Close
Mobil Menu Bars

Ekonometri Nedir?

13 Ocak 2020, 2390 defa okundu.
Ekonometri Nedir?
ekonometri, ekonometri nedir, ekonometri bölümü, ekonometri taban puanları, ekonometri okumak, ekonometri başarı sıralaması,

Daralan iş gücünün yaşandığı dönemde insanlar yeni meslek ve kazanç arayışları içine giriyor. İşsizliğin günden güne artması özellikle yeni gelen kuşağı oldukça düşündürüyor. Daha iş hayatına girmeden, nasıl iş bulacağım ve kazancım ne kadar olacak? Gibi soruları kafasında soruyor. Oysa ki daha okumamış ve üniversite bitmemiş bile. Aslında seçilecek olan bölüm, bizlere gelecek için bir umut kaynağı olacağı düşüncesi veriyor.

Lise bittikten sonra girilen üniversite sınavları sonrasında öğrencileri daha zorlu bir maraton bekliyor. Geleceğe etki edecek olan bölümleri işte tamda bu anda seçmeleri gerekiyor. Sizleri pek de yeni olmayan fakat çok bilinmeyen bir bölümle tanıştıracağım: Ekonometri. İlk duyanlar için afili bir isim gibi geliyor, değil mi? Evet ismi gerçekten bayağı havalı. Ama bu havalı isim karın doyurmuyorsa pek önemi yok bizim için. Ne yani karın doyurmuyor mu? Diye hayıflanmaya başlamayın.  İyi bir bölüm olmasa ve kazanç sağlamasa elbette anlatmazdık.

Ekonometri nedir? Kaba taslak ilk önce açıklayalım. Ekonometri, iktisat bölümünün bir alt dalı olarak ortaya çıkmıştır. Ekonomini daha çok sayısal ve analiz yönleri ile bağlantısı bulunan bir bölümdür.

Ekonometri Ne Demek?

ekonometri, ekonometri nedir, ekonometri bölümü, ekonometri taban puanları, ekonometri okumak,

Girişte ekonometri ile ilgili kısaca bahsettik. Ancak daha geniş bir kavram yüklemek gerekirse; matematik, deneysel, analiz, bilgisayar bilimi gibi olayların yaşandığı ve ekonomi ile ilgili ilişkilerini inceleyen bir bilim dalı olarak geçmektedir. Ekonometrinin tarihçesine baktığımızda, ilk olarak 1910 yılında Polonyalı bir ekonomist kullanmıştır. Günümüze kadar gelen süreçte ise, farklı kişilerin yardımıyla değişerek gelmiştir. Geçmişte verilerin kağıt ya da farklı unsurlar üzerinde çözülürken, günümüzde ekonometri analizleri bilgisayar ortamında yapılmaya başlanmıştır.

Konuyu biraz daha açtığımızda, yaşanılan ekonomik gelişmelerin ve olayların uygun yöntemlerle birlikte ölçülebilen veya sayılabilen şekilde çözüme kavuşturması ekonometri bir olaydır. Pozitif ve negatif yönlü gerçekleşen hareketlenmeler bu yöntem sayesinde bulunabilir. Ekonometride en çok bilinen ve kullanılan metot ise, Regresyon analizidir. Regresyon; en az iki ve daha fazla da olabilen farklılaşan bir analiz yöntemidir.

Ekonometri iki farklı dalda ele alınmaktadır. Zaman serisi ve yatay kesit çözümlemedir. İlk olarak zaman serisi analizine bakalım. Adından anlaşılacağı gibi, belli bir zaman aralığında farklı değişebilir karşılaşmalarına dayanır. Yatay kesit çözümlemesinde ise, tek bir zaman veya süre oluşur. Zamanda ayrımlı bir nokta incelmesi yapılır.

Zaman ve yatay kesit serilerini birlikte kullanmakta mümkündür. İkisinin bir arada kullanıldığı panellerde veri çözümleme yöntemi uygulanır. Hem yatay hem de zaman serisinin kullanıldığı duruma bir örnek vererek açıklayalım. Günümüzden tam 30 sene önceye gidelim. 1990’lı yıllar ile 2000’li yıllarda olduğumuzu hayal edelim. Dünyada genelinde yer alan 20 ülke ele alındığında ekonomik büyümelerin ve istihdamın yaşandığı durumlar için analiz yapılır. Bu analiz panel veri tekniği ile gerçekleşir.

Ekonometri Bölümü

Ekonometri ile ilgili genel bir bilgilendirme yaptık. Ekonometri bölümü seçerken aklınızda azda olsa bir bilgi edinmenizi bu şekilde sağladık. Ancak söyleyeceğimiz bunlarla sınırlı değil. Tanım yaparken ekonometrinin, iktisat bölümü içinde ve alt dalı olarak varlık gösterdiğini belirtmiştik.

ekonometri taban puanları, ekonometri okumak, ekonometri başarı sıralaması,

Ekonometri bölümü, iktisat dalına benzerliği bulunur. Hatta bazı dersler ortak olduğu bilinir. Ancak genel yapısında bölümün içinde sayısal ve matematik dersleri ağırlıktadır. İstatistik, olasılık, analiz, makro ve mikro iktisat gibi dersler yer alır. Ekonometri bölümü, iktisat bölümüne göre biraz daha zor olduğu söylenir. İyi bir matematik bilgisine ve çözümlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bölümü seçmek isteyenler ya da seçenlerin iyi bir şekilde çalışmalı ve gayret etmeleri gerekir. Ancak ekonometride iyi bir noktaya geldiğiniz zaman birçok iş yolu da sizlere açılacaktır.  Sonuç olarak ekonometri okumak, sizler için iyi bir alternatif oluşturabilir.

