AnasayfaBlogDijital Pazarlama İle Ürün Satışı
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama İle Ürün Satışı

24 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama İle Ürün Satışı

İnternet, günümüzde herkesin evinde, iş yerinde hatta cebinde bile rahatlıkla kullanabildiği, ulaşabildiği bir dünya haline geldi. İnternetin bu denli hayatımızın bir parçası olması işletmelerin de internette yer edinmek için harekete geçmesine neden oldu. Dijitalleşen dünyada varlığını sürdürebilmek adına tüm işletmeler markalarını online ortama taşımaya başladılar. Tabii tüm dünyaya bir tık uzakta olmak şirketler için bulunmaz bir dijital pazarlama ortamı oluşturdu.

Geleneksel pazarlamada dergi, gazete, broşür, radyo gibi araçlar kullanabiliyoruz. Bu araçlara reklam verip yerel kitlemize hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz üstelik bir broşür bastırıp bulunduğumuz mahalleye dağıttığımızda bu broşür yere dahi atılmış olsa onlarca kişi tarafından görülüyor. Ancak bu bizim marka bilinirliğimizin yükselmesi dışında ne işimize yarayabilir?

Örneğin; ürünlerimiz müşterilerimizin ilgisini çekti mi? Broşürü incelerken ne kadar zaman geçirdiler? Acaba ürün ya da hizmetimize ihtiyaçları var mı? İhtiyaç duydukları anda bize ulaşacaklar mı? Bu gibi soruların çoğuna geleneksel pazarlama aracılığıyla yanıt bulmamız çok zor. Ama internetle birlikte hayatımıza giren yeni pazarlama kanalımız bunların hepsine olanak sağlıyor. İşte bu yeni kanalın adı dijital pazarlama.

Nedir Bu Dijital Pazarlama?

Dijital pazarlama ve mobil uygulamalar müşterilerinize ulaşmak için neredeyse en kolay yoldur. 2019 verilerine göre dünya nüfusunun %56’sı internet, %45’i ise sosyal medya kullanmaktadır. Bu kadar büyük bir pazar ağını aktif ve etkili bir şekilde kullandıktan sonra başarısız olmak neredeyse imkânsız.

Peki, bu dünyaya nasıl giriş yapabiliriz? İş yeriniz için bir web sitesi tasarlayabilir ve varlığınızı online ortama taşımakla başlayabilirsiniz. Google, Facebook, Twitter, Instagram hatta YouTube gibi kanalları dijital pazarlama için kullanarak reklam yapabilir, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi insanlara tanıtabilir, marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Google'da Var Olmak

Örneğin; Çeşme’de “X Bisiklet Kiralama” adında bir bisiklet kiralama dükkânınız var ve turistlerin ilgisini çekmek istiyorsunuz. Dijital pazarlama aracılığıyla yapmanız gereken şey oldukça basit. Google gibi büyük bir arama motorunu kullanmayan yoktur. Peki, siz bunu şirketiniz için bir reklam ve tanıtım aracı olarak kullanıyor musunuz?

Google’ın sunduğu hizmetlerden biri olan Google My Business’a işletme adınız, adresiniz, çalışma saatleriniz gibi bilgileri girerek işletme kaydınızı yapabilirsiniz. Böylece kullanıcılar “Çeşme kiralık bisiklet“ gibi bir arama yaptığında iş yerinizi arama sonuçlarında göreceklerdir. Dijital pazarlama faydasını göstermeye başladı, tek bir ücret ödemeden hizmetinize ihtiyaç duyan kullanıcıların bir kısmına ulaştınız bile. Peki, müşterinin bize ihtiyacı yok yani bizi aramıyor ama markamızı ve iş yerimizi bilsin istiyoruz. Bunu nasıl sağlayacağız?

Marka Bilinirliği

Marka bilinirliğini arttırmamız gerek, işte burada da devreye sosyal medya giriyor. Marka hikayeleri satış rakamlarını arttırır, bu yüzden sosyal medyada var olmak çok önemlidir. Sosyal medyada markamız için bir hesap oluşturarak işe başlayabiliriz. Ardından müşterilerimizin görmesini istediğimiz ürün, hizmet ya da kullanıcı görüşlerini bu hesaplara yükleyebilir ve insanların iş yerimiz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabiliriz. Hatta dijital pazarlama için belirli bir bütçe ayırabilirseniz sosyal medya aracılığıyla hedef kitlenize reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Reklam sistemleri genelde basittir. Bütçenizi, reklam sürenizi, hedef kitlenizin yaşını, cinsiyetini, reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz alanı seçersiniz. Daha sonra reklam verdiğiniz mecra sizin seçtiğiniz kriterler içinde reklamınızı göstermeye başlar. Bu reklamlar sayesinde potansiyel müşterileriniz sizlere ulaşabilir aklındaki soruları bu hesaplar üzerinden sorabilir ve siz de anında cevap verebilirsiniz.

Böylece müşterilerinizle karşılıklı iletişime geçtiğiniz onların sorularını istek ve şikâyetlerini dinleyip anında çözümler üretebileceğiniz bir platform oluşturmuş olursunuz. Geleneksel pazarlamada genelde fiyatlar sabitken dijital pazarlama için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Dijital pazarlama bütçeniz 10 TL ise bununla sosyal medya, Google arama ağı reklamı gibi reklamlar verebilir ya da 250.000 TL bütçenizle Youtube Ana Sayfasında reklamınızda şirketinizden bahseden bir video oluşturabilirsiniz. Böylesine büyük bir dünyayı şirketinizin gelişmesi için ne şekilde kullanacağınız tamamen sizin elinizde. 

Yazar: Furkan Yıldızhan

dijital pazarlama ürün satışı internetten alışveriş online alışveriş marka bilinirliği sosyal medya markalar sosyal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital pazarlama, pazarlama yöntemlerinin dijitale taşındığı ve dijitale özgü hedef kitle pazarlamasına olanak sağlayan bir pazarlama türüdür. İşletme ve markaların, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla hedef kitleye ulaştığını biliyoruz. Fakat her işletmenin bu konuda başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi işletmeler ise hâlâ dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya bulaşmamakta kararlı ve bu kararlılık hedef kitleye kolaylıkla ulaşma olasılığını bile ortadan kaldırıyor. Neyse ki konumuz bu tür işletmeler değil, dijital pazarlama hizmetinden bir şekilde yararlanmak isteyenlere yönelik.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

14 Ağustos 2021
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020