AnasayfaBlogE-Ticaret Yazılımları Nedir?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yazılımları Nedir?

06 Ocak 2020
Cam bir masanın üzerinde bir dizüstü bilgisayar durmakta ve yakındaki bir kanepede oturan bir kişi dizüstü bilgisayarı kullanmaktadır. Dizüstü bilgisayarın parlak, mavi bir bilgisayar ekranı var ve hafifçe odak dışı. Klavye yakın plandadır ve hemen solunda bir etiket bulunmaktadır. Bir çift gözlük yakınlarda durmakta ve görüntüyü tamamlamaktadır. Dizüstü bilgisayar görüntünün ana odağını oluştururken, diğer unsurlar sahneye bağlam sağlıyor. Cam masa yansıtıcıdır ve görüntüye bir parlaklık katar. Kanepedeki kişi dizüstü bilgisayara odaklanmış ve onu dikkatle kullanıyor.
KonuAçıklamaÖrnek/Fayda
E-Ticaretİnternet üzerinden yapılan alışveriş işlemlerine denir. Ürün ve hizmetlerin online olarak satılmasıdır.Lokasyon bağımsız olarak alışveriş yapma imkanı sağlar. Her yerden ve her zaman alışveriş yapılabileceği için kullanıcılarına büyük kolaylık sunar.
E-Ticaret SitesiWeb tabanlı bir ortamdır. Belirli bir yönetim paneli üzerinden ürünlerin satışını ve yönetimini sağlar.Düşük maliyetlerle geniş kitlelere ulaşma imkanı sunar.
YazılımBilgisayarın belirli bir işlevi yerine getirmesi için tasarlanmış komutlara denir.Verimliliği artırır, belirli işlemleri otomatize etmeye yarar.
E-Ticaret YazılımlarıE-ticaret sitelerinin geliştirilmesini ve yönetimini sağlar.Dijital pazarlamanın kullanımını ve online satışları artırma olanaklarını genişletir.
Mobil Uyumlu SitelerAkıllı telefonlar üzerinden kullanılabilen web siteleridir.Mobil cihaz kullanımının artmasıyla, bu tip sitelerin kullanım oranları da artmıştır.
Sistem YazılımlarıBilgisayarın kendi işletimini sağlayan yazılımlara denir.Bilgisayarın temel işlevlerini yönetir.
Uygulama YazılımlarıKullanıcının belirli işlere çözüm sağlayan yazılımlarıdırÇeşitli uygulamalar (örneğin Word, Excel) bireysel veya işlevsel öğeleri içerir.
Çevrimiçi YazılımlarHerhangi bir programı makine diline çeviren yazılımlardır.Çeşitli işlevler sağlar, genellikle web tabanlı uygulamalarda kullanılır.
İnternet KullanımıE-ticaret sitelerinin kullanılmasında büyük bir etkendirDaha çok kullanıcıya ulaşmayı sağlar ve potansiyel müşteri tabanını genişletir.
E-ticaret EğitimiE-ticaret sitelerini etkili bir şekilde kullanmayı ve yönetmeyi öğrenmek için alınan eğitimdir.E-ticaret sitelerinin etkin bir şekilde kullanılmasını ve yönetilmesini sağlar.

E-ticaret, 1995 yılından itibaren tüm dünyada internet kullanımının artış göstermesiyle ortaya çıkmıştır. Dijital ortam üzerinden ticaretin online olarak yapılmasına denir. E-ticaret kavramı, bir ürün ya da herhangi bir hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleri sunarak internet üzerinden sipariş vermenizi sağlayan yöntemdir. Sipariş vermenin yanında internet aracılığıyla hizmet sunma ve ticaret yapılmasını sağlar.

Dünyada ve Türkiye’de klasik pazarlama yöntemlerinin yanında satış faaliyetlerine e-ticaret kavramını ekleyen bireyler ya da kuruluşlar, belirli bir lokasyona bağlı kalmadan hizmet sunmaktadırlar. Bu da e-ticaretin en önemli avantajlarından biridir. Modern dünyada çalışan ve zamanla yarışan birey, istediği zaman aralığında ve istediği lokasyonda alışverişini yapabilmektedir.

