AnasayfaBlogEBA Nedir? EBA Ne İşe Yarar?
Nedir?

EBA Nedir? EBA Ne İşe Yarar?

05 Nisan 2020
EBA Nedir? EBA Ne İşe Yarar?

EBA nedir sorusunun en genel tanımı Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan sosyal nitelikli bir elektronik içerik ağıdır. Bakanlığa bağlı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanmıştır. EBA, 2012 yılından beri dijital ortamda zengin eğitim içerikleri sunmaktadır. EBA’nın açılımı; Eğitim Bilişim Ağı, şeklindedir. Sosyal ağlar üzerinden bilgi alışverişi yapmaya imkan sağlayan EBA, bilgiyi yeniden yapılandırarak bilginin sürekli üretilmesi amacını taşımaktadır.

Öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaç duydukları ders materyallerini onlara çevrimiçi eğitim şeklinde sunarak büyük kolaylık sağlamaktadır. Eba’nın en önemli avantajı; Türkiye’de bulunan tüm öğrenci ve öğretmenlerin istediklerinde elektronik ortamda ders içeriklerine ulaşabilmesidir. EBA, geleneksel örgün eğitim sisteminde yeni bir devir başlatmıştır. Çünkü EBA ile öğrenimin sürekliliği sağlanmaktadır. Eğitime yardımcı olacak içerikler genel ağ üzerinden hizmet veren eba.gov.tr sitesine, kategorik şekilde ve düzenli olarak eklenmektedir. Bu ağın amacı; ihtiyaç duyulan yerlerde bilgi teknolojisi yardımıyla eğitim ve teknoloji entegrasyonunu gerçekleştirmektir.

Eğitim Bilişim Ağı Ne Demek?

Eğitim Bilişim Ağı; çevrimiçi eğitim platformu olarak yaygın bir tanım kazanmıştır. EBA ne demek dediğimizde öğretmenlere ve öğrencilere eğitimde büyük kolaylık sunan aynı zamanda öğretmen ve öğrenci arası iletişim sağlayan bir sistemdir.

EBA'ya öğretmenler, özel hazırladıkları içerikleri istediği gibi yükleyebilirken yine  başka öğretmenler tarafından paylaşılan not ve sunumlara ise rahatlıkla ulaşabilmektedirler. Bu sistem sayesinde öğretmenler arasında iletişim daha kolay bir hal almıştır. Eğitim Bilişim Ağı öğretmenlere sağladığı kolaylıkların daha fazlasını ise öğrenciler için sağlamaktadır. EBA'ya giriş yapan bir öğrenci oldukça zengin bir eğitim içeriğine erişebilmektedir. EBA'ya giriş yapan öğrenci başka öğrenciler tarafından paylaşılan notlara, sunumlara, görsellere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Ayrıca bu içeriklerden dilediği şekilde faydalanabilmektedir.
EBA’nın amacı;

  • İstendiğinde çevrimiçi eğitim kapsamında dijital ortamda ulaşılabilecek farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak,

  • Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde yerinde ve yeteri düzeyde kullanımını sağlamak,

  • Öğretmen ve öğrencilerin içerikle ilgili ihtiyaçlarına cevap vermek,

  • Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişine imkan sağlayarak bilginin paylaşımını kolaylaştırmak,

  • Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak ve eğitimin kalitesini yükseltmek,

  • Öğrencilerin bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmesini ve bilgiden bilgi üretmesini sağlamak,

  • Çevrimiçi eğitim bünyesinde farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsayarak hepsinin faydalanması sağlamak,

  • Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime hep birlikte yön vermelerini sağlamak,

  • Teknolojinin bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanması gerektiğini çevrim içi eğitim kullanıcılarına aktarmak.

EBA Ne İşe Yarar?

2011-2012 eğitim öğretim yılında pilot okullardan başlanarak birçok okulda FATİH Projesi başlatılmıştır. Bu sayede birçok okula LCD panelli etkileşimli tahta, internet ağ altyapısı ve çok fonksiyonlu yazıcı ulaştırılmıştır. Öğretmen ve öğrencilere ise tablet PC dağıtılmıştır. Tahta ve tabletlerde işlenecek ders materyali için ise Eğitim Bilişim Ağı, EBA, kurulmuştur. Sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel gibi farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin hepsine kapsayan bir eğitim sunmaktadır. Ayrıca EBA bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime yön vermelerini sağlamak yanında teknolojiyi etkili kullanmalarına da olanak vermektedir.

Ayrıca EBA, öğretmen, öğrenci ve velilerin geri dönütlerine göre güncelleme yaparak verdiği imkanların kalitesini arttırmaya devam etmektedir. 1 Aralık 2016 tarihinde yayımlanan 4. sürümde yeni logosu, yeni sloganı ve yeni özellikleriyle kullanıma açılmıştır. Bu sürümde EBA Haber Modülü sosyal medyada paylaşılabilir hâle getirilirken ayrıca mobil uygulaması da kullanıma sunulmuştur.

2019-2020 eğitim öğretim yılı II. döneminden itibaren ise 11 ve 12. sınıf öğrencilerine EBA Akademik Destek Bölümü eklenmiştir. Bu kısımda amaç üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere rehberlik etmektedir. Her geçen zaman eksikliklerini görüp kendini yenileyen EBA’nın  2020 Mart ayında TV kanalı da açılmıştır. Bu adım da pandemik salgın olan korona virüs salgını neticesinde okulların tatil edilmesinin de etkisi vardır. Normalde online eğitim;  örgün eğitime alternatif ya da ek bir eğitim olarak görülmekteydi. Bu süreç örgün eğitim sistemini online eğitime dönüştürdü. Şu an dünyada online eğitim sisteminin önemi artmış ve ne kadar önemli olduğu kitlelerce anlaşılmıştır.

