Close
Mobil Menu Bars

Düğün Fotoğrafçılığı Nedir?

22 Mart 2020, 645 defa okundu.
Düğün Fotoğrafçılığı Nedir?
düğün fotoğrafçılığı, belgesel düğün fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı önerileri, düğün fotoğrafçısı özellikleri, düğün fotoğrafçısı

Düğün fotoğrafçılığı, bir çiftin hayatının sonuna kadar saklamak isteyecekleri özel ve mutlu anılarla dolu olan düğün gününün ve diğer aktivitelerin öncesiyle beraber fotoğraflanması işidir. Düğünden önceki pozlu fotoğraflar, nikah töreni, düğün süreci ve yapılan hazırlıklar bu türün kapsamındadır. Böylesine özel anların fotoğraf çekimini yapmak, beraberinde büyük bir sorumluluğu da getirmektedir. Bu nedenle fotoğrafçının işiyle ilgili bilgi ve tecrübe sahibi, profesyonel kişiler olması gerekir. Kötü şekilde çekilen düğün fotoğrafları evlenen çiftin büyük hayal kırıklığı yaşamasına neden olabilir. Profesyonel çekimler için ileri seviye fotoğrafçılık eğitimi ile farklı tekniklere daha iyi hakim olabilmeniz mümkün.

Düğün fotoğrafçılığı eskiden teknik ekipmanların taşınmasının da zorluğu nedeniyle sadece stüdyo ortamında gerçekleştirilmekteydi. Bu nedenle ayrı bir tür olarak değerlendirilmek yerine stüdyo fotoğrafçılığı için bir alt tür olarak kabul edilmekteydi. Teknolojik gelişmelerin fotoğrafçılık ekipmanlarını kolay taşınabilir ve kullanılabilir olacak şekilde dönüştürmesi ile farklı yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede açık alanlarda yaratıcılığa daha müsait bir fotoğrafçılık türü gelişmiştir.

düğün fotoğrafçılığı, belgesel düğün fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı önerileri, düğün fotoğrafçısı özellikleri, düğün fotoğrafçısı

Fotoğraf çekimine başlanmadan önce gelin ve damat ile görüşülerek planlama yapılmaktadır. Kurgu fotoğraflar için kullanılacak mekanlar ve zamanlama bu sırada belirlenir. Çiftin özel olarak istedikleri mekanlar varsa değerlendirilmesi yapılır. Daha sonra hazırlanan plana göre çekimler yapılır. Fotoğraf çekim süreçleri, stüdyo ve düğün salonu dışına çıkmaya başladıktan sonra belgesel düğün fotoğrafçılığı denilen yeni bir türe dönüşmüştür. Bu tür, özellikle son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Konuyu daha iyi anlamak için detaylara bakalım.

Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı

Düğün fotoğrafçılığı düğün günü yapılan töreni ve eğlenceyi, daha öncesindeki hazırlıkları ve kurgulanan pozlarda fotoğrafların çekilmesidir. Tüm bunlar geçmişten beri her çiftin düğün günleri için tercih ettikleri planlamadır. Ancak son yıllarda bu tarzı biraz farklılaştırarak ve geliştirerek belgesel tarzda yaklaşım sergilenmektedir. Bence düğün sürecinin fotoğraflanmasında bir fark yaratmak isteyen kişiler için bu alanda çalışmak daha doğru olacaktır.

düğün fotoğrafçılığı, belgesel düğün fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı önerileri, düğün fotoğrafçısı özellikleri, düğün fotoğrafçısı

Belgesel düğün fotoğrafçılığı, çiftin düğün öncesinde ve sırasında yaşadıkları anların tüm gerçekliğiyle ölümsüzleştirilmesini amaçlar. Anlık olarak yaşanan bir mutluluk, duygusal anlar ve aileler ile olan paylaşımlar gibi özel pek çok an fotoğrafçı tarafından belgelenir. En sonunda ortaya bir düğün hikayesi çıkarılmış olur. Bu hikâye, sürecin içindeki gerçek duyguları yansıtması itibariyle oldukça kıymetlidir.

Bu gerçekliğin kurgu olarak çekilen pozlardan daha kıymetli olduğunu düşünmeye başlayan çiftler, belgesel fotoğraf çekim tarzını daha çok tercih etmeye başlamışlardır. Tabi ki isteyen çiftler hatıra amaçlı poz fotoğraflar çektirdikten sonra belgesel düğün fotoğrafı çekimini de tercih edebilirler.

