Close
Mobil Menu Bars

Doğru İletişim İçin Diksiyon Eğitimi Şart

11 Mart 2019, 1620 defa okundu.
Doğru İletişim İçin Diksiyon Eğitimi Şart
Doğru İletişim İçin Diksiyon Eğitimi Şart

Diksiyon nedir? Diksiyon kelimeleri, duyguları ve düşünceleri en iyi anlatma şeklidir. Başka bir deyişle sözü söyleme sanatıdır diksiyon. Bir sunum esnasında akıcı ve güzel konuşan insanların daha ilgiyle dinlendiğini fark etmişsinizdir. Söyledikleri, diğer konuşmacılara göre zihninizde daha çok yer etmiş ve size olan tesiri daha fazla olmuştur. 

Duygu ve düşüncelerimizi en iyi ve en anlaşılır biçimde ortaya koyabilmek için sözcüklerin seçiminden, sesimizi ayarlamaktan, vurguları doğru yerlere koymaktan, heceleri ayırmadan konuşmaktan vücut dilini katmaya kadar bir bütün oluşturabiliriz. İşte bu bütün parçalar diksiyonu oluşturur. 

Diksiyonun İletişimdeki Önemi Nedir?

Bireyin kendisini etkili bir şekilde ifade etmesinin yanında bir topluluk önünde heyecanını kontrol edebilme ve sesini etkili bir şekilde kullanılabilmesinin yanında beden dilinin de doğru bir şekilde kullanılması gereklidir. Diksiyon kişinin kendini tanıtma biçimidir. İşimizde, okulumuzda, arkadaş ortamımızda kendimizi en iyi ve anlaşılır şekilde ifade etmek içinde doğru ve etkili bir dile ihtiyacımız vardır. 

Biz insanlarla iletişime başlamadan önce kendimizi iyi bir şekilde tanıtma yetisine sahip olmalıyız ki o insanlarla kuracağımız etkili iletişimin devamı daha sağlam temellere dayansın. Böyle olması bizim o kişilerle kurmak zorunda olduğumuz iletişimin başarıyla kurulmuş ve sonuçlanmış olmasını sağlayacaktır. Aksi bir halde daha başlamadan biten bir iletişime sahip oluruz. Bunu kimsenin istemeyeceğini hepimiz biliyoruz.

Diksiyon Kursu Ne İşimize Yarar?

Diksiyon kursu insanlara görüp izledikleri, dinledikleri, okudukları, inceledikleri ve düşündüklerini söz ya da yazı ile amaca uygun olarak anlatma becerisi ve alışkanlığı kazandırmakta faydalı bir kurs. Gelişen iletişim kaynakları ile online diksiyon eğitimi alabilmek mümkün. Uzaktan öğrenim sistemi ile mekan kısıtlaması olmadan bu eğitimler alınabilir. Yakın zamanda online eğitim alan birisi olarak aldığım eğitimin verimli olduğunu ve aynı zamanda uygulanan dil etkinlikleri ile de kısa zamanda daha doğru bir konuşma becerisini yakalanacağını düşünüyorum. 

Diksiyon, konuşurken sesin istenilen şekilde kullanılmasına da imkan verir. Bireyin kendine duymuş olduğu özgüvenin en önemli göstergelerinden biri olan ses, diksiyon eğitimi ile daha temiz ve güzel bir hale gelebilir. Her insanın ses tonu birbirinden farklıdır. Ancak doğru yapılan bir diksiyon eğitimi ile ses tonunun bambaşka bir hale gelebilmesi sağlanabilir.

Diksiyon Kursu Hayatımızda Neyi Değiştirir?

Çevremizde bizi dinleyen insanlar dilimizdeki doğru konuşmanın farkına varır. Kendinden emin akıcı bir dil konuşarak bulunduğumuz ortamda daha dikkat ile dinlenir hale geliriz. Diksiyon kursu kişinin dilini daha iyi geliştirip çevresinde fark yaratan bir birey olmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda insanların hayatında farklılık ve değişim yaratan bir adımdır.

Diksiyon Kursuna Nereden Katılacağız?

İstanbul İşletme Enstitüsü uzaktan ücretsiz online eğitimler veren bir kurum. Buradan diksiyon eğitimi alabilir ve sonunda başarılı olursanız sertifika sahibi olabilirsiniz. 

Yazar: Elif Ünal
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!