Close
Mobil Menu Bars

Empati Nedir?

08 Ocak 2020, 3397 defa okundu.
Empati Nedir?
empati nedir, empati kurmak, empati, empati yeteneği, empati duygusu,

Kişinin kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak, o insanın içinde bulunduğu durumu, fiziki şartlarını, psikolojik durumunu anlamaya empati denir. Empati özetle karşısındaki insanı anlamaktır. Fransızca kökenli olan bu kelimenin, TDK anlamı duygudaşlık olarak yerini almıştır. İçinde bulunduğumuz zamanda günümüz insanlarının maalesef ki empati kurmaktan gittikçe uzaklaştığını görüyoruz.  Bu da gün geçtikçe tahammül gücü az, anlayışsız, duyarsız, bencil insanlar haline geldiğimizi gösteriyor. Belki de sırf bu yüzden’’ Empati nedir? ‘’ kavramını iyice kavramamız ve hayatımıza geçirmemiz gerekiyor.

Empati, karşındaki gibi düşünmeye çalışmak, o kişinin bulunduğu şartlar altında ne hissettiğini anlamaktan geçer. Kişiler, bulundukları her ortamda birbirlerini anlamaya çalışarak daha sağlıklı iletişim kurabilirler. Bu sayede kavgalar azalır, zamanla yok olur. Empati bir başkasının ruh halini içselleştirmektir. Empati yeteneği insanlarda doğuştan gelen bir özellik olmasına rağmen, değişen şartlarda hızla kaybedilebilmektedir. Bunun nedeni de insanlar bu özelliklerini sık kullanmadıklarından hızla unutuyorlar. Sonradan empati yeteneği kazanabilmenin yolu; kendi düşünce ve davranışlarımızı anlamaya çalışmak, önyargıdan kaçınmak, olayları akışına bırakmaktan geçer. Kişilerde empati oluşması için basit ama önemli 3 temel yol vardır.

 • Kendini karşındaki kişinin yerine koy
 • Hayata onun bakış açısıyla bakmayı dene
 • Karşındaki kişinin düşünce ve duygularını anlamaya çalış ve bunu göster

Empati Kurmak Ne Demek?

empati nedir, empati kurmak, empati, empati yeteneği, empati duygusu,

İnsanoğlu hayatı boyunca hep iletişim içindedir. İş hayatında, okulda, evde, aile ilişkilerinde, sokakta hayatımızın her evresinde iletişim vazgeçilmezimiz. İşte bu iletişim içinde özele indiğimiz de yani, karı-koca, ebeveyn-çocuk, öğretmen-öğrenci, yönetici-çalışan yani birebir kişiler arasında empati çok önem kazanıyor. İnsanlar birbirlerine güven duyduklarında ve samimi olduklarında aralarındaki bağ pekişiyor. İşte empati kişiler arasındaki güven duygusunun artmasını sağlıyor.

Peki empati kurmak ne demek? Kişinin tüm samimiyetiyle kendini karşısındakinin yerine koyarak, onun içinde bulunduğu duyguyu, düşünceyi, ruh halini birebir kendinde hissetmesi ve bunu içtenlikle karşısındakine göstermesidir. Bunu yapmayı başarabilen kişiler karşısındakiyle empati kurmayı başarmıştır. Empati kurmak, insanların yaşam içerisinde başlarına gelen tecrübelerle de pekişir. Düşünün yakın bir arkadaşınız sizinle bir sorununu paylaşıyor. Maddi hasarlı bir trafik kazası yapmış ve karşısındaki kişinin aracına zarar vermiş. Bu duruma çok üzülüyor.

Arkadaşınıza ‘’ Keşke böyle bir olay yaşanmasaydı. Ancak sen de isteyerek kazaya sebep olmadın. Maddi açıdan karşı aracın masraflarını karşılayacağın için, zorlanacağını düşünüyorsun. Fakat çok şükür sadece maddi hasarlı bir kaza oldu. Kimseye bir şey olmadı. Bende senin yerinde olsam aynı şekilde üzülürdüm fakat bunun kimseye faydası yok. Neler yapabiliriz, bu sorunu en iyi şekilde nasıl hallederiz bunu araştıralım’’ diye yaklaşmalısınız.  Bu durumda arkadaşınızın içinde yaşadığı durumu anladığınızı ve onunla empati kurabildiğinizi hissettirmiş olursunuz.

