AnasayfaBlogElektrik Elektronik Mühendisi
Meslekler

Elektrik Elektronik Mühendisi

24 Nisan 2021
Elektrik Elektronik Mühendisi

Mühendislik dalları içinde en çok ilgi gören bölümlerden biri de elektrik elektronik mühendisliği bölümüdür. Elektrik Elektronik Mühendisliği, elektrik ile ilgili oldukça geniş bir alanı kapsar. Bu mühendislik dalı; uçak ve otomobil üretiminde de rol sahibidir. Oldukça geniş bir alana hitap ediyor olması bu alanda yetişen mühendislere olan ihtiyacı da arttırıyor.

Elektrik Elektronik Mühendisi; radar, elektrik motorları, iletişim sistemleri, navigasyon sistemleri veya elektrik üretim ekipmanları gibi elektrikli tüm araçların tasarımını geliştiren kişidir. Aynı zamanda tüm bu süreci test eder ve denetler. Elektrik elektronik mühendisi; otomobil ve uçak tasarımında da önemli görevler üstlenir.

Yazımızda elektrik elektronik mühendisi nedir? Elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar? Elektrik elektronik mühendisi ne kadar maaş alır? Gibi sorularınıza kapsamlı yanıtlar bulabilirsiniz.

Elektrik Elektronik Mühendisi Nedir?

Büyüyünce ne olacaksın sorusu hemen hemen her çocuğa sorulur. Bu soruyla karşılaşan pek çok çocuğun cevabı ise “mühendis” olmaktır. Aynı zamanda pek çok gencin de hayali mühendis olabilmektir. Elektrik elektronik mühendisliği de en popüler olan mühendislik dalları içinde yer alır. Aslında elektrik elektronik mühendisliği; elektrik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümlerinin birleştiği bir mühendislik dalıdır.

Bu mühendislik; elektrik ve elektronik akımlarla işleyen sistemlerin üretimi ve aletlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik iletimi, dağıtım ve üretimi gibi elektronik sistemler ile ilgili eğitim ve araştırma yapan mühendislik disiplinine verilen addır. Elektrik mühendisleri; radar ve navigasyon sistemi, elektrik motoru, iletişim sistemleri ya da elektrik üretim ekipmanı gibi elektrikli araçların tasarımını geliştiren kişidir. Denetler ve gerekli testleri yapar. Elektrik mühendisi tüm bunların yanında otomobil ve uçakların elektrik sistemlerini de tasarlamakta yardımcı olur. 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra elektirk elektronik mühendisi unvanı almaya hak kazanırlar.

Bu alanda kendini geliştrimeye devam eden mühendisler, teknolojileri yakından takip ederken, eğitimlerini de geliştirmek üzere yüksek lisans eğitimlerinden faydalanabilirler.

Elektrik Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Elektrik elektronik mühendisleri hazırlanacak projenin herhangi bir aşamasında görev alabilir. Bunlar; bir projenin ilk aşaması olabilir ya da tasarım ve geliştirme aşaması olabilir. Prototiplerin test edilmesi, yeni bir ürün ya da sistemin nihai üretim ve uygulanması dahil olmak üzere pek çok aşama sayılabilir. Geniş bir iş sahasına sahip elektrik elektronik mühendislerinin sorumlulukları aşağıdaki başlıklar altında sıralanabilir.

 • Yeni sistemler oluşturur, devreler ve cihazlar tasarlar ya da mevcut teknolojiyi geliştirirler.

 • Teknik performansı arttırmak üzere parça ve sistemlerde kullanılan elektronik özelliklere uygulama ve modifikasyonlar planlarlar ve bunları geliştirirler.

 • Elektrik sistemi ihtiyaçlarını, kapasitesini ve maliyetini belirlerler.

 • Elektrikli ekipmanların doğrudan imalatını yapar, kurulumu ve testini gerçekleştirirler.

 • Elektronik araçgereç ve ekipmanlarının bakımlarını yapar ve test yöntemlerini oluştururlar.

 • Güvenlik standartlarına uygun olup olmadığına ve geçerli yönetmeliklere uygun olduklarına emin olmak için elektronik ekipman, araç ve sistemleri denetlerler.

 • Ürün geliştirmek üzere elektrik gücünü kullanmanın yeni yollarını tasarlamaktan sorumludurlar.

 • Tanımlanmış ürün geliştirme sürecini takip eder ve teknik raporlar hazırlarlar.

 • Güvenlik prosedürünün yerine getirildiğinden emin olmaları gerekir.

