AnasayfaBlogEkskavatör Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Ekskavatör Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?

20 Nisan 2021
Ekskavatör Operatörü

Ekskavatör ismi verilen araç ile her türlü arazide farklı ölçülerde kanal açma, dolmuş kanalları temizleme, toprak hafriyatı yapma, yığma, yükleme işleri yapılır. Ekskavatör operatörü ise kum, çakıl ve benzeri malzemelerin kazılmasından yığılmasına ve gerekli görüldüğünde araçlara yüklenmesi işlemlerini yürüten kişidir. Bu kişiler aracı çalışacağı alana götürür ve kepçeyi çalışacak duruma getirir.

Ekskavatör operatörü çalışmalarını araç içinde ve açık alanda yürütür. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin endüstri meslek liselerinde iş makineleri bölümünde eğitim almaları gerekir. Bunun yanı sıra bu alanda eğitim veren kurumlara da ilkokul mezunu olmak şartı ile başvuruda bulunabilirler. Meslek liselerine girebilmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmaları gerekir.

Yazımızda Ekskavatör Operatörü Nedir? Ekskavatör Operatörü ne iş yapar? Ekskavatör Operatörü maaşları ne kadardır? Sorularına sizler için yanıt aradık.

Ekskavatör Operatörü Nedir?

Ekskavatör, halk arasında ‘Kazaratar’ olarak bilinir. İnşaat sektöründe, arazi ya da yollarda çalışma gerektiren durumlarda en çok kullanılan iş makinelerinden biri olarak görülür. Ekskavatör aracını kullanmakla yetkili kişiye ise Ekskavatör Operatörü denir. Ekskavatör aracı ile her çeşit arazide ihtiyaca göre çeşitli işler yapılır. Bu nedenle iş sahası sabit olmaz ve sürekli değişkenlik gösterir.

Ekskavatör operatörü araç içerisinde ve açık havada görevlerini yerine getirir. Çalışma ortamları tozlu ve gürültülüdür. Operatör çalışmalarında oldukça dikkatli olmaları gerekir, Gereken dikkati göstermediğinde kazalara yol açabilecek durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Oturduğu yerde görevini yerine getiren ekskavatör operatörü işe başlamadan önce ve iş bitiminde yöneticilerle, makine bakım onarım görevlileri ile ve diğer çalışanlarla etkileşim halinde olur.

Ekskavatör çalışmaları sırasında bazı araç gereçlere de ihtiyaç duyar. Bunlar; Varyoz, pense, çekiç, çektirme, çeşitli anahtar takımları, tornavida, Çeki halatları, gergi halatları, Yağ pompası, yağdanlık ve daha birçok çeşitli araç ve gereç olarak sıralanabilir. Bu alanda çalışmak isteyen kişileri, makinelere karşı ilgili olmalıdır. Ekskavatör operatörü olmak isteyenlerin bazı mesleki özelliklere de sahip olması beklenir. Bunlar nelerdir, inceleyelim.

 • Elleri, gözleri ve ayakları sağlam olmalı ve bunları eşgüdümle kullanabilmelidirler.

 • Çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilmeleri gerekir.

 • Dikkatli, sorumlu, titiz ve tedbirli kimseler olmaları gerekir.

 • Mekaniğe ve makine ile ilgili olmaları gerekir. 

 • Kişinin fiziksel olarak sağlam bir yapıya sahip olması önemlidir.

 • İş sağlığı ve güvenliği mevzuatına hakim olmaları gerekir.

 • Stres yönetimi konusunda başarı göstermelidir.

 • Diğer çalışanlar ile iletişim halinde olacakları için güçlü iletişim becerisine sahip olmaları önemlidir.

 • Mesleki gelişimlerine önem vermeleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir.

 • Takım çalışması içinde uyum göstermeleri gerekir.

Ekskavatör Operatörü Ne İş Yapar?

Temel olarak kazma ve yükleme işlevinden sorumlu olan makinelere ekskavatör denmektedir. Birçok işi bir arada yürütebilme özellikleri sayesinde birçok amaca hizmet eder. İş makinesi sınıfında yer alan bu aracın kullanımı, iş sağlığını ve güvenliğini tehdit edecek unsurları ortadan kaldırmak için sadece eğitimli kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu alanda aldıkları eğitim sayesinde kaza riskini ortadan kaldırmak üzere ekskavatör operatörleri çalışır. Yaptıkları iş dikkat ve titizlik gerektirir. Operatörlerin başlıca görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Aracı sürerek çalışma alanına götürmek.

