Close
Mobil Menu Bars

CV'nizde Mutlaka Bulunsun

16 Aralık 2014, 1742 defa okundu.
CV'nizde Mutlaka Bulunsun
CV'nizde Mutlaka Bulunsun

İş hayatında başarılı olmak, yükselmek, vazgeçilmez personel olmak, taltif edilmek, maaş zammı almak büyük önem taşır. Tüm çalışanların çabaları da bu yöndedir. Ama amaçları gerçekleştirmek için önce bir iş sahibi olmak gerekir.

Özgeçmişte bulunması gerekenler

Çalışmak, düzenli bir iş sahibi olmak için insanlar, bir çok kez iş başvurusunda bulunabilir. İş başvurularında artık standartlaşan bir uygulama da CV, sunmaktır. CV, bir çeşit eğitim ve çalışma hayatının özgeçmişidir. İngilizce olarak özgeçmiş manasına gelen Curriculum Vitae'ın baş harflerinden oluşur. Gerek İnsan Kaynakları yöneticisi, gerekse de patron işe alımlarda öncelikle yapılan başvurularda CV'leri inceler. CV'si yeterli görülen aday, görüşmeye çağrılır ve genellikle işe kabul edilir.

CV'de mesleki yeterliliğinizi kanıtlayacak olan diplomanın yanı sıra aldığınız eğitimlerin sertifikaları da işe alımda karar vereni olumlu etkileyecektir. Her CV'de mezun olunan okulun yanı sıra sahip olunan sertifikalar da mutlaka yer alır. CV örneklerinde bu bölüm kesinlikle yer alır. İş başvuru formlarında da Sertifikaların sıralanması istenir. Bu nedenle, iş başvurularında tercih edilen olmak için online eğitimler içinden sektörünüzle ilgili olanları tercih ederek, sertifika alabilirsiniz. Ücretsiz online sertifika eğitim programları ile herhangi bir ücret ödemeden eğitim alabilirsiniz.

İşe alımlarda insan kaynaklarının da dikkate aldığı Cv, iş hayatını ve kişisel bilgileri içermektedir.

Eğitim Bilgileri

Cv'de yer alması gereken bilgilerden biri de alınan eğitimlerdir. En son alınan eğitimden başlanarak sıralanacak bilgiler sizlerin kariyeriniz doğrultusunda dikkate alınacaktır. Lisans, yüksek lisans bilgileri haricinde eğitimini almış olduğunuz sertifikaların da Cv'de belirtilmesi gerekir. Uzmanlık belgelerinin ve alınan sertifikaların numaraları ve içerikleri de öz geçmişte yer alır.

Katılan kişisel gelişim ve mesleki eğitimler de öz geçmişte belirtilir. Bu eğitimlerin ve derecelerinin gerekli görüldüğü düzeyde öz geçmişte belirtilir. Öz geçmişleri başvurulacak olan iş sektörüne göre şekillendirmek daha avantajlı olacaktır. Bilgisayar kullanımı ve yazılım eğitimleri bu yönden belirtilmelidir. Yabancı dil eğitimleri konusunda da Cv'de alınan seviyenin belirtilmesi gerekir. 

Etkili Bir Cv Oluşturma

Bireysel markayı tanıtma olarak nitelendirilen bilgileri etkili bir cv hazırlamak için kullanmalısınız. Başvurulan işe ve pozisyona göre öz geçmişlerde ufak değişiklikler ve eklemeler yapılır ancak genel olarak standart bilgiler gereklidir. Öz geçmişte yer alan iletişim bilgilerinin doğru olması insan kaynakları uzmanının iş görüşmesi için size ulaşması anlamında önemlidir.

Gerekli sertifikaların alınmış ve öz geçmişte yer alması öz geçmişi etkili kılacaktır. Öz geçmişte sadelik ön planda bulundurularak kişisel gereksiz bilgi kalabalığından kaçınılmalıdır. Öz geçmiş genel anlamda çok uzun tutulmamalıdır. Gerekli bilgilerin bir sayfayı geçmeyecek şekilde hazırlanması etkili olacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!