Close
Mobil Menu Bars

Dijital Pazarlama ve Çeşitleri

04 Kasım 2019, 2133 defa okundu.
Dijital Pazarlama ve Çeşitleri
Dijital Pazarlama ve Çeşitleri

Pazarlama mal ve hizmeti işletmeden başlayıp tüketiciyle ya da kullanıcıyla buluşturan organizasyon bütünüdür. Türkiye nüfusunun %50'si aktif bir şekilde internet kullanıcısı olduğuna göre güncel pazarlama teknikleri değişkenlik gösteriyor. 

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama insanlardaki alışveriş yapma veya hizmet alma dürtüsünü dijital teknolojileri kullanarak harekete geçirmesini sağlayan çok yönlü bir iletişim sürecidir. Kısacası dijital pazarlamaya gerekli bütçeyi ayırmayan büyük ve orta ölçekli firmaların, satış konusunda rekabette olduğu rakiplerinden geriye düşeceği öngörülüyor.

Dijital Pazarlamanın Kullanım Alanları Nelerdir?

İnternette her ortamda ve her yapılacak işlemde dijital pazarlama kullanılabilir. 

  • E-mail
  • Sosyal Medya
  • E-ticaret siteleri
  • E-kitap siteleri
  • Arama motorları
  • Kurumsal web siteleri
  • Blog siteleri
  • Video Görüntüleme Siteleri
  • Online Mobil Oyunlar

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

İçerik Pazarlama (Content Marketing)

Web sitesi, blog ya da içerik pazarlamanıza uygun alanlarda satış odaklı düşünülmeden sadık müşteri edinmek adına yapılan içerik üretimi ve yayınlanmasıdır. Sonuçları uzun vadede olan fakat dönüşüm ve ikna sürecinde bilinirliliğinizi arttırmasından dolayı olumlu katkıları olacaktır.

E-posta Pazarlaması (E-mail Marketing)

Dijital pazarlama çeşitlerinden en eski olan ve halen kullanılan bir yöntemdir. E-mail üyelikleri için sosyal medya ve arama motoru reklam türleri kullanılmaktadır. Diğer pazarlama çeşitlerine göre daha az maliyetle çok fazla emek harcamadan yapılabilir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya kanallarını (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest) kullanarak yaptığımız tüm reklam ve pazarlama aktiviteleridir. Buralarda yapılan ücretli veya ücretsiz reklam çalışmaları potansiyel müşterilerinizle organik bağ kurmanızı sağlar. Bu sayede paha biçilmez bir pazarlama mecrası ve çok verimli geri dönüşler alınabilir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dijital Pazarlama çeşitlerinden en çok uğraşılan ve geri dönüşleri yüksek olan bir yöntemdir. Bu yöntem arama motorlarında anahtar kelimeler ile (Google, Yandex, Bing) en üst sıralarda yer alabilmek adına yapılan çalışmalardır.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) 

Sitemizin arama motorlarında en üstte yer bulabilmesi için reklam verilmek suretiyle yapılan çalışmalardır. Türkiye'de dijital pazarlama süreçlerinde ayrılan reklam bütçesinin %50'sinden fazlası SEM'de kullanılmaktadır. İstenilen miktarda bütçe ile reklam kampanyalarına başlanır.

Viral Pazarlama 

Viral pazarlama, dijital ortamda herhangi bir konunun popülerleşmesi ve belirli kategorilerde herkesin o konudan bahsetmesini ele alır. Özellikle video ortamında yapılan çalışmaların viral olma olasılığı çok yüksektir. Viral pazarlamada amaç insanların okuduğu yazı veya izlediği videoyu beğenip çevresiyle paylaşması. Gerçekleştirilme olasılığı en zor fakat en ses getirebilecek pazarlama çeşididir.

Dijital Pazarlama Tercih Sebebi Nedir?

Eskiden kullanılan geleneksel pazarlama araçlarında (tv, radyo, gazete vb.) harcanılan para ve bu reklamlardan alınan geri dönüşüm ölçülememekteydi. Fakat günümüzde dijital pazarlama yöntemleriyle harcanılan paranın dönüşlerini ölçümleyebiliriz. Bu şekilde yatırımların doğru kanallarda ve daha verimli reklamlara aktarılması sağlanabiliyor.

Dijital pazarlama tercih sebeplerinden bir diğeri gazete, televizyon ve radyo gibi reklam verilen araçların pahalı olması ve insanlar tarafından izlenme ve takibinin hızla düşmesidir. Dijital pazarlama araçlarıyla uygun fiyatlara reklam ve tanıtım yapılabilmesi ayrıca ulaşılabilen potansiyel müşteri sayısının artması sektörün bu yeni pazarlama yöntemini tercih etmesine sebep olmuştur.

Geleneksel reklam araçlarıyla insanların davranışlarını ölçmek ya da demografik yapılarını bilmek imkansızdı. Fakat dijital pazarlamayla birlikte potansiyel müşterilerimizin ekonomik, yaş, cinsiyet gibi özelliklerini biliyor ve bu bilgilerle doğru hedefleme yaparak verilen reklamlardan olumlu dönüşler alabiliyoruz.

Dijital Pazarlama Eğitimi 

Dijital pazarlama ile ilgilendiğinizde bir markaya, bir hizmete fayda sağlayabiliyor olmanız, kampanya stratejilerini başarılı bir şekilde yürütebiliyor olmanız ve bilgiyi süzüp doğru analizleri yapabiliyor olmanız gerekir. Dijital pazarlama alanında kendinizi geliştirmek ve bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız eğitim almanız çok faydalı olur.

Dijital pazarlama eğitimi nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü’nde Dijital Pazarlama eğitimini ücretsiz olarak alabilirsiniz. Üstelik bu uzaktan online eğitim sınavından geçerseniz özgeçmişinize ekleyebileceğiniz bir sertifika da kazanacaksınız.

Yazar: Ersin Ertencan
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!