Close
Mobil Menu Bars

Eğitim Ve Teknoloji Etkileşimi

11 Haziran 2019, 1943 defa okundu.
Eğitim Ve Teknoloji Etkileşimi
eğitim, eğitim ve teknoloji, teknoloji, online eğitimler, dijital pazarlama, blog

Eğitim, insanoğlunun doğuştan itibaren toplum içinde yer edinebilmek için kendi başına ya da herhangi bir kaynak vasıtasıyla edindiği bilgi, beceri ve gelişimlerdir.

Eğitim kişilerin kendi yetenek ve ilgi alanlarına göre değişir. Teknoloji ise insanların gereksinimleri için yardımcı ve kolaylaştırıcı araç gereçlerin üretilip kullanılmasıdır.

Eğitim ve teknoloji kavramları aslında iç içe kullanılmaktadır.  Çünkü teknoloji edinilen eğitimlerle doğar. Teknoloji sayesinde eğitime daha kolay ulaşılabilir ve gelişim daha kolay sağlanır.

Yeni Dönem Eğitim Projesi

21. Yüzyılda artık teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişmekte. İçinde bulunduğumuz çağ bilgi çağı olarak adlandırılıyor. Eğitimde teknoloji kullanımı da üretmek ve geliştirmek için yapılmakta.

Eskiden eğitimlerin tamamı direkt olarak kişilerin tecrübeleri ile edinilirken şimdilerde bilgiye ulaşmak saniyeler içinde mümkün. 

Eğitim ve teknolojinin ülkemizde iç içe geçmiş durumunun yansıması olarak oluşturulan Fatih Projesi, ortaöğretim kurumlarına akıllı tahta ve tablet hizmeti verebilmek amacıyla tüm öğrenci ve öğretmenlerin hizmetlerine sunulmuştu. 

Bu proje öğretmene teknolojik alanda yardımcı olurken öğrenciye de sadece düşünsel değil görsel olarak da dersi daha iyi anlama, akılda tasavvur etme ve zamanı kısaltma avantajı sağladı.

Fakat bu projenin uygulanmasında bazı sorunlar da meydana geldi. Öğrenci ile öğretmen arasında iletişim kopukluğu yaşandı ve sistemde meydana gelen belli başlı arızalar yüzünden zaman kaybı ortaya çıktı.

Tüm bu dezavantajları avantaja çevirebilmek de yine eğitimli insanlara düşüyor.

Eğitim Teknolojisi Gerçeği

Eğitim başarısında teknoloji gerçeği diye bir durum sözkonusu. Bu gerçeğin avantajları da var. Aynı anda daha fazla kitleye eğitim verilebilir ve görsellerden yararlanılıp iletilmek istenen mesaj zihinde daha iyi anlamlandırılabilir. 

Farklı alanlardaki bilim verilerini değerlendirip özel hedef, yöntem, araç ve gereç, değerlendirme gibi eğitimin çok kapsamlı alanlarında uygulanan, eğitimde verimlilik ve kalitenin artmasını sağlayan sistem eğitim teknolojisi olarak adlandırılmaktadır. 

Eğitim ve öğretim süreçlerinin tasarlanması, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi eğitim teknolojilerinin en önemli işlevleridir.

Eğitim teknolojisi aynı zamanda öğrenme ve öğretme ortamını etkili bir şekilde tasarlayıp meydana gelen sorunları çözüme kavuşturan ve eğitim kalitesini de arttıran bir sistemler bütünüdür. 

Eğitim ve teknolojinin entegre oluşu insanlara bir çok fayda sağlamakla birlikte yeni iş alanları da ortaya çıkarmakta.

Artık insanlar evlerinde çok büyük kar marjları olan işletmeler kurup onları yönetebilmekte. Bunun da en büyük örneği dijital pazarlamadır.

Dijital Pazarlama Ve Blog Yazıları

Son 20 yıl içinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte alışveriş alışkanlıkları da değişime uğradı. Artık dijital pazarlama yöntemi ile kolay bir şekilde alışveriş yapılabiliyor.

İnteraktif yöntemler kullanılarak üretici ve tüketici arasında güvene dayalı köprüler kurulabilmekte ve yenilikçi yaklaşımlar gün geçtikçe gelişmekte.

Günümüzde öğrenme, öğretme ve paylaşma, gibi ihtiyaçların bir kısmı da bloglarla sağlanmaktadır. Blog yazıları sayesinde insanlar kendisi ve dış dünya hakkında farkındalık yaratabilmektedir.

Hatta düzenli bir içerik üreticisi olabilirse kişisel markalar bile oluşturmak mümkün.Yazmak insanda merak oluşturur. Bu yüzden insanlar daha fazla yazmak için daha fazla araştırmaya gerek duyarlar. 

Daha fazla araştırmak da eğitim ve bilgi seviyesini artırır. Bu şekilde teknolojinin bazen meydana getirdiği yalnızlaştırma durumu ortadan kalkmış olur. Eğer vermek istenilen mesaj varsa kolay bir biçimde çok geniş kitlelere ulaştırılabilir. 

Teknolojinin eğitime kattıkları saymakla bitmez. Teknoloji ışığında eğitim icra edilirken daha fazla insana ulaşım sağlanıp doğru yerde doğru yöntemleri kullanarak kültürel gelişime de katkı sağlanabilir. Ve buna bağlı olarak da ülkenin gelişmişlik seviyesi artar.

İstanbul İşletme Enstitüsü’nün sağladığı ücretsiz online eğitimler eğitim ve teknolojinin birlikte kullanılmasının en faydalı örneklerinden birisidir. Bu eğitimler sayesinde sadece tek taraflı değil karşılıklı olarak da etkileşim sağlanabilmektedir. 

Yazar: Mustafa Korkmaz  
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!