Close
Mobil Menu Bars

Dijital Pazarlama Ve Mobil Uygulamalar

20 Mayıs 2019, 3414 defa okundu.
Dijital Pazarlama Ve Mobil Uygulamalar
dijital pazarlama, pazarlama, dijital, reklam, tanıtım, mobil, online eğitimler, sosyal medya

Dijital pazarlama için en temel unsur internet bağlantısı ile kişiye ulaşmaktır. Bunun da en kolay yolu tabi ki mobil cihazlar. Mobil üzerinden yapılan yeni medya ve dijital pazarlama faaliyetleri de her geçen gün artmakta. Türkiye nüfusu yaklaşık 82,44 milyon. Bu nüfusun %72 si yani yaklaşık 59,36 milyonu aktif internet kullanıcısı. Bu demek oluyor ki Türkiye’deki insanların internet virüsüne kapılmış olmaları oldukça yüksek. 

Böylesine yüksek bir oranda internet kullanımı dijital kanallar üzerinden kullanıcılara birebir ulaşmanın mümkün olduğunu gösteriyor. İşte bu durum da dijital pazarlama dünyasının kapılarını ardına kadar açıyor. Peki, dijitalleşme bu kadar hızlı adımlarla yaklaşırken siz ve markanız bu dönüşüme hazır mısınız?

İnternet Hangi Araçlar İle Kullanılıyor


Bugün internete bağlanmanın birçok farklı yolu var. Evde, iş yerinde, okulda, kafede hatta halka açık birçok alanda bile ağ bağlantıları yapılabiliyor. Kullanıcılar kesintisiz internet kullanmayı artık tercih unsuru haline getirir oldu. 


Kullanıcıların hangi araçlarla internete bağlandıkları konusunda da küçük bir istatistik paylaşalım. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de yetişkinlerin %98 oranında mobil telefon sahibi oldukları ve bunların da %77’sinin akıllı telefonlar olduğu belirtiliyor. Akıllı telefon kullanımı bu kadar yaygınken dizüstü bilgisayar %48 ve tablet kullanım oranları da %25 civarında. Her biri dijital pazarlama için farklı araçlar olsa da, mobil kullanımı diğerlerinden bir adım öne çıkıyor.


İnternette Ne Kadar Zaman Geçiriyoruz

İnternetin akıllı telefonlarımıza kadar ulaşıyor olması zaman-mekan kavramını ortadan kaldırıyor. İhtiyaç duyduğumuz hatta dilediğimiz anda internete bağlanma imkanı sağlıyor. Bazen gideceğimiz adresin konumu, bazen de bir türlü buluşamadığımız arkadaşımızın nerede olduğu mobil cihazların canlı konum özelliği ile mümkün.

Peki, internet bize bunca erişim, bilgi, iletişim ve etkileşim olanağı sunarken biz en çok neler yapıyoruz? Araştırma sonuçlarına göre, günde bir kişi 7 saat 15 dakikasını sosyal medyada geçiriyor. Sonrasında azalan sırayla yayın akışları, videolar ve müzik takip ediyor. 

Digital Pazarlama İçin Önemli Olan Platformlar


Türkiye’de toplam 52 milyon sosyal medya kullanıcısı bulununuyor ve bunların 44 milyonu sosyal medyaya mobil cihazlarından bağlanıyorlar. Kullanıcıların en çok tercih ettiği platformlar ise, sırasıyla Youtube, Instagram, Whatsapp, Facebook ve Twitter. Bu platformların en önemli özelliği pazarlama için son derece stratejik alanlar olmaları. Her birinin kendi algoritmalarında reklam alma, marka, ürün ve  tanıtımları yapabilme adına uygulamalar mevcut. 

YouTube yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada Google’dan sonraki en çok arama yapılan ikinci platform. Kendi içerisinde sunduğu reklam ve pazarlama olanakları da bu nedenle en gözde dijital pazarlama aktivitelerinden. Açılış sayfasının sağ üst kısmında yer alan Trueview diğer adıyla Masthead reklam modeli yalnızca günlük olarak hedeflenebilen ve çok yüklü reklam bütçelerinin harcandığı bir seçenek. Bu bölümde markanızın doğru hedeflemeler ile tüm dünyada eş zamanlı görülmesini sağlamanız mümkün. Bunun dışında yalnızca 6 saniye süren Bumper reklamlar. 

Dijital pazarlama her zaman kullanılan araçlar sayesinde ölçümlenebilir ve eş zamanlı yönetilebilir. Bu da doğru stratejilerin oluşturulması, analiz edilmesi ve revize edilerek her daim verimi arttırmaya odaklı çalışma olanağı sunar. 

Bu yüzden kişisel markanız ya da şirketiniz online varlığını oluştururken mobilin ve sosyal mecraların gücünü arkasına almalı, bu devlerin omuzunda yükselmeli. Siz de, bu konuda online eğitimler alarak dijital pazarlama dünyasında yerinizi alın
 

Yazar: Zeynep Kazan Genç 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!