Published on: 05 Ağustos 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 806

Pazarlama politikalarının ve materyallerinin değiştiği günümüzde daha pozitif müşteri odaklı ve gerçek pazar alanı kurmanın önemi de artmıştır. Özellikle satış ve pazarlamanın elektronik ortama geçmesiyle birlikte dijital pazarlama sonrası geleneksel pazarlama eğilimleri bütünüyle değişmiştir. 

Aslında iki pazarlama yönteminde de müşteriye ulaşmak ve müşterinin istemlerine cevap vermek asıl amaçtır. Ancak günümüz dijital pazarlama politikalarında müşteriye ulaşmanın farklı yolları ve usulleri bulunmaktadır. Bu bağlamda yapılan ve önemi henüz anlaşılan dijital pazarlama eğitimi ile pazarlama sektörünün ve girişimcilerin daha etkili olmasına imkan tanınmaktadır.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Geleneksel pazarlama ile arasındaki en belirgin fark ölçümlenebilir reklam yayınlayanın gerçek zamanlı olarak reklamları güncelleyebilmesi ve kontrolün yüksek olması. Yayınlamış olduğunuz bir reklamın verimliliğini ve etkisini analiz edebilmek için elinizde değerlendirilecek bilgi ve bulgular olmalıdır. Bu sayede yayınladığınız reklamın size ne kadar yarar sağladığını, reklam maliyetinin marjinal etkisini görebilirsiniz.

Pazarlama yöntemlerinin dijital dünyada kullanılması geleneksel pazarlamaya göre optimum bir maliyet gerektirir. Çok az bir maliyetle en yüksek verimi almanıza olanak tanır. Aynı zamanda yürüteceğiniz kampanyalarda, reklamları kimin ne zaman, nerede gibi birçok metrikle nasıl göreceğine dair ayarlamaları da yaparak tıklama başına maliyetinizi de optimize edersiniz. Bir diğer farklılık dijital pazarlama alanını çok daha geniş ve etkin bir kitleyi size ulaştıracak olmasıdır.

Güçlü Dijital Pazarlama Yöntemlerinin Öğrenilmesi

Dijital pazarlama ve satış teknikleri alanında uzmanlık kazanmak ve yeteneklerin bir üst seviyeye çıkartmak isteyenler için dijital pazarlama kursu programları hazırlanarak alanında uzman eğitmenlerce sunumlar ve ders notları şeklinde teorik ve daha sonra pratik uygulamaları gereken bir eğitim sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Dijital pazarlama eğitiminin faydaları iş hayatına geçişte çok işinize yarar.

Dijital Pazarlama Eğitimi Nereden Alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler programlarında verilen dijital pazarlama eğitimi derslerinde etkili pazarlama politikaları ve kuralları, satış ve pazarlama, müşteri tanımlama ve müşteri deneyimleri gibi pek çok eğitim içeriği bulunmaktadır. 

Dijital Pazarlama Eğitimi Sonunda Neler Kazanırsınız?

Dijital pazarlama eğitiminde dijital pazarlama ve satış yöntemleri ile beraber dijital reklamcılığın pazarlama politikalarına nasıl yansıyacağı ve müşteri beklentilerinin nasıl yönlendirileceği konusunda uzmanlaşırsınız. Bir e-ticaret sitesinin web trafiğini artırmak ve daha kaliteli ziyaretçi çekmek için gerekli kampanyaların hazırlama yöntemleri kazanılır.

Ziyaretçilerin promosyon veya indirimler kazanarak sadık müşteri haline getirilebilmesi, sitede daha uzun süreli kalmasını sağlayacak yöntemler geliştirilir. Bir hizmetin veya ürünün en iyi şekilde dijital pazarlamanın içinde nasıl yer alması gerektiği enstitü online eğitim müfredatının temel bir parçası olarak katılımcılara verilir.

Dijital Satış Dünyasında Tanıtım Nasıl Yapılır?

Her kesimden ve yaştan bireyin elinde akıllı tablet ve telefonların bulunduğu bu günümüzde, arama motoru reklamlarından, sosyal medya reklamlarına ve sayfa içlerine gömülü reklam temeli tanıtımlar sayesinde internet sayfalarımıza birçok ziyaretçi gelmektedir. İnternet gezginlerinin dikkatini çeken, odaklarına yakın hizmet ve ürünlerin bulunduğu tanıtım reklamları, sosyal ağ paylaşımları, makaleler, blog yazıları ve resimler pazarlama politikaları dijital pazarlama eğitimi sayesinde pazarlamacılara ve girişimcilere rehber olmaktadır.

Tam da bu nedenlerle dijital pazarlamacıların da bu dünyayı yakından tanıması için dijital pazarlama kursu bir zorunluluk halini almıştır. Online dünyanın altyapıları, sayfa bileşenleri ve bölümleri, metin açıklamaları, görseller, grafik tasarımı ve kullanıcı deneyimlerinden oluşan bir dizi etkinliğe sahip olmak gerekir. 

Rekabetçi çağımızın gereklilikleri ve doğası nedeniyle bir sürü uzmanlık bölümünün oluşmasına ve olgunlaşmasına sebep olmuştur. Ayakta kalmak ve güçlü bir pazarlama politikasına sahip olmak için bu çeşit dijital pazarlama beceri ve teknikleri online eğitim kurslarında verilerek girişimci yeteneklerinin en üst seviyeye çıkarılması amaçlanmaktadır.

Yazar: Recep Önalan
 

  • dijital pazarlama ,
  • pazarlama ,
  • dijital satış ,
  • geleneksel pazarlama ,
  • satış teknikleri ,
  • online eğitimler ,
  • dijital pazarlama eğitimleri
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı