Close
Mobil Menu Bars

E-Ticaret Eğitimi Neden Önemli?

10 Aralık 2019, 1178 defa okundu.
E-Ticaret Eğitimi Neden Önemli?
e-ticaret, e-ticaret eğitimi, sertifika, satış, para kazanma,

E-ticaret, ticaretin yeni teknolojilere uyarlanmış biçimidir. E-ticaret sayesinde ürünlerinizi çok daha geniş kitlelere ulaştırabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Böylece, işlerinizi büyütebilirsiniz. Nitelikli bir e-ticaret eğitimi, satışlarınızı bu alanda geliştirmenize imkan sağlar.  E-Ticaret veya Elektronik Ticaret, internet üzerinden mal, ürün veya hizmet alımı ve satımı anlamına gelir. E-ticaret, elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinir. Bu hizmetler internet üzerinden online olarak sağlanmaktadır. Para, fon ve veri işlemi de E-ticaret olarak kabul edilir. 

E-Ticaret Eğitimi ile Satışları Yükseltin

e-ticaret, e-ticaret eğitimi, sertifika, satış, para kazanma,

E-ticaret eğitimi, bu alanda gerekli olan yetkinlikleri kazanmanıza olanak sağlayacaktır. Dijital dönüşüm ile birlikte tüketicilerin yaşam şekli ve bir hizmet/ürüne ulaşma şekli değişti. Bu yolculukta artık bilinen her şey bir kenara atılarak zamanla yarışılan ve her ürün/hizmetin dijital dünyadan satın alındığı bir döneme giriş yaptık. Müşterilerin kendi kendine öncülük ettiği, puan ve yorum verdiği buna göre sonraki aday müşterilerin o ürün ve hizmeti alıp almaya giden bir dünyada para kazanma şekilleri artık her ölçekten işletme ve kişiye erişilir oldu. 

Bu program içinde e-ticaret sitelerinin nasıl yönetildiğini/hangi alanlarda neye ihtiyacının olduğunu belirleyerek o konuda uzmanlaşmaya giden yolda yeni bilgi ve beceriler elde edeceksiniz. E-ticaret ile nasıl fark edileceğinizi ve bu yoldaki bütün hikayelerini detaylı bir şekilde öğreneceksiniz. Gerek kariyer yaşamınızda gerek iş hayatınızda katkı sağlayarak fark katacak yeni yetkinlikler sahibi olacaksınız.

Enstitü tarafından sunulan e-ticaret eğitimine; e-ticaret ile para kazanmak isteyenler, mevcut işini ve hizmetini büyütmek isteyenler, pazar yerleri ile çalışmak isteyenler, bir işletmede çalışan kurum iletişim, satın alma, pazarlama, üretici, işletme sahibi, yatırımcı, girişimci vb. her konuda müşteriye ihtiyaç duyan herkes, e-ticaret konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler ve bu alana ilgi duyan herkes e-ticaret eğitiminden faydalanabilir. Eğitim sonundaki sınavdan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

E-Ticaret Türleri Neler?

Ticari işlemler dört şekilde yapılabilir: İşletmeler arası (B2B), Müşteriden Müşteriye (B2C), Müşteriden Müşteriye (C2C), Tüketiciden İşletmeye (C2B)

Türkiye'de yaygın olarak kullanılan E-ticaret sistemleri B2C (Business to Customer) firmadan müşteriye e-ticaret sistemi, diğeri ise B2B (Business to Business) firmadan firmaya e-ticaret sistemidir. İki sistem arasındaki en büyük fark müşteri kitlesidir. B2B e-ticaret işlemleri firmadan, firmaya yaparken, B2C e-ticaret sistemi firmadan müşteriye yapılmaktadır.

e-ticaret, e-ticaret eğitimi, sertifika, satış,

İşletmeden İşletmeye

Bu, işletmeden işletmeye olan e-ticaret işlemleridir. Burada şirketler birbirleriyle iş yapıyor. Son tüketici dahil değildir. Dolayısıyla çevrimiçi işlemler yalnızca üreticileri, toptancıları, perakendecileri vb. içerir.

Tüketiciye Ticaret

Burada şirket mal ya da hizmetlerini doğrudan tüketiciye satacaktır. Tüketici web sitelerine göz atabilir, ürünlere, resimlere bakabilir, yorumları okuyabilir. Sonra siparişlerini verir ve şirket malları doğrudan kendilerine gönderir. Popüler örnekler arasında Amazon gösterilebilir. Online alışveriş mağazaları, B2C’nin bugün oldukça yaygın kullanılan şeklidir. Bu mağazaların stoklarında bulunan ürünlerin üzerine kendi kar marjını ekleyen sanal mağazalar, bu ürünleri kullanıcılara internet üzerinden sunar.

Tüketiciye Tüketiciye

Tüketicilerin birbirleriyle doğrudan temasta oldukları sistemdir. Hiçbir şirket aracı değildir. İnsanların kişisel eşyalarını ve varlıklarını doğrudan ilgili bir tarafa satmalarına yardımcı olur. Genellikle işlem gören mallar otomobil, bisiklet, elektronik gibi şeyleri kapsar. C2C’de tüketiciler üçüncü bir parti aracılığıyla internet üzerinden alım-satım yapabiliyorlar. Üçüncü parti genellikle satılan ürünler üzerinden belli bir komisyon alır. Bu sitelere örnek olarak açık arttırma ya da ikinci el eşya alım-satımı yapılan internet siteleri gösterilebilir.

Tüketiciden Şirkete

Bir tüketici ya da son kullanıcı bir organizasyon için, bir mal veya hizmeti tedarik etme amaçlı kullanılan ticaret türüdür. C2B, bir tüketici ya da son kullanıcı bir organizasyon için, bir mal veya hizmeti tedarik etme amaçlı kullanılan ticaret türüdür. Bu B2C'nin tersidir. Tüketici, şirkete iyi ya da bir miktar hizmet vermektedir. Örneğin, yazılımını bir şirkete satan ve satan bir BT serbest çalışanı. Bu bir C2B işlemi olur. 

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

e-ticaret, e-ticaret eğitimi, sertifika, satış, para kazanma,

E-ticaretin geleneksel ticarete göre avantajları oldukça fazladır. Hem müşteri hem de satıcı açısından çeşitli avantajlara sahiptir. Müşteri ve satıcı açısından e-ticaretin avantajları nelerdir?

Müşteri açısından avantajları 

E-ticaretin avantajlarından biri, başlangıç ​​maliyetinin düşük olmasıdır. Fiziksel perakende satış mağazaları, satış noktalarından birini kiralamak için binlerce ödeme yapmak zorundadır. Ayrıca mağaza tabelaları, mağaza tasarımı, envanter alımı, satış ekipmanı ve daha fazlası gibi çeşitli maliyetler de var. Fiziksel perakende mağazalarının ayrıca her bir yerde çalışacak ve çalıştıracak personele ödeme yapması gerekiyor. Ayrıca mağazada bulunan ürün değerine bağlı olarak güvenlik personeli işe almaları gerekebilir.

Fiyat araştırması için harcanan maliyet ve zamanı en az süreye indirir. E-ticaret hakkında bir başka avantaj da çevrimiçi mağazaların her zaman işletmeye açık olmasıdır. Fiziksel mağazaların çoğu, sabah 10 ile akşam 10 arasında açıktır. Normal saatlerde çalışmayan veya bir şeyler satın almak için bir mağazaya giremeyecek kadar meşgul olan insanları düşünün. Bir e-ticaret mağazası, sürekli çalışma programları düzenleyebilecek veya kişisel alışveriş yapmak için zamanı olmayanları çekmenize olanak tanır. Bir müşterinin gece sipariş vermesi için, tüm siparişlerin işleme alındığından emin olmak için çalışanların gece vardiyası üzerinde çalışmasına gerek yoktur.

Bir güvenlik görevlisini asla işe almayacaksınız! Yapmanız gereken tek şey, sipariş sistemlerinizi otomatikleştirmektir. Böylece müşteriler rahatlarını sağlamak için sipariş verdiklerinde yalnızca bir onay e-postası alırlar. Birden fazla ürün çeşidini kıyaslamasına olanak sağlar. Ürün çeşitliliği daha fazla olduğundan tercih yapma imkanı daha geniştir. Ürünün kullanıcı yorumlarına ulaşılabildiğinden, ürüne olan güveni arttırır ve satın alma sürecini hızlandırır. Müşteri, aynı ürünü daha uygun fiyatlara bulabilir. İndirim ve kampanyalara ulaşım daha kolaydır. Çünkü birden fazla siteden kıyaslama yapabilir. E-ticaret, 7/24 istenildiği zaman alışveriş yapma imkanı sağlar.

Satıcı açısından avantajları ise, satıcı ürünlerini satabileceği her zaman açık olan bir şubeye sahip olur. Ürünleri hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Alışveriş sürecini hızlandırarak, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar. Depolama masrafı olmadığından dolayı satıcı, firmanın birçok ürün çeşidini sunabilir, talebe göre satışını sağlayabilir.

Ürünlerin reklamını daha uygun maliyetlerde yapılması mümkündür.  Böylece daha geniş kitlelere, hedeflenen kitleye ulaşmak daha kolaydır. Yeni müşteri bulmak da oldukça kolaydır. Böylece, firma bilinirliğinin hızlı bir şekilde arttırmasına olanak sağlar. Öte yandan, fiziksel mağazalara göre kurulum maliyetleri çok düşüktür. 

E-ticaret, en çok satanları kolayca gösterebilme gibi avantajlar, ürünleri müşterilere göstermeyi kolaylaştırır. İnsanları belirli ürünleri satın almaya yönlendirmek için fiziksel bir mağaza tasarlayabilirsiniz. Ancak bir müşterinin bir çevrimiçi mağazada en çok satanları bulması daha kolaydır. Müşterinin, tek tıkla dilediği kategorideki ürünlere ulaşması mümkündür.

E-ticaret eğitimi neden önemlidir?

E-ticaret eğitimi, bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için gereklidir. Satışlarını arttırmak isteyenlerin faydalanması gereken bir eğitimdir. E-ticaret hakkında nitelikli bilgileri bu eğitimle öğrenebilirsiniz.

E-ticaret eğitiminden kimler faydalanmalıdır?

E-ticaret eğitiminden, bu alana ilgi duyan herkes faydalanabilir. Öte yandan e-ticaret yapmak isteyenler eğitim alabilir. Satış performansını yükseltmek isteyenler e-ticaret eğitimi almalıdır.

E-ticaret eğitimini nereden alabilirim?

E-ticaret, nitelikli eğitim gerektirir. Enstitü tarafından verilen e-ticaret eğitiminden faydalanabilirsiniz. Üstelik eğitim sonundaki online sınavdan başarılı olmanız durumunda sertifika alabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!