Türkiye’de yer alan üniversitelerin 23’ünde bu bölüme rastlamak mümkündür. Bu sayı her sene değişiklik gösterebilir. Sırasıyla ekonometrinin yer aldığı üniversitelere bakalım.

 • Akdeniz Üniversitesi
 • Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
 • Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 • Bursa Uludağ Üniversitesi
 • Bursa Uludağ Üniversitesi (İkinci Öğrenim)
 • Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi (İngilizce)
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi (İkinci Öğrenim)
 • Dokuz Eylül Üniversitesi (KKTC Uyruklu)
 • İstanbul Üniversitesi
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi
 • Kırıkkale Üniversitesi
 • Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 • Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Pamukkale Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi
 • Süleyman Demirel Üniversitesi
 • Van 100.Yıl Üniversitesi

İsmini verdiğimiz üniversitelerin hepsi devlete aittir. Bölüm, üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi alanında yer almaktadır. Ekonometri bölümü 4 yıllık bir örgün eğitime tabidir. Ancak, Çukurova Üniversitesi gibi İngilizce eğitim olunca eğitim süresi 5 yıla çıkmaktadır. Ayrıca Bursa ve İzmir’de ikinci öğretim döneminde de bu bölümü öğrenciler seçebilir.

Ekonometri Taban Puanları

ekonometri, ekonometri nedir, ekonometri bölümü, ekonometri taban puanları, ekonometri okumak,

Ekonometri bölümünü tercih etmek isteyen öğrenciler eşit ağırlık alanından tercih edebilir. Yani üniversiteler puan türü olarak TM üzerinden alım gerçekleştirmektedir. Ekonometri bölümü, öğrenciler tarafından 35 binden fazla tercih listesine girmiştir. Bu listede İstanbul Üniversitesi ilk sırada yer almıştır. Bu veriler geçtiğimiz yıllara ait olduğunu hatırlatalım.

Ekonometri taban puanları, beklenin oldukça altında bir değere sahiptir. Bölümün fazla tercih edilmeyişi, puanlarında aşağı çekilmesini sağlamıştır. Hatta bazı üniversitelerde kontenjanlar tamamıyla dolmadığı gözlemlendi. Yani üniversite sınavından barajı geçen öğrenciler bu bölüme rahatlıkla yerleşebilirdi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, 202 puanla bu bölümü kapatmıştır. Eşit ağırlık puan türünden 202 puan alan bir öğrenci bu bölümü tercih edebilmiştir. Ekonometri başarı sıralaması bu üniversitede 821 bin civarında olmuştur. En yüksek taban puanı ile kapatan üniversite ise İstanbul’da yer alan Marmara Üniversitesi’dir. 289 puanla 278 binlerde bir başarı sıralamasıyla kapatmıştır. Bölümün ortalama puanı 220 ile 250 arasında değişiklik göstermektedir. B puanlar her sene değişiklik gösterebilir.

Ekonometride Yer Alan İş İmkanları

Ekonometri bölümü okuyanlar ya da bu bölümden mezun olanların aklında ki belki tek sorusu ‘’İş bulabilecek miyim?’’ Öğrenciler tarafından bölümle ile ilgili birçok bilgi kirliliğine rastlayabiliyor. Bu bilgi kirliliğinden uzak durmak için, ekonometride yer alan iş alanlarını sizler için derledik.

Öncelikle bu bölümden mezun olan öğrenciler, devletin farklı kurumlarında çalışma imkanı bulabiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ekonometri bölümünden mezun olan bireyleri işe alabiliyor.

Bu bölümden mezun olanlar ekonometrist unvanı ile şu alanlarda iş bulabilirler.

 • Araştırma Uzmanı
 • Risk Analiz Uzmanı
 • Veri Analiz Uzmanı
 • Raporlama Uzmanı
 • CRM Danışmanı
 • Talep Planlama Uzmanı
 • Tedarik Zinciri Uzmanı

ve daha birçok sektörde iş imkanı mevcuttur.

Ekonometri için hangi üniversite tercih edilmelidir?

Ekonometrinin en çok tercih edildiği üniversite, İstanbul Üniversitesi olmuştur. Ancak Marmara Üniversitesi en yüksek taban puanı ile tercih edilmiştir.

Ekonometrinin maaş skalası ne kadar?

Maaş olarak net bir şey söylemek doğru olmaz. Çünkü bölüm ile ilgili farklı iş alanları mevcuttur. Ücretlerin en düşük 3 ile 5 bin lira arasında olabileceği tahmin edilmekte.

İngilizce hazırlık okumak avantajlı olur mu?

Sadece ekonometri bölümünü okurken değil, her dalda İngilizce hazırlık okumak avantaj sağlar. Sadece bir bölümle bunu kısıtlamamak gerekir. İngilizce her mesleğin içinde hep bir avantaj oluşturur.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!