Öğretmen ve Öğrenciler için EBA

Öğretmenler için EBA: EBA; özel, sayısal, görsel sanatlar gibi farklı öğretim metotlarıyla çok sayıda öğrenciye hitap edebilmektedir. Ayrıca Eğitim Bilişim Ağı, içerik üretebilmeleri ve etkileşime girebilmeleri için öğretmenlerin de kullanabileceği ortak bir platform olma özelliği gösteriyor. Bu sayede öğretmenler tarafından üretilen eğitsel içerikler öğrencilerle kolayca paylaşılabilmektedir. Eğitim Bilişim Ağı sayesinde öğretmenler, aktif katılım ile sosyal bir ders ortamı oluşturabilmektedir. Aynı zamanda bu ağ sayesinde öğretmenler öğrencilerin düzenli olarak takip imkanına da sahip olmaktadır. Öğretmenler EBA sistemine MEBBİS ya da e - devlet hesap bilgileriyle giriş yapabiliyor.

Öğrenciler için EBA: EBA ile bir anlamda teknoloji ve çocuklar bir araya gelir. Öğrenciler EBA internet sitesi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmaktadır. Bu sayede öğretmenler tarafından platforma aktarılan içerikleri ve ödevleri kişisel takvimlerinden takip edebilmektedir. Öğrencilere, sınıf arkadaşları ile ortak çalışabilme imkanı da sunan EBA, internet bağlantısı ile öğrencinin dilediği dersten ve dilediği konudan anında faydalanabilmesini sağlamaktadır. Okul dışında da hizmet veren EBA, birçok öğrencinin derslerdeki başarısının artmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir. EBA, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e - içerikler sunmak için geliştirilmeye her geçen devam etmektedir. MEB ve içeriklerini paylaşmaya gönüllü eğitim firmaları tarafından hazırlanan dijital kaynaklar yanında öğretmen ve öğrencilerin de ürettikleri içerikleri EBA da kullanılmaktadır. Veliler ve öğretmenler eğitimin niteliğini EBA üzerinden takip ederek görebilmekte ve eğitime yön verici katkılar sağlayabilmektedir.

Veliler için EBA

Sadece öğrenci ve öğretmenler değil veliler de EBA’ya erişim sağlayabilmektedir. Peki, veliler, EBA’yı ne için kullanıyor? Veliler, EBA’da çocuklarının çalışmalarını ve bu çalışmaları tamamlama durumlarını, EBA kullanımına bağlı olarak ders konularındaki performanslarını görebiliyorlar. Çocuklarının EBA akademik başarısını, EBA puanı ve sıralamasını sertifika ve projelerinin yer aldığı EBA portfolyolarını inceleyebiliyorlar. Kısaca velilerin de Eba’ya erişimi sağlayarak bu çevrimiçi eğitim platformundaki sürece veliler de dahil edilmiş oluyor.

Veliler e-devlet hesap bilgileriyle EBA'ya "www.eba.gov.tr" internet adresinden ulaşılabilmektedir. Siteye girildiğinde üstteki menüden Veli Girişi, seçildiğinde veliler otomatik olarak e - devlet sistemine yönlendirilmektedir. Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve e - devlet şifresi ile giriş yapan velileri, EBA Veli Sistemi ana ekranı karşılamaktadır. Birden fazla öğrencinin velisi olanların öncelikle sol üst köşede yazan ismin yanına bulunan ok işaretine tıklayarak, durumunu kontrol etmek istediğiniz öğrenci ismini seçmesi gerekmektedir.

Ekranın sağında bulunan takvimden veliler; çocuğunun etkinliklerini, çalışmalarını, tatil günlerini ve yazılı sınavlarını takip edebilmektedir. Ayrıca veliler, ekranın solunda bulunan menüden 'dersler' butonuna tıkladığınızda öğrencinin aldığı derslere erişebilirler. Veliler ders seçip konu detayına tıklayarak, çocuğun ilgili konularda yer alan içeriklerdeki performans durumunu ve tamamlama yüzdesini görebilirler.  Konu performansı ise öğrencilerin bir konuda yer alan sınavlardaki ve testlerdeki performansıyla ilişkili bilgiler vermektedir. Yine veliler, çocuğunun derse ait ödevi varsa bu ekrandan derslerinin altındaki ödev uyarılarını da görebilirler. Ayrıca ekranın solunda bulunan menüden veliler, çalışmaları, butonuna tıklandığında öğretmen tarafından öğrenciye atanmış çalışmaları, bu çalışmaların başlangıç ve bitiş tarihlerini, öğrencinin çalışmada ilerleme durumu inceleyebilirler. EBA nedir dediğimizde öğrenci, öğretmen ve velilerin de faydalanabildiği çok yönlü bir online eğitim ağıdır şeklinde genel bir tanım da yapabiliriz.

eba nedir eğitim bilişim ağı eba ne demek eba çevrimiçi eğitim
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020'de Eğitimde Neler Oldu?
Haber

2020'de Eğitimde Neler Oldu?

22 Aralık 2020
Uzaktan Eğitimin Geleceği Nasıl?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimin Geleceği Nasıl?

13 Mart 2020
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018
Tıbbi Sekreterlik kursumuz ile tıp kariyerinize başlayın!
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
855259
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
800239
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229