AnasayfaBlogE-Ticaret Yazılımları Nedir?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yazılımları Nedir?

06 Ocak 2020
E-Ticaret Yazılımları Nedir?

E-ticaret, 1995 yılından itibaren tüm dünyada internet kullanımının artış göstermesiyle ortaya çıkmıştır. Dijital ortam üzerinden ticaretin online olarak yapılmasına denir. E-ticaret kavramı, bir ürün ya da herhangi bir hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleri sunarak internet üzerinden sipariş vermenizi sağlayan yöntemdir. Sipariş vermenin yanında internet aracılığıyla hizmet sunma ve ticaret yapılmasını sağlar.

Dünyada ve Türkiye’de klasik pazarlama yöntemlerinin yanında satış faaliyetlerine e-ticaret kavramını ekleyen bireyler ya da kuruluşlar, belirli bir lokasyona bağlı kalmadan hizmet sunmaktadırlar. Bu da e-ticaretin en önemli avantajlarından biridir. Modern dünyada çalışan ve zamanla yarışan birey, istediği zaman aralığında ve istediği lokasyonda alışverişini yapabilmektedir.

Türkiye’de e-ticaret istatistikleri incelendiğinde kadınların ve gençlerin e-ticaret sitesi kullanma oranının yüksek olduğunu görüyoruz. İnternet kullanımının gitgide yaygınlaşması, akıllı telefon kullanma oranının artmasına paralel olarak mobil uyumlu sitelerin artış göstermesi e-ticaret sitesi kullanma oranlarını arttırmıştır.  E-ticaret sitesi oluşturulmasında da e-ticaret yazılımları rol oynamaktadır.

E-ticaret Sitesi Nedir?

Bireylerin istediği yerden, istediği zamanda ve fiziki mağazalara oranla daha düşük fiyata ürün veya hizmet alabildikleri platformlara e-ticaret sitesi denilmektedir. Web tabanlı bir yazılıma sahiptir. Bu siteler, listelediği ürünlerin ödeme alt yapıları aracılığıyla satın alınmasını sağlayan sitelerdir.  E-ticaret sitesi arka planda çalışan bir yönetim paneline sahiptir. Bu panel sayesinde satmak istediğiniz ürünleri bu sayede ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu yönetim paneli sayesinde siparişlerinizi takip etme, satış raporları oluşturma, kampanya oluşturma vb. ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

E-ticaret sitesi genel olarak daha çok müşteriye daha çok ürünü en uygun fiyatla ulaştırabilmeyi amaçlar. E-ticaret kavramının bu kadar gelişmesi ve kullanılmasında bu amaç yatar. Bireylerin zaman, mesafe vb. sorunlar yaşamadan alışveriş ve hizmet gereksinimlerini karşılar.  E-ticaret sitesi kurmak veya bu alanda çalışmak isteyen kişiler bu alanda yetkinlik kazanması gerekir. Bu amaç doğrultusunda çalışmak ve para kazanmak isteyen bireylerin e-ticaret eğitimi almaları gerekir. Bu sayede yetkinlik kazanarak amaçları doğrultusunda hareket etmiş olurlar. Enstitü üzerinden online eğitim olarak bu eğitimi alarak bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yazılım Nedir?

Yazılım, bilgisayarı belirli bir işlevi yerine getirmesi için yöneten, bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyen, komutlar dizisine denilir. Farklı görevler yapması için tasarlanmış elektronik cihazların birbirleriyle haberleşmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini gerçekleştiren kodlanmış komutlardır. Genel olarak belirtirsek var olan bir problemle ilgili çözüm üretmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulan anlamlı anlatımlar bütünüdür. Yazılım için çeşitli diller bulunur. Bunlar Java, C++ gibi dillerdir. Yazılım 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve çevrimiçi yazılımlar olarak gruplandırılır.

Sistem yazılımları; blgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan yazılımlardır. İşletim sistemi, derleyiciler ve çeşitli donatılar gibi yazılımlar buna örnektir. Uygulama yazılımları; kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan yazılım olarak adlandırılır. Örneğin, çek, bordo, kütüphane kayıtları, bankadaki para hesaplarını tutan yazılımlardır. Çevrimiçi yazımlar; herhangi bir dilde yazılan programı makine diline dönüşmesini sağlamaya yarar.