Empatinin Kişisel ve Toplumsal Hayatımızdaki Yeri

Empati, karşımızdakine iyi davranmaktan çok daha fazlasıdır. Empati; yapabildiğimizin en iyisini yaparak karşımızdakini anlamaktır. Çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarına empati olgusunu veren toplumlarda insanlar, daha nazik, özverili, anlayışlı ve uygar olacaklardır. Empati olgusuyla büyüyen çocuk, her ortamda, her işte, seçtiği her yolda başkalarının hislerine ve düşüncelerine, empati yoluyla yaklaşarak iyi ve güvenli iletişim kuracaktı.

Empatinin kişisel ve toplumsal hayatındaki yeri gün geçtikçe zorlaşan hayat şartların da daha da önem kazanmaktadır. Empati, hayatımızda hep birlikte daha iyi ve güzel şeyler yapmak ve birbirimize saygı duyup, anlamak için bizi motive eder. Kişiler değişirse toplum değişir, toplum değişirse dünya değişir. Sosyal iletişimi güçlü olan toplumlarda empati yeteneği gelişmiştir.

 empati kurmak, empati, empati yeteneği, empati duygusu,

Empatinin gelişmesi için ortam yaratmak gerekir. İçinde bulunulan çevre, imkanlar, kişileri ve ortamı şekillendiren değerler, kültür, adetler empatinin gelişmesinde rol oynar. Duyguların ifade edilmesi için güvenli bir ortam gereklidir. Duygusal yetkinliğe sahip kişiler de, yani önce kendi duygularını anlayıp, yöneten kişilerde karşısındakini anlama yetisi daha fazladır.

Empati Yapmanın Faydası Var Mıdır?

Empati yapmanın faydası tabi ki yaşamımızda her alanda vardır.  Bunların başında empatinin temeli olan doğru iletişim ve güven duygusu gelmektedir. Toplumdaki saygınlığınızdan tutun da iş hayatınızdaki başarıdan, özel ve sosyal ilişkilerinizde güven veren biri olmanıza kadar katkısı vardır. Bireyin kendi iç huzurunu sağlar. Empati yapan insan karşısındakinin içinde bulunduğu durumla kendisini içselleştirdiği için çözüm odaklı olacaktır.

Empati Yapmanın Faydasına örnek vermek gerekirse: Hiç empati duygusu yapmayan bir yönetici olduğunuzu düşünün. Çalışanlarınızdan biri mesaiye her gün geç kalıyor. Daha önce birkaç kez çalışanınızı uyardınız. Bir gün yine geç kaldığını gördüğünüzde açıklama beklemeden diğer mesai arkadaşlarının yanında bağırıp, rencide ettiniz. Sonrasında çalışanınızın şu şekilde bir açıklaması oluyor ‘’ Eşim kanser hastası ve hastanede yatıyor. Akşamları iş çıkışı önce eve gidip çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılıyorum. Onları anneannesine teslim edip, gece hastaneye eşimin yanına refakatçi olarak gidiyorum.

Sabahları hastaneden erken çıksam da işe gelmek için üç tane vasıta değiştiriyorum. Bu yüzden de çok özür dilerim’’ dediğinde keşke bağırıp çağırmadan bu çalışanımı dinleseydim diye düşünmez miydiniz? Tüm bunları duyduktan sonra vicdanız sızlamaz mı? Daha önceden bu kişiyi dinleyip kendinizi onun yerine koyup, onun yaşadıklarını hayal etseydiniz daha doğru bir karar vermez miydiniz?

Judie Paxton’ın yazmış olduğu kısa bir öykü de empati yapmanın önemini gösteriyor bizlere…

“Okuldayken sınıf arkadaşlarımdan birisiyle ciddi bir tartışmaya girdim. Onun haksız olduğundan, kendiminse haklı olduğundan emindim. Öğretmenimiz bize çok iyi bir ders vermeye karar verdi. Bizi bütün sınıfın önüne çıkardı ve onu masanın bir tarafına, beni de diğer tarafına yerleştirdi. Masanın tam ortasında yuvarlak, siyah renkli bir nesne vardı. O çocuğa nesnenin rengini sordu. Çocuk ‘beyaz’ diye yanıtladı. Söylediğine inanamadım, çünkü nesne siyahtı. Yeniden tartışmaya başladık; bu kez de nesnenin rengi hakkında. Öğretmen bu kez beni çocuğun yerine, onu da benim yerime geçirdi. Ve bu kez bana nesnenin rengini sordu. ‘Beyaz’ yanıtını vermek zorundaydım, çünkü belli ki nesnenin bir tarafı beyaz, diğer tarafı ise siyahtı. Öğretmenimiz o gün bana çok güzel bir ders verdi. Karşımdaki kişinin bakış açısını anlamam için, kendimi onun yerine koymam gerekiyordu.”

