AnasayfaBlogE-ticaret Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

E-ticaret Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

04 Mayıs 2021
E-ticaret Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

E-ticaret uzmanları, çevrimiçi satış stratejileri ve bir web sitesinde dijital satışlar, dönüşümler gerçekleştirmek için kullanılan çeşitli platformlardaki uzman kişilere denir. Ana amaçları, şirketin varlığını, ürününün çevrimiçi platformlardaki bilgisini ve pazarını artırmaktır. Sorumlulukları arasında, kullanıcı deneyimini iyileştirme, web sitesi trafiğini, satışlarını artırma ve marka sadakatini geliştirme gibi hedeflere ulaşmak için sitedeki günlük etkinliği ve genel performansını izlemek yer almaktadır. Bu uzmanlar arama motorlarında ve diğer web sitelerinde reklam kampanyaları yürütürler ve sosyal medyayı kullanarak en son dijital pazarlama stratejilerini araştırıp uygulamaktadırlar.

Bir E-ticaret uzmanı olmanın nitelikleri arasında pazarlama ile ilgili bir alanda lisans derecesi gerekmektedir. Ayrıca perakende ticareti ve E-ticaretin en iyi uygulamaları hakkında çalışma bilgisi bulunması lazımdır. Google AdWords, Reklam Rulosu ve Analytics gibi platformların yanı sıra sosyal medya platformlarını ve reklam stratejilerini kullanma deneyimine sahip olmalıdırlar.

E-ticaret Uzmanı Nedir?

E-ticaret Uzmanları, internet satış ile ilgili hizmetler üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. İnternet satış hizmetleri arasında ürün lansman stratejisi, satıcı ve satıcı hesabı yönetimi, promosyon yönetimi, grafik tasarım, envanter planlaması yapmaktadırlar. İnternet satış siteleri için arama motoru optimizasyonu, tıklama başına ödeme reklamcılığı, satış analizi, içerik yönetimi, gelişmiş marka içeriği de yer almaktadır. E-ticaret Uzmanları yazımızda belirtilen alanlarla ilgili uzmanlıklara sahiptirler. Müşterilere hem satıcı merkezi hem de satıcı merkezi hesaplarını yönetmelerinde yardımcı olmaktadırlar. E-ticaret Uzmanları, kapsamlı çevrimiçi pazar yönetimi, ürün yönetimi, ürün analizi, ürün veri temizliği, ürün kategorisi yönetimi ve ürün kataloğu yönetimi gibi hizmetler sağlamaktadırlar. Pazar yeri yönetimi desteği, ürün bilgi yönetimi, ürün ekleme, envanter yönetimi, ürün fiyatlandırma yönetimi, sipariş işleme, pazarlama ve arka ofis müşteri desteği de içermektedir.

Ayrıca E-ticaret Uzmanları Web Tasarımı, Web Geliştirme ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hizmetlerini sunmaktadırlar. Web sitesi pazarlamasına ek olarak profesyonel web tasarımı ve geliştirmesi sunarak müşteriler için en uygun web sitesi işlemlerini oluşturmaktadırlar. Yaratıcı tasarım ekipleri, müşterinin hedeflerine ulaşmak için birçok hizmet sunmaktadır. Profesyonel tasarımcılar, geliştiriciler ve arama motoru iyileştiricilerinden oluşan bir ekip ile hızlı satış imkânı sağlamaktadırlar. E-ticaret Uzmanları E-ticaret hizmetleri deneyimine sahiptir. E-Ticaret Uzmanları tercih ettiğiniz web sitesi ve E-ticaret danışmanlığı ile uçtan uca uygulama çözümleri sunmaktadırlar.

E-ticaret Uzmanı Ne İş Yapar?

Elektronik ticaret olarak da bilinen E-ticaret, elektronik fon transferi, mobil ticaret, internet pazarlaması, çevrimiçi işlem işleme, tedarik zinciri yönetimi ve elektronik gibi teknolojileri kullanmaktadır. Bu teknolojileri kullanarak internet üzerinden çevrimiçi işletmelerin ve web sitelerinin ürün ve hizmetlerinin alım satım sürecidir. E-ticaret iş modeli, ticaret yapmanın en kapsamlı ve en etkili yollarından biridir. Çünkü satışları hızla artırdığından dolayı en etkili iş modellerinden biri haline gelmiştir. E-ticaret sektöründe mükemmelleşerek en iyi olmak ve yerinde en verimli iş modellerinden birine sahip olmak için, E-ticaret süreçlerini ve prosedürlerini tam olarak anlamanız, konunun uzmanı olmanız oldukça çok önemlidir. Profesyonel derecede bir E-ticaret Uzmanı olmak için, oluşturmanız ve geliştirmeniz gereken bazı temel beceriler bulunmaktadır. Bu beceriler oldukça çok çeşitlidir ve hepsi eşit olduğu için ihtiyacınız olan tüm becerileri geliştirmenizi sağlamanız önemlidir. İşte ihtiyaç duyacağınız en önemli becerilerden bazıları şunlardır:

