AnasayfaBlogEn Etkili Özür Dileme Yöntemleri
İşyerinde Anlaşmazlıklar

En Etkili Özür Dileme Yöntemleri

16 Mart 2018
En Etkili Özür Dileme Yöntemleri

Kötü bir gün geçirdiniz ve özür dilemek mi gerekti? Nasıl doğru şekilde özür dilenir? Özür dileme yöntemi var mı? "Özür dilerim" ve "kusura bakma" cümlelerini günlük hayatta çok duyarız. Bunlar içten ve cömertçe kullanıldığında kibarlık gösterir ve ilginç durumları normalleştirir.

Eğer ben kazara kabalalık bir Metroda size çarparsam tabii ki "pardon" derim. Ve siz de kafanızı sallardınız, bilirdiniz ki bilerek yapmadım. Metrobüsteki sıradan itip kakışmada özür dileme gayet sıradan bir şey... Bu gibi sosyal durumlarda özür dileme çok büyük bir çaba gerektirmiyor. Her şey gibi bu da bir alışkanlık, nazik olmanın ve iyi bir ahlaka sahip olmanın parçası. Ama eğer eylemleriniz kaba, hissiz, şefkatsiz veya beceriksizliğe giriyorsa o zaman yeni bir bölgeye girmiş bulunuyoruz. Bir özür dilememiz gerekebilir.

Bu özellikle temsil ettiğimiz bir şirket veya kurumun korumaya söz verdiğimiz itibarı ile ilgiliyse. Eğer Donald Trump değilseniz ve herhangi bir şey için özür dilemeniz gerekmiyorsa o zaman sizin yargı eksikliğinizi veya şirketinizin zayıf performansını sahiplenmeniz gereken zamanlar olacaktır. Ve bu arada Donald özür dilemezken eminim ki onun şirketlerinin otel yöneticileri müşteri doğru muamele görmediğinde özür dileyecektir.

Özür dileme için birçok yöntem vardır ve internette buna birçok örnek bulabilirsiniz. Şu an adını hatırlamadığım bir internet sitesinde akla yatkın her hata için özür dileme notu mevcuttu. Neyi yanlış yapmış olursanız olun, onların bunun için bir özür dileme mektubu var! Bununla birlikte boşluk doldurmalı olan özür dileme örneklerini kullanmaya fazlaca karşıyım. Mesela teşekkür ve özür dileme notları kişisel olduklarında ve kalpten geldiklerinde çok etkilidir. Özrünüzü kendiniz yazmanız en iyisi.

İş ve profesyonel özürler daha resmi olabilir ama kişisel olmalılar ve durumun spesifiklerine göre ayarlanmış olmalılar. O zaman sizin özür dileme mektubunuzda ne olmalı? Aşağıda listelenenler iyi bir özrün temel yapı taşlarıdır. Bu beş adımı takip edin ve emin olun aranızı düzelteceksiniz:

Özür Dileme Yolları Neler?

Problemin farkına varın ama kendi bakış açınızdan değil, karşı tarafın açısından.

Kendinizi alındırdığınız veya gücendirdiğiniz insanların yerine koyun. Onlara onların endişelerine değer verdiğinizi, davranışınızın neden hayal kırıcı ve umursamaz olduğunu anladığınızı anlatın. Kısacası suça isim verin ve üstlenin. Konuşkan olmanıza sığınmayın veya geçiştirmeyin.

Basit ve sade bir dille üzgün olduğunuzu belirtin.

Özrünüzü koşullu yapmayın. Bahaneler uydurmayın. Olan şeyden pişmanlık duyduğunuzu belirtin. Örnek sağlayın, özellikle eğer ortada hafifletici durumlar varsa... Tabi bu sadece durumu sadeleştirmek için... Haklı çıkmak için değil! Bir daha, davranışınız için bahane uydurmayın veya suçu başkasına atmayın, özellikle özür dilediğiniz insana.

Problemi çözmek için ne yapacağınızı söyleyin ve bir daha olmasın.

Eğer uygunsa telafi etmeyi teklif edin. Bu birinin harcamalarını karşılamayı, benzer veya aynı ürün veya hizmetin teklifi veya gelecek satışta indirim sağlamak olabilir.

O insana özrünüzü kabul edip etmeyeceğini sorarak sonlandırın.

Eğer uygunsa konuyu size açmasından ve dürüst geri bildirim sağlamasından dolayı o insana teşekkür edin, böylece gelişmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca özür dileme veya özür dileme mektubu yazmadaki diğer kilit noktaları da aklınızda bulundurun.

Özür Dileme Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Özür dilemeyi ertelemeyin.

Özellikle eğer ertelemeniz ilişkiye veya itibarınıza daha fazla zarar verecekse.

Özür dilemeyen özürden kaçının.

Siyasetçiler ve diğer popüler kişiler genel olarak üzgün olduklarını samimi olmayan şekillerde belli ederler. "Üzgünüm memurlarım verileri doğru şekilde vermedi. Kişisel olarak yanlış hiçbir şey yapmadım." Böyle özürler hiç de özür dilemeye benzemezler. Üzgün olduğunuzu söylemek zorunlu olarak sorumlu olmanız anlamına gelmez. Bununla birlikte özrü hazırlarken yargınızı kullanın. Açık bir şekilde "eğer kendi işimizi yapıyor olsaydık bu hiç olmazdı" gibi şeyler söylemekten kaçının.

Eğer dava konuları hakkında endişeliyseniz bir avukata danışın.

Samimi bir özür dilemenin bir ilişkiyi nasıl onarabileceğini, haysiyet ve değer hislerini yenileyeceğini veya yaralı bir itibarı tamir edebileceğinin en iyi örneklerini gördük. Özür dilemenin önünde duran en büyük engel özür dilemenin zayıflık ve suçu kabul etme göstergesi olduğuna olan inancımızdır. Biz suçlarımızı ve umudumuzu göz ardı etmede daha iyi olduğumuz düşüncesine sahibiz. Aslında özür dilemek erdemdir ve bir güç göstergesidir.

Özür dileme bir dürüstlük eylemidir çünkü yanlışımızı itiraf ederiz. Cömertlik eylemidir. Yenilenmiş bir ilişki için umut vaat eder. Özür dileme bağlılığın bir eylemidir çünkü bizi ilişkide ve kendi gelişimimizde çalışmaya sevk eder. Son olarak özür bir cesaret eylemidir çünkü alındırdığımız insanın ellerinde bizi utancın duygusal rahatlığına ve aşağılanma, reddedilme ve intikam riskine maruz bırakır.

Özrün bütün boyutları biz kendimizin zayıf taraflarını açığa vururken karakter gücü gerektirir, hala iyi insanlarız. Özür dilemekten çekinmeyin.

En Etkili Özür Dileme Yöntemleri
Serem Gökler
Serem Gökler
Sosyolog, Yazar

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Çatışma Yönetimi Teknikleri
İşletme Yönetimi

Çatışma Yönetimi Teknikleri

10 Şubat 2021
Duygusal Dayanıklılık Nedir?
Problem Çözme

Duygusal Dayanıklılık Nedir?

27 Şubat 2021