AnasayfaBlogElektrik Elektronik Mühendisi
Meslekler

Elektrik Elektronik Mühendisi

24 Nisan 2021
Bir kişi bir devre kartı üzerinde çalışırken görülüyor, bir çift koruyucu gözlük ve beyaz bir tişört giyiyor. Bir masada oturmakta, çeşitli aletler ve bileşenler yüzeye dağılmış durumdadır. Kişi sağ elinde plastik bir torba tutmakta, sol eli ise bir havya ile meşguldür. Devre kartının kendisi kablolar ve küçük bileşenlerle doludur ve kişi bağlantıları yapmaya odaklanmıştır. Odadaki aydınlatma parlaktır ve arka plan düz bir duvardır. Bu görüntü, karmaşık elektronik cihazlar inşa etmek için gereken teknik becerileri ve konsantrasyonu göstermektedir.
Çalışma AlanıElektrik Elektronik Mühendisi'nin Görev TanımıMaaş Aralığı
Otomobil ve Uçak TasarımıElektrikli araçların tasarımını ve geliştirmesini sağlar, bu süreçteki denetimi ve testleri yapar.Değişken
Elektrik MotorlarıElektrik motorlarının tasarım ve geliştirme süreçlerini yönetir.Değişken
İletişim Sistemleriİletişim sistemlerinin tasarımını ve gelişimini sağlar.Değişken
Elektrik Üretim EkipmanlarıElektrik üretim ekipmanlarının tasarımını ve gelişimini sağlar.Değişken
Navigasyon SistemleriNavigasyon sistemlerinin tasarımını ve gelişimini sağlar.Değişken
Kamu alanıTÜBİTAK, TRT, TÜRKSAT, TEMSAN gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlenir.Değişken
Özel SektörTurkcell, Türk Telekom, Vodafone, Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi popüler kuruluşlarda farklı görevler üstlenir.Değişken
Elektrik SantralleriElektrik santrallerinde farklı görevleri yerine getirir.Değişken
Şantiyeler ve İnşaatlarŞantiye ve inşaatlarda elektrik ve elektronik sistemlerle ilgili çeşitli görevlere sahiptir.Değişken
LaboratuvarlarElektronik alanında faaliyet gösteren laboratuvarlarda çeşitli deney ve araştırmalar gerçekleştirir.Değişken

Mühendislik dalları içinde en çok ilgi gören bölümlerden biri de elektrik elektronik mühendisliği bölümüdür. Elektrik Elektronik Mühendisliği, elektrik ile ilgili oldukça geniş bir alanı kapsar. Bu mühendislik dalı; uçak ve otomobil üretiminde de rol sahibidir. Oldukça geniş bir alana hitap ediyor olması bu alanda yetişen mühendislere olan ihtiyacı da arttırıyor.

Elektrik Elektronik Mühendisi; radar, elektrik motorları, iletişim sistemleri, navigasyon sistemleri veya elektrik üretim ekipmanları gibi elektrikli tüm araçların tasarımını geliştiren kişidir. Aynı zamanda tüm bu süreci test eder ve denetler. Elektrik elektronik mühendisi; otomobil ve uçak tasarımında da önemli görevler üstlenir.

Yazımızda elektrik elektronik mühendisi nedir? Elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar? Elektrik elektronik mühendisi ne kadar maaş alır? Gibi sorularınıza kapsamlı yanıtlar bulabilirsiniz.

Elektrik Elektronik Mühendisi Nedir?

büyüyünce ne olacaksın sorusu hemen hemen her çocuğa sorulur. bu soruyla karşılaşan pek çok çocuğun cevabı ise “mühendis” olmaktır. aynı zamanda pek çok gencin de hayali mühendis olabilmektir. elektrik elektronik mühendisliği de en popüler olan mühendislik dalları içinde yer alır. aslında elektrik elektronik mühendisliği; elektrik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümlerinin birleştiği bir mühendislik dalıdır.

