AnasayfaBlogDoğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) Bölümü
Bölümler

Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) Bölümü

11 Ekim 2020
Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) Bölümü

Doğu medeniyetleri sahip oldukları dil, kültür, edebiyat ve tarih ile oldukça köklü bir yapıya sahiptir. Doğu medeniyetleri geçmişten günümüze sahip oldukları uygarlık bileşenleri ile toplumları etkilemektedirler. Doğu medeniyetleri arasında da en köklü ve kadim bir yapıya sahip olan kuşkusuz Çin medeniyetidir. Çin medeniyeti, dünyanın en eski ve kadim medeniyetlerinden biri olarak kabul edilir. Tarihsel olarak incelendiğinde Çin medeniyeti, toplumları etkilemiş ve hala etkilemeye devam etmektedir. Çin medeniyeti, binlerce yıllık tarihe dayanan, kâğıdı ve barutu bulan bir medeniyettir. Tarihsel olarak çok savaşlar yapmış ve bu savaşlar sonucunda gerilemiş, ilerlemiş, bölünmüş ve tekrar birleşmiş kuvvetli bir medeniyettir.

Çin medeniyeti günümüzde her ne kadar ucuz iş gücü ve sahte ürün imalatçısı olarak tanınsa da ardındaki bu köklü ve kadim yapıyı unutmamak gerekir. Çin medeniyeti, Çince konuşmaktadır. Çince, dünyada en çok konuşulan diller arasında yer alır. Kimi kaynaklarda dünyada en çok konuşulan dil olarak görülürken kimi kaynaklarda ise en fazla konuşulan ikinci dil olarak bilinir. Çince, dünyada yer alan her 5 kişiden birinin ana dilidir. Bu dilin bu kadar fazla konuşulmasının nedeni Çin’in demografik olarak çok fazla nüfusa sahip olmasıdır. Ticaret alanındaki gelişmelerde bu dilin konuşulmasının nedenleri arasında yer alır.

Çince, neredeyse hepsi ayrı birer dil olarak kabul edilen farklı dilciklerden oluşmaktadır. Çincenin bir dil ailesi olduğunu kabul edenler de bulunmaktadır. Bunlar arasında Mandarin en çok konuşulanıdır. Yaklaşık 850.000.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Ardından Wu ve Kantonca kullanılmaktadır. Çince, Birleşmiş Milletlerin resmi dilleri arasındadır. Çince, Doğu medeniyetleri üzerinde birçok etki bırakmış bir dildir. Çince etki olarak Korece, Japonca ve Vietnamca dillerini etkilemiştir. Çince, her kelime için farklı bir karakteri olan dildir. Lisans eğitimi almış bir Çinli, 5.000 ile 7.000 arasında karakter bilmektedir.

Geçmişten günümüze Çin medeniyeti izler bırakmaktadır. Ekonomi, savunma sanayi, dış ticaret, nüfus vb. çok güçlü ve gelişmiş bir ülke olması bu ülkeyi yakından tanımamızı zorunlu kılmaktadır. Bu yüzden üniversitelerde Çin dili ve edebiyatı disiplini kurulmuştur. Çin dili ve edebiyatı, Çin dilinin alfabesi, tarihi, edebiyatı ve kültürünü öğrenmek için kurulmuş bir disiplindir. Çin dili ve edebiyatı disiplininin akademik boyutu olan Çin dili ve edebiyatı bölümü hakkında bilgi sahibi olarak hep beraber yazıya devam edelim.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Çin dili ve edebiyatı bölümü, dünyada en çok konuşulan dili öğreten bir bölümdür. Çin dili ve edebiyatı bölümü, Çin edebiyatı, tarihi ve kültürünü öğreterek öğrencilerine uzman unvanı kazandıran bir bölümdür. Klasik dönemden itibaren bu dilde yazılmış olan materyalleri inceleyerek Doğu medeniyetleri üzerinde araştırma ve inceleme yapacak nitelikli kişilerin yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Çin dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerine temel dil becerileri kazandırır ve basın dili hakkında da öğrencilerine kazanım sağlar.

Çin dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerine Çin medeniyeti kültürü alanında dersler vererek kamu ve özel sektörün ihtiyaçlarına uygun uzman yetiştirir. Çin dili ve edebiyatı bölümü, Çinceyi yazılı ve sözlü olarak doğru ve akıcı kullanabilme becerileri kazandıran bir bölümdür. Bunların yanında bu bölüm, öğrencilerine akademik düşünce ve analiz yeteneği kazandırmaktadır. Çin dili ve edebiyatı bölümü, Çin’in tarihi, kültürü ve felsefesine yönelik dersler vermektedir. Öğrencilerinin sadece dil becerileri kazanmasını hedefleyen bir bölüm değildir. Dil becerilerini kazandırmanın yanında belirtilen konularda da öğrencilerine kazanım sağlar.

