AnasayfaBlogEndüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (MYO)

06 Şubat 2020
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (MYO)

TYT puan türü ile öğrenci alan ön lisans bölümleri de en az lisans bölümler kadar merak ediliyor ve araştırıyor. Özellikle son yıllarda, 2 yıllık bölümlerin hâyli popüler olduğu da biliniyor. Ön lisans programlarının popülerleşmesi ve tercih edilmesinde TYT puan türünden öğrenci alması da etkili olmuştur. 4 yıllık bölümün 2 yıllık karşılığının olması ve tek bir sınava bağlı olması, ön lisans bölümlerinin de tercih listelerinde yer almalarında büyük bir paya sahip. Bugünkü yazımızda da 4 yıllık lisans endüstri ürünleri tasarımı bölümünün 2 yıllık karşılığından bahsedeceğiz. Endüstri ürünleri tasarımı bölümü MYO, endüstri alanlarında üretilecek ürünleri tasarımı ile ilgilenen nitelikli tasarımcılar yetiştiren bir programdır. Bölüm, üniversitelerin Meslek Yüksekokullarında bulunmaktadır. 

Endüstri ürünleri tasarımı, herhangi bir sanayi kolu için üretimine başlanacak ürünün tasarımı ve prototipi ile ilgilenen bir göreve sahiptir. Bu görevi yerine getiren kişiler ise endüstri ürünleri tasarımı mezunlarıdır. Endüstri ürünleri tasarımı adıyla lisans ve ön lisans programlar üniversitelerde bulunmaktadır. Bölüm, diğer tasarım bölümleri gibi yaratıcı bir alandır. Bundan dolayı da ister 2 yıllık ister 4 yıllık olsun, bölümü tercih edeceklerin bilmesi gereken bazı ön bilgiler vardır.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (MYO) Nedir?

Endüstri ürünleri tasarımı, günümüzün be geleceğin en önemli ve gerekli alanlarından biridir. Kullandığımız işlevsel ve yaratıcı endüstri ürünlerinin tasarımını yapan alan, bu departmanda çalışan insan gücü ile iş yapabilmektedir. Bu insan gücünü yetiştiren bölüm, endüstri ürünleri tasarımıdır. Belli ihtiyaçlar ve istekler üzerine tasarım ürünü ortaya çıkaran alan; yaratıcı ve talebi kavrayabilecek nitelikli çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Endüstri ürünleri tasarımı bölümü de verilen eğitimle bu çalışan ihtiyacını karşılamaktadır. 

Endüstri ürünleri tasarımı bölümü MYO, yetenek sınavı ile alım yapmamasına rağmen bu alanda eğitim görecek olanların, tasarım ve ürün planlamasına aşina olması beklenir. Aynı grafik tasarım ve diğer sanat dalları gibi bu bölüm de yaratıcılık isteyen bir meslek barındırır.  Bölümü tercih edeceklerin, bu kriteri değerlendirmeden tercih yapmaları doğru bir seçim olmayacaktır. Doğrudan doğruya tasarım bilgisi ve yeteneği isteyen bölüm, alana hazırlıklı öğrenciler beklemektedir. 

Tasarım ve imalat bilgisinin yer aldığı bölümde; pratik derslerle, öğrenciler sektöre hazırlanmaktadır. Ayrıca bir ön lisans programı olan endüstri ürünleri tasarımı, DGS aracılığıyla ilgili lisans bölümlerine geçişi sağlamaktadır. İlgili lisans bölümleri; endüstriyel tasarım ve endüstriyel tasarım mühendisliğidir.

Diğer tasarım alanları gibi endüstri ürünleri tasarımı da dijital tasarıma uygun olarak bilgisayar destekli çizimi önemsemektedir. Bölüm içinde de bu duruma uygun olarak uygulamalı dersler yer almaktadır. Endüstri ürünleri tasarımı, hem ulusal hem de uluslararası karşılığı olan bir alan olarak geleceğe taşınan meslek dallarından biridir. Bölümü tercih etme noktasında da tasarım bilgi ve ilginize güveniyorsanız rahatlıkla tercihinizi yapabilirsiniz. 

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (MYO) İş İmkânları Nelerdir?

