Published on: 26 Kasım 2018 Tuba Özen 0 Yorum
Okuma Sayısı : 466

İş arama sürecindeki en önemli husus etkili bir özgeçmişe sahip olmaktır. Latince ‘Curriculum Vitae’ kelimesinin kısaltılmışı olan CV, kelime manası olarak ‘Hayatımın Özeti’ demektir. Özgeçmiş hazırlamak iş hayatına yeni girecek olan kişiler kadar çalışma hayatında yer almış deneyimli kişiler tarafından da oldukça önemli bir süreçtir. Kişinin eğitimi, yetkinlikleri, birikimleri, sosyal ve profesyonel yaşantısının önemli noktalarını tutarlı bir şekilde özgeçmişine yansıtması gerekiyor. Global şartlar, iş koşulları, sosyal ve kişisel faktörler göz önünde bulundurulduğunda bireyin diğer adaylar arasından sıyrılmasını sağlayacak etkileyici bir özgeçmişe ihtiyacı olacaktır.

İnsan Kaynaklarının Özgeçmişte Dikkat Ettiği Noktalar

cv, özgeçmiş, iş görüşmesi, başarı

 • İsim, fotoğraf ve adresiniz,
 • Son çalışma yeriniz,
 • Unvanınız,
 • Çalışma süreniz,
 • Göreviniz,
 • Yaptığınız projeler,
 • Ön yazınız,
 • Eğitim bilgileriniz.

Dünya istatiğine göre insan kaynakları uzmanları ve işe alımla ilgilenen yöneticiler bir özgeçmişi incelemeye devam edip etmemeye 6 saniyede karar veriyorlar. Yani öyle bir CV hazırlama gerekiyor ki dikkatleri üzerine çekip çağırılmanızı gerektirsin.

Etkileyici Bir Özgeçmiş İçin Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

cv, özgeçmiş, iş görüşmesi, başarı

Her İşe Özel CV

Başarılı bir cv oluşturmak için tüm bilgi, beceri ve deneyimlerinizi başvuracağınız pozisyon için uyarlamanız gerekiyor. Özgeçmişinizin sunumu önemli bir detaydır. Başvuracağınız pozisyon için uygun olan özelliklerinizi öncelikli tutmanız göze çarpmanızı sağlayacaktır.

Uygun Özgeçmiş Kalıbı Oluşturun

Öncelikle ciddi olduğunuz CV’nizden belli olur. Mesleğinizi ve kariyer hedefinizi yansıtacak bir cv oluşturun. Birçok ülkede kabul görmüş cv kalıpları bulunmaktadır. Bu cv kalıplarını kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

İmla Hatası Yapmayın

Özgeçmişinizde imla hatası yapmanız ciddi bir olumsuz profil çizecektir. İnsan kaynakları imla kurallarına dikkat etmesinin sebebi, adayın en önem vermesi gereken CV’ye bile özen göstermemesidir. Özellikle mesleki bilgi ve teknik terimlerde yapılan hatalar bir İK’cının gözünden asla kaçmaz.

Kısa, Öz Ve Özgün

CV’niz kısa ve öz olmalı. Gerekli bilgiler bulunmasına dikkat edin. Uzun ve gereksiz cümlelerden kaçının. Eğer akademik bir özgeçmiş değil ise 2 sayfayı geçmemeye özen gösterin.

Tutarlı

Özgeçmişinizde yer alan tüm bilgilerin doğru olduğuna dikkat edin. Abartılı cümleler kullanmaktan kaçının. Sizin hakkınızda edinilen bilgiler araştırıldığında tutarlılık göstermeli. Aksi taktirde oluşturacağınız profil güven oluşturmaz.

İş Deneyimleri

Kısa ve gerekli cevaplar vermenizin önemli olduğu kısım iş deneyimlerinizi ve bulunduğunuz projeleri anlattığınız kısım. İş deneyimleriniz, bulunduğunuz unvan ve süresi, bulunduğunuz projeler süresi ve unvanınız. Gerekli bilgiyi belli bir kompozisyon içinde yeteri kadar vermeniz hakkınızda verilecek olumlu kararı destekleyecektir.

Kariyer Hedefinizi Belirtin

cv, özgeçmiş, iş görüşmesi, başarı

Kariyerinizde ulaşmak istediğiniz hedefler bir İK uzmanının gözünde iyi bir intiba uyandıracaktır. Geçmiş projeleriniz ve tutarlılığınız hedefinizi destekliyorsa başvurduğunuz pozisyon için aranan kişi olabilirsiniz.

Önyazı Ekleyin

Mail yolu ile yada online olarak yaptığınız bir başvuruda önyazı yazmanız çok önemlidir. Başvurmak istediğiniz şirket ve pozisyona özel olarak yazılmış önyazı mülakata çağırılmanızı sağlayan en önemli sebeplerden biridir.

Referanslarınıza Yer Verin

Referanslarınız geçmişte sizi istihdam eden kişiler olmalı. Yetenek ve özelliklerinizden haberdar olması gerekir. Eğer daha önce hiç çalışmadıysanız okulunuzdan bir eğitmeninizin referans olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgi Alanları - Hobileriniz

Bu bölümde klişeleşmiş olan kitap okumak, sinemaya gitmek gibi özelliklere yer vermeyin. Aktiviteleriniz arasından takım çalışması ve topluma yarar sağlayan sosyal çalışmalarınızdan bahsedebilirsiniz.

Özgeçmiş hazırlamak üzerinde detaylı çalışılması gerekir. Genel hatlarıyla derlediğimiz bu hususlara dikkat edildiği zaman dikkat çekici bir özgeçmişe sahip olabilirsiniz.

 • cv ,
 • özgeçmiş ,
 • özgeçmiş nasıl hazırlanır ,
 • dikkat çekici özgeçmiş hazırlama
Yazar
  Blog Yazarı
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Devamı