Yazılım, yaşamımızın her alanında bulunur ve yaşamlarımızı kolaylaştırır. Kullanım alanı ise oldukça geniştir. Bilgisayarlar, televizyonlar, telefonlar, internet, mobil teknoloji, otomotiv, eğitim, reklam, iletişim, uzay ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu listeyi uzatmak mümkündür. Yazılım bilgisayar ve elektronik yazılım olmak üzere ikiye ayrılır.

Bilgisayar yazılımı da kendi içerisinde üçe ayrılır. Uygulama, sistem ve bilgisayar programlama araçları olmak üzere kategorilere ayrılırlar.  Web sitesi veya web uygulaması yapmak isteyen bir kişi HTML, CSS ve JavaScript bilmelidir. HTML ve CSS tek başına kullanılamadığından dolayı biri HTML olmak kaydıyla en az ikisinin bilinmesi gerekir.

E-Ticaret Yazılımları Nedir?

E-ticaret sitesi yalnızca bir web sitesi olarak tanımlanamaz. Bu sitelerin %95’i yazılımdır. Bu yazılım içerisinde güvenlikten hıza, kurgudan cari sisteme ve çok farklı birbiriyle entegreli çalışan uygulamalar mevcuttur. E-ticaret sitesi yazılımı hazırlanmadan önce iyi bir kurgu ve iyi bir fizibilite hazırlanması gerekir.

E-ticaret yazılımları ile birlikte e-ticaret siteleri, internet, akıllı telefon gibi hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmeyi başardı. E-ticaret sitesi, e-ticaret yazılımları ile geliştirilen platformlardır. Bu platformlardan ticaret yapanlar, alım-satım işleri ile uğraşanlar, girişimciler oldukça fazla yararlanmaktadır. En fazla yararlananlar ise tüketicilerdir. Tüketicilerle arasındaki ilişki arz ve talep ilişkisinin karşılanması şeklinde devam etmektedir. Artan arz ile birlikte her geçen gün e-ticaret yazılımları artış göstermektedir. Bunun karşılığında da sitelerde alışveriş yapma davranışları artış göstermektedir.

E-ticaret yazılımları, firmalar tarafından kullanıcı firma müşterilerinden gelen talep ve istek doğrultusunda yazılmaktadır. E-ticaret yazılımları için firmalar paket programlar oluşturur. Kullanıcı müşteri firma, hazırlanan bu hazır e-ticaret yazılımları kullanabilmektedir. Bu paketlerin yazılım özelliklerine göre fiyatları değişiklik göstermektedir. Hazırlanan e-ticaret yazılımları paketlerini beğenmeyen veya ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünen kullanıcı müşteri firma kendi ihtiyaçları doğrultusunda yazılım tasarlatabilir.

E-ticaret yazılımları yapan firmalar, kullanıcı müşteri firmalardan gelen isteklere göre sürekli olarak düzenleme ve geliştirme yapabilirler. Kullanıcı firmalar için kolay anlaşılacak olan tasarım ve yazılım uygulamaları geliştirilir. Yazılan e-ticaret sitelerinde müşterilerin siteden alışveriş yapabilmeleri için sürekli geliştirmeler yapılır. Örneğin; görsel düzenlemeler, küçük eklentiler ve anlaşılması kolay yapılar geliştirilir.

