Close
Mobil Menu Bars

Eğitime Zamanı Dilediğinizde Ayırın

01 Aralık 2014, 1823 defa okundu.
Eğitime Zamanı Dilediğinizde Ayırın
Eğitime Zamanı Dilediğinizde Ayırın

Eğitim; özel yaşam, akademik yaşam, iş yaşamı, kültürel yaşam, sosyal yaşam, iletişim, gibi bir çok alanda gerekli bilgi, beceri ve anlayışların eğitim alana verilmesi, öğretilmesi, bilgilerin pekiştirilmesidir. Eğitim, bir çok alanda yaşam boyu sürer. Mesleki eğitimler ise genellikle Çıraklık Eğitim Merkezleri, Halk Eğitimi Merkezleri, Meslek Liseleri, Meslek Yüksek Okulları ve Fakülteleri kapsar. Buralarda gerçekleşen eğitim süreci sonunda alınacak belgeler (diploma) ile de eğitim süreci tamamlanır. Bir çok insan için mesleki eğitim alınacak son diploma ile nihayete erer. Oysa, özellikle mesleki eğitimlerde bir üst basamak, en son uygulamalar, teknikler ve düşünceleri öğrenmenin yolu olan Sertifika Eğitimleri ile devam etmelidir.

Zamanımı eğitime nasıl ayarlamalıyım?

Sertifika Eğitimleri genellikle işçi, yönetici ya da işveren tarafından iş devam ederken ihtiyaç duyulan eğitimlerdir. Bu nedenle de Sertifikalı Eğitimlere zaman ayırmak, bir çokları için sorun olmaktadır. Bir başka şehirde geçici ikamet, fiziki bir okul binasına, belirlenen programı dahilinde gidip gelmek, iş hayatının yoğunluğundan genellikle mümkün olmamaktadır.

Oysa dünyada 200 yıldır başarıyla uygulanan uzaktan eğitim sistemi, Sertifika Programları için hayati bir çözüm olmuştur. Özellikle Bilgisayar teknolojisi ve internet hizmetinin gelişmesi sonucu, bu eğitimler online olarak alınabilmektedir. İnsanlar, eğitim almak istedikleri zamanı (ders zamanı) kendileri belirleyip, iş yaşamlarını aksatmadan online sertifika eğitim programları hizmeti almaktadır.

Online Eğitimler Tekrar Tekrar İzlenebilir

Geçmişten günümüze internetin gelişmesiyle eğitmen ve öğrenci aynı ortamda olmaksızın ders işleyebilme imkanına kavuşmuştur. Hatta senkron derslerde canlı yayın olarak eğitimi izleme hakkınız olduğu gibi sorularınızı da eğitmene sorma hakkınız bulunmaktadır. Hatta eş anlı olarak bağlanan diğer öğrencilerin de konu hakkındaki eğitmene sorduğu soruları ve yorumları da görme hakkına sahipsiniz. Bu eğitimler video olarak yayına alınıp ders modüllerine eklendiğinde, sonrasında bu eğitimleri tekrar tekrar izleme hakkına sahipsiniz. 

İnternetin Olduğu Her Yerden Online Eğitimleri İzleyebilirsiniz

Online eğitimler internet bağlantısının olduğu her yerden dersleri izleme imkanı vermektedir. Hatta cep telefonunuzdan bile dersleri kolaylıkla izleyebilirsiniz. Online eğitimlerde belirli bir saatte eğitim alma zorunluluğu yoktur. İstediğiniz saatte eğitimi alabilirsiniz. Dersleri defalarca izleme olanağı bulduğunuzdan aldığınız eğitimi pekiştirir, dikkatinizden kaçan noktalar olmuşsa bunları yakalayabilirsiniz.

Online Eğitim Örgün Eğitime Göre Daha Ekonomiktir

Örgün eğitimde eğitim için derslik, bir eğitim binası gerekir. Eğitime yetişmek için belirli bir yol gitmek ve ulaşıma para ödemek zorundasınızdır. Ders aralarında oralarda bulunmak ve zamanınızı orada geçirmek zorundasınızdır. Online eğitimlerde bir ders bittiğinde beklemeksizin diğer modüle geçebilir, derse ara vermeyebilirsiniz. Online eğitimde derslik ve bina masrafı, beraberinde elektrik, su tüketimi gibi masraflar oluşmadığından dersler daha ucuza gelmektedir.

Online Eğitim Çalışan Kesim İçin Büyük Avantaj Sağlar

Online eğitimin en büyük faydası da çalışan kesim içindir. Çalışan kesim belirli saatler arasında işyerinde bulunmak zorundadır, işyerine devam zorunlulukları vardır. Eğitim için tam gün zaman ayıramazlar. Çalışan kesim eksik kalan bilgi eksikliğini online olarak tamamlayabilir ve kariyerlerinde ilerleme şansı elde edebilirler.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!