AnasayfaBlogÇok Meşgul İnsanlar İçin Zaman Yönetimi Teknikleri
Zaman Yönetimi

Çok Meşgul İnsanlar İçin Zaman Yönetimi Teknikleri

24 Şubat 2018
Bir blok üzerinde siyah bir çalar saat, etrafında bir hesap makinesi ve birkaç ataç görülmektedir. Çalar saat yakın plandadır, LCD ekranı ve üst kısmında iki düğmesi vardır. Hesap makinesi de yakın plandadır, birkaç düğmesi ve büyük bir ekranı vardır. Ataşlar küçük ve gümüş rengindedir ve düzenli bir şekilde dizilmişlerdir. Arka plan nötr bir renktedir ve öğeler parlak bir ışık kaynağıyla aydınlatılmıştır.

Gün içinde daha çok zamana ihtiyacınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Evet, tabi ki var. Bütün yapmanız gereken bazı zaman yönetimi tekniklerini uygulamak olacaktır.

Hazır mısınız? Nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyorum

Zaman yönetimi teknikleri neler?

Teknik 1: Her şeyi yapamayacağınızın farkına varın

Hepimiz her şeye yetişmeye çalışıyoruz çünkü herkesin her şeyi birlikte yapabileceği hayaline kapılıyoruz. Tam zamanlı çalışmalı, çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeli, arkadaşlarımızla vakit geçirmeli, gönüllü iş yapmalı, fit ve sağlıklı olmalı ve kendimize zaman ayırmalıyız. Sizin için önemli olan şeylerin ve aktivitelerin neler olduğuna karar verin, zaman yönetimi tekniklerini uygulayın ve hayatınızı ona göre yaşayın.  

Teknik 2: Önceliklerinizi belirleyin

Bir diğer yanılgımız da her yaptığımız şeyin eşit derecede öneme sahip olmasını düşünmemizdir. Hayır, aslında öyle değil. Zaman yönetimi teknikleri konusunu inceledikten sonra herhangi bir gün takviminize bakın. Müşteriyle buluşmak kuru temizlemeden eşyaları almak kadar önemli mi? Hayır. O zaman ikisi arasında seçim yapın ve kuru temizlemeye uğramayı başka bir güne bırakın. Gün boyunca görevden göreve koşturmayın. Günün başlangıcında ne yapmanız gerektiğine bakın ve o gün yapmanızın "zorunlu" olduğu şeyleri yapın. Günün sonunda, istediğiniz şeyleri yaparak başarmış hissedeceksiniz.  

Teknik 3: "Hayır" ve "Evet" Demeyi Öğrenin

Hayır diyememe aşırı derecede yanlış anlaşılma ve sinir bozukluğuna sebep olur. Hayır demek yerine, insanlara "Belki" veya "Belki yapabilirim" diyen kişi dinleyicinin beklentilerini ve kendi üzerindeki baskıyı farkında olmadan artırmaktadır. Ve daha sonra söylenen şey yapılmadığında "Belki" dedikleri kişi hayal kırıklığına uğramış hissediyor. Bunun yerine "Evet" veya "Hayır" demeyi ve hızlı karar almayı öğrenin. Zaman yönetimi teknikleri kuralına göre detaylar önemsiz değildir ama detaylara takılmayın. Kararınız için kapsamlı sebepler göstermenize gerek yok. Basit bir "Hayır, yapamam" yeterlidir. Konuştuğunuz insan dürüstlüğünüzü takdir edecektir.  

Teknik 4: Fişi çekin

Göz ardı etmeniz gereken diğer bir hayal ürünü konu da daha fazla zaman istiyorsak sadece zaman yönetimi teknikleri uygulamak yetmez. Hepimizin ulaşılabilir ve ‘’bağlı’’ olması gerektiği şeklindeki gereksiz fikirdir. Hayır öyle olması gerekmiyor, aslında bazen önümüzdeki görev veya biri haricinde her şey ve herkes tarafından ulaşılamaz olmak önemli ve ihtiyaç duyulan bir durumdur. Uygun olduğunda kendinizin ‘’fişini çekin’’. Teknoloji tarafından yönetilmektense, siz onun yöneticisi olun. Her e-postayı geldiği gibi okumayın veya her telefona anında cevap vermeniz gerekiyormuş gibi hissetmeyin. Çalışırken gelen mesaj ve tweetlerin sizin dikkatinizi bozmasına izin vermeyin.  