Türkiye’de e-ticaret istatistikleri incelendiğinde kadınların ve gençlerin e-ticaret sitesi kullanma oranının yüksek olduğunu görüyoruz. İnternet kullanımının gitgide yaygınlaşması, akıllı telefon kullanma oranının artmasına paralel olarak mobil uyumlu sitelerin artış göstermesi e-ticaret sitesi kullanma oranlarını arttırmıştır.  E-ticaret sitesi oluşturulmasında da e-ticaret yazılımları rol oynamaktadır.

E-ticaret Sitesi Nedir?

Bireylerin istediği yerden, istediği zamanda ve fiziki mağazalara oranla daha düşük fiyata ürün veya hizmet alabildikleri platformlara e-ticaret sitesi denilmektedir. Web tabanlı bir yazılıma sahiptir. Bu siteler, listelediği ürünlerin ödeme alt yapıları aracılığıyla satın alınmasını sağlayan sitelerdir.  E-ticaret sitesi arka planda çalışan bir yönetim paneline sahiptir. Bu panel sayesinde satmak istediğiniz ürünleri bu sayede ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu yönetim paneli sayesinde siparişlerinizi takip etme, satış raporları oluşturma, kampanya oluşturma vb. ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

E-ticaret sitesi genel olarak daha çok müşteriye daha çok ürünü en uygun fiyatla ulaştırabilmeyi amaçlar. E-ticaret kavramının bu kadar gelişmesi ve kullanılmasında bu amaç yatar. Bireylerin zaman, mesafe vb. sorunlar yaşamadan alışveriş ve hizmet gereksinimlerini karşılar.  E-ticaret sitesi kurmak veya bu alanda çalışmak isteyen kişiler bu alanda yetkinlik kazanması gerekir. Bu amaç doğrultusunda çalışmak ve para kazanmak isteyen bireylerin e-ticaret eğitimi almaları gerekir. Bu sayede yetkinlik kazanarak amaçları doğrultusunda hareket etmiş olurlar. Enstitü üzerinden online eğitim olarak bu eğitimi alarak bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yazılım Nedir?

Yazılım, bilgisayarı belirli bir işlevi yerine getirmesi için yöneten, bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyen, komutlar dizisine denilir. Farklı görevler yapması için tasarlanmış elektronik cihazların birbirleriyle haberleşmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini gerçekleştiren kodlanmış komutlardır. Genel olarak belirtirsek var olan bir problemle ilgili çözüm üretmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulan anlamlı anlatımlar bütünüdür. Yazılım için çeşitli diller bulunur. Bunlar Java, C++ gibi dillerdir. Yazılım 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve çevrimiçi yazılımlar olarak gruplandırılır.

Sistem yazılımları; blgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan yazılımlardır. İşletim sistemi, derleyiciler ve çeşitli donatılar gibi yazılımlar buna örnektir. Uygulama yazılımları; kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan yazılım olarak adlandırılır. Örneğin, çek, bordo, kütüphane kayıtları, bankadaki para hesaplarını tutan yazılımlardır. Çevrimiçi yazımlar; herhangi bir dilde yazılan programı makine diline dönüşmesini sağlamaya yarar.

Yazılım, yaşamımızın her alanında bulunur ve yaşamlarımızı kolaylaştırır. Kullanım alanı ise oldukça geniştir. Bilgisayarlar, televizyonlar, telefonlar, internet, mobil teknoloji, otomotiv, eğitim, reklam, iletişim, uzay ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu listeyi uzatmak mümkündür. Yazılım bilgisayar ve elektronik yazılım olmak üzere ikiye ayrılır.

Bilgisayar yazılımı da kendi içerisinde üçe ayrılır. Uygulama, sistem ve bilgisayar programlama araçları olmak üzere kategorilere ayrılırlar.  Web sitesi veya web uygulaması yapmak isteyen bir kişi HTML, CSS ve JavaScript bilmelidir. HTML ve CSS tek başına kullanılamadığından dolayı biri HTML olmak kaydıyla en az ikisinin bilinmesi gerekir.

