Close
Mobil Menu Bars

Dijital Pazarlama ve Kanalları

09 Temmuz 2019, 1321 defa okundu.
Dijital Pazarlama ve Kanalları
dijital pazarlama, pazarlama, sosyal medya, ürün, marka, farkındalık, bağlılık, işletmeler,

Dijital pazarlama ve sosyal medya kavramları ülkemizde özellikle son beş yıl içerisinde önemi herkes tarafından kabul görmüş ve dilimize yerleşmiştir. Dijital pazarlama denince aklımıza gelen kanalların başında e-ticaret siteleri, blog yazıları, sosyal medya araçları ve kurumların kendine özgü web siteleri geliyor. 

Dijital Evren

Dijital pazarlama ve mobil uygulamalar  artık birbirlerine çok sıkı bağlı. Bugün internet üzerinden yapılan bütün satış ve pazarlama faaliyetleri, dijital pazarlama içeriğini oluşturduğu gibi 52 milyonluk aktif internet kullanıcısı da müşteri ağını temsil etmektedir. Günümüzde reklamlar bile geleneksel medyadan dijital medya alanına taşınmış durumda.

Kurumsal ve hatta küçük işletmelerin bu dijital evreni tercih etmelerinin elbette çok önemli nedenleri ve sonuçları var. İnternet diğer satış yollarına göre daha büyük bir kitleye ulaşım sağlar. İşletmenizin zaman ve mekân engellerini ortadan kaldırır. Tüketici araştırmalarına harcanan paralar burada geçerli değildir. Dijital pazarlama ile ürün satışı çok daha kolay. ve kendi müşteri verinizi oluşturuyor. Peki, bu dijital pazarlama kanalları neler?

SEM ve SEO Faydaları Neler?

Dijital pazarlamanın en büyük ve kapsamlı çalışmalarının yapıldığı SEO (arama motoru optimizasyonu) web sitenizi arama ağı motorlarında en üst yerlerde çıkmasına olanak sağlar. SEO oldukça uzun ve titiz bir çalışma sonucu ortaya çıkar. Doğru optimizasyon anahtar kelimeler ve güçlü bir yazılım ile sitenizi arama motorlarının ilk sayfalarında kalıcı bir yere taşır ve rekabet üstünlüğü sağlar.

SEM (arama motoru pazarlaması) ise çok daha kısa bir süre içerisinde web sitenizi arama ağlarında en üst sıralara taşıyacaktır. Günümüzde her geçen gün popülerliğini arttıran SEM doğru demografiler, yerleştirmeler ve anahtar kelimelerle minimum sürede maksimum geri dönüş sağlar. Hedef kitlenize kolayca ulaşır ve yönetebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları

Günümüzde sosyal medya tercih değil artık bir zorunluluk hali. Sosyal medyanın içeriğini ise İnstagram, Facebook, YouTube, Twitter, Linkedin gibi başlıca platformlar oluşturur. Bu ağlarda verilen reklamlar dijital pazarlama için gerekli olan en önemli satış ve pazarlama kollarını temsil eder. Türkiye 2019 yılı istatistiklerine göre Facebook kullanıcı sayısı 43 milyonken, İnstagram kullanıcı sayısı ise 38 milyondur. Sadece bu veriler bile dijital ortamda ne kadar büyük bir pazar ağının varlığını sürdürdüğünü bizlere söyleyebilir. 

Bu sebeplerden dolayı dijital pazarlama sosyal medya kanallarının olmadığı bir ortamda yapılamaz. Artık dijital pazarlama ve sosyal medya ayrılmaz bir bütün. Sosyal medya fenomenleri, işletmeler ve tüketiciler online eğitimler sağlayan İstanbul İşletme Enstitüsü kapsamında dijital pazarlama eğitimi alabilir.  

Neden Dijital Pazarlama Ağı İçerisinde Olmalıyım?

Şüphesiz her işletme faaliyetini sürdürmek ve büyümek için sosyal medyada yer almak zorundadır. Dünya üzerindeki bütün dev markalar ve kurumsal şirketler dijital ağın ve sosyal medya kullanımının kendileri ve müşterileri için büyük önem arz ettiğinin farkındalar. Dev bir marka olsanız bile sosyal medyada bulunmuyorsanız rakiplerinizden 10-0 geridesiniz demektir. Ayrıca sosyal medyada bulunmak işletmenize;

Farkındalık: Markanızı veya işinizi duyurur ve potansiyel müşteriler kazandırır.

Bilinirlik: Markanız veya hizmetleriniz binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından kısa sürede görülecek ve konuşulmaya başlanacaktır.

Bağlılık: Hızlı geri dönüşümler alacağınız ve doğru stratejileri zamanında uygulayacağınız için müşterilerinizin devamlılığını sağlar ve markanıza bağlılık kazandırmak,
gibi değerler katacak ve devamlılığınızı sağlayacaktır.

Dijital Pazarlama Maliyetleri Nedir?

Doğru stratejiler ve potansiyel müşterilerinize yönelik akılcı çalışmalar yapıldığında dijital pazarlama geleneksel pazarlama yollarına göre çok daha ekonomik olacaktır. Geleneksel pazarlamaya göre az bir bütçeyle çok daha geniş bir kitleye hitap edeceğiniz için maksimum geri dönüşler alırsınız. Ayrıca uluslararası reklam ve pazarlama geleneksel pazarlama yolları ile bir hayalken, dijital pazarlama ile çok kısa bir sürede çok uygun fiyatlarla uluslararası dünyaya açılabilirsiniz.

İşletmeniz için en iyi dijital pazarlama stratejisini belirlemek için öncelikle hedef kitlenizi çok iyi tanımanız ve analiz etmeniz gerekmekte. İşletmenizin veya ürünlerinizin ilk olarak hangi dijital pazarlama kanallarını kullanacağınızı belirlemek gerekir. Daha sonra bulunduğunuz sektöre göre rakip analizleri ve müşteri veri tabanı oluşturmalısınız. En önemlisi ise, bütün stratejilerinizi birbirleriyle uyumlu bir şekilde yönetmelisiniz.

Markanızın sosyal medyada güçlü bir imaja sahip olması, ürün, marka ve hizmetlerinizin birinci dereceden müşterilerinize tanıtılması, etkili paylaşımlar yapılması için dijital pazarlama uzmanlarıyla birlikte çalışabilirsiniz. Dijital pazarlamada aktif bir şekilde yerinizi alın ve siz de bütün bu ayrıcalıklardan yararlanın.

Yazar: Gamze Koç

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!