AnasayfaBlogDijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

11 Mart 2021
Dijital Pazarlama Uzmanı, online olarak verimli pazarlama kampanyaları başlatmak ve işin amaçlarını başarılı pazarlama Dijitalleşen Dünyada Pazarlama Nedir? kampanyalarına dönüştürmek için çalışmaktadır. Tüketici pazarının ihtiyaçlarını değerlendirmede ustadırlar. Tüketici eğilimleri ve talepleri hakkında bilgiyi nasıl ve nerede elde edeceklerini kolayla saptayabilmektedirler.

Dijital Pazarlama Uzmanı, bir pazarlama uzmanı ile benzer amaç ve hedeflere sahiptir. Marka farkındalığını artırmak, şirket ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak ve potansiyel müşterileri dönüşüme yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Daha geleneksel pazarlama kanallarını kullanmanın aksine, dijital pazarlamacılar uygun teknoloji platformları aracılığıyla etkili bir şekilde iletişim kurmaktadırlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı, online olarak verimli pazarlama kampanyaları başlatmak ve işin amaçlarını başarılı pazarlama kampanyalarına dönüştürmek için çalışmaktadır. Tüketici pazarının ihtiyaçlarını değerlendirmede ustadırlar. Tüketici eğilimleri ve talepleri hakkında bilgiyi nasıl ve nerede elde edeceklerini kolayla saptayabilmektedirler.

Dijital Pazarlama Uzmanları, bir şirketin ürününü online pazarlamada kullanılan stratejiyi geliştirmek ve ilerlettirmekten sorumludur. Bu, şirketlerinin mesajını müşterilerine ulaştırmak için çeşitli çevrimiçi promosyonlar ve e-posta kampanyaları bir araya getirmektedir. Ayrıca internet yolu ile müşterilere ulaşmanın diğer yollarını farketmek için tüketici araştırmalarını da devamlı olarak yapmaktadır. Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için gereken temel yetenekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Pazarlamanın temellerini bilmek,

 • Bir ürünün ya da hizmetin nasıl planlanacağını bilmek ve zamanı yönetme becerisine sahip olmak,

 • Yaratıcı ve iyi sunum becerilerine sahip olmak,

 • Pazarlamanın temel alanlarında bilgi (SEO, sosyal medya, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, PPC ve SEM) sahibi olmak,

 • Bir pazarlama stratejisinin nasıl planlanacağını, oluşturulacağını ve uygulanacağını bilmek,

 • Mevcut temel ölçüm araçlarını anlamak,

 • Sosyal varlığı geliştirmek ve markaları etkin bir şekilde savunmak,

 • Pazarlama trendlerinde ve haberlerini güncel olarak takip etmek, (Örneğin; Google güncellemeleri ve algoritmalardaki değişiklikler)

Dijital dünyada çalışan bir uzmanın temel bir kodlama anlayışına sahip olması oldukça önemlidir. Dijital Pazarlama Uzmanları genellikle web geliştiricileri ve web tasarımcıları ile çalışmaktadır. Temel bir HTML bilgisine ve birkaç programlama diline (CSS, Ruby, JavaScript, PHP gibi) sahip olmak uzmanlar açısından da oldukça faydalı olmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimi göstermektedirler. Bu da entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelmektedir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Dijital Pazarlama Uzmanları bir ajans için, şirket içi bir ekiple çalışmayı veya kendi şirketlerini kurmayı seçebilmektedir. Dijital pazarlama dalında uzman olan kişiler diğer seçeneklerden farklı olarak dijital satış yöneticileri, internet pazarlama uzmanları, arama motoru optimizasyonu (SEO) pazarlama uzmanları veya dijital pazarlama direktörleri olarak çalışabilmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Pazarlamayla ve özellikle çevrimiçi pazarlamayla ilgileniyorsanız bir Dijital Pazarlama Uzmanı olarak bir kariyer düşünmek isteyebilirsiniz. Geleneksel reklamcılık artık eskisi kadar etkili bir alan değil. Şirketler artık tüketicilere anlamlı içerik sağlamalı ve çevrimiçi ortamda hızlı ve kolay bir şekilde bulunmalarına izin vermeyi seçmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı, bir hedef pazarı belirlemek, marka imajı oluşturmak için çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca internet ve dijital teknolojiler için bir pazarlama kampanyası oluşturmak ve sürdürmek için bir şirketin pazarlama ekibiyle birlikte çalışan kişiler olarak düşünülebilmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanları, arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli arama (PPC), görüntülü medya, sosyal medya ve alışveriş geri dönüşümleri gibi belirli alanlarda uzmanlaşmayı seçmektedir. Kısaca daha genel bir dijital pazarlama uzmanlığına sahip olabilmektedir. Aynı zamanda yine de bir dijital pazarlama uzmanı olarak bilinmektedirler.

Dijital pazarlama mesleği olması gereken niteliklerin temel pazarlama stratejilerinin ve kreatif becerilerin ötesine geçtiği kendi sektör nişine sahiptir. Genel anlamı ile bir Dijital Pazarlama Uzmanı potansiyel olarak müşteriler oluşturarak marka bilinirliği geliştirmek için dijital kanalları kullanmaktan sorumludur. Dijital kanallar ise şunları içermektedir.

 • Şirket web siteleri

 • Sosyal medya

 • Arama motoru sıralamaları

 • E-posta pazarlama

 • Çevrimiçi görüntülü reklamlar

 • Kurumsal bloglar

Ayrıca Dijital Pazarlama Uzmanlarının çalışabildikleri alanları da şu şekilde sıralayabiliriz.

 • SEO Yöneticisi: Bu pozisyonda, içeriğinizi yönlendirmeye ve bir şirketin içeriğini iyileştirmeye yardımcı olmak için becerilerinizi bir SEO uzmanı olarak kullanabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler, Google ve sosyal medyada performansı artırmak için gereken stratejiye ilişkin değerli bilgilerle içerik oluşturucuları hedefte tutmak için kullanılmaktadır.

 • İçerik Pazarlama Uzmanı: Bu rolde, Google sıralamalarının yanı sıra trafiği artırmanızı sağlayacak bir plan ve genellikle bir strateji ile gelen içeriğin yaratıcısı olabilirsiniz. Videodan, blog yazmaya ve sosyal medyaya kadar hangi materyalin kullanılacağına dair bir plan oluşturabilirsiniz. İçeriğinizin verimliliğini büyütmek için bir SEO Yöneticisine rapor verebilirsiniz. Ayrıca SEO ekibinin anahtar kelimelerini kullanarak pazarlama bölümlerinde çalışabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Yöneticisi: Bir sosyal medya yöneticisi, sosyal medyaya, gönderiler ve denetleme için etkili bir program oluşturmaya ya da bazı durumlarda gönderileri oluşturmaya odaklanmaktadır. Yine, bir geçiş her zaman mümkündür. Bu durumda genel dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak içerik pazarlama uzmanı, SEO çalışanları ve diğer dijital pazarlamacılarla çalışabilirsiniz.

 • Dijital Pazarlama Müdürü: Bu pozisyonda, genel içerik stratejisini ve pazarlama kampanyalarını geliştirmeyi denetleyebilirsiniz. İşiniz, yeni müşteriler edinme amacıyla trafik çekerken marka bilincini artırmayı içerecektir. Dijital pazarlama çabalarınızı optimize etmek için genellikle yeni teknolojiye ayak uydurmaktan sorumlu olabilirisiniz. Kampanyalarınızın sonuçlarını takip etmek için pazarlama çabalarınızın analizi de gerekli olmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşları

Dijital pazarlama uzmanlığı bazen hem yorucu hem de insanı her gün yeni bilgilerle doyurucu bir meslek niteliğindedir. Bu meslek dalında uzman olmak isteyen kişilerin yürüyeceği yollar uzun vadede olsa da geri dönüşüm olarak oldukça etkileyici bilgi birikimine yol açmaktadır. Hemen her meslekte olduğu gibi dijital pazarlama uzmanlığında da gelir etkisi değişkenlikler göstermektedir.

Genel olarak bir tablo yapıldığında 2020 yılının araştırmaları bazında alacakları ücretler şu şekildedir: Bir dijital pazarlama uzmanı en düşük 3000 TL, en yüksek 6090 TL alabilmektedir. Ortalama olarak aldıkları maaşlar ise 4500 TL olarak belirlenmiştir. Tabii bu ücretler firmadan firmaya farklılıklar gösterebilmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Uzmanı olma yolculuğunun başlangıç noktası, öncelikle dijital pazarlama kavramlarını iyi bir biçimde öğrenmek ve anlamaktır. Dijital pazarlama karmaşıktır ve farklı dijital pazarlama kavramları hakkında çok şey öğrenmeniz gerekmektedir. Dijital pazarlama bloglarını ve eğitimlerini ayrıntılı olarak okumaya başlayarak ilk adımınızı atabilirsiniz. Kavramları daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacak dijital pazarlamayla ilgili sayfamızda bulunan dijital pazarlama eğitimini alabilirisiniz. Eğitim sonrasında sitemizden Dijital Pazarlama Uzmanı sertifikanızı alarak oldukça iyi işler çıkarabilirsiniz.

İlgili eğitim: Dijital Pazarlama Eğitimi

İçerik ve SEO, dijital pazarlamanın temel direkleridir. Diğer her şey bunlardan sonra gelmektedir. Bu yüzden çalışmak istediğiniz konuyu araştırmanızda büyük fayda olacaktır. Yazmak istediğiniz makalelerin veya konuların bir listesini yapabilirsiniz.

SEO için optimize edilmiş makaleler yazmayı deneyip, çevrimiçi olarak bir web siteniz mevcutsa orada yayınlayabilirsiniz. En yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri listeleyebilirsiniz. Web sitenize hızlı bir şekilde organik trafik gelmesini istiyorsanız hemen yola koyulmalısınız. Eğer bir web siteniz yoksa ve ihtiyaç duyuyorsanız yine sayfamızın vermiş olduğu Wordpress eğitimini alarak kendinize bir site oluşturabilirsiniz. Web sitenizin veya bloğunuzun XML site haritasını oluşturarak web sitenizin taranması için Google'a gönderdiğinizde de oldukça kullanışlı olacaktır. Web sitenizi Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi ile doğrulayabilirsiniz.

dijital pazarlama uzmanı dijital pazarlama SEO SEM organik trafik dijital pazarlama uzmanı nedir dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar dijital pazarlama uzmanı maaşları
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Dijital pazarlama, pazarlama yöntemlerinin dijitale taşındığı ve dijitale özgü hedef kitle pazarlamasına olanak sağlayan bir pazarlama türüdür. İşletme ve markaların, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla hedef kitleye ulaştığını biliyoruz. Fakat her işletmenin bu konuda başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi işletmeler ise hâlâ dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya bulaşmamakta kararlı ve bu kararlılık hedef kitleye kolaylıkla ulaşma olasılığını bile ortadan kaldırıyor. Neyse ki konumuz bu tür işletmeler değil, dijital pazarlama hizmetinden bir şekilde yararlanmak isteyenlere yönelik.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

14 Ağustos 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209