E-Ticaret Yazılımları Nedir?

E-ticaret sitesi yalnızca bir web sitesi olarak tanımlanamaz. Bu sitelerin %95’i yazılımdır. Bu yazılım içerisinde güvenlikten hıza, kurgudan cari sisteme ve çok farklı birbiriyle entegreli çalışan uygulamalar mevcuttur. E-ticaret sitesi yazılımı hazırlanmadan önce iyi bir kurgu ve iyi bir fizibilite hazırlanması gerekir.

E-ticaret yazılımları ile birlikte e-ticaret siteleri, internet, akıllı telefon gibi hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmeyi başardı. E-ticaret sitesi, e-ticaret yazılımları ile geliştirilen platformlardır. Bu platformlardan ticaret yapanlar, alım-satım işleri ile uğraşanlar, girişimciler oldukça fazla yararlanmaktadır. En fazla yararlananlar ise tüketicilerdir. Tüketicilerle arasındaki ilişki arz ve talep ilişkisinin karşılanması şeklinde devam etmektedir. Artan arz ile birlikte her geçen gün e-ticaret yazılımları artış göstermektedir. Bunun karşılığında da sitelerde alışveriş yapma davranışları artış göstermektedir.

E-ticaret yazılımları, firmalar tarafından kullanıcı firma müşterilerinden gelen talep ve istek doğrultusunda yazılmaktadır. E-ticaret yazılımları için firmalar paket programlar oluşturur. Kullanıcı müşteri firma, hazırlanan bu hazır e-ticaret yazılımları kullanabilmektedir. Bu paketlerin yazılım özelliklerine göre fiyatları değişiklik göstermektedir. Hazırlanan e-ticaret yazılımları paketlerini beğenmeyen veya ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünen kullanıcı müşteri firma kendi ihtiyaçları doğrultusunda yazılım tasarlatabilir.

E-ticaret yazılımları yapan firmalar, kullanıcı müşteri firmalardan gelen isteklere göre sürekli olarak düzenleme ve geliştirme yapabilirler. Kullanıcı firmalar için kolay anlaşılacak olan tasarım ve yazılım uygulamaları geliştirilir. Yazılan e-ticaret sitelerinde müşterilerin siteden alışveriş yapabilmeleri için sürekli geliştirmeler yapılır. Örneğin; görsel düzenlemeler, küçük eklentiler ve anlaşılması kolay yapılar geliştirilir.

E-Ticaret Yazılımları Modülleri

Kullanıcı firma ihtiyaçları ve hangi satış eylemlerinde kullanılacağına göre e-ticaret yazılımları farklılık göstermektedir. Genel anlamda e-ticaret sitesi oluşturulurken kullanılan yazılım modülleri;

 • Filtreleme modülü

 • Stok takibi modülü

 • Sipariş takip modülü

 • Markanıza özgü profesyonel ve mobil uyumlu tasarım

 • 3D güvenli anlayış

 • Haber ve duyuru modülü

 • Site içerisinde iade, satış, güvenlik ve gizlilik adına oluşturulmuş alışveriş sözleşmeleri

 • Kupon modülü

 • Hediye çeki modülü

 • SSL ve 128 bit şifreleme yöntemi sayesinde oluşturulmuş alışveriş yapabilme

 • Sınırsız kategori ekleme

 • Sınırsız ürün ekleme

 • Kargo takip modülü ekleme

 • Üyelik oluşturma ekleme

 • Üye takip modülü

E-Ticaret Yazılımları Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

 • Güvenilir Olmalı: En önemli nokta sitenin güvenilir bir site olmasıdır. Herhangi bir problemle karşılaşmamak için sitenin alt yapısı sağlam olmalıdır. Gelebilecek herhangi bir saldırı veya siteye zarar veren bir etken anında çözüm sunan yazılımların kullanılması gerekir. Bu gibi tehditlerin yanında yedekleme işlemleri için uygun yazılımların kullanılması gerekir. Bu sayede herhangi bir veri kaybı da yaşanmaz. Güvenilirlik alanında diğer önemli nokta müşterilerin kart bilgilerinin güvenliğini sağlayacak olan 128 bit ya da SSL şifreleme modülü kullanılması gerekir.