Pazarlama ve Satış Bilgisi: Pazarlama teknikleri konusunda uzman olmanız gerekmese de, pazarlama kavramları hakkında sağlam bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. Müşterilerinizin ne istediklerini iyi anlamanız oldukça önemlidir. Bunu yapabilmeniz için de marjları anlamanız gerekecektir. İşletmenizin her zaman karlı olmasını sağlamanız gerektiğinden ve asıl rolünüzün satış görevlisinin rolü olduğundan, mallarınızı veya hizmetlerinizi nasıl satacağınız konusunda sağlam bir anlayışa ihtiyacınız olmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu: E-ticaret Uzmanlarının iyi bir Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) sahip olması kesinlikle gereklidir. SEO bilgisi olmadan hiçbir çevrimiçi işletme, özellikle bir E-ticaret sitesi gelişememektedir. SEO hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız, web sitenizi benzersiz kılmak ve müşterileri çekecek birçok içerikle doldurmak için yardımcı olabilecek bir SEO Uzmanı ile yakın çalışmanız önerilmektedir. Web sitenizde mükemmel SEO içeriğine sahip olmak, Google gibi arama motorlarının organik arama sonuçlarında göstererek sitenize daha fazla sayıda müşteri çekmek demektir. Bu sadece web sitenizin hedef kitlesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha alakalı müşterileri çektiğinden onlara daha fazla izleyiciler aktarmaktadır. Böylece web sitenizin ve işletmenizin ne kadar iyi performans gösterdiğine şahit olabilirsiniz. Bir SEO Uzmanıyla ortaklık yapmak, satışlarınızı hem kısa hem de uzun vadede büyük ölçüde artırabilmektedir.

Tıklama Başına Ödeme: Bir E-ticaret Uzmanı olarak, Google AdWords gibi ücretli reklam platformlarında biraz deneyime sahip olmanız gerekmektedir.

Teknik Beceriler: Bir E-ticaret sitesini etkin ve aktif bir biçimde çalıştırabilmek için teknik olarak bir dahi olmanıza gerek yoktur, ancak özellikle Magento, Shopify ve WooCommerce gibi büyük E-ticaret platformlarını anlamak için aşina olmanız gereken bazı temel bilgiler bulunmaktadır. Web sitenizin etkileşimlerini analiz etmek için analitiği, çevrimiçi metin düzenleyiciyi kullanma ve temel HTML bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Sitenizde basit değişiklikler yapabilme, farklı barındırma türleri arasındaki farkı anlama ve fotoğrafları sitenize eklemek için yeniden boyutlandırma bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

Metin Yazarlığı Becerileri: E-ticaret metin yazarlığı becerileri standarttan biraz farklıdır, farklı bir bakış açısı ve benzersiz bir yazı stili gerektirmektedir. Bu nedenle, son derece etkili ve daha fazla müşteri çeken ürün açıklamaları oluşturabilmek, E-ticaret siteniz için nasıl etkili bir şekilde yazılacağını anlamaya çalışmalısınız. Elbette, E-ticaret konusunda uzman bir SEO yazarı ile anlaşabilirsiniz.

Mağazacılık: E-ticaret Uzmanı bir ürün veya hizmet satışına yardımcı olmak istediğinde mağazacılık kavramına da aşina olması gerekmektedir. 

Dağıtım Ağlarını Anlamak: Ürün ve hizmetlerinizin müşteriye hızlı ve ucuza teslim edilmesini sağlamanız gerekeceğinden bir E-ticaret sitesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu nedenle, E-ticaret işinize başlamadan önce, dağıtım ağını ve işletmeler için nasıl çalışılacağını ayrıntılı olarak bilmenizde fayda vardır.

Analitik: E-Ticaret web sitesi kurduktan sonra, verimli ve etkili bir şekilde çalıştığından emin olmak için E-ticaret sitesi analizi edebilmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için de Google Analytics gibi analiz yazılımlarını bilmeniz lazımdır. Bunu yaparak sitenizin nerede etkili bir şekilde çalıştığını ve iyileştirilmesi gereken alanları görebilirsiniz. Böylece sitenize gelen ziyaretçi sayısını ve dolayısıyla müşteriye dönüştürdüğünüz kitle sayısını artırmaya devam edebilirsiniz.

E-ticaret Uzmanı Maaşları

Bir E-ticaret Uzmanı çevrimiçi bir işletmenin özü olarak tanımlanmaktadır. Bu uzmanlar tüm satış operasyonlarını yönetir ve otomatikleştirilmiş teknolojiyle satışları artırmaktadır. Farklı E-ticaret platformları, belirli çevrimiçi işletmeler çalışmaktadır. E-ticaret Uzmanları web sitelerinde, portallarında bulunan ürün içeriğini geliştirmek, izlemek, yazmak ve güncellemek için çalışmaktadırlar.

Ayrıca ürün kategorilerinde konu uzmanlığı geliştirme ve satış hesaplarında günlük iş yönetiminin yönetilmesine katkı sunmaktadırlar. İçerik oluşturma, dağıtım, bakım, yeni ürün listeleri için standartları, sistemleri ve en iyi uygulamaları geliştirmek için çalışmaktadırlar. 2021 verilerine göre E-ticaret Uzmanının en düşük maaş miktarı 2920 TL, en yükse maaş miktarı 6730 TL'dir. Ortlama maaş miktarı ise 4.390 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaş miktarları her firmaya ve her şirkete göre farklılıklar göstermektedir.

E-ticaret Uzmanı Nasıl Olunur?

E-ticaret Uzmanlarının üniversiteler de mezun olabileceği bir bölüm bulunmamaktadır. Genellikle bu mesleği destekleyen bölümlerden mezun olanlar sayısal kavram ve becerileri dahilinde dışarıdan ek bir eğitim ile bu mesleği yapabilmektedirler. Genellikle bu mesleği yapanların mezun oldukları bölümler, İşletme, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, İktisat, Bilgisayar Programcılığı ve Dış Ticaret bölümüdür. E-ticaret Uzmanı olmak isteyen kişilerin genel anlamda programlama, yazılım dilleri, dijital pazarlama ve SEO gibi kavramlara hakim olmaları gerekmektedir.

E-ticaret Uzmanı E-ticaret Uzmanı nedir E-ticaret Uzmanı ne iş yapar E-ticaret Uzmanı maaşları E-ticaret Uzmanı nasıl olunur
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209