E-Ticaret Yazılımları Modülleri

Kullanıcı firma ihtiyaçları ve hangi satış eylemlerinde kullanılacağına göre e-ticaret yazılımları farklılık göstermektedir. Genel anlamda e-ticaret sitesi oluşturulurken kullanılan yazılım modülleri;

 • Filtreleme modülü

 • Stok takibi modülü

 • Sipariş takip modülü

 • Markanıza özgü profesyonel ve mobil uyumlu tasarım

 • 3D güvenli anlayış

 • Haber ve duyuru modülü

 • Site içerisinde iade, satış, güvenlik ve gizlilik adına oluşturulmuş alışveriş sözleşmeleri

 • Kupon modülü

 • Hediye çeki modülü

 • SSL ve 128 bit şifreleme yöntemi sayesinde oluşturulmuş alışveriş yapabilme

 • Sınırsız kategori ekleme

 • Sınırsız ürün ekleme

 • Kargo takip modülü ekleme

 • Üyelik oluşturma ekleme

 • Üye takip modülü

E-Ticaret Yazılımları Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

 • Güvenilir Olmalı: En önemli nokta sitenin güvenilir bir site olmasıdır. Herhangi bir problemle karşılaşmamak için sitenin alt yapısı sağlam olmalıdır. Gelebilecek herhangi bir saldırı veya siteye zarar veren bir etken anında çözüm sunan yazılımların kullanılması gerekir. Bu gibi tehditlerin yanında yedekleme işlemleri için uygun yazılımların kullanılması gerekir. Bu sayede herhangi bir veri kaybı da yaşanmaz. Güvenilirlik alanında diğer önemli nokta müşterilerin kart bilgilerinin güvenliğini sağlayacak olan 128 bit ya da SSL şifreleme modülü kullanılması gerekir.

 • Arama Motorlarına Yönelik Olmalı: E-ticaret siteleri arama motoru uyumlu olmalıdır. Otomatik site haritası oluşturularak tüm arama motorlarında tanınır hale getirilmelidir. E-ticaret SEO eklentisine sahip olması gerekir. Bu sayede arama motorlarında etkili bir sıralamaya gelmesi sağlanır.

 • Yönetim Panelinin Kullanışlı Olması Gerekir:  E-ticaret sitesi üzerinde; kargo takip, sipariş kontörlü ve ürün ekleme en fazla kullanılan alanlardır. En fazla kullanılan bu alanlar yönetim paneli sayesinde işlevlerini sürdürebilmektedir. Bu alanların rahat ve kullanışlı olması gerekir.  Çünkü müşterilerin ürün ekleme, çıkarma ve kargolarını takip etme işlemlerini rahat ve kolay şekilde yapabilmesi gerekir. Bu sayede müşteri için site kullanışlı ve tercih edeceği bir hale gelir.

 • Geliştirilebilen Tasarım Özellikleri Olmalı: E-ticaret yazılımları geliştirilebilir ve gelişen teknolojiye uyum sağlayabilir olmalıdır. Kullanılan e-ticaret yazılımları, satın alınan firma tarafından belirli aralıklarda geliştirilebilir olmalı. Özellikle tasarım alanında geliştirilebilir olması gerekir. Bugün sahip olduğunuz e-ticaret yazılımı birkaç yıl içinde demode bir hal almış olabilir. Tam da bu noktada gelişen teknolojiye uyularak geliştirmeler veya değişiklikler yapılabilir.

 • Diğer Yazılımlara Göre Avantajları Olması Gerekir: Kullandığınız yazılım paketinde, bir e-ticaret sitesi için gerekli olan her türlü özellik olması gerekir. Müşteri desteği, site yönetimi, gelişmiş opsiyon yönetimi, aktif ziyaretçiler, blog ve haber yönetimi, kargo, hediye çeki ve daha birçok özelliğin sizin paketinizde sunulması gerekir.

 • Sanal Pos Kullanımı Olması Gerekir: Sitenizde kullanılan ödeme sistemleri en önemli konulardan biridir. Eğer kredi kartı ile ödeme alan bir siteniz varsa sanal poslarınızın sorunsuz bir şekilde kullanılması gerekir. Özellikle sorunsuz sanal pos ve 3D güvenlik kurulumu yaptırmanız gerekir.

e ticaret e ticaret yazılımları yazılım e ticaret sitesi e ticaret yazılımları modülü e ticaret eğitimi
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
Elektronik ticaret veya e ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir.
Dijital Pazarlama

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

09 Aralık 2019
E-ticaret Sitesi Analizi
Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitesi Analizi

24 Aralık 2019
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359