Bu mühendislik; elektrik ve elektronik akımlarla işleyen sistemlerin üretimi ve aletlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik iletimi, dağıtım ve üretimi gibi elektronik sistemler ile ilgili eğitim ve araştırma yapan mühendislik disiplinine verilen addır. Elektrik mühendisleri; radar ve navigasyon sistemi, elektrik motoru, iletişim sistemleri ya da elektrik üretim ekipmanı gibi elektrikli araçların tasarımını geliştiren kişidir. Denetler ve gerekli testleri yapar. Elektrik mühendisi tüm bunların yanında otomobil ve uçakların elektrik sistemlerini de tasarlamakta yardımcı olur. 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra elektirk elektronik mühendisi unvanı almaya hak kazanırlar.

Bu alanda kendini geliştrimeye devam eden mühendisler, teknolojileri yakından takip ederken, eğitimlerini de geliştirmek üzere yüksek lisans eğitimlerinden faydalanabilirler.

Elektrik Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Elektrik elektronik mühendisleri hazırlanacak projenin herhangi bir aşamasında görev alabilir. Bunlar; bir projenin ilk aşaması olabilir ya da tasarım ve geliştirme aşaması olabilir. Prototiplerin test edilmesi, yeni bir ürün ya da sistemin nihai üretim ve uygulanması dahil olmak üzere pek çok aşama sayılabilir. Geniş bir iş sahasına sahip elektrik elektronik mühendislerinin sorumlulukları aşağıdaki başlıklar altında sıralanabilir.

 • Yeni sistemler oluşturur, devreler ve cihazlar tasarlar ya da mevcut teknolojiyi geliştirirler.

 • Teknik performansı arttırmak üzere parça ve sistemlerde kullanılan elektronik özelliklere uygulama ve modifikasyonlar planlarlar ve bunları geliştirirler.

 • Elektrik sistemi ihtiyaçlarını, kapasitesini ve maliyetini belirlerler.

 • Elektrikli ekipmanların doğrudan imalatını yapar, kurulumu ve testini gerçekleştirirler.

 • Elektronik araçgereç ve ekipmanlarının bakımlarını yapar ve test yöntemlerini oluştururlar.

 • Güvenlik standartlarına uygun olup olmadığına ve geçerli yönetmeliklere uygun olduklarına emin olmak için elektronik ekipman, araç ve sistemleri denetlerler.

 • Ürün geliştirmek üzere elektrik gücünü kullanmanın yeni yollarını tasarlamaktan sorumludurlar.

 • Tanımlanmış ürün geliştirme sürecini takip eder ve teknik raporlar hazırlarlar.

 • Güvenlik prosedürünün yerine getirildiğinden emin olmaları gerekir.

Elektrik Elektronik Mühendisi Maaşları

Elektrik elektronik mühendisleri sahip oldukları donanım sayesinde çok çeşitli iş sahalarında çalışabilir. Elektrik santralleri ilk sırada gelmek üzere şantiyeler ve inşaatlar başlıca iş sahaları olarak görülmektedir. Bunun yanında elektronik alanında faaliyet gösterten laboratuvarlar da çalışma alanlarına başka önemli bir örnektir. Elektronik, haberleşme ve bilgisayar programlama üzerine faaliyette bulunan firmalarda ve bu alanları içeren iş kollarının tamamında yer alabilirler. Elektrik elektronik mühendisi hem kamuda hem de özel sektörde yer alan kurumlarda rahatlıkla iş bulabilir. Kamu alanında; TÜBİTAK, TRT, TÜRKSAT, TEMSAN gibi kuruluşlarda meslek mensuplarına yer verilmektedir.

Özel sektörde ise; Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi oldukça popüler olan kuruluşlarda meslek mensupları çalışmalarını sürdürür. Elektrik elektronik mühendisinin kazandığı maaşlar da merak edilen konular arasındadır. Günümüz koşullarında maaşlarını pek çok faktör etkiler. Örnek olarak ilk göze çarpan, kamuda ve özel sektörde maaş farklılıklarının olmasıdır. Kişi kendisini yetiştirmeye ve geliştirmeye devam ettiği sürece iyi maaş aralığında çalışmalarını sürdürecektir. Elektrik elektronik mühendisi ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Kamu alanında elektrik elektronik mühendisliği maaşları ortalama 6.000 TL ile 7.000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

 • Yeni mezun bir elektrik elektronik mühendisi 6.000 TL maaş kazanabilmektedir.

