AnasayfaBlogE-Posta Pazarlama Nedir?
Nedir?

E-Posta Pazarlama Nedir?

13 Kasım 2020
E-Posta Pazarlama Nedir?

Pazarlama dünyası, her dönem ve koşula göre hareket edebilen geniş kullanıma sahip  bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bunu pazarlama türlerine bakarak kolaylıkla anlayabiliyoruz. Tüm pazarlama türleri, ortaya çıktığı dönemin özelliklerine göre şekil alır ve yaratılan ihtiyaçlara yanıt verecek stratejiler üretir. Buradaki ihtiyaç, seslenilecek hedef grubun görmek istediği somut ya da soyut faydadan ortaya çıkmaktadır. Hedef grup ya bir ihtiyaç yaratır ya da hedef gruba yönelik bir ihtiyaç yaratılarak, bunun doğal bir ihtiyaç olduğu vurgulanır. Her hâlükârda her strateji, hedef kitle için uygulanır. Bugün hakkında bahis açacağımız e posta pazarlaması da hedef kitleye kendi pazarlama stratejisiyle yaklaşan bir uygulamaya sahiptir. 

E posta pazarlama, işletmenin ya da markanın ulaşmak istediği hedef kitlesine mail aracılığıyla seslendiği bir pazarlama yaklaşımıdır. Bu pazarlama yaklaşımı, günümüzde hâlâ kullanılmasına rağmen tam olarak işlevlerini yerine getiremediğimiz bir bağlantı yöntemidir. Şöyle ki e posta pazarlama; internet ve dijital pazarlama içinde yer alan bir yöntemdir. Bu yöntem, dijital strateji ve hedef kitle belirlenmeden asla amacına ulaşamaz. Dolayısıyla bu pazarlama türünü etkili kullanmak ve sonuç almak için e- posta pazarlamasını daha yakından tanımak gerekir. 

E- Posta Pazarlama Ne Demek?

E posta pazarlama, (Email Marketing) belli bir hizmet sağlayan işletme ve markaların, müşteri ile potansiyel müşterine e posta ile ulaştıkları bir yöntemdir. E posta gönderme, ne kadar kolay ve zahmetsiz bir işmiş gibi görünse de bunu pazarlama yöntemi olarak kullanmak ise bir hayli stratejik bir iştir. Çünkü, insanların ilgisinin ve dikkatinin kolayca kaybolabildiği bir ileti çağında, bir ileti ağı oluşturmak kolay bir iş sayılmaz. Özellikle işin içine pazarlama girdiğinde, müşteri ile işletmenin kârlı çıkabileceği bir süreç, düşünülmeyi gerektiren bir hareketi gerektirir. E posta pazarlaması da yeni bir işletmenin ya da marka değeri olan bir kurumun, hedeflerine ve hedef kitlesine göre kullanılmalıdır. Peki e posta pazarlamasının kullanım alanları nelerdir ve her durum için e posta kullanılmalı mıdır?

Elbette ki işletmenin kendini hatırlanması adına müşterilerine e posta göndermesi, gayet anlaşılır bir stratejidir. Fakat e posta pazarlaması bu konuya daha geniş bakarak gelişigüzel bir malin fayda sağlamayacağını göstermektedir. Öncelikle marka ya da işletmenin, e postayı neden ve hangi yöntemle göndereceği e posta pazarlamanın, başlangıç noktasını oluşturur. Daha sonra ise mailin biçimi, tasarımı ve kullandığı dil, işte potansiyel müşterinin etkileneceği unsurlar bunlar olacaktır. 

Hedef Kitleye E-posta ile Seslenme Stratejileri

Her pazarlama türünde olduğu gibi e posta pazarlamasının kaynağında da hedef kitle yatar. Hedef kitleyi etkilemek ve sadık bir müşteri hâline getirmek için ise her pazarlama türünün farklı bir yaklaşımı vardır. E posta pazarlamasında önemli olan, e posta içeriğinin okunmasını sağlayacak etkenleri yaratabilmektir. Bilindiği üzere günlük akış içinde çeşitli sebeplerden dolayı e posta adresimizi kontrol etme ihtiyacı duyarız. Bu ihtiyacın farkında olan marka ve işletmelerde bu durumu bir fırsata çevirme peşindedir. Buna yönelik de e posta pazarlaması, bir nevi abone sayısına göre, kendi kitlesine mail hizmeti sağlamaktadır. Özellikle yüksek sayıda aboneye sahip web sitelerin; bu hizmeti kullanmaları, bir nevi siteyi ve işletmeyi de tanıtmaya yöneliktir. Peki, etkili ve güven verici bir mail nasıl hazırlanır ve yazılır?

