Close
Mobil Menu Bars

E-ticaret Kursu ile E-ticarete Adım Atın

12 Aralık 2019, 2728 defa okundu.
E-ticaret Kursu ile E-ticarete Adım Atın
e-ticaret kursu, e ticaret, e ticaret eğitimi, online eğitim, ticaret,

E-ticaret yaparak dijital bir girişimci mi olmak istiyorsunuz? Yoksa çalışmakta olduğunuz şirketin E-ticaret biriminde kariyer mi hedefliyorsunuz? Mezun olup E-ticaret alanında bir profesyonel mi olmak istiyorsunuz? Bir E-ticaret siteniz var ama daha yüksek başarı yakalamak için yöntemlere mi ihtiyacınız var?

E-ticaret kursu ile ihtiyacınıza yönelik tüm soruların cevaplarını bulabilir, e-ticaret dünyasına adım atabilirsiniz. İster bu zamana kadar çevrim dışı ticaretle uğraşmış olun ister henüz sadece fikir aşamasında bir girişimci adayı e-ticareti, kurallarını, işleyişi ve tüm disiplinlerini kavramaya ihtiyacınız var. Ticaretin dijital dünyaya evrilmiş hali olan e-ticaret bu dönüşüm içerisinde kendine has kurallarla gelişiyor. E-ticaret platformu, tüm dünya üzerinde her şeyin çok hızlı bir şekilde ve sınırları olmayan kitlelere ulaşabilmesine fırsat vermesi sebebiyle artık herkes için ticaretin yeni adresi olmuştur.

Bu durum artık e-ticareti yakından tanıma gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Yani klasik ticaretin birçok sınırlarını ortadan kaldırırken, çevrim içi dünyanın sınırlarıyla şekilleniyor. Dolayısıyla ister var olan firmanızı e-ticarete entegre etmek isteyin, ister yeni bir girişimci olun başarılı olabilmek için e-ticaret dünyasını yakından tanımalısınız. Doğru bir adresten alacağınız doğru bir eğitimle e-ticareti yakından tanıyabilirsiniz. Bu yeni dünyaya güvenle adım atabilirsiniz. Enstitü’nün E-ticaret kursu  ile e-ticareti A’dan Z’ye öğrenebilirsiniz. Eğitim detayları ve bu eğitim sonunda neler yapabileceğiniz yazının devamında.

Herkes E-ticaret Yapabilir mi?

e-ticaret kursu, e ticaret, e ticaret eğitimi, online eğitim, ticaret,

İlgi alanı ticaret olan herkes yapabilir. Ancak e-ticaret zorlu bir sektördür. Önemli olan istemek ve karar vermektir. Buradan sonrası planlı, programlı olmanıza bakar. Konsantreniz tamamen e-ticaret üzerinde olmalı. Fikirlerinizi dijital platformda bir girişime dönüştürmek için e-ticaret eğitim programı ile kendinize bir yön çizdikten sonra cesaretinizi bilgiyle birleştirip siz de e-ticaret yapabilirsiniz.

E-ticaretin birçok farklı aşaması olduğunu düşünürsek zaman içerisinde iyi bir ekibe ihtiyacınız olacağınız da unutmamalısınız. Ancak denetlemek ve işinizi yönetmek için e-ticareti destekleyici farklı konularda eğitimlerle de kendinizi geliştirebilirsiniz. Enstitü kişisel gelişim eğitimleri ya da satış ve pazarlama eğitimleri içerisinden kendinizi tamamlamak istediğiniz konularda online eğitimler alarak öğrendiklerinizi fırsata dönüştürebilirsiniz.

E-ticaret Eğitimi Sonunda Neler Yapabilirsiniz?

E-ticaret eğitimini başarıyla tamamladınız ve gereken donanıma sahipsiniz. Artık teoride öğrendiklerinizi pratiğe dökme zamanı. Bunun için birkaç alternatifiniz bulunuyor. Eğer yeni bir girişimciyseniz işe e-ticarete uygun bir web sitesi kurmakla başlayabilirsiniz. E-ticaret eğitimi sonunda web sitesi kurmakla ilgili bilgi sahibi olacaksınız. E-ticaret sitesini kurarken Woocommerce gibi güvenilir e-ticaret altyapılarını ve yazılımları kullanmanızın yanı sıra web siteniz için alacağınız SSL sertifikası da sitenizde gezen ziyaretçiler için güvenli bağlanmalarını sağlayacaktır. Basit tasarıma sahip, görsellerin bulunduğu bir web site kullanıcıların tercihidir.

Kullanıcı deneyimine göre uygun ürün araştırması satışlarınıza katkı sağlar. Ayrıca yazacağınız etkileyici ve detay veren SEO uyumlu ürün içerikleri sizi ön plana çıkarır. Kullanıcıların ürünü aldıktan sonra sanal pos aracılığıyla müşterilerin kredi kartı bilgilerinin bankalara güvenli bir şekilde ulaşıp ödeme alabilmeniz için 3D Secure, SSL gibi güvenilir ödeme yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.  Ürünlerinizin ve sitenizin reklamını yapabilmeniz için sosyal medya mecralarından faydalanarak gerektiğinde kampanya, indirim kuponları oluşturarak doğru hedef kitleye hitap etmeniz gerekiyor.

Dilerseniz Hepsiburada, Amazon, N11.com gibi online satış platformlarında da sanal mağaza açarak e ticaret yapabilirsiniz. Bu kısımda yine uygun ürün araştırması yaparak sanal mağazanıza ürünlerinizi koyup satışa başlayabilirsiniz. Sanal mağazanıza ürün tedariği için tedarikçileri bulmanız ve ürünlerinizi tedarik ederek deponuza koymanız gerektiği gibi ürün satışı yaptığınız alıcılara ürünleri kargolamanız, kargo ve iade işlemlerini takip etmeniz gerekiyor. Tüm bu işlemleri nasıl uygulayacağınızı e-ticaret kursu ile öğrenmiş olacağınız için size sadece pratik yapmak kalacak. 

e ticaret, e ticaret eğitimi, online eğitim, ticaret,

Tüm bunların haricinde bir şirkette e-ticaret uzmanı ya da satış pazarlama departmanında çalışabilirsiniz. Şirketinizi e-ticaret sektöründe başarıya ulaştırıp kariyerinizde yükselişe geçebilirsiniz. Ticarette rekabet her zaman olan bir durumdur. Satış pazarlama ya da e ticaret uzmanı olsanız rekabet analizini iyi bir şekilde yapmalısınız. Bunun yanı sıra CRM ve datayı tanıyarak müşteriyi çekmek ve müşteriye ürün aldırma politikasını izleyecek çalışmaları yapabilirsiniz.

E-ticaret eğitimi sonrası e-ticaretin her aşaması hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmanız daha özgüvenli olmanızı sağlayacaktır. Bu da size başarıyı getirecektir.

Kapsamlı Bir E-ticaret Eğitimi ile Uzmanlaşın

E-ticaret kavramının açılımı pek çok aşamadan oluşuyor. Tüm bu aşamaları doğru uygulamak ve detayları atlamamak için kapsamlı bir e-ticaret eğitimi almanız önünüze çıkabilecek zorlukları kolaylıkla aşabilmeniz ve planlı bir şekilde ilerleyebilmeniz açısından önemlidir. Sadece bireysel olarak yaptığınız girişimler için değil, bir şirketin e-ticaret biriminde çalışıyor olsanız da e-ticaret eğitimi ile daha hızlı bir başarı yakalama ve uzmanlaşma şansını elde edersiniz. Eğitim almanız kadar alacağınız eğitimin içeriği ve niteliği de dikkat etmeniz gereken diğer bir detay. Peki, kapsamlı bir e-ticaret eğitimi nasıl olur?

Öncelikle bu kapsamlı eğitime e-ticaret hakkında temel bilgiler edinerek başlıyorsunuz. Akabinde e-ticaret iş modellerini tanıyorsunuz. Çünkü e-ticaret kendi içinde pek çok farklı yollara ayrılıyor. E-ticaret yapabilmek için hosting, domain ve SSL sertifikası edinerek web sitenizi e-ticarete uygun yazılımlarla donanımlayıp kurmanız gerekiyor. Bunların sonrasında gerekli stratejileri öğrenerek iş planı oluşturmanız gerektiği öğretiliyor. Web sitesi kurulumunu yaptıktan sonra kullanıcıya hitap edecek bir ürün araştırması nasıl yapabilirsiniz onu öğreniyorsunuz.

e-ticaret kursu, e ticaret, e ticaret eğitimi, online eğitim,

Satışını yapacağınız ürünü edindikten sonra ürünün detaylı bilgilerini yazmanız gerektiği için dikkat çekici içerikler nasıl yazılır, hangi kelimeler ile hedef kitlenize nasıl hitap etmelisiniz, ürün fotoğraflarının optimizasyonu nasıl yapılır sorularına cevap aramanız sağlanıyor. Amazon, Hepsiburada, Trendyol gibi platformlarda sanal mağaza açmak, suspend olmama yolları, bu platformların satış politikaları, kargo yönetimi, tedarikçilerle iletişim, kargo şirketlerinin çalışma prensibi ve komisyon oranları size anlatılan bilgiler arasında yer alıyor. 

Online platformlarda ya da kendi kurduğunuz e ticaret sitesi üzerinden yapmış olduğunuz satışlarda dahi kargo takibini, kargo şirketleriyle teması yapabiliyorsunuz. Satış sonrası ödemeyi alabilmek için bir sanal pos ihtiyacı doğuyor. Bankalarla temas kurmanız, 3D secure, Payu ve İyzico gibi kanallar aracılığıyla müşterilerin güvenli ödeme yapmasını sağlamanız gerektiği size anlatılıyor. Müşterinin bir ürünü sepete ekleyip sonra almadığı durumlarda müşteriye o ürünü almak için müşterinin girdiği sitelere ürün reklamını koyma yolları ve o ürünü aldırma stratejilerini öğrenmeniz gerekiyor.

Gerek sosyal medya mecralarından, gerek e posta ve SMS yoluyla müşterilerinize yaptığınız kampanya, indirim gibi bilgilendirmeler için nasıl dikkat çekici olmanız konusunda stratejiler yaratmanız gerekiyor. E-posta ve SMS atmanızı sağlayan hangi firmalar bulunuyor sırasıyla e-ticaret eğitimi boyunca adım adım bunları öğrenerek e-ticaretin başarıya giden yoldaki detayları konusunda uzmanlaşıyorsunuz.

Tüm bu konular ve daha fazlası için alanında uzman, deneyimli ve bilgili eğitmenlerin yer aldığı Enstitü uzun dönem e-ticaret kursu alarak e-ticarete adım atabilirsiniz. Kurs bitiminde alacağınız sertifikayla kazanacağınız “ E-Ticaret Uzmanı “ unvanı ile kariyerinizin basamaklarını tırmanın ve fırsat kapılarını aralayın. Farkınız bilginiz olsun .

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!