isteyen herkes için elzemdir.

John Stuart Mill'den Özgürlük Üzerine

Mill'in Özgürlük Üzerine adlı eseri liberal düşüncenin klasik bir eseridir. Bu eserde Mill, bireylerin başkalarına zarar vermedikleri sürece kendi mutluluklarının peşinden gitmekte özgür olmaları gerektiğini savunmaktadır. Mill aynı zamanda ifade ve düşünce özgürlüğünü de savunmakta, bireylerin cezalandırılma korkusu olmadan fikirlerini özgürce ifade edebilmeleri gerektiğini savunmaktadır. Özgürlük Üzerine, liberalizm veya bireysel haklarla ilgilenen herkes için vazgeçilmez bir okuma kitabıdır

okunması gereken kitaplar kitap
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Çok Satan Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

En Çok Satan Kişisel Gelişim Kitapları

05 Aralık 2019
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

28 Ekim 2019
2020 Yılında En Çok Okunan Kitaplar
Kişisel Gelişim

2020’de En Çok Okunan Kitaplar

07 Ağustos 2020
Kendini Geliştirme Kitapları
Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirme Kitapları

28 Kasım 2019
Kişisel Gelişim ve Kitaplar
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Kitaplar

24 Eylül 2018
Öğretici Bir Seçenek: Satış Kitapları
Kişisel Gelişim

Öğretici Bir Seçenek: Satış Kitapları

05 Temmuz 2021
Hayatınızı Değiştirecek Kitap Önerileri
Kişisel Gelişim

Hayatınızı Değiştirecek Kitap Önerileri

07 Eylül 2021
Hukukçuların Okuması Gereken 10 Kitap
Kişisel Gelişim

Hukukçuların Okuması Gereken 10 Kitap

26 Mart 2021
Annelerin Okuması Gereken 18 Kitap
Kişisel Gelişim

Annelerin Okuması Gereken 18 Kitap

02 Mart 2021
Mimarların Okuması Gereken 10 Kitap
Kişisel Gelişim

Mimarların Okuması Gereken 10 Kitap

26 Mart 2021
İletişimcilerin Okuması Gereken 10 Kitap
Kişisel Gelişim

İletişimcilerin Okuması Gereken 10 Kitap

05 Mart 2021
Yazılımcıların Okuması Gereken 10 Kitap
Kişisel Gelişim

Yazılımcıların Okuması Gereken 10 Kitap

03 Mayıs 2021
Öğretmenlerin Okuması Gereken 14 Kitap
Kişisel Gelişim

Öğretmenlerin Okuması Gereken 14 Kitap

03 Mart 2021
Sesli Kitap ile Para Kazanma
İş Bulmak

Sesli Kitap İle Para Kazanma

31 Ocak 2020
Kişisel Gelişim İçin Kitap Önerileri
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Kitap Önerileri

03 Eylül 2018
Öğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek
Kişisel Gelişim

Öğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek

28 Mayıs 2019