Elektrik Elektronik Mühendisi Maaşları

Elektrik elektronik mühendisleri sahip oldukları donanım sayesinde çok çeşitli iş sahalarında çalışabilir. Elektrik santralleri ilk sırada gelmek üzere şantiyeler ve inşaatlar başlıca iş sahaları olarak görülmektedir. Bunun yanında elektronik alanında faaliyet gösterten laboratuvarlar da çalışma alanlarına başka önemli bir örnektir. Elektronik, haberleşme ve bilgisayar programlama üzerine faaliyette bulunan firmalarda ve bu alanları içeren iş kollarının tamamında yer alabilirler. Elektrik elektronik mühendisi hem kamuda hem de özel sektörde yer alan kurumlarda rahatlıkla iş bulabilir. Kamu alanında; TÜBİTAK, TRT, TÜRKSAT, TEMSAN gibi kuruluşlarda meslek mensuplarına yer verilmektedir.

Özel sektörde ise; Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi oldukça popüler olan kuruluşlarda meslek mensupları çalışmalarını sürdürür. Elektrik elektronik mühendisinin kazandığı maaşlar da merak edilen konular arasındadır. Günümüz koşullarında maaşlarını pek çok faktör etkiler. Örnek olarak ilk göze çarpan, kamuda ve özel sektörde maaş farklılıklarının olmasıdır. Kişi kendisini yetiştirmeye ve geliştirmeye devam ettiği sürece iyi maaş aralığında çalışmalarını sürdürecektir. Elektrik elektronik mühendisi ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Kamu alanında elektrik elektronik mühendisliği maaşları ortalama 6.000 TL ile 7.000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

 • Yeni mezun bir elektrik elektronik mühendisi 6.000 TL maaş kazanabilmektedir.

 • Tecrübesi arttıkça bu rakam 7.000 TL’ye kadar çıkarabilir. 

 • Özel sektörde ise maaş aralığı biraz daha farklılık gösteriyor. Özel sektörde elektrik elektronik mühendisliği maaşları 3.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

 • Yeni mezun bir elektrik elektronik mühendisi özel sektörde ortalama 3.000 TL ile 4.000 TL arasında bir maaş kazanıyor.

 • Tecrübe kazandıkça maaşları genellikle 7.000 TL’ye kadar çıkarabiliyor.

Elektrik Elektronik Mühendisi Nasıl Olunur?

Hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde elektrik elektronik mühendisliği eğitimine sıklıkla rastlanmaktadır. Elektrik elektronik mühendisi olmak için üniversitelerde yer alan 4 yıllık Elektrik Elektronik bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olma şartı aranır. Elektrik elektronik mühendisliği bölümü; ilk senelerde matematik ve fizik ağırlıklı temel mühendislik derslerini kapsamaktadır. İlerleyen yıllarda öğrenciler; elektrik, manyetik ve telekomünikasyon gibi alanlardan bir tanesini seçerek bu alanlarda uzmanlaşma imkanına sahiptir. Bu alanlar eğitim aldığınız üniversiteye ve belirlenen müfredata göre değişiklik gösterebilir.

Elektrik elektronik mühendisliği başarı sıralaması ve taban puanları her yıl farklılık gösterir. Önemli olan sizin başarı sıralamanızın nasıl olduğudur. Eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlar, elektrik elektronik mühendisi unvanı alır. Çalışma yaşamına hazır olacak şekilde mezun olurlar. Kurumlar mezunlarda bazı nitelikler arar. Bu nitelikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • İleri derecede teknik bilgiye ve bilişim teknolojilerine hakim olmaları beklenir.

 • Çoklu tasarım öğelerini ve teknik özelliklerini gözden kaçırmayacak konsantrasyona sahip olmaları istenir.

 • Teknolojideki değişikliklere ayak uydurmaları gerekir.

 • Ortaya çıkardığı tasarımı ve mantığını açık bir şekilde anlatabilecek konuşma becerisi göstermeleri gerekir.

 • Matematiksel düşünme yönü kuvvetli olmalı, analitik düşünebilmelidir.

 • Yaratıcı, inovatif ve detaylara özen gösterme, dikkatli ve titiz çalışabilme özelliklerini taşımalıdır.

Organizasyon ve proje yönetim süreçlerinde liderlik becerisi gösterebilmeleri gerekir.

elektrik elektronik mühendisi elektrik elektronik mühendisi nedir elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar elektrik elektronik mühendisi maaşları elektrik elektronik mühendisi nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.