AnasayfaBlogDoğru Kişiyi İşe Almak İçin Birkaç İpucu
İşe Alım

Doğru Kişiyi İşe Almak İçin Birkaç İpucu

27 Ağustos 2016
Doğru Kişiyi İşe Almak İçin Birkaç İpucu

Doğru çalışanı bulma ve seçme süreci her kurumda en zorlu süreçlerden biridir. O "ışıltıyı" bulmak zordur. İş dünyası son yıllarda birçok şeyi değiştirdi ama birçok şirket hala eski moda aday seçme ve değerlendirme yöntemini kullanır. İşe alım sürecinizde size en iyi adayları bulmanıza yardımcı olacak birkaç yöntem tavsiye edeceğim.

Doğru adayı nasıl bulabiliriz?

Referanslar ile aday listesini daraltın.

Sadece şirketinizde halen çalışanların referansları ile aday bulmak olayı kökten çözmek için ve uyum sağlayacak adaylar bulmak için harika bir çözümdür. Çalışanlarınız kurumunuzda kimlerin iyi şeyler yapabileceklerini bilirler ve sadece o kişileri size tavsiye ederler. Söz konusu referans veren çalışanların itibarı olduğundan dolayı size referans vermeden önce adayı incelerler ve bu da size para ve zaman kazandırır.

İş yerine adayları davet edin.

İyi adayları filtrelemenin başka güzel bir taktiği de birkaçını bir günlüğüne iş ortamını görmelerine davet etmektir. Bu sizin onların çalışma stilini, takımınızla olan ilişki dinamiklerini, temel değerlerini bir parça da olsa görmenizi sağlar. Bu ayrıca onlara da peşini bırakmayacakları bir şey olup olmadığını görmek için sizin çalışma çevrenizi ve kültürünüzü de inceleme fırsatı verir. Bu sizin en iyi çalışanları bulmanız adına hem hızlı hem de etkili bir yoldur.

Adaylardan takımınızın bir üyesiyle mülakat yapmasını isteyin.

Mülakat süreci siz adayı seçerken aynı zamanda adayın da sizi seçmesiyle ilgilidir. Gerçekten sizinle çalışmak isteyen birini işe aldığınızda o kişiden daha yüksek üretkenlik ve vefa görürsünüz. Bir aday sizin takımınızdan biri ile neden sizin şirketiniz için çalışmayı seçmeli üzerine mülakat yaptığında siz de adayın ihtiyaç ve amaçlarını anlarsınız ve adaylar da onların amaçlarına sizin nasıl yaklaşacağınıza dair daha iyi bir anlayışa sahip olurlar.

Seçkin üniversitelerde işe alım yapın.

Yeni mezun öğrenciler almak çalışanları ihtiyaçlarınızı karşılamaları için eğitmek adına harika bir yoldur. Daha genç olan yetenekler genel olarak şirkete yenilik ve enerji getirirler. Sponsor aktivitelerde, ücretsiz eğitimlerde veya yarışmalarda doğru adayları bulmak adına hazır bulunun.

Mevcut becerilerden çok kültüre odaklanın.

Son olarak beceriler yerine adayları kültürlerine göre değerlendirmeye odaklanın. Mülakatlar, yarışmalar, testler gibi işe alım taktikleri beceriler yerine daha çok kültüre odaklanmalı. Daha iyi bir kültürel uyuma sahip olan çalışanın kurumunuzda daha iyi performans gösterme olasılığı çok yüksek. Her zaman çalışanlarınızı gereken becerileri elde etmeleri için eğitebilirsiniz ama doğru kültürel uyumu bulmak genel olarak zordur.

Doğru Kişiyi İşe Almak İçin Birkaç İpucu işe alım doğru kişi işe alım eğitimi işe alım ve mülakat mülakat personel doğru kişiyi işe alma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişimi Doğru Okumak
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimi Doğru Okumak

22 Kasım 2018
Kişisel Gelişim Nasıl Olur?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nasıl Olur?

18 Nisan 2021