İşte bütün mesele bu karşındaki kişinin bakış açısını anlamak için, kendini onun yerine koy!

 • Empati kuran insanlar vicdan azabı duyacak şeyler yapmazlar.
 • Empati yaparak İnsanlara daha çok faydanız dokunur ve daha yararlı bir insan olursunuz.
 • Sorunlarla daha kolay baş edebilme yeteneği kazanır, daha kolay çözüm yolu bulursunuz.
 • Empati yapmak sizi iyi bir insan yapar ve toplumda sevgi ve saygı duyulan bir kişi olmanızı sağlar. Daha pozitif düşünen bir kişi olursunuz.
 • Empati kurabilen insanlar daha sabırlıdırlar. Çözüm odaklı kişilerdir.
 • İyi dinleyiciler genellikle empati kurabilen insanlardır.

empati nedir, empati kurmak, empati, empati yeteneği,

 Empati Yeteneğimizi Nasıl Arttırabiliriz?

 • Karşımızdaki insanın ne demek istediğini anlamaya odaklanarak ne anlattığını, anladığımızı kendisini etkin olarak dinlediğimizi hissettirmek.
 • Üzüntülü ve acı verici olayları okurken bunu yaşayan insanların profil resimlerini inceleyin. Bu kişilerin yüz ifadelerinden nasıl hayatlar yaşadığını hayal edin.
 • Çevrenizdeki diğer insanların davranışlarını inceleyin. İnsanlar negatif olaylarla karşılaştıklarında onları bilinçli bir şekilde anlamaya, hissetmeye çalışın.
 • Ön yargılı olmayın. Her şeyin bir nedeni olabileceğini anlamaya çalışın.
 • Richard Davidson’ın yaptığı nörolojik araştırmalara göre özellikle sevgi ve iyilik kavramları üzerine odaklanınca uzun vadede empati yeteneğimizi artırabiliriz.
 • Bol bol kitap okuyun. Kitap okuyarak kişinin kendini karakterlerin yerine koyarak empati yapabileceğini ve bunun alışkanlık haline gelebileceğini gösteriyor.
 • Özellikle çocuklarda empati yeteneğini güçlendirmek için birlikte müzik yapılması da uzmanlar tarafından öneriliyor.
 • Araştırmalara göre ekonomik düzeyi yüksek olmak empatiyi azaltıyor. Çünkü destek ve işbirliği ihtiyacı hissetmiyorlar. Zengin ve fakir arasındaki uçurum derinleştikçe, empati yoksunluğu ortaya çıkıyor.
 • Yoga, meditasyon, dua ederek empati yeteneğimizi yukarılara taşımak mümkün.
 • Gönüllü sosyal sorumluluk projelerinde yer almak, huzurevleri ve hastaneleri ziyaret etme empati kurmamıza yardımcı olur.

Empati yapmanın önemi nedir?

Yaşadığımız dünyada kişilerle sağlıklı bir iletişim kurabilmemiz için empati yapmak önemlidir. Dünyayı başkalarının gözünden görüp, anlayabilmek için önemlidir. İletişimimiz de güven duygusunu geliştirmek için ve iyi ilişkiler kurmak için gereklidir.

Empatik bir insan nasıl olunur?

Başkalarını dinleyip, anlayıp, yargılamadan, kendine güvenen ve olumlu düşünen kişiler empatik insanlardır. Duygusal farkındalığı olan insanlar empatik yaklaşım içindedirler. Duygusal zeka ve empati arasında sıkı bir bağ vardır.

Empati türleri nelerdir?

İçgüdü olarak empati: Doğuştan gelen özelliklerle duygusal olarak hissetmektir. İlişkisel empati: Yakınlık derecesine göre empatinin arttığı ve kişilerin duygularını anladığımız empati türüdür. Deneyimsel empati: Kişinin hayatta başına gelen olaylardan tecrübe edinerek ortayua çıkar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım.

Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!