Klasik düğün fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık türleri içinde oldukça zor bir alandır. Belgesel tarzda düğün fotoğrafı çekimi ise düğün gününün tamamını evlenen çift ile birlikte geçirmeyi gerektirmektedir. Bilindiği gibi evlenme süreci oldukça stresli olabilmektedir. Fotoğrafçının hem mesleğini yaparken hem de çift ile diyaloğunu iyi bir şekilde kurabilmesi işini kolaylaştıracaktır. Bunun sağlanabilmesi için düğün fotoğrafçısının sahip olması gereken özellikler bulunmaktadır.

Düğün Fotoğrafçısının Özellikleri Nelerdir?

düğün fotoğrafçılığı, belgesel düğün fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı önerileri, düğün fotoğrafçısı özellikleri, düğün fotoğrafçısı

 • Düğün fotoğrafçısı yeni evlenecek olan çiftin yaşadığı süreci iyi anlayabilmelidir. Onlara yardımcı olabilmeli, isteklere çözüm getirebilmelidir.
 • Müşterisi olan çiftlerin kendisinin yanında rahat olabilecekleri şartları sağlamalıdır.
 • Düğün fotoğrafçısı çiftin sadece dış görünüşünü değil hissettikleri duyguları da fotoğraflarında yansıtabilmelidir.
 • Fotoğrafçının ekipmanları çok önemlidir. Bunun için sürekli olarak yenilikleri takip etmeli ve ekipmanlarını güncellemelidir.
 • Sahip olduğu ekipmanları efektif bir şekilde kullanabilmelidir. Kullandığı ekipmanların yanında yedek ekipmanlara da sahip olması önemlidir.
 • Dış çekimlerde fotoğrafları etkileyebilecek olan çevre şartlarını ve ayrıntıları iyi tespit edebilmeli, doğal ışığı doğru şekilde kullanabilmelidir.
 • Düğün fotoğraflarının çekileceği mekanları önceden keşfetmeli, o günkü hava şartlarını göz önünde bulundurmalıdır.
 • İyi bir bakış açısına ve yaratıcılığa sahip olmalı ve bunları etkili şekilde kullanmalıdır. Aynı zamanda iyi bir gözlemci olmalıdır.
 • İletişim becerilerinin gelişmiş olması çok önemlidir. Gergin ve stresli olabilen düğün gününde çifti rahat hissettirebilecek konuşmaya ve espri yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Evlenecek olan çift ile empati kurabilmeli ve duygu paylaşımı gerçekleştirebilmelidir.
 • Fotoğrafların düzenlenmesi aşamasında iyi derecede Photoshop bilgisine sahip olmalıdır. Bunun için Photoshop Eğitimi alınabilir.

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Öneriler

Düğün fotoğrafçılığı herkes tarafından ya da her fotoğrafçı tarafından yapılabilecek olan bir iş değildir. Düğün fotoğrafçısı diğerlerinden ayrılan yukarıda belirttiğimiz özelliklere sahip olmalıdır. İyi bir bakış açısına sahip olmak ve fotoğrafçılık bilgisi açısından donanımlı olmak tüm fotoğrafçılık türlerinde profesyonel fotoğraf çekimi için gereken özelliklerdir. Ancak, yeni evlenen ve bu sürecin heyecanı içinde olan bir çift ile doğru iletişimi kurabilmek, kişisel özellikleri doğuran yeterli tecrübeye sahip olmadan başarılması zor olan bir şeydir.

düğün fotoğrafçılığı, belgesel düğün fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı önerileri, düğün fotoğrafçısı özellikleri, düğün fotoğrafçısı

Düğün fotoğrafçısının her zaman yeterli sayıda ve kalitede ekipmana sahip olması gerekmektedir. Önce bir makine alarak işe başlarım, para kazandıkça diğer ekipmanları alırım gibi bir mantık düğün fotoğrafçılığı için yanlıştır. Bu alanda önce yeterli ekipmana sahip olup daha sonra düğün fotoğrafçısı olmak gerekir. Çünkü kalitesiz yapılan işler sonucunda başarılı olmak ve ilerlemek mümkün olmamaktadır. Diğer bir yandan da insanların çok önem verdikleri bir günü kötü geçirmelerine neden olabilmektedir.

Düğün fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gereken önerilere bakalım.

Fotoğraf Çekimlerini RAW Formatında Yapın: RAW formatı fotoğrafların daha sonraki düzenleme aşamasında daha fazla detayın görülebilmesini ve düzeltilebilmesini sağlamaktadır. Bu formattaki fotoğraflar üzerinde düzenleme yapmak daha kolaydır. Düğün fotoğrafları için düzenleme çok önemli olduğundan fotoğraf çekimlerinde bu formatta çekimlerin yapılması kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca fotoğrafların RAW formatından JPEG formatına dönüştürülmesi mümkündür.

Ekipmanları ve Aksesuarları Yanınızda Bulundurun: Düğün fotoğrafçılığı farklı koşullarda çekimler gerçekleştirilmesini gerektirebildiği için sahip olunan çeşitli ekipmanların sürekli olarak yanınızda bulunması önemlidir. Tüm ekipmanları taşımak kolay olmayacağından bunlar arabada bulundurulabilir. Bir dizüstü bilgisayara sahip olarak fotoğrafların detaylıca incelenmesi sağlanabilir. Ayrıca yapılacak olan çekim için gerekli ekipmanların önceden planlanması ve hazırlıklı olunması gerekir.

Anı Yakalamaya Dikkat Edin: Düğün fotoğrafları en özel ve değerli anlardan oluşmalıdır. Bir düğün fotoğrafçısı tüm düğün sürecinin farkında olmalı ve özel anları kaçırmamalıdır. Çünkü, çift için fotoğraflardaki etkileyiciliği, baktıkları fotoğraftaki anın yarattığı duygular sağlayacaktır. Düğün fotoğrafçısının daha önce bu süreci yaşamış kişiler olması, sürece hakimiyet ve yaşanan duyguları anlayabilmesi açısından avantaj sağlamaktadır.

düğün fotoğrafçılığı, belgesel düğün fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı önerileri, düğün fotoğrafçısı özellikleri, düğün fotoğrafçısı

Fotoğraf Makinesi Ayarlarını Kontrol Edin: Çekilen fotoğrafların arasında fotoğraf makinesinin ayarlarını hızlıca kontrol etmek faydalı olacaktır. Özellikle düğün fotoğraflarında farklı mekanlarda ve ışık koşullarında çekimler yapıldığından ayarlamaların doğru şekilde yapıldığından emin olunmalıdır. Örneğin, fotoğraf makinesinin tripod üzerinden ele alındığı anlarda enstantane değerinin düşüklüğü nedeniyle netlik sorunları yaşanabilir. Ya da yeterli ışık bulunmayan bir ortamda bir de diyafram değeri yüksek kalırsa fotoğraflar karanlık çıkabilir. Bunların önüne geçmek için şartlara göre fotoğraf makinesinin ayarlarını değiştirmek önemlidir. Fotoğrafçılık için önemli olan bu ayarları fotoğrafçılık eğitimi sayesinde öğrenebilirsiniz. 

Yeni Kareler Denemekten Çekinmeyin: Düğün fotoğrafçılığı için klasik olarak kabul edilen pozların çekimi bittikten sonra eğer imkân ve zaman varsa yaratıcılığınızı kullanmaktan çekinmeyin. Farklı ekipmanlar kullanarak farklı pozlar ile yepyeni kompozisyonlar oluşturabilirsiniz. Böylece daha önce fazla görülmeyen bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz. Siyah beyaz fotoğraflar çekmeyi, farklı konumlandırmalar yapmayı ve değişik açılar kullanmayı deneyebilirsiniz. Yaratıcı ve yenilikçi fotoğraflar ortaya çıkarıldığında bu alanda başarılı olmak daha kolay olabilir.

Düğün fotoğrafçılığı nedir?

Bu fotoğrafçılık türü, evlenecek olan çiftlerin düğün gününün profesyonel fotoğrafçılar tarafından fotoğraflanmasıdır. Düğün günü, öncesindeki hazırlıklar ve diğer aktiviteler bu türün kapsamındadır. Hem stüdyo hem de dış mekanlarda çekimler yapılmaktadır.

Düğün fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar nelerdir?

Düğün fotoğraf çekimleri için de diğer fotoğrafçılık türlerinde kullanılan ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu türde fotoğraf makinesi için lens çeşitliliğini sağlamak faydalı olacaktır. Onun dışında gerekenler; tepe flaşı, tripod, reflektör, hafıza kartı, yedek bataryalar gibi ekipmanlardır.

Düğün fotoğrafçılığı yapmak istiyorum diyenler ne yapmalı?

Öncelikle yukarıda listelediğimiz özellikleri kontrol etmelisiniz. Daha sonra yeterli kalitede ve sayıda ekipmana sahip olup olamayacağınızı değerlendirmelisiniz. En önemlisi de iyi ve kaliteli bir fotoğrafçılık eğitimi alarak kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!