Çin dili ve edebiyatı bölümü, son zamanlarda açılan yüksek lisans programı ile akademik anlamda güçlü öğrenciler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Bölüm, dilbilim kuramlarına, klasik ve çağdaş edebiyat alanlarında derinlemesine incelemeler yapmaktadır. Öğrencilerinin Çinceyi uzmanlık seviyesinde öğrenmesini sağlayan bir bölümdür. Bölümü tanıdıktan sonra Çin dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Çin dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları kamu ve özel sektörü kapsamaktadır. Çin dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, büyükelçilikler ve konsolosluklarda çalışmak yer alır. Çin dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında devlet arşivleri, kütüphaneler ve araştırma merkezlerinde çalışmak yer alır. Türk Hava Yolları ve Ticaret Odaları vb. yerlerde çalışmak da Çin dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında yer alır.

Dış ticaret şirketlerinde çalışmak ve turist rehberliği yapmak da bu bölümün çalışma alanları arasındadır. Çin dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında tercümanlık ofislerinde çalışmak yer alır. Şirketler vb. yerlerde çevirmen olarak çalışabilirler. Çince öğretmenliği de yapabilirler. Ülkemizde bu dile artan ilgi yüzünden yabancı dil merkezleri bu alanda öğretmenlik yapacak kişiler aramaktadır. Son olarak Çin dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında medya kuruluşları ve yayınevlerinde çalışmak yer alır. Mezunların nerelerde çalışacaklarını öğrendikten sonra Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunları “lisans diploma derecesi alarak veya filolog unvanı” ile mezun olurlar. Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunları, bu dilde yazılan edebiyat eserleri ve metinler üzerine tercümeler ve incelemeler yaparlar. Yazılı ve sözlü olarak doğru bir şekilde konuşmayı öğretirler. Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunları, akademik düşünce ve analiz yetenekleri sayesinde bölümüyle ilgili bilimsel makale yayınlarlar. Ulusal veya uluslararası çalışmalara katılarak kendilerini geliştirirler.

Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunları, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerektirdiği ölçüde iletişim ve çeviri ihtiyaçlarını giderirler. Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunları, Çin’in saygın üniversitelerine ve yaz kurslarına giderek kendilerini geliştirirler. Çin’in sahip olduğu gelişmiş pazarla ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan kuruluşlarda iletişim uzmanı olarak rol oynarlar. Son olarak Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunları, farklı bir kültürle yaşanabilecek sorunlarla karşılaşmamak için danışmanlık faaliyetleri sürdürürler. Mezunların ne iş yaptığı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Çin Dili Grameri

 • Fonetik

 • Çin Klasik Eserleri

 • Çin Kültürüne Giriş

 • Antik Dönem Çin Tarihi

 • Okuma Anlama

 • Dinleme Anlama

 • Yazılı Anlatım

 • Çin Mitolojileri

 • Bilimsel Araştırma Yöntemleri

 • Modern Çin Tarihi

 • Çin Masalları

 • Çeviri

 • Çin Edebiyatı

 • Seçme Metinler

 • Çin Toplumu ve Kültürü

 • Kültür ve Düşünce Metinleri Çevirisi

 • Özel Alan Çevirileri

 • Bitirme Tezi

Yukarıda verilen dersler genel olarak belirtilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de bölümün taban puanları ve sıralaması hakkında bilgi sahibi olalım.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları ve Sıralaması

Bu bölümü okumak isteyen kişiler ilk önce YKS (TYT-AYT) sınavına girmek durumundalar. Bu bölüm “dil” alanından öğrenci almaktadır. Bu bölüm KKTC dahil toplam 3 üniversitede bulunmaktadır. Sizlere hazırlamış olduğum liste en güncel verilere sahiptir.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
İstanbul ÜniversitesiÇin Dili ve Edebiyatı416,9801910821
Erciyes ÜniversitesiÇin Dili ve Edebiyatı365,9234323804
Erciyes ÜniversitesiÇin Dili ve Edebiyatı (KKTC Vatandaşları İçin)347,1529329438
Girne Amerikan ÜniversitesiÇin Dili ve Edebiyatı (Burslu268,3781856072
Girne Amerikan ÜniversitesiÇin Dili ve Edebiyatı (Ücretli Bölüm)DolmadıDolmadı
Girne Amerikan ÜniversitesiÇin Dili ve Edebiyatı (%50 Burslu)DolmadıDolmadı
Girne Amerikan ÜniversitesiÇin Dili ve Edebiyatı (75 Burslu)DolmadıDolmadı
çin dili ve edebiyatı bölümü çin dili ve edebiyatı çin dili ve edebiyatı bölümü mezunları çin dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları çince çin medeniyeti doğu medeniyetleri
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
750229
Japonca Online Eğitim
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
750209