  • Her ne kadar kişiye özel gibi görünse de ad ile kişileştirilmiş mailler, bazen güven vermeyebilir. Müşterinin adını kullanarak maili  etkili kılmak, zahmetli ve düşünülmüş bir strateji değildir. Bunun yerine, kişinin kullanıcı deneyimlerine, satın alma alışkanlıklarına ve beğenebileceği modellere yönelik kişileştirme yapmak, daha doğru ve özel bir stratejisidir. 

  • Uzun ve konuya açıklık getirmeyen mailler, pek tabii çöp kutusuna atılacaktır. E posta pazarlamasında, mesajın açıklığı her şeydir. İdeal olarak bir e mail mesajının, ne çok kısa ne de çok uzun cümlelerden oluşmaması gerekiyor. Markanın ya da sitenin, bu noktada 70 karakter üstünde bir açık metin hazırlaması, alıcının dikkatini çekebilir. Bununla birlikte kısa ama öz dediğimiz metinlerin de alıcıların dikkatini çekebildiğini biliyoruz. Bunun için de markanın, metne ilgi çekici ifadeler eklemesi ve bir tıklama butonu oluşturması gerekir. 

  • Her ne  kadar her işletme ve marka kâr ve satış odaklı olsa da bunun doğrudan müşteriye yansıtmak doğru değildir. Gönderilen mailin de satışa yönelik ifadelerden uzak kalması doğru olacaktır. Örneğin; al, tıkla, hemen öğren gibi direktifler, müşterinin zaten aşina olduğu ve olumsuz gördüğü ifadelerdir. 

  • Mailin tıklanması ya da içeriğin okunması için görsel açıdan da metni ilgi çekici kılmalısınız. Özellikle kullanıcı odaklı bir marka ya da sitenin, görsel ve kullandığı dil ile öne çıkması gerekiyor. Kullanıcıya "sen" hitabı ile birlikte, ilgili konuya ait etkileyici görsel ve tasarım renkleri de alıcının dikkatini çekecektir. 

  • Kişileştirilmiş e mailler haricinde, gruplara bölünmüş mailler de uygulanabilir bir stratejidir. Buna göre, kullanıcıları, sitedeki arama geçmişleri , demografik yerine ve  kullanıcı deneyimlerine göre kolayca ayırabilir ve bunlara yönelik bir metin hazırlayabilirsiniz. 

  • Her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da mobil uyumlu içerikler hız kazanmaya başlamaktadır. E posta pazarlamasında da mobil uyumlu metin ve mesajlar hazırlanmalıdır.

Günümüzde En Çok Kullanılan Pazarlama Türleri

E posta pazarlaması, en maliyetsiz pazarlama yöntemlerinden biridir. Ayrıca bu pazarlama yöntemi, diğer pazarlama yöntemleri ile beraber kullanıldığında, daha olumlu sonuçları da beraberinde getiriyor. Örneğin; bir marka değerine sahip işletme ve kurumların, yalnızca e posta pazarlaması ile hedeflerine ulaştığı düşünülemez. E postanın başarısı, hedefe yönelik düşünülen stratejilere bağlıdır. Buna yönelik de birden fazla pazarlama türü kullanılabilir. Bunlardan bazıları; dijital pazarlama, içerik pazarlaması, nöropazarlama ve kişiselleştirilmiş pazarlamadır. Bu pazarlama türleri; hedef kitleyi tespit ve analiz eder, buna yönelik içerik ve mesajlar hazırlar. Kısacası bu pazarlama türleri, e posta pazarlaması için bir geri bildirim sağlar. Pazarlamanın doğasında da iletişim ve hedef kitle olduğundan, her pazarlama türünün birbiri ile etkileşim içinde olması, olumlu neticeleri de getirecektir. 

dijital pazarlama e-posta pazarlama hedef kitle marka değeri pazarlama türleri
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

18 Şubat 2020
İş Aramak E-posta Kampanyası Hazırlamak Gibidir
İş Arama Teknikleri

İş Aramak E-posta Kampanyası Hazırlamak Gibidir

13 Temmuz 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305