 • Tecrübesi arttıkça bu rakam 7.000 TL’ye kadar çıkarabilir. 

 • Özel sektörde ise maaş aralığı biraz daha farklılık gösteriyor. Özel sektörde elektrik elektronik mühendisliği maaşları 3.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

 • Yeni mezun bir elektrik elektronik mühendisi özel sektörde ortalama 3.000 TL ile 4.000 TL arasında bir maaş kazanıyor.

 • Tecrübe kazandıkça maaşları genellikle 7.000 TL’ye kadar çıkarabiliyor.

Elektrik Elektronik Mühendisi Nasıl Olunur?

Hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde elektrik elektronik mühendisliği eğitimine sıklıkla rastlanmaktadır. Elektrik elektronik mühendisi olmak için üniversitelerde yer alan 4 yıllık Elektrik Elektronik bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olma şartı aranır. Elektrik elektronik mühendisliği bölümü; ilk senelerde matematik ve fizik ağırlıklı temel mühendislik derslerini kapsamaktadır. İlerleyen yıllarda öğrenciler; elektrik, manyetik ve telekomünikasyon gibi alanlardan bir tanesini seçerek bu alanlarda uzmanlaşma imkanına sahiptir. Bu alanlar eğitim aldığınız üniversiteye ve belirlenen müfredata göre değişiklik gösterebilir.

Elektrik elektronik mühendisliği başarı sıralaması ve taban puanları her yıl farklılık gösterir. Önemli olan sizin başarı sıralamanızın nasıl olduğudur. Eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlar, elektrik elektronik mühendisi unvanı alır. Çalışma yaşamına hazır olacak şekilde mezun olurlar. Kurumlar mezunlarda bazı nitelikler arar. Bu nitelikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • İleri derecede teknik bilgiye ve bilişim teknolojilerine hakim olmaları beklenir.

 • Çoklu tasarım öğelerini ve teknik özelliklerini gözden kaçırmayacak konsantrasyona sahip olmaları istenir.

 • Teknolojideki değişikliklere ayak uydurmaları gerekir.

 • Ortaya çıkardığı tasarımı ve mantığını açık bir şekilde anlatabilecek konuşma becerisi göstermeleri gerekir.

 • Matematiksel düşünme yönü kuvvetli olmalı, analitik düşünebilmelidir.

 • Yaratıcı, inovatif ve detaylara özen gösterme, dikkatli ve titiz çalışabilme özelliklerini taşımalıdır.

Organizasyon ve proje yönetim süreçlerinde liderlik becerisi gösterebilmeleri gerekir.

İlgili eğitim: Liderlik Kursu

Otomobil ve Uçak Tasarımı, Elektrikli araçların tasarımını ve geliştirmesini sağlar, bu süreçteki denetimi ve testleri yapar, Değişken, Elektrik Motorları, Elektrik motorlarının tasarım ve geliştirme süreçlerini yönetir, Değişken, İletişim Sistemleri, İletişim sistemlerinin tasarımını ve gelişimini sağlar, Değişken, Elektrik Üretim Ekipmanları, Elektrik üretim ekipmanlarının tasarımını ve gelişimini sağlar, Değişken, Navigasyon Sistemleri, Navigasyon sistemlerinin tasarımını ve gelişimini sağlar, Değişken, Kamu alanı, TÜBİTAK, TRT, TÜRKSAT, TEMSAN gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlenir, Değişken, Özel Sektör, Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi popüler kuruluşlarda farklı görevler üstlenir, Değişken, Elektrik Santralleri, Elektrik santrallerinde farklı görevleri yerine getirir, Değişken, Şantiyeler ve İnşaatlar, Şantiye ve inşaatlarda elektrik ve elektronik sistemlerle ilgili çeşitli görevlere sahiptir, Değişken, Laboratuvarlar, Elektronik alanında faaliyet gösteren laboratuvarlarda çeşitli deney ve araştırmalar gerçekleştirir, Değişken
elektrik elektronik mühendisi elektrik elektronik mühendisi nedir elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar elektrik elektronik mühendisi maaşları elektrik elektronik mühendisi nasıl olunur
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu yakın çekim görüntü, duvar prizine bağlı bir güç kaynağını göstermektedir. Güç kaynağı, biri güç kablosuna bağlı iki çıkışı olan dikdörtgen siyah bir kutudur. Güç kablosunun kırmızı bir fişi vardır ve duvar prizine takılıdır. Güç kaynağının sol tarafında beyaz ve mavi karelerden oluşan mavi bir kare, sağ tarafında ise beyaz ve mavi karelerden oluşan kırmızı bir kare görülmektedir. Güç kaynağı, arka planda bir makinenin ipuçlarını içeren gri bir arka planla çevrilidir.
Bölümler

Elektrik Bölümü (MYO)

28 Aralık 2020
Bir kişi bir devre kartı üzerinde çalışırken görülüyor, bir çift koruyucu gözlük ve beyaz bir tişört giyiyor. Bir masada oturmakta, çeşitli aletler ve bileşenler yüzeye dağılmış durumdadır. Kişi sağ elinde plastik bir torba tutmakta, sol eli ise bir havya ile meşguldür. Devre kartının kendisi kablolar ve küçük bileşenlerle doludur ve kişi bağlantıları yapmaya odaklanmıştır. Odadaki aydınlatma parlaktır ve arka plan düz bir duvardır. Bu görüntü, karmaşık elektronik cihazlar inşa etmek için gereken teknik becerileri ve konsantrasyonu göstermektedir.
Meslekler

Elektrik Elektronik Mühendisi

24 Nisan 2021
Bu, siyah ve yeşil metinli bir bayrağın önünde gülümseyen takım elbiseli bir adamın görüntüsüdür. Bu görsel bir Japon online eğitim kursunun parçasıdır. Resimdeki adam, kursun öğrencileri hazırlayacağı profesyonel tipine bir örnektir. Bu kursun yardımıyla öğrenciler profesyonel dünyaya girmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazanabilirler. Arka plandaki bayrak, kursun Japon kültürü ve değerlerine odaklandığını göstermektedir. Siyah ve yeşil metin muhtemelen çevrimiçi kursun logosudur. Kursun güvenilir ve iyi bir üne sahip olduğunu gösterir. Bu kursu almak, öğrencilerin başarılı olmak için gerekli becerileri kazanmalarını sağlayacaktır. Onlara herhangi bir işyeri için bir varlık haline getirecek bilgiyi verecektir.
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Parlak bir gülümsemeye sahip genç bir adam doğrudan kameraya bakıyor. Açık ten rengine sahip ve kahverengi gözleri mutlulukla parlıyor. Koyu renk saçları düzgünce kesilmiş ve yüzü rahat ve memnun. Beyaz arka planla güzel bir tezat oluşturan mavi bir tişört giyiyor. Yüz ifadesi neşeli ve olumlu tavrı bulaşıcı. Gerçekten mutlu ve o andan memnun görünüyor. Bu görüntü bir neşe anını yakalıyor ve öznenin duygusunu aktarıyor.Bahadır Atmaca
12450
Bu görüntü bir fotoğraf için gülümseyen bir adamı gösteriyor. Takım elbise giyiyor ve profesyonel bir ortamda olduğu anlaşılıyor. Boynunun ve yüzünün yakın çekimi neşeli ifadesini gösteriyor ve sakalı ona seçkin bir görünüm veriyor. Ayrıca siyah zemin üzerinde beyaz bir metin var, muhtemelen üretim yönetimi kursuyla ilgili. Genel olarak, bu görüntü kursun önemini aktarıyor ve konuyla ilgili bir güven ve gurur duygusu veriyor.
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Parlak bir gülümsemeye sahip genç bir adam doğrudan kameraya bakıyor. Açık ten rengine sahip ve kahverengi gözleri mutlulukla parlıyor. Koyu renk saçları düzgünce kesilmiş ve yüzü rahat ve memnun. Beyaz arka planla güzel bir tezat oluşturan mavi bir tişört giyiyor. Yüz ifadesi neşeli ve olumlu tavrı bulaşıcı. Gerçekten mutlu ve o andan memnun görünüyor. Bu görüntü bir neşe anını yakalıyor ve öznenin duygusunu aktarıyor.Bahadır Atmaca
12870