AnasayfaBlogÇok Meşgul İnsanlar İçin Zaman Yönetimi Teknikleri
Zaman Yönetimi

Çok Meşgul İnsanlar İçin Zaman Yönetimi Teknikleri

24 Şubat 2018
Çok Meşgul İnsanlar İçin Zaman Yönetimi Teknikleri

Gün içinde daha çok zamana ihtiyacınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Evet, tabi ki var. Bütün yapmanız gereken bazı zaman yönetimi tekniklerini uygulamak olacaktır.

Hazır mısınız? Nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyorum

Zaman yönetimi teknikleri neler?

Teknik 1: Her şeyi yapamayacağınızın farkına varın

Hepimiz her şeye yetişmeye çalışıyoruz çünkü herkesin her şeyi birlikte yapabileceği hayaline kapılıyoruz. Tam zamanlı çalışmalı, çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeli, arkadaşlarımızla vakit geçirmeli, gönüllü iş yapmalı, fit ve sağlıklı olmalı ve kendimize zaman ayırmalıyız. Sizin için önemli olan şeylerin ve aktivitelerin neler olduğuna karar verin, zaman yönetimi tekniklerini uygulayın ve hayatınızı ona göre yaşayın.  

Teknik 2: Önceliklerinizi belirleyin

Bir diğer yanılgımız da her yaptığımız şeyin eşit derecede öneme sahip olmasını düşünmemizdir. Hayır, aslında öyle değil. Zaman yönetimi teknikleri konusunu inceledikten sonra herhangi bir gün takviminize bakın. Müşteriyle buluşmak kuru temizlemeden eşyaları almak kadar önemli mi? Hayır. O zaman ikisi arasında seçim yapın ve kuru temizlemeye uğramayı başka bir güne bırakın. Gün boyunca görevden göreve koşturmayın. Günün başlangıcında ne yapmanız gerektiğine bakın ve o gün yapmanızın "zorunlu" olduğu şeyleri yapın. Günün sonunda, istediğiniz şeyleri yaparak başarmış hissedeceksiniz.  

Teknik 3: "Hayır" ve "Evet" Demeyi Öğrenin

Hayır diyememe aşırı derecede yanlış anlaşılma ve sinir bozukluğuna sebep olur. Hayır demek yerine, insanlara "Belki" veya "Belki yapabilirim" diyen kişi dinleyicinin beklentilerini ve kendi üzerindeki baskıyı farkında olmadan artırmaktadır. Ve daha sonra söylenen şey yapılmadığında "Belki" dedikleri kişi hayal kırıklığına uğramış hissediyor. Bunun yerine "Evet" veya "Hayır" demeyi ve hızlı karar almayı öğrenin. Zaman yönetimi teknikleri kuralına göre detaylar önemsiz değildir ama detaylara takılmayın. Kararınız için kapsamlı sebepler göstermenize gerek yok. Basit bir "Hayır, yapamam" yeterlidir. Konuştuğunuz insan dürüstlüğünüzü takdir edecektir.  

Teknik 4: Fişi çekin

Göz ardı etmeniz gereken diğer bir hayal ürünü konu da daha fazla zaman istiyorsak sadece zaman yönetimi teknikleri uygulamak yetmez. Hepimizin ulaşılabilir ve ‘’bağlı’’ olması gerektiği şeklindeki gereksiz fikirdir. Hayır öyle olması gerekmiyor, aslında bazen önümüzdeki görev veya biri haricinde her şey ve herkes tarafından ulaşılamaz olmak önemli ve ihtiyaç duyulan bir durumdur. Uygun olduğunda kendinizin ‘’fişini çekin’’. Teknoloji tarafından yönetilmektense, siz onun yöneticisi olun. Her e-postayı geldiği gibi okumayın veya her telefona anında cevap vermeniz gerekiyormuş gibi hissetmeyin. Çalışırken gelen mesaj ve tweetlerin sizin dikkatinizi bozmasına izin vermeyin.  

Teknik 5: Tatil yapın.

Bu zaman yönetimi teknikleri konusunda çok tatile çıkma planı nasıl oluşturulur maddesi gibi duruyor ama birçok çalışan insan yedi gün tuzağına düşüyor. İşlerine ne kadar çok vakit ayırırlarsa, o kadar başarılı olacaklarını düşünüyorlar. Bir bakmışsınız, haftanın yedi günü çalışıyorlar ve her zaman neden bu kadar yorulduklarını düşünüyorlar! Peki, işletmeleri çok mu başarılı? Belki evet, belki de hayır. Göründüğü gibi, başarıları ne yaptıklarına bağlı, onu yaparak ne kadar vakit harcadıklarına değil.

Bu analizi göz önünde bulundurun: eğer golf öğrenmek istiyorsanız ve haftanın yedi günü günde sekiz saatinizi ona harcıyorsanız ama golf sopasını hep yanlış tutuyorsanız ve vurduğunuz her top deliği kaçırıyorsa, sizce sizin golf oynamanız nasıl gelişir? Bir işe ne kadar zaman harcadığınız o işi doğru yapmadığınız sürece önemli değil.   Yani, programınıza tatil de koyun. Çalışmadığınızda, ister hafta sonu ister hafta içi olsun, işe tazelenmiş ve daha üretken olarak ve çalışma saatlerinizde çok daha fazlasını yapabilecek kapasitede olursunuz.

Zaman yönetimi teknikleri daha fazla zaman mı demek?

Hayır. Bu zaman yönetim tekniklerini uyguladığınızda sihirli bir şekilde vaktiniz artmayacak. Ama sahip olduğunuz zamanı daha etkin yönetmeyi öğreneceksiniz. Ve bu açıdan, ne yapabildiğiniz ve nasıl hissettiğiniz aradaki farkı anlamanızı sağlayacaktır.

Zaman Yönetimini Nasıl Öğrenebilirim?

Ücretsiz Zaman Yönetimi Eğitimi size yardımcı olabilir. Ayrıca eğitimin online olması da, zamanınızı yollarda harcamamanızı sağlar :)

Çok Meşgul İnsanlar İçin Zaman Yönetimi Teknikleri zaman yönetimi zaman zaman yönetimi eğitimi zaman yönetimi teknikleri
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sık Kullanılan Zaman Yönetimi Teknikleri
Zaman Yönetimi

Sık Kullanılan Zaman Yönetimi Teknikleri

18 Mayıs 2021
Popüler Zaman Yönetimi Teknikleri
Zaman Yönetimi

Popüler Zaman Yönetimi Teknikleri

10 Mayıs 2020
Zaman Yönetimi Teknikleri
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Teknikleri

17 Ekim 2019