 • Arama Motorlarına Yönelik Olmalı: E-ticaret siteleri arama motoru uyumlu olmalıdır. Otomatik site haritası oluşturularak tüm arama motorlarında tanınır hale getirilmelidir. E-ticaret SEO eklentisine sahip olması gerekir. Bu sayede arama motorlarında etkili bir sıralamaya gelmesi sağlanır.

 • Yönetim Panelinin Kullanışlı Olması Gerekir:  E-ticaret sitesi üzerinde; kargo takip, sipariş kontörlü ve ürün ekleme en fazla kullanılan alanlardır. En fazla kullanılan bu alanlar yönetim paneli sayesinde işlevlerini sürdürebilmektedir. Bu alanların rahat ve kullanışlı olması gerekir.  Çünkü müşterilerin ürün ekleme, çıkarma ve kargolarını takip etme işlemlerini rahat ve kolay şekilde yapabilmesi gerekir. Bu sayede müşteri için site kullanışlı ve tercih edeceği bir hale gelir.

 • Geliştirilebilen Tasarım Özellikleri Olmalı: E-ticaret yazılımları geliştirilebilir ve gelişen teknolojiye uyum sağlayabilir olmalıdır. Kullanılan e-ticaret yazılımları, satın alınan firma tarafından belirli aralıklarda geliştirilebilir olmalı. Özellikle tasarım alanında geliştirilebilir olması gerekir. Bugün sahip olduğunuz e-ticaret yazılımı birkaç yıl içinde demode bir hal almış olabilir. Tam da bu noktada gelişen teknolojiye uyularak geliştirmeler veya değişiklikler yapılabilir.

 • Diğer Yazılımlara Göre Avantajları Olması Gerekir: Kullandığınız yazılım paketinde, bir e-ticaret sitesi için gerekli olan her türlü özellik olması gerekir. Müşteri desteği, site yönetimi, gelişmiş opsiyon yönetimi, aktif ziyaretçiler, blog ve haber yönetimi, kargo, hediye çeki ve daha birçok özelliğin sizin paketinizde sunulması gerekir.

 • Sanal Pos Kullanımı Olması Gerekir: Sitenizde kullanılan ödeme sistemleri en önemli konulardan biridir. Eğer kredi kartı ile ödeme alan bir siteniz varsa sanal poslarınızın sorunsuz bir şekilde kullanılması gerekir. Özellikle sorunsuz sanal pos ve 3D güvenlik kurulumu yaptırmanız gerekir.

E-Ticaret, İnternet üzerinden yapılan alışveriş işlemlerine denir Ürün ve hizmetlerin online olarak satılmasıdır, Lokasyon bağımsız olarak alışveriş yapma imkanı sağlar Her yerden ve her zaman alışveriş yapılabileceği için kullanıcılarına büyük kolaylık sunar, E-Ticaret Sitesi, Web tabanlı bir ortamdır Belirli bir yönetim paneli üzerinden ürünlerin satışını ve yönetimini sağlar, Düşük maliyetlerle geniş kitlelere ulaşma imkanı sunar, Yazılım, Bilgisayarın belirli bir işlevi yerine getirmesi için tasarlanmış komutlara denir, Verimliliği artırır, belirli işlemleri otomatize etmeye yarar, E-Ticaret Yazılımları, E-ticaret sitelerinin geliştirilmesini ve yönetimini sağlar, Dijital pazarlamanın kullanımını ve online satışları artırma olanaklarını genişletir, Mobil Uyumlu Siteler, Akıllı telefonlar üzerinden kullanılabilen web siteleridir, Mobil cihaz kullanımının artmasıyla, bu tip sitelerin kullanım oranları da artmıştır, Sistem Yazılımları, Bilgisayarın kendi işletimini sağlayan yazılımlara denir, Bilgisayarın temel işlevlerini yönetir, Uygulama Yazılımları, Kullanıcının belirli işlere çözüm sağlayan yazılımlarıdır, Çeşitli uygulamalar (örneğin Word, Excel) bireysel veya işlevsel öğeleri içerir, Çevrimiçi Yazılımlar, Herhangi bir programı makine diline çeviren yazılımlardır, Çeşitli işlevler sağlar, genellikle web tabanlı uygulamalarda kullanılır, İnternet Kullanımı, E-ticaret sitelerinin kullanılmasında büyük bir etkendir, Daha çok kullanıcıya ulaşmayı sağlar ve potansiyel müşteri tabanını genişletir, E-ticaret Eğitimi, E-ticaret sitelerini etkili bir şekilde kullanmayı ve yönetmeyi öğrenmek için alınan eğitimdir, E-ticaret sitelerinin etkin bir şekilde kullanılmasını ve yönetilmesini sağlar
e ticaret e ticaret yazılımları yazılım e ticaret sitesi e ticaret yazılımları modülü e ticaret eğitimi
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Teknolojik ilerlemeler sayesinde ülkemizde ve dünyada bireyler dijitalleşmektedir. Dijitalleşme oranı arttıkça bu sitelerin kullanım oranı da artmaktadır. Çünkü modern toplumlarda bireyler zaman kavramına oldukça dikkat etmektedir. Bireyler zamana karşı bir yarış içindedir. E-ticaret sitesi de bireylerin gereksinimlerini istediği konum ve zaman dilimi içerisinde karşılamalarını sağlar.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurma Maliyeti Nedir?

25 Aralık 2019
İki el, etrafına tel sarılmış bir bilgisayarı tutmaktadır. Bilgisayarda siyah beyaz bir monitör, ekranda bir harita ve ortasında kırmızı bir iğne var. Eller bilgisayarın kenarlarını sıkıca kavrarken, tel de bilgisayarın etrafına sıkıca sarılmıştır. Arka plan beyaz bir duvar gibi görünüyor ve kablo bilgisayarın arkasındaki bir bağlantı noktasına bağlı. Ekrandaki harita, sokakları, binaları ve parkları etiketlenmiş bir şehrin topografik haritasına benziyor. Kırmızı iğne, haritanın ortasına yerleştirilir ve ilgilenilen bir konumu gösterir.
E-Ticaret

Yaratıcı E-Ticaret Fikirleri

06 Aralık 2019
Açık mavi gömlek giyen bir adam başparmağıyla onaylıyor. Yüzünde kocaman bir gülümsemeyle sevinçli bir ifade var. Gözleri kapalı ve sakalları düzgünce kesilmiş. Ağzı hafifçe açık ve beyaz dişleri görünüyor. Sağ elini kaldırmış, başparmağını ve işaret parmağını uzatarak başparmak işareti yapıyor. Sol eli yanında, rahat bir şekilde duruyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Arka planda beyaz bir duvarın olduğu aydınlık bir odada duruyor. Odanın ışığı yüzünden yansıyarak sıcak bir parıltı veriyor.
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
13220
Bu görsel, Amazon Dropshipping'e odaklanan bir çevrimiçi kursu tasvir ediyor. Muhtemelen eğitmen olan bir kişi onaylamak veya teşvik etmek için baş parmağını kaldırıyor. Arka planda, kursun belirli bir marka veya kuruluşla ilişkili olabileceğini düşündüren siyah ve turuncu bir logo var. Ayrıca, görselde ilginç bir kompozisyon oluşturmak için her biri farklı renklere sahip birkaç turuncu kare var. Genel olarak bu görsel, bir Amazon Dropshipping kursunun mükemmel bir görsel temsilidir. Potansiyel öğrencilere kesinlikle hitap edecek bir onay, teşvik ve güvenilirlik mesajı iletiyor. Eğitmenin onaylayan başparmak işareti ile siyah ve turuncu logonun birleşiminden oluşan bu kursun, Amazon Dropshipping hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için başarılı olacağı kesin.
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu15 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
9010
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519