Endüstri ürünleri tasarımı mezunları, endüstriyel ürün tasarımı işleri yaparlar. Tasarım bilgi ve deneyimlere sahip mezunlar, günlük hayatta sıkça kullandığımız mutfak aletlerinden, teknolojik cihazlara kadar geniş bir üretim sahasında iş yapabilmektedirler. Bölüm mezunları, daha çok özel sektörde olmak üzere kamu ve özel kurumlarda iş bulabilmektedir. Ürün tasarımcısı ve endüstriyel tasarımcı unvanlarıyla çalışan mezunlar; tasarım ofislerinde, şirketlerin AR-GE ve tasarım departmanlarında, imalat ve mobilya üretim firmalarında ve reklam sektöründe görev almaktadırlar. 

Dijital ve el çizimi bilgisi olan mezunlar, reklam ve grafik tasarım sektöründe de çalışabilmektedirler. Özellikle pek çok mezun, dijital tasarıma yönelmekte ve freelance ya da reklam ajansına bağlı olarak işlerini yapmaktadır. Farklı tasarım sektörlerine de geçiş imkanı sunabilen endüstri ürünleri tasarımı, deneyimlere ve yetkinliğe büyük önem vermektedir. Hangi sektörde çalışacaksanız çalışın, öğrencilik yıllarında yapacağınız küçük ölçekli işler dahi size deneyim kazandıracaktır. 2 yıllık eğitim süresi içinde tasarım sitelerinde yaptığınız işleri gösterebilir ve tasarım işlerinizi paylaşabilirsiniz. 

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (MYO) Dersleri Nelerdir?

Endüstri ürünleri tasarım bölümü, pratik eğitim anlayışına uygun derslerden oluşmaktadır. 2 yıllık eğitimde, tasarım ve teknik bilgilere uygun dersler verilmektedir. Ürün tasarımına yönelik derslerde; sektöre dair endüstriyel uygulamalar yer almaktadır. Ayrıca bölümün bulunduğu üniversitelerde i ş yeri eğitimi adıyla da bir ders bulunmaktadır. Zorunlu olan bu derste; ürün tasarım aşamaları ve çalışma koşulları gözlemlenir, staj dosyası hazırlanır. Ayrıca bölümde çevreye uygun, ergonomik ve yeni ürün fikirlerine yönelik ders içerikleri de vardır. Genel olarak endüstri ürünleri tasarımı dersleri şunlardır:

 • Temel Tasarım

 • İngilizce

 • Malzeme Bilgisi

 • Sanat Tarihi

 • Araştırma Teknikleri

 • Bilgisayar Destekli Teknik Resim

 • Maket Yapımı

 • Görsel Anlatım Teknikleri

 • Endüstri Ürünleri Tasarımı 1,2

 • Ergonomi

 • Kalite Yönetimi

 • Matematik

 • Tasarım Kültürü

 • İş Yeri Eğitimi

 • Tasarım Yönetimi

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

 • Çevre Koruma

 • Robot Tasarımı

 • Web Tasarım Temelleri

 • Görselleştirme

 • Pazarlama İlkeleri

 • Paket Programları

 • Ürün Tasarımında Maliyet Analizi

 • Üretim Teknikleri

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Endüstri ürünleri tasarımı MYO, TYT puanı ve sıralamasına göre öğrenci almaktadır. Lisans bölümden farklı olarak ön lisans endüstri ürünleri tasarımı, sadece devlet üniversitelerinde bulunmaktadır. Toplam 5 üniversitede eğitim veren bölümün, 2019 yılındaki en yüksek sıralaması 799.664'dür.  Ayrıca bölümün 2019 yılında tek dolmayan kontenjanı ise Hitit Üniversitesine aittir. Diğer ön lisans bölümlerine göre daha az puan ve sıralama değerine sahip bölüm, alana yönelik ilgi ve çalışma isteği neticesinde tercih edilmektedir. Endüstri ürünleri tasarımı puanları ve sıralamalarını incelemek için hazırladığımız taban puan ve sıralama listesine, aşağıdan göz atabilirsiniz. 

ÜniversiteTaban PuanSıralama
Hacettepe Üniversitesi256,43171799.664
Gazi Üniversitesi246,05659929.114
Hacettepe Üniversitesi (İÖ)235,408771.065.804
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi235,408771.396.478
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi205,559101.488.992
endüstri ürünleri tasarımı bölümü endüstri ürünleri tasarımı dersleri endüstri ürünleri tasarımı puanları endüstriyel ürün tasarımı endüstri ürünleri tasarımı mezunları
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.