AnasayfaBlogE-Mail Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama

E-Mail Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

28 Aralık 2020
E-Mail Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

İş dünyasında aktif kullanılan ve bir iletişim türü olarak belirlenen E-mail, Ray Tomlison tarafından icat edilmiştir. E-posta sistemi ilk başlarda ABD Savunma Bakanlığı’nca Arpanet üzerinden kullanılmaktaydı. Ray Tomlison ilk e-postayı 1971 yılında göndermiştir. “QWERTYUIOP” ilk e-posta içeriğidir ve denenme amaçlı gönderilmiştir. Ayrıca Ray Tomlison @ işaretinin mucidi olarak da tanınmaktadır.

İş hayatında daha fazla öneme sahip olan e-postalar, uzaktan işlerinde yürütüldüğü yöntemlerden biridir. Markalar ve müşteriler arasında ya da ikili iletişimler açısından e-postalar kolay ulaşa bilirlik ve rahat kullanım açısından en çok tercih edilen sosyal medya araçları arasında yer almaktadır.

E-Mail Marketing Nedir?

E-mail marketing diğer bilinen adıyla e-posta pazarlaması ürün ya da hizmetlerinizi hedef kitlenizdeki kullanıcılara tanıtmanızı yarayan pazarlama kanallarından biridir. Aynı zamanda içerik pazarlamasında da kullanılan en etkili pazarlama stratejilerindendir. Doğru kullanıldığında etkili dönüşümleri sizi de şaşırtacaktır. Yüksek dönüşüm oranına sahip olan E-mail marketing hedef kitleye ulaşmanın en kolay yöntemleri arasındadır.

Günümüzdeki Google verilerine göre insanların %91’i her gün en az bir defa e-postasını kontrol etmektedir. Hedef kitlenizi doğru belirlediğinizde gönderdiğiniz e-postalar doğru kişilere ulaştığında size dönüşüm oranları da oldukça yüksek olacaktır.

E-mail marketing kampanya veya duyuru gibi içeriklerinizin mail yolu ile kullanıcılara gönderilmesini sağlayan bir araçtır. Eskiden beri kullanılan ve halen kullanılmaya devam eden bu yöntem web sitenize abone ya da üye olan ziyaretçilerinizden oluşmaktadır.

E-mail marketing yolu ile kullanıcılarınıza teşvik edici mesaj, içerik ya da reklamlar gönderebilirsiniz. Müşterilerinize, abonelerinize ve iş ortaklarınıza mail yolu ile gerekli tanıtımlar ve reklamlar yapılmaktadır. Kullanıcılarınızı ürününüzü, eğitiminizi veya hizmetinizi almaya teşvik eden içeriklerden ziyade bu konularda onları da bilgilendirmiş olursunuz.

E-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-mail marketing’in nasıl yapıldığına dair yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

 • İlk olarak toplu maili neden göndermek istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. 

 • Bülteninizi hazırlamanız ve içeriğe neler eklemeniz gerektiğini araştırmalısınız. Hizmet ya da ürün satışı yapıyorsanız hedef kitlenize satın almayı teşvik edici içerikler oluşturabilirsiniz. Profesyonel olarak farklı firmaların maillerini inceleyebilirsiniz.

 • Doğru bir şekilde hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Hedef kitleniz ve müşterileriniz kimler olacaksa o kişilerin e-mail adreslerine mesajlarınızı gönderebilirsiniz. Eğer kitleniz dışına çıkarsanız ve hedef kitlenizi doğru bir biçimde belirleyemezseniz olumsuz yorumlara ya da tepkilere maruz kalabilirsiniz.

 • E-mail marketing içeriklerinde konu başlıkları oldukça büyük bir öneme sahiptir. Doğru konu başlığı seçimlerinize dikkat etmeniz gerekir. Başlık içerikleri kısa olmalıdır. Bülteninizin ve mesajınızın içeriği hakkında gerçek bilgilendirilmeler yapılmalıdır. Spama düşmemesi için abartılı içeriklerden kaçınılmalıdır. İçeriğin tamamında büyük harf kullanılmamalıdır. Satın almalısın, satın alın, kaçırmayın, bu fırsat kaçmaz gibi ifadelere kesinlikle yer verilmemelidir. Konu başlığınızda yanıltıcı bir ifade kullanılmamalıdır.

 • Bülteninizde yer alan içerik ile tıklandığında ulaşılan içerik birebir, benzer olmalıdır. İçerik ile link içeriği uyumlu olmak zorundadır. Bu uyuma landing page denilmektedir. Linkteki sayfaya ulaşan kullanıcı bahsettiğiniz hizmet ya da ürünü incelemeye devam edecektir. Alakasız bir sayfaya link verirseniz kullanıcılarınız bundan rahatsızlık duyabilirler, sitenize bir daha dönüş yapmazlar. Bundan dolayı landing page sayfanızı bültene özel olarak hazırlamanız gerekmektedir.

 • Bu adımların hepsini öncelik olarak testlerden geçirmeniz gerekmektedir. Emeklerinizin dikkatsizlikten dolayı gitmesini elbette ki istemezseniz. Her şey kuralına uygun ve doğru bir biçimde ifade edilmelidir.

Gönderilerinizin kesinlikle profesyonel bir alt yapı ile yapılması gerekmektedir. Eğer yapılmazsa mailinizin spama düşme olasılığı da bir o kadar artacaktır. Kara listelere girerek, firmanızı zedeleyebilirsiniz. Sendmail ile bu işlemlerinizi hızlandırarak doğru hedef kitlenizi belirleyip, güvenle ve hızlı bir şekilde e-mail marketing’i kullanabilirsiniz.

E-Mail Marketing Stratejileri Nelerdir?

E-mail marketing’in stratejileri oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğru belirlemelerle ve düzgün içeriklerle kullanıcılarınız ve firmanız mutlu olabilecektir. E-mail Marketing stratejileri şöyledir:

 • Oldukça kısa sürelerde geri bildirimlere kavuşmanıza imkân tanımaktadır.

 • Diğer araçların reklam bütçelerine oranla daha düşük bütçelere hakimdir.

 • Hedef kitleniz asıl kullanıcılarınız yani kemik kitleniz olduğundan dolayı planlanan geri dönüşüm oranlarına ulaşmanızı sağlamaktadır.

 • Geleceğe dair planlarınıza ve istatistikler oluşturmanıza yön vermektedir.

 • Hizmet ve ürün satışı yapıyorsanız potansiyel kullanıcı ya da müşterilerinize direkt olarak erişebilmenizi sağlamaktadır.

 • Doğa dostu bir girişim olduğundan dolayı firmanızın ve markanızın imajını kesinlikle zedelememektedir.

 • E-mail marketing satış pazarlamasında sizin ve kullanıcılarınızın kanuni yönden sorumlulukları bulunmaktadır. Bu işlemlere başlamadan önce hukuksal tedbirleri almanızda fayda olacaktır.

E-Mail Marketing Önemli Olmasının Nedenleri Nelerdir?

E-mail marketing hedef kitlenize kolayca ulaşmanızı sağlayan ve kullanımı oldukça basit olan dijital pazarlama kanalıdır. Mevcutta bulunan ve potansiyel müşterinizle etkileşime girmenizi sağlayan çift taraflı iletişim ağıdır. Müşterilerinizin işletmenize, markanıza ya da firmanıza olan bağlılıklarını artırmak için e-bülten, doğum günü mesajı ya da indirim kuponlarını göndermenizi sağlamaktadır. E-mail marketing her ne kadar en eski pazarlama yöntemlerinden biri olsa da günümüzde halen etkililiğini sürdürmektedir. Ayrıca düşük maliyetinden dolayı KOBİ’lerinde vazgeçilmez pazarlama stratejileri arasındadır.

E-Mail Marketing Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

E-mail marketing avantajları şu şekildedir:

 • E-mail listenizdeki kişiler sizin tarafınızdan mail almayı kabul eden kişilerden oluşmaktadır. Bu izin verilen yaklaşım ile işletmenize ve firmanıza abone kazandırmak planlanmaktadır.

 • E-mail kampanyası için farklı farklı tasarım seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunlar; resimler, grafikler, videolar, metinler vb. içeriklerdir.

 • E-mail marketing ile özelleştirilmiş mesajlar vererek hedef kitlelerinize ulaşmanıza olanak sağlamaktadır.

 • Kullanıcılarınız sizin e-mail içeriğini paylaşmaları ve farklı kullanıcılara iletmeleri daha kolaydır. E-mail marketing ağızdan ağıza pazarlama yöntemi için iyi bir seçenek olmaktadır.

 • Hazırladığınız maillerde harekete geçirici mesaj butonları ve bağlantıları kullanabilirsiniz. Bunun sayesinde web sitenizden, kullanıcılarınızın hizmet ve ürün almaları kolaylaşmaktadır.

 • E-mail kampanyalarınızın başarılarını her zaman ölçümleyebilirsiniz.

 • E-maillerinizi göndermeden önce A/B testlerini uygulama olanağını da sahipsiniz. Mail içeriklerinizin bu testler ile kontrolleri sağlanabilmektedir.

 • Maliyet açısından düşük bütçelere sahiptir. Bundan dolayı doğru hedef kitleye doğru yerde ve doğru zamanda ulaşmanızı mümkün kılmaktadır.

İlgili yazı: A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

E-mail marketing’in dezavantajları ise şöyledir

 • Gönderdiğiniz e-mailler abonelerinizin spam kutularına düşebilmektedir. Bunun nedenleri arasında; İSS (İnternet Servis Sağlayıcısı), doğru kişileri hedeflememiş olmanız, tıklama oranınız ya da gizlilik ve koruma kurallarına uymamanız olabilmektedir.

 • Mailleriniz İSS ve e-mail yazılımları tarafından engellenebilmektedir. Bundan dolayı oluşturduğunuz içeriklerinizde konu başlıklarınızın spam kelimeleri içermemesi gerekmektedir.

 • E-mail kampanyanızın işlevine ve tasarımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Mailleriniz tablette, cep telefonunda ve bilgisayarda desteklenecek şekilde olması gerekir.

 • Büyük boyutlu içerikler indirme zorluğu çıkarabilmektedir.

sosyal medya e-mail marketing e-posta pazarlaması pazarlama A/B testi e-mail marketing nedir e-mail marketing nasıl yapılır
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlama Taktikleri Nelerdir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Taktikleri Nelerdir?

26 Ekim 2021
Kobi'ler Dijitalleşiyor
Dijital Pazarlama

Kobi'ler Dijitalleşiyor

18 Mart 2019
Network Marketing Nasıl Çalışır?
Satış - Pazarlama

Network Marketing Nasıl Çalışır?

25 Haziran 2020
Doğrudan Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Doğrudan Pazarlama Nedir?

27 Ekim 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349