Close
Mobil Menu Bars

Diksiyon Nedir?

09 Nisan 2020, 2152 defa okundu.
Diksiyon Nedir?
diksiyon, etkili konuşma, ses tonu, diksiyon eğitimi, diksiyon nedir, fonetik

Konuşma esnasında, duygu ve düşünceleri doğru aktarabilme, ses uyumu, söyleniş şekli, vurgu ve tonlamaları doğru yer ve zamanda kullanma, doğru jest ve mimiklerle aktarma sanatına diksiyon denmektedir. İletişimin ana ögelerinden biri sesli iletişim dediğimiz, konuşmadır. Sosyal yaşam ve iş hayatında doğru iletişim için konuşma; insanlık tarihi boyunca, hiçbir zaman önemini kaybetmeden kullanılan ifade şeklidir. Birikim, doğru ve etkili konuşma ile karşı tarafa aktarıldığında başarıya etki edeceği bilinen bir gerçektir.

Doğru ve etkili iletişimin temeli konuşma becerisidir. Türkçe dil bilgisi kuralları incelendiğinde, ünlü ve ünsüz uyumu bulunan bir dildir. Bu nedenle, telaffuz akıcı aynı zamanda estetiktir. Dili doğru kullanabilmek, ses tonunu düzgün bir şekilde ayarlamak, kelimeleri yerinde kullanmak ve telaffuz kişileri diğer kişilerden ayıracak önemli özelliklerdendir. Diksiyonu doğru kullanmak ve uygun sözcükleri seçmek mesajı iletmek için önemli unsurlardır. Anlatılmak istenen durumu doğru ifade etmek yanlış anlaşılma riskini de ortadan kaldırmış olur.

Diksiyon Ne Demek?

diksiyon, etkili konuşma, ses tonu, diksiyon eğitimi, diksiyon nedir, fonetik

Diksiyon kelimesi dilimize Fransızca kullanıldığı şekli ile geçmiştir. Osmanlı Türkçesinde “belagat” şeklinde bilinmekteydi. Latincede “dictio” ve “distus” kelimelerinden “diction” olarak, Fransızcaya geçmiştir. Diksiyon; seslerin, kelimelerin ve vurguların anlamlarını taşıdıkları duyguların, hakkını vererek kullanma biçimini ifade eder. Açık ve anlaşılır konuşma şeklidir. Diksiyon, sözcükleri doğru kullanmanın yanı sıra bir konuşma sanatıdır. Söylenen her sözün, ifade edilmek istenen her duygunun tesir yaratabilmesi için; ses tonu, sesin ahengi, jest ve mimiklerin uygun olması gerekir. Bunların hepsi, konuşulacak konuya, kelime birikimine, dile ve davranışa göre şekillenir. Diksiyon, tüm bilgilerin yanında uzun süre çalışma gerektirir.

Diksiyonun Önemli Olma Sebebi

Diksiyon, anlatılmak istenen bir konuyu doğru olarak ifade edilmesinde rol oynar. Doğru ifade etme sayesinde yanlış anlaşılma ihtimali ortadan kaldırmış olur, iletmek istediğiniz mesajı anlaşılır ve net bir şekilde iletmenizde kolaylık sağlar. Diksiyon, dış görünümden sonra karşımızdaki kişiyi tanımımızda ikinci önemli etkendir. Bir sözcüğe farklı vurgu ve ses tonu kullanarak, birbirinden farklı anlamalar yüklenebilmektedir. Aynı şekilde cümle kurduğumuzda anlamlı ve anlaşılır olması için diksiyona ihtiyaç duyarız. Yazma esnasında belirlediğimiz duraklar nasıl önemliyse, konuşurken de nerede duraklamamız gerektiğini bilmek bir o kadar önemlidir. Bu aşamada alacağımız eğitimler önemlidir. Enstitü online eğitimler arasında yer alan diksiyon eğitimi, karşınızdaki kişileri konuşmanızla etkilemenin püf noktalarını öğrenmenizi hedefliyor. Etkili konuşma ve diksiyon neden önemli detaylıca inceleyelim.

diksiyon, etkili konuşma, ses tonu, diksiyon eğitimi, diksiyon nedir, fonetik

 • Kendimizi karşı tarafa tanıtma şeklimizdir; işimizi, sosyal hayatımızı, gelecek hayallerimizi, hedeflerimizi sahip olduğumuz etkili konuşma ve diksiyon ile karşı tarafa çok daha iyi anlatabiliriz. İletişime başlamadan önce, kendimizi tanıtma yetisine sahip olduğumuzdan emin olmalıyız. Bu durum kurmuş olduğumuz iletişimin, başarı ile sonuçlanmasını sağlayacaktır.
 • Kendimizi ifade etme şeklimizdir; ihtiyaçlarımızı karşılamak, kendimizi ifade etme zorunluluğu, diğer insanlarla iletişim içinde olmamızı sağlar. İletişim içinde bulunmak durumunda kaldığımız kişiye, kendimizi anlaşılır ve düzgün bir şekilde ifade ettiğimizde, iletişim sonuçları başarılı olacaktır.
 • Kişiliğimizi yansıtır; dış görünümümüze verdiğimiz özen nasılsa diksiyonumuza gösterdiğimiz özende aynı olmalıdır. Seçtiğimiz kelimeler, vurgularımız, ses tonumuz, jest ve mimiklerimiz karşımızdaki kişilerde bizimle alakalı fikir oluşturacaktır. Kimse iletişimde olduğu insanlar tarafından yanlış anlaşılmak istemez.
 • Hedeflerimizi anlatma şeklimizdir; diksiyonumuzu genellikle isteklerimizi gerçekleştirmek için kullanırız. Hedeflerimizi karşı tarafa doğru aktarabilmemiz için iyi bir diksiyona ihtiyaç duyarız. Kendini iyi ve doğru ifade edebilen kişilerin iş hayatı şartlarına daha rahat ayak uydurabildiği görülmektedir.

Diksiyon Türleri Nelerdir?

Kişilerin farklı ihtiyaçlara ve farklı yaşam koşullarına bağlı olarak diksiyonları değişim gösterir. Bu nedenle, karşımıza farklı şekilde diksiyon tipleri çıkmaktadır.

diksiyon, etkili konuşma, ses tonu, diksiyon eğitimi, diksiyon nedir, fonetik

 • Resmi diksiyon; resmi durumlarda kullanılan kurumsal iletişim olarak değerlendirebileceğimiz , iş yeri temsil konuşmaları, toplantılar, sunumlarda muhakkak kullanılması gereken diksiyon tipidir.
 • Resmi olmayan diksiyon; resmi olmayan konuşmalarda kullanılan diksiyon tipidir. Aile, arkadaş ilişkilerinde kullanılır.
 • Konuşma dili; farklı bölgelerde, farklı topluluklarda ortak kullanılan kelimeler bulunmaktadır. Günlük konuşmada bu ortak kelimeleri içeren konuşma dili kullanılır.

Diksiyon Çalışmaları Neler Olabilir?

Diksiyon sahip olduğunuz bilgi birikimleri dışında, alınan eğitimler ve yapılan çalışmalar ile geliştirilmektedir. Doğru ve etkili konuşmanın temelleri ile ilgili bilgi sahibi olmak da diksiyon dışında iletişim de sizi bir adım öne taşır.  Kendi başınıza yapabileceğiniz bazı çalışma şekillerini inceleyelim.

diksiyon, etkili konuşma, ses tonu, diksiyon eğitimi, diksiyon nedir, fonetik

 • Nefes kontrolü; düzgün nefes aldığınız zaman, konuşmanıza da yansıyacaktır. Doğru nefes almayı gerçekleştirmenin bir yolu, nefes alma sırasında elinizi bir yandan karnınıza ve bir yandan da göğsünüzün üzerine yerleştirmektir. Göğüs üzerinde duran el yerinde kalırken, karın üzerindeki el hareket etmeli. Karnınızla nefes aldığınızda, tam bir sesle konuşmanız, gerçek bir tam nefes alımını sağlar. Havayı düzgün aldıktan sonra konuşmaya başlamalısınız. Ve bu sırada nefesiniz yavaşça vermelisiniz. Bu durum nefesinizin sözcüklerinizi desteklemesini sağlar.
 • Acele etmeden konuşmak; İnsan kulağı hızla algılar, fakat bir sonraki kelimeye geçmeden önce her bir sözcüğü tamamladığınızdan emin olarak, sözcükler arasında iletişim kurduğunuz kişinin, sizi doğru olarak anlayacağı alanı bırakmanız gerekir.
 • Telaffuzu zor kelimeleri tekrar etmek; Bazı sözcükleri telaffuz etmekte zorlanırız. Böyle zamanlarda, sık sık hızlanır ve konuşmanın karışmasına sebep olan kelimeler arasında takılmaya başlarız. Doğru şekilde telaffuz gerçekleştirebilmek için kelimeler tamamen hafızaya yerleşene kadar, bu kelimeleri art arda tekrar etmeyi denemelisiniz. Telaffuzu zor olan sözcükleri öğrenmenize yardımcı olması için, sözcükleri fonetik olarak heceleme yoluna da başvurabilirsiniz.
 • Ses tonunu ayarlamak; ses tonu konuşmanın bütününü sağlamada önemlidir. Heyecanlı ve bilgilendirici bir konuşma esnasında, ses tonunuzun insanları nasıl etkilediğini görür, dolayısı ile siz de konuşma bütünlüğünde başarıyı sağlamış olurusunuz. Ses tonu konuşurken tavırlarınızla tamamlanır. Konuşurken sesinizin yüksekliğine veya alçaklığına dikkat etmelisiniz.
 • Duruş; nefes alışınız gibi duruşta konuşmada rol oynar. Bu genellikle üzerinde durulmayan bir konudur. Konuşma netliği için duruşunuza dikkat etmelisiniz. Omuzlarını daima dik olmalı ve duruşta ağırlık eşit şekilde dağılmış olmalıdır.
 • Anlatılacak konuya hâkim olmak; Genel bir konuşma veya bir sohbet öncesinde birkaç dakika ne anlatacağınızı tam olarak konuşmaya başlamak, konunun süresi için yardımcı olur. Netlik yalnız sözcükleri doğru bir şekilde oluşturmak değil, aynı zamanda vermek istediğiniz mesajı veya bakış açınızı, net olarak ifade etmekle de ilgilidir.

Diksiyon kelimesi ne ifade eder?

Diksiyon, sözcükleri doğru kullanmanın yanı sıra bir konuşma sanatıdır. Söylenen her sözün, ifade edilmek istenen her duygunun tesir yaratabilmesi için; ses tonu, sesin ahengi, jest ve mimiklerin uygun olması gerekir. . Diksiyonu doğru kullanmak ve uygun sözcükleri seçmek mesajı iletmek için önemli unsurlardır.

Diksiyon kelimesinin kökeni nedir?

Diksiyon kelimesi dilimize Fransızca kullanıldığı şekli ile geçmiştir. Osmanlı Türkçesinde “belagat” şeklinde bilinmekteydi. Latincede “dictio” ve “distus” kelimelerinden “diction” olarak, Fransızcaya geçmiştir.

Diksiyon neden önemlidir?

Diksiyon, anlatılmak istenen bir konuyu doğru olarak ifade edilmesinde rol oynar. Doğru ifade etme sayesinde yanlış anlaşılma ihtimali ortadan kaldırmış olur, iletmek istediğiniz mesajı anlaşılır ve net bir şekilde iletmenizde kolaylık sağlar. Diksiyon, dış görünümden sonra karşımızdaki kişiyi tanımımızda ikinci önemli etkendir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!