Published on: 13 Mayıs 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 686

e-Spor tam adı ile elektronik spor, aslında sadece bilgisayar oyunları olarak sınıflandırılamaz. Mobil ve playstation gibi platformlarda da etkin bir yeri vardır.  Üstün stratejik hamleler ve inisiyatif kullanmak sizi ön plana çıkaracaktır. İnisiyatif alabilme içgüdüsünün dışa vurumunu net olarak gösteren bir branş diyebiliriz. Şimdi oyun oynayarak para kazanma hayatımıza nasıl dahil oldu, inceleyelim. 

Teknoloji hayatımızın her yerini kaplamış, spora bakışımız da bu yönde değişmiştir. Dünyada hızla büyümekte olan e-Spor anlayışı, League of Legends önderliğinde büyük bir temel atmıştır. Bunu yanında Counter-Strike: Global Offensive ve PlayerUnknown's Battlegrounds gibi oyunlarda bu sektörün büyümesinde büyük bir etken olmuştur. 

Bir spor anlayışından, mesleki iş alanı olma yolunda ilerleyen bu alan bünyesinde çok fazla iş dalı barındırır. e-Spor koçluğu, danışmanlığı ve strateji uzmanlığı bunlardan sadece birkaçıdır. Bu branştaki yaş aralığı 18-30 olarak değişmektedir, bu doğrultuda branşta bir canlılık ve hareketlilik mevcuttur. 

e-Spor ve Türkiye Başarıları

Counter-Strike: Global Offensive milli takımımız büyük bir başarı hikayesinin temelini atmıştır. Dünya çapında düzenlenen bir turnuvadan dünya şampiyonu unvanı ile ayrılmıştır. Şampiyon olan takımımızın beş oyuncusu bulunmaktadır. Her başarının bir ödülü olmalıdır, bu şampiyonların ödülü ise 50,000 dolar ve bu şampiyonluğunun sembolü olan kupayı kaldırmak olmuştur.

Oyun dünyası bünyesinde bu gelişmeler, dünyanın her yerinden her geçen gün daha da artmaktadır. Düzenlenen etkinlikler ve turnuvalar teknoloji devleri için birer açık pazar kıvamındadır. Sponsorları bol ve heyecanı yüksek bu oluşumlar Y kuşağı (öncelikli olmak üzere) ve X kuşağının dikkatini çekmektedir. Büyük spor takımlarının bu sektöre yaklaşımı da çok net olarak bu olguyu desteklemektedir. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş spor kulüpleri burada da heyecan ve rekabeti devam ettirmektedir. Yakın tarihlerde kurulan e-Spor Federasyonu bu oluşumun daha fazla büyüyeceğini ve gündemde daha çok yer alacağını belirten bir açıklama yaparak, sektöre olan güveni arttırmıştır. TESFED olarak yer alan bu federasyonu yakınlarda düzenlenen bir toplantıda 2019 ve 2020 yıllarının e-Spor yılı olacağını vurgulamışlardır. 

Nasıl e-Spor Oyuncusu Olunur?

Bir e-Spor oyuncusu olmak, diğer branşlardan hiçbir farkı olmaksızın aynı kuralları içermektedir. Disiplin, özverili çalışma ve antrenman döngüsünü hayatınızın her anında uygulamanız gerekmektedir. Rakiplerinizin ne kadar iyi olduklarını ölçüp, daha iyi bir fark ortaya koymanız şart. Özellikle zaman yönetimi becerinizin çok yüksek olması gerekir. Bu farklar size, e-Spor kariyerinizde birer basamak olarak geri dönecektir. Basamaklardan bir diğeri ise, duygularınızı ve reflekslerinizi çok daha iyi kontrol etmeniz olacaktır. Unutmayın, hedefleri gerçekleştirmenin yolu içsel motivasyondur, bu işe başlarken son derece sabırlı ve azimli olmalısınız. Gününüzü planlayarak, e-Spor haberlerini takip etmelisiniz. Gelişmeler doğrultusunda kendinizi ve oynayış biçiminizi şekillendirmelisiniz. oyun kariyerinde en ince çizgilerden biri oyun kurallarına uymaktır. Kurallara uymazsanız, oynadığınız ligden kısa veya uzun süreli uzaklaştırma alırsınız. 

Oyuncular Ne Kadar Kazanıyor?

Bu sorunun tam olarak bir cevabı yok. Ne kadar iyi olursanız, o kadar çok kazanç sağlayabilirsiniz. Diğer ülkelere göre Türkiye'de bu rakam biraz daha düşük kalıyor. Oyun oynarak para kazanma geliri yaklaşık olarak ayda 15 bin ile 20 bin arasında değişmektedir. Ülkemizden dışarıya çıktığımızda bu rakamların çok fazla arttığını söyleyebiliriz. Örneğin; Lee "Faker" Sang-Hyeok, League of Legends oyuncusunun 2017 yılında 1 milyon dolardan fazla bir kazanç elde ettiği söyleniyor. 

Yazar: Ahmet Azgın

  • e-spor ,
  • oyun oynayarak para kazanma ,
  • TESFED ,
  • e-spor federasyonu ,
  • Counter-Strike ,
  • Global Offensive ,
  • League of Legends ,
  • PlayerUnknown's Battlegrounds
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı