Close
Mobil Menu Bars

Diksiyon Kursu Neden Önemlidir?

09 Eylül 2019, 2478 defa okundu.
Diksiyon Kursu Neden Önemlidir?
diksiyon kursu, diksiyon eğitimi, diksiyon, etkili iletişim, konuşmak, online eğitim

Diksiyon kursu, güzel ve etkili konuşmaya atılan bir adımdır. Diksiyon; sözcüklerin, seslerin, kelimelerin anlaşılabilir ve anlamlı bir bütün oluşturmasıdır. Anlaşılabilir ve güzel konuşmanın temelinde sözcükleri doğru çıkartmak, onları doğru telaffuz etmek vardır. Önemli bir sunum esnasında akıcı ve güzel konuşan insanların daha ilgiyle dinlendiğini fark etmişsinizdir. Söyledikleri, diğer konuşmacılara göre zihninizde daha çok yer etmiştir ve size olan tesiri daha fazla olmuştur. Böyle bir konuşmacıyı dinlerken kim etkilenmez ki? Siz de her söylediğinin ilgiyle dinlendiği, günlük hayatta daha verimli iletişim kurabilen insanlardan olmak istiyorsanız diksiyon kursu tam da sizin için.

Diksiyon Kursu Günlük Hayatta Ne İşime Yarar?

Diksiyon kursu, günlük hayatımız için son derece önemli ve gereklidir. Çünkü diksiyon, günlük hayatın ta kendisidir. Bir topluluğa hitap ettiğimiz, arkadaşlarımız ile sohbet ettiğimiz, derste veya iş yerinde sunum yaptığımız her an konuşuruz. Konuşmamızın herkes tarafından anlaşılır, dinlenebilir olması için etkin bir diksiyon gerekir. Kelime telaffuzları, duygularımızı sözcüklere yansıtma biçimimiz, karşımızdaki insanı ikna sürecimize kadar günlük hayatta hemen her alanda yardımcı olur. Özensiz ve lakayt bir üslupla konuşan arkadaşınıza ne kadar tahammül edebilirsiniz? Veya bir mağazada müşterisine karşı kullandığı sözcükleri iyi seçemeyen, sesinin tonunu ayarlayamayan, ürün hakkında soru sorulduğunda düzgün cümle dahi kuramayan bir satış temsilcisi ürün satış konusunda ne derece başarılı olabilir? Diksiyon kursu, günlük hayatta sağlıklı iletişim için gereklidir. 

diksiyon kursu, diksiyon eğitimi, diksiyon, etkili iletişim, konuşmak, online eğitim

İş Hayatında Diksiyon Ne İşe Yarar?

Diksiyon kursu, günlük yaşamda olduğu gibi iş yaşamında da önemli yere sahiptir. Örneğin bir iş görüşmesine gittiniz. Kapıdan girdiğiniz ilk andaki göz temasınız, gülümsemeniz, tokalaşmanız, duruşunuz kısacası beden diliniz sizin hakkında ilk izlenimi verir. İlk izlenimi doğru ve samimi verebilmek kadar, sesimizi doğru ayarlamak da önemlidir. Gereğinden fazla yüksek sesle ya da kısık sesle konuşmak negatif bir izlenimdir. Sözcüklerin ağzınızdan doğru çıkışı da önemlidir. Yanlış telaffuz ettiğiniz sözcükler, yanlış yerde kullandığınız kelimeler de bir o kadar olumsuz etkiler bırakır. Bir toplantıda sunum yaparken etkili olmak için diksiyonunuz son derece önemlidir. O an orada bulunan iş arkadaşlarınıza, yöneticinize olan hitabetiniz, sözcükleri doğru kullanmanız, göz temasınız, beden diliniz hepsi bir diksiyondur. Sizi daha dikkatli ve sıkılmadan dinlemeleri için sesinizi, vurgularınızı da doğru ayarlamanız gerekir. Tüm bu noktalar, etkili bir sunum için son derece önemlidir.

Her gün televizyonlarda denk geldiğiniz spiker ve sunucuların ne kadar düzgün konuştuğuna hepiniz şahit olmuşsunuzdur. Bunun nedeni diksiyon kurallarını bilip etkin şekilde uygulamalarından kaynaklanır.

Telefonda sizi arayıp yeni kampanyalarından hızlı hızlı bahseden müşteri temsilcilerini bir düşünün. Bu konuşmadan bir şey anlamadığınız gibi hızlı ve anlaşılması güç bir üslupla konuşması hepimiz için sinir bozucudur. Bu ve bunun gibi pek çok konuda daha anlaşılabilir, daha iyi iletişim için diksiyon kursu iş yaşamı için de son derece önem arz eder. 

diksiyon kursu, diksiyon eğitimi, diksiyon, etkili iletişim, konuşmak, online eğitim

Diksiyon Sertifika Programları Nedir, Sertifika Alabilir miyim?

Diksiyon eğitiminden başarılı olduğunuzda sertifika almaya hak kazanırsınız. Diksiyon Kursu almak isteyenler için ücretsiz online sertifika programları mevcuttur. Siz de diksiyon hakkında online eğitimler alarak gerek iş gerek günlük yaşamınızda daha başarılı iletişim kurabilirsiniz.


 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!