 • Direktiflere göre kepçeyi uygun olan çalışma konumuna getirmek.

 • Kanal açmak ve çıkan malzemeleri kamyonlara yüklemekle sorumludur.

 • Kanal içine şev açar.

 • Düzeltilmesi gereken engebeli yerleri düzeltmekten sorumludur.

 • Kum ve çakıl gibi malzemeler çıkarıldığında depolanmasını, sonrasında kamyonlara yüklenmesini sağlar.

 • İşle ilgili evrakları ve formları doldurur.

 • Aracın günlük bakımını yapar ve küçük çaplı onarımını yapmaktan sorumludur.

 • Gün sonunda araç temizliğini yapar.

 • Ekskavatörün çekiş, dönüş ve kaldıraç ayarlarını kontrol etmek en temel görevleri arasındadır.

Ekskavatör Operatörü Maaşları

Ekskavatör operatörlerinin çalışma alanları oldukça geniştir. Özellikle Devlet Su İşleri, T.C. Karayolları, Türkiye Elektrik Kurumu, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Orman işletmeleri, belediyeler gibi kamu kuruluşlarında meslek mensuplarına ihtiyaç duyulur. Bunun yanında özel kurumlarda da iş imkanları zengindir. İnşaat firmaları, maden şirketleri, kum ve çakıl ocakları gibi özel işyerlerinde çalışmalarını sürdürürler.

Kullanılan iş makinesinde, teknolojiye bağlı olarak gerçekleşen değişiklikleri izlemeli ve eğitimlerle kendilerini geliştirmeye devam etmelidirler. Kurumlardan aldıkları maaşlar tecrübelerine göre değişiklik gösterir. Çalıştıkları kurumun özellikleri de maaşı etkileyen bir başka önemli faktördür. Kendini geliştirmek için çaba sarf eden ve teknolojileri yakından takip eden adaylar kurumlar için diğer adaylara göre bir adım önde olan kişilerdir. Ekskavatör operatörlerinin maaşları aşağıdaki gibidir.

 • Yeni işe başlayan bir ekskavatör operatörünün aldığı maaş 3.500 TL olarak görülmektedir.

 • Bir süre tecrübe kazanmış bir operatör ortalama 4.500 TL maaş elde eder.

 • Tecrübeli uzun yıllar çalışmış bir operatör ise 5.700 TL kadar gelir elde etmektedir.

Ekskavatör Operatörü Nasıl Olunur?

Meslek ile ilgili eğitim almak isteyen kişiler; endüstri meslek lisesi iş makineleri bölümlerinde eğitim alabilmektedir. Ya da kamu kurum ve kuruluşlarının teknik birimlerinde eğitim vermekte olan kuruluşlara da başvuruda bulunabilirler. Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarına başvuru yapma şansları da vardır. Alınan eğitim sonunda tabi olacakları sınavda başarılı olan kişilere iş makinesi kullanma yetki belgesi (operatörlük) verilir.

Endüstri meslek liselerinin iş makineleri bölümünde eğitim alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim almak isteyen adaylar için aranan şartlar şöyledir; 18 yaşını bitirmiş olmak, an az ilkokul mezunu olmak. Operatörlük yapmasına engel olacak sağlık problemi olmamak. Özel sürücü kurslarında verilen eğitimler ücretlidir. "G" sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin bu durumu göz önünde bulundurarak başvurmaları gerekir.

Meslekte eğitim süresi endüstri meslek liselerinde 4 yıl devam eder. Eğitim süresi boyunca çeşitli derslerle karşı karşıya kalırlar. Bunlar; genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte verilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında verilmekte olan hizmet içi eğitimlerin süresi değişiklik gösterir. Özel sürücü kurslarında ise trafik bilgisi, motor bilgisi ve ilk yardım konularında dersler görürler.

ekskavatör operatörü ekskavatör ekskavatör operatörü nedir ekskavatör operatörü ne iş yapar ekskavatör operatörü maaşları ekskavatör operatörü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.