Close
Mobil Menu Bars

Eğitim Nedir? Eğiticinin Eğitimi Nedir?

26 Eylül 2019, 953 defa okundu.
Eğitim Nedir? Eğiticinin Eğitimi Nedir?
eğiticinin eğitimi, kariyer, iş, şirket, eğitim

Eğitim, ailede başlar. Doğduğumuzda gözlerimizi açtığımız ve belli bir yaşa gelene kadar en çok vakit geçirdiğimiz yer ailemizin yanıdır. Aile ile temel görgü kurallarını, toplumsal kuralları gibi temel noktaları öğreniriz. Toplumun yapı taşı aileler, çocuklarını ne kadar iyi yetiştirirse, ne kadar iyi eğitirse o kadar iyi ve hoşgörülü bireyler yetişir.

Eğitim, bireyi kişisel, toplumsal ve kültürel açıdan hayata hazırlar. Yeni bir kültür gelişimi yaşanır. Eğitim, insan yaşamında olumlu değişiklikler meydana getirir. İnsanların bir şeyleri öğrenmesine ve öğrendiklerini düşünmelerine teşvik eder. 

Eğitim, kuşaktan kuşağa aktarılır. Edinilen bilgiler eğitim kurumları ve insanlar aracılığıyla yeni nesillere öğretilir. Gelişmiş ülkelerde eğitim seviyesi yüksektir. Eğitim seviyesi yükselen toplumlarda kişi başı gelir ve refah düzeyi de artış gösterir.

 eğiticinin eğitimi, kariyer, iş, şirket, eğitim

Eğitimde Eğiticinin Rolü Nedir?

Eğitici, bulunduğumuz eğitim kurumunda eğitim veren kişidir. İyi bir eğitici, kurum çalışanlarının performansını artırmada önemli rol oynar. Rekabetçi dünyada öne geçebilmek için nitelikli çalışanlarla birlikte çalışmak gerekir. Kurum içi verilen eğitimlerin etkili olabilmesi için şüphesiz eğiticinin de nitelikli ve alanında iyi olması gerekir.

Eğiticinin Eğitimi Nedir?

Eğiticinin eğitimi, yetişkinlere yönelik eğitimler ile ilgilidir. Eğitici olma yolunda alacağınız her nitelikli eğitim size katkı sağlar. Eğiticinin eğitimi ile daha iyi bir eğitimci olursunuz. Vereceğiniz eğitimleri daha verimli, daha etkili hale getirebilirsiniz.

Mevcut bir eğitmenseniz ya da eğitmen adayı iseniz, eğiticinin eğitimi sayesinde bilgilerinizi güncelleyebilir ve yeni bilgiler edinebilirsiniz. 

Eğiticinin Sahip Olması Gereken Nitelikler Neler?

İyi bir eğitici olmanın yolu iyi eğitim almaktan ve bunları uygulayabilmekten geçer. Etkili bir eğiticinin sahip olması gereken önemli nitelikler vardır. En başta iletişimi kuvvetli olmalıdır. İnsanlarla olan ilişkilerinde yapıcı, iyimser ve anlayışlı olmalıdır. Her şeyden önce bir insan olarak da olması gereken bu. 

Yanlış anlaşılmalara karşı açıklayıcı, sabırlı yaklaşmalıdır. Kriz yönetimini sağlayabilmelidir.

İyi bir eğitici, etkili sunum yapabilme becerisine sahip olmalıdır. Sunum esnasında gereksiz detaylar vermekten kaçınmalı, dinleyicilerin dikkatini en üst seviyede tutabilmelidir.

Topluluk önünde konuşmada sorun yaşamamalıdır. Gereken rahatlığı sağlamalı, özgüvene sahip olmalıdır. Heyecanını, yeri geldiğinde öfkesini tolere etme becerisine sahip olmalıdır. Topluluğa karşı nasıl hitap etmesi ya da etmemesi gerektiğini bilir. 

Liderlik, eğiticinin eğitiminde olması gereken bir diğer niteliktir. İyi bir eğitici, çalışanlarının performansını yakından takip eder. Çalışanlar ile doğrudan iletişim kurar. Eğitimin gidişatına göre düzenli geri bildirimlerde bulunması gerekir. Eğitimden maksimum faydayı sağlamak için bu geri bildirimlerin dikkatle analiz edilmesi, eksiklerin giderilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. 

Şirketlerin kurum içi kültürleri, yönetim biçimleri, çalışma anlayışları birbirinden farklıdır. Çalışan bireyler, tüm bunları göz önünde bulundurarak kendi şirketlerindeki uyumu yakalayarak çalışır. Eğitimci, şirketteki çalışanlarla iletişimde iyi olmalı, onlara ilham kaynağı olmalıdır.

Güven veren mizaca sahip olmalı. Yönünü ve vizyonunu iyi çizen eğitici, verdiği ve vereceği eğitimlerden en yüksek verimin elde edilmesini sağlar.

 eğiticinin eğitimi, kariyer, iş, şirket, eğitim

Eğiticinin Eğitimini Kimler Almalıdır?

Eğiticinin Eğitimi bu alanda çalışan, çalışmak isteyen ya da uzmanlaşmak isteyen herkesin katılımına açıktır. Öte yandan kariyerine yatırım yapmak, sunum yapma ve topluluk önünde konuşma becerilerini geliştirmek isteyen herkes katılabilir. 

Öte yandan, şirketlerin insan kaynakları ve eğitim departmanlarında çalışan ya da çalışmayı hedefleyen herkes bu eğitimden faydalanmalıdır.

Eğiticinin Eğitimini Nereden Alabilirim?

Eğiticinin Eğitimi, İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen bir kurstur. Yetişkin eğitiminin farklılıkları, yetişkin eğitiminin özelliklerini bu online eğitim sayesinde öğreneceksiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!