Teknik 5: Tatil yapın.

Bu zaman yönetimi teknikleri konusunda çok tatile çıkma planı nasıl oluşturulur maddesi gibi duruyor ama birçok çalışan insan yedi gün tuzağına düşüyor. İşlerine ne kadar çok vakit ayırırlarsa, o kadar başarılı olacaklarını düşünüyorlar. Bir bakmışsınız, haftanın yedi günü çalışıyorlar ve her zaman neden bu kadar yorulduklarını düşünüyorlar! Peki, işletmeleri çok mu başarılı? Belki evet, belki de hayır. Göründüğü gibi, başarıları ne yaptıklarına bağlı, onu yaparak ne kadar vakit harcadıklarına değil.

Bu analizi göz önünde bulundurun: eğer golf öğrenmek istiyorsanız ve haftanın yedi günü günde sekiz saatinizi ona harcıyorsanız ama golf sopasını hep yanlış tutuyorsanız ve vurduğunuz her top deliği kaçırıyorsa, sizce sizin golf oynamanız nasıl gelişir? Bir işe ne kadar zaman harcadığınız o işi doğru yapmadığınız sürece önemli değil.   Yani, programınıza tatil de koyun. Çalışmadığınızda, ister hafta sonu ister hafta içi olsun, işe tazelenmiş ve daha üretken olarak ve çalışma saatlerinizde çok daha fazlasını yapabilecek kapasitede olursunuz.

Zaman yönetimi teknikleri daha fazla zaman mı demek?

Hayır. Bu zaman yönetim tekniklerini uyguladığınızda sihirli bir şekilde vaktiniz artmayacak. Ama sahip olduğunuz zamanı daha etkin yönetmeyi öğreneceksiniz. Ve bu açıdan, ne yapabildiğiniz ve nasıl hissettiğiniz aradaki farkı anlamanızı sağlayacaktır.

Zaman Yönetimini Nasıl Öğrenebilirim?

Ücretsiz Zaman Yönetimi Eğitimi size yardımcı olabilir. Ayrıca eğitimin online olması da, zamanınızı yollarda harcamamanızı sağlar :)

Çok Meşgul İnsanlar İçin Zaman Yönetimi Teknikleri zaman yönetimi zaman zaman yönetimi eğitimi zaman yönetimi teknikleri
Bu görüntüde siyah beyaz bir elbise giyen bir kadın görülüyor. Kadın iyi aydınlatılmış bir alanda ayakta durmakta ve vücudu kameraya doğru bakmaktadır. Elleri belinin önünde hafifçe kavuşturulmuş. Yüzünde nazik bir gülümsemeyle yana bakıyor gibi görünüyor. Siyah elbisesinin üst yarısı beyaz desenli, alt yarısı ise düz siyahtır. Elbisenin V yakası ve bileklerine kadar uzanan uzun kolları vardır. Saçları düzgün bir topuzla geriye doğru toplanmış ve bir çift küçük siyah küpe takıyor. Kıyafetinin içinde zarif ve kendinden emin görünüyor.
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü, üzerinde metin bulunan bir saati göstermektedir. Saat çerçevenin ortasındadır ve yakın çekimdir. Saatin beyaz bir yüzü ve mavi bir ibresi vardır. Saatin solunda koyu bir yüzey üzerinde beyaz bir kurdele yer almaktadır. Saatin üzerinde bir insanın yüzünün bulanık bir görüntüsü vardır. Saatin altında kahverengi zemin üzerine beyaz bir metin, saatin sağında ise mavi zemin üzerine beyaz bir metin yer almaktadır. Saatin üst kısmında ise gri bir yüzey üzerinde beyaz bir harf yer alıyor. Görüntü sıcak ama canlı bir tona sahiptir.
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Teknikleri

17 Ekim 2019
Koyu renkli ahşap bir masanın üzerinde, siyah çerçeveyle çevrili, beyaz yüzlü, siyah beyaz bir saat durmaktadır. Yanında çeşitli renklerde kalemlerle dolu file bir kap ve kılıf içinde siyah bir kalem var. Ön planda siyah zemin üzerinde tek bir beyaz harf var. Saatin, saat üç ve on ikiyi gösteren iki ince metal ibresi ve ortasında küçük yuvarlak bir kadranı vardır. Sağ tarafta ince metal çerçeveli ve pembe camlı bir çift gözlük var. Masadan ve nesnelerden yansıyan ışık sahneye sıcak sarı bir renk veriyor.
Zaman Yönetimi

Popüler Zaman Yönetimi Teknikleri

10 Mayıs 2020
Siyah kadranlı, yuvarlak, gümüş bir saat beyaz bir yapboz parçasının ortasına yerleştirilmiştir. Saatin ve yapboz parçasının kenarları altınla kaplanmıştır. Saatin yüzünde, her biri siyahla yazılmış sayıları gösteren iki akrep ve yelkovan bulunmaktadır. Yapboz parçası hafif kavislidir ve daire, üçgen ve kare gibi çeşitli geometrik şekiller içerir. Ayrıca yapboz parçasının her tarafına dağılmış birkaç küçük siyah nokta da var. Genel kompozisyon büyüleyici, simetrik bir görüntü oluşturuyor.
Zaman Yönetimi

Sık Kullanılan Zaman Yönetimi Teknikleri

18 Mayıs 2021
Bu görüntüde, Roma rakamları olan bir saatin önünde duran bir kadın tasvir edilmiştir. Kollarını kavuşturmuş ve kameraya gülümsüyor. Saatin bir ibresi vardır ve bir halkası olan dairesel bir nesnedir. Arka planda beyaz metinli siyah beyaz bir arka planın yanı sıra beyaz bir çubuk figürü sembolü var. Bu görüntü, zaman yönetimine adanmış bir çevrimiçi kursun özünü yansıtmaktadır. Her saniye, dakika ve saatten en iyi şekilde yararlanarak hayatımızın kontrolünü elimize almamız için bizi teşvik etmektedir. Zaman yönetimi kursları strateji geliştirmemize, program oluşturmamıza ve görevleri öncelik sırasına koymamıza yardımcı olur. Ayrıca bize üretkenliği ve verimliliği artıracak teknikler de sağlarlar. Zamanın önemini anlayarak hayatımızdan en iyi şekilde faydalanabilir ve hedeflerimize ulaşabiliriz.
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Açık kahverengi ceket giyen ve yuvarlak, siyah çerçeveli gözlük takan bir kadın kapalı bir ortamda duruyor. Yüzünde hoş bir ifade var, dudakları hafifçe gülümseme şeklinde kıvrılmış. Saçları kısa ve kıvırcıktır ve boynuna altın bir kolye takmaktadır. Arka plan, üzerinde beyaz yazılar olan mor bir duvardır. Arka planda bir bitkinin bulanık bir görüntüsü var.
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
750398
Bu görüntü stres yönetimi üzerine çevrimiçi bir kursa ait. Bir yığın siyah beyaz tabelanın önünde gülümseyen bir kadın. Kadın bir kolye takıyor ve görüntüde ağzının yakın çekimi yer alıyor. Ayrıca bazı beyaz metinlerin yakın çekimi de var. Arka plandaki işaretler bunun stresle başa çıkma konusunda bir online kurs olduğunu düşündürüyor. Kadının ifadesi ve tabelalardaki metin, bunun insanların stresi azaltmayı ve daha mutlu olmayı öğrenmelerine yardımcı olacak bir kurs olduğunu ima ediyor. Bu kurs muhtemelen stresle sağlıklı bir şekilde nasıl başa çıkılacağı ve yaşamda daha fazla denge yaratılacağı konusunda ipuçları ve stratejiler sağlayacaktır. İşaretler ayrıca kursun insanların strese karşı daha dirençli olmalarına ve daha olumlu bir bakış açısı oluşturmalarına yardımcı olacağını göstermektedir. Bu online kurs, insanların stresi nasıl azaltacaklarını ve genel sağlık durumlarını nasıl iyileştireceklerini öğrenmeleri için mükemmel bir yol gibi görünüyor.
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat