Close
Mobil Menu Bars

CV Ne Demek? CV Açılımı Nedir?

05 Şubat 2020, 4640 defa okundu.
CV Ne Demek? CV Açılımı Nedir?
CV ne demek, CV, eğitim, iş, akademik, CV biçimi, cv nedir,

Günümüzde özellikle iş hayatında CV terimi sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bir işverenin veya eğitimcinin iş veya eğitim başvurusunda bulunan kişinin CV’sini görüp karar vermesi sadece yedi saniye sürer. Mülakata çağırılmak istiyorsanız bu yedi saniyeyi mükemmel bir CV hazırlayarak lehinize çevirmeniz gerekir.  Peki CV ne demek?

CV Nedir?

İş yaşantısına atılmaya çalışan veya eğitimini bir üst düzeye taşımak isteyen her birey bir CV hazırlaması gerektiği gerçeği ile yüz yüze gelir ve aklına takılan ilk soru CV ne demek? olur. Latince yaşamın seyri anlamına gelen Curriculum Vitae sözcüklerinin baş harfleri ile kısaltılan ve Türkçeye de aynı şekilde yerleşen CV kısaca özgeçmişinizdir. CV tipik olarak kişisel bilgileriniz, eğitim geçmişiniz ve iş deneyimlerinizden oluşur. Başvurduğunuz işe uygun olarak açık, kısa ve net bir CV hazırlamanız önemlidir.

İşin niteliğinden uzak uzun CV’lerin işveren veya insan kaynakları uzmanı tarafından geri plana itildiği unutulmamalıdır. CV ne demek bunu öğrendikten sonra CV içerisinde hangi bilgilerin olması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. CV kağıt üzerinde sizin kim olduğunuzu açıklayan bir belge niteliğindedir. Bu nedenle bazı bilgilerin eksiksiz olarak CV içerisinde bulunması gereklidir. CV’niz işverenleri aradıkları kişi olduğunuza ikna edebilmelidir.

CV ne demek, CV, eğitim, iş, akademik, CV biçimi, cv nedir,

Basit Bir CV Hazırlamak için Gerekli Adımlar

 • İletişim bilgileri: Buna tam adınız, telefon numaranız ve e-posta adresiniz de dahildir. Fiziksel adresinizi eklemek isteğe bağlıdır.
 • Sürücü belgesi: Sürücü belge veya belgelerinizi sınıfı ve aldığınız tarih ile birlikte yazın.
 • Eğitim geçmişi: Akademik geçmişinizi ters kronolojik sırayla detaylandırın. En son mezun olduğunuz eğitim kurumundan başlayarak akademik geçmişinizi yazmanız gerekir. Örneğin doktora mezunuysanız önce doktora eğitiminizi yazarak başlayıp daha sonra sırasıyla lisansüstü, lisans ve dilerseniz lise eğitiminizi yazmalısınız. Bunları yazarken eğitim aldığınız kurumların adı, bölümünüz, eğitime başladığınız ve mezun olduğunuz tarihleri eklemeyi unutmayın.
 • İş deneyimi: En son yaptığınız işten başlayarak şirketi veya kuruluşu, iş unvanını ve istihdam tarihlerini listeleyin. İş görevlerinizi, kazandığınız deneyimleri ve başarılarınızı ekleyin.
 • Uzmanlık alanları: İşverenlerin aradığı en önemli becerileri vurgulamak için başvuracağınız işe uygun olan uzmanlık alanlarınızı listeleyin. İş tanımına fazlasıyla ters düşecek becerilerinizi yazmaktan kaçınmanız çok önemlidir.
 • Ödüller ve burslar: Eğitim ve iş yaşantınız boyunca elde ettiğiniz ödüller veya burslar varsa tarih, kuruluş ve içeriği ile ilgili detay vererek listeleyin.
 • Bilgisayar bilgisi: Kullanabildiğiniz bilgisayar programlarını seviyesi ile beraber listeleyin.
 • Sertifika: Aldığınız sertifikalar varsa bunları CV içeriğine ekleyin. Sertifikaların başvurduğunuz işin niteliği ile doğrudan ya da dolaylı yoldan bağlantısı olduğundan emin olun.
 • Yabancı dil: Bildiğiniz yabancı dilleri seviyeleri ile belirtin.
 • Projeler: Varsa iş veya eğitim yaşantınız boyunca dahil olduğunuz önemli projeleri, projelerin başlangıç ve bitiş tarihleri ve projenin içeriği ile birlikte listeleyin.
 • Referanslar: CV içerisinde referanslar en önemli kısımlardan biridir. Eğitim veya iş hayatınızda beraber çalıştığınız belli statüdeki en az iki kişiyi adları, soyadları, unvanları, çalıştıkları kurumlar ve iletişim bilgileri ile beraber referans olarak eklemelisiniz. Bu kişileri CV içerisine eklemeden önce onaylarını almayı unutmayın.

Yukarıda sayılanların dışında işin niteliğine göre aşağıdaki bilgileri de ekleyebilirsiniz;

 • Yayınlar: Özellikle akademik CV içeriklerinde ulusal ve uluslararası yayınlarınıza yer vermeniz gerekir. Mesleki geçmişiniz için önemli olan sunumlar, bildiriler, çalışmalar, kitaplar veya diğer yayınlarla ilgili alıntıları ekleyebilirsiniz. Yayınlar için yazarları, yayınlanma tarihini, yayınlandığı derginin cilt numarasını, sayfa numarasını ve DOI numarasını yazmayı unutmayın. Sunumlar için sunumun başlığını, tarihini ve hangi etkinlikte gerçekleştirildiğini ekleyin.
 • Ön yazı: Ön yazı çoğunlukla CV’ye ek olarak ayrı şekilde başvurulan işe uygun şekilde yazılır. Fakat dilerseniz CV’nizin başına iletişim bilgilerinden sonra kısa bir ön yazı ekleyebilirsiniz. Ön yazı kendinizin, uzmanlık alanlarınızın, becerilerinizin ve hedeflerinizin kısa bir özetidir.
 • Tezler: Eğitim bilgilerinize ek olarak yazdığınız tezlerin tez başlıklarını ve danışman bilgilerinizi de ekleyebilirsiniz
 • İlgi alanları: İsteğe bağlı olarak hobileriniz ve ilgi alanlarınız da CV içerisinde yer alabilir.
 • Üyelikler: Mesleki veya meslek dışı dernek, kulüp ya da odalardaki üyelik bilgilerinizi CV’nize ekleyebilirsiniz

CV ne demek, CV, eğitim, iş, akademik, CV biçimi,

CV Biçimi Nasıl Olmalı?

CV ne demek ve CV içeriği nasıl olmalıdır artık biliyorsunuz. O zaman CV biçimi nasıl olur bir göz atalım:

 • Comic Sans gibi fontlardan kaçının. Arial veya Times New Roman gibi profesyonel, net ve okunması kolay fontları tercih edin. Potansiyel işverenlerin CV’nizi okuyabildiğinden emin olmak için 10 ile 12 punto arasında bir yazı tipi boyutu kullanın. Tüm yazı tiplerinin ve yazı tipi boyutlarının tutarlı olmasını sağlayın.
 • Bölüm başlıkları CV’nizi kolay okunur ve net anlaşılır hale getirir. Bu nedenle bölüm başlıklarını 14 veya 16 punto gibi daha büyük ve kalın yaparak dikkat çekici olduklarından emin olun.
 • İşverenin çalışma geçmişinizi ve en son başarılarınızı ilk önce görebileceği şekilde her şeyi ters kronolojik sırada listeleyin.
 • CV biçimini net aralıklar kullanarak kısa tutun. Bu tür CV düzeni potansiyel işverenlerin CV'nizi gözden geçirmelerine ve önce önemli bilgileri hızlı bir şekilde seçmelerine olanak tanır.
 • CV'nizi elden verecekseniz veya posta yolu ile gönderecekseniz beyaz A4 kağıda yazdırın. Sadece bir tarafa yazdırın ve kesinlikle katlamayın.
 • Türkiye’de işverenler çoğunlukla resimli CV tercih etmektedir. CV’nizin sağ üst köşesine iş hayatına uygun bir vesikalık fotoğraf koymayı unutmayın.

İyi Bir CV Nasıl Yazılır?

 • Mümkünse aktif fiiller kullanın. Örneğin, oluşturuldu, analiz edildi, geliştirildi gibi kelimeler kullanarak girişken bir kişiliğe sahip olduğunuzu gösterebilirsiniz.
 • İyi bir CV'nin yazım veya dilbilgisi hatası yoktur. CV hazırlarken yazım denetleyicisi kullanın ve belgeyi kontrol etmek için ikinci kez gözden geçirin.
 • Takım oyuncusu, çalışkan, aynı anda birçok görevi yapabilirim gibi genel, aşırı kullanılan ifadelerden kaçının. Bunun yerine tüm bu becerileri gösteren gerçek hayattan örnekler verin.
 • Başvuru yaptığınız işe özel CV’nizi hazırlayın. Şirketin internet sitesine ve sosyal medya hesaplarına bakın. Yakın zamanda yerel basında çıkan haberlere göz atın. İşin niteliğini iyice kavrayın ve CV’nizin işverene hedeflendiğinden emin olun.
 • Doğru CV türünü seçin. Profesyonel iş yaşantısına uygun bir CV ile akademik kariyer tercihiniz için bir CV arasındaki farkları araştırın ve size uygun olana karar verin.
 • CV’nizin başına CV terimini yerleştirmeyin. Bunun yerine adınızı ve soyadınızı ana başlık olarak kullanın.
 • E-posta adresinizin profesyonel olduğundan emin olun. Kesinlikle takma isim kullanmayın. Adınızı ve soyadınızı çağrıştıran bir e-posta adresi kullanmanız çok önemlidir.
 • CV’nizde yalan söylemeyin veya deneyimlerinizi abartmayın. Böyle bir durum sadece potansiyel bir işverene sahtekarlığınızı göstermekle kalmayacak, aynı zamanda ciddi sonuçlar da doğurabilecek bir durumdur. Örneğin, lisans ortalama notunuzu 2.5'den 3.5'e değiştirmek derece sahtekarlığı olarak sınıflandırılacaktır. Bu durum sektör içerisindeki diğer işverenler tarafından mimlenmenize de neden olabilir.
 • Ön yazı eklemek başvurunuzu kişiselleştirmenizi sağlayacaktır. Ön yazı ile CV içerisinde bulunan belirli bir bölümüne dikkat çekebilir veya çalışma geçmişinizdeki boşlukları netleştirebilirsiniz.

CV, eğitim, iş, akademik, CV biçimi, cv nedir,

CV ne demek? sorusu hala beyninizde yankılanıyorsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz. CV hazırlama kursu ile CV hazırlamanın inceliklerinin yanı sıra iş görüşmesine gitmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili de birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

CV ne demek?

İş yaşantısına atılmaya çalışan veya eğitimini bir üst düzeye taşımak isteyen her birey bir CV hazırlaması gerektiği gerçeği ile yüz yüze gelir ve aklına takılan ilk soru CV ne demek? olur. Latince yaşamın seyri anlamına gelen Curriculum Vitae sözcüklerinin baş harfleri ile kısaltılan ve Türkçeye de aynı şekilde yerleşen CV kısaca özgeçmişinizdir. CV tipik olarak kişisel bilgileriniz, eğitim geçmişiniz ve iş deneyimlerinizden oluşur.

CV içerisinde hangi bilgiler olmalı?

CV kağıt üzerinde sizin kim olduğunuzu açıklayan bir belge niteliğindedir. Bu nedenle bazı bilgilerin eksiksiz olarak CV içerisinde bulunması gereklidir. Basit bir CV yazmak için gerekli adımlar; iletişim bilgileri, sürücü belgesi, eğitim geçmişi, iş deneyimi, uzmanlık alanları, ödüller ve burslar, bilgisayar bilgisi, sertifikalar, yabancı dil, projeler, referanslar.

CV biçimi nasıl olmalı?

Net ve okunması kolay fontları 10 ile 12 punto arasında bir yazı tipi boyutu ile kullanın. Bölüm başlıklarını 14 veya 16 punto gibi daha büyük ve kalın yapın ve işverenin çalışma geçmişinizi ve en son başarılarınızı ilk önce görebileceği şekilde her şeyi ters kronolojik sırada listeleyin. CV biçimini net aralıklar kullanarak kısa tutun, beyaz A4 kağıda yazdırın ve CV’nizin sağ üst köşesine iş hayatına uygun bir vesikalık fotoğraf koymayı unutmayın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Adım İrem Elitez. 1984 doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği lisans bölümü mezunuyum. Yaklaşık 6 sene İstanbul Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştım. Bu süre zarfında çeşitli projelerde yer aldım. Uluslararası dergilerde bilimsel makalelerim yayınlandı. Geçtiğimiz Haziran ayında da doktora derecemi aldım. Okumayı ve yeni yerler keşfetmeyi seven bir insanım. Bunun yanı sıra kendimi farklı yönlerden geliştirme çabasında olmuşumdur hep. Üretkenliğimi yansıtabileceğim bir iş olduğunu düşündüğüm blog yazarlığına merak saldım. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde online ücretsiz eğitimlere katıldım. Bu